Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Rekrutacja (bez) prawna

Rekrutacja (bez) prawna

 
Rekrutacja (bez) prawna

O wyborze danej osoby do zatrudnienia decyduje najczęściej przebieg rozmowy kwalifikacyjnej. Nie oznacza to jednak, że w trakcie jej trwania można zadać kandydatowi każde pytanie. Każda osoba ma bowiem określoną sferę prywatną, której nie wolno naruszyć.

 

Spis treści

Rekrutacja (bez) prawna

 

W trakcie rekrutacji kandydat na pracownika stara się wykazać swą przydatność do pracy na danym stanowisku. W związku z tym potencjalny pracodawca może od niego oczekiwać udowodnienia posiadanych kompetencji i kwalifikacji oraz wykazania się wiedzą i umiejętnościami nabytymi w okresie nauki i późniejszej pracy zawodowej. Nie oznacza to jednak, że kandydat do pracy musi odpowiadać na wszelkie pytania kierowane przez pracodawcę lub godzić się na wszystkie propozycje przyszłego pracodawcy.

 

Wymagane dokumenty


Od osoby ubiegającej się o zatrudnienie można żądać następujących dokumentów:

 

  • wypełnionego kwestionariusza osobowego;
  • dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, wymagane do wykonywania oferowanej pracy (np. świadectwa szkolne, świadectwa ukończenia kursów zawodowych, oficjalne uprawnienia do wykonywania określonej pracy – np. obsługi wózków widłowych)
  • świadectw pracy z poprzednich miejsc pracy lub innych dokumentów potwierdzających okresy zatrudnienia, ale tylko obejmujących okresy pracy przypadające w roku kalendarzowym, w którym pracownik ubiega się o zatrudnienie;
  • orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku;
  • innych dokumentów, ale tylko wówczas, jeśli obowiązek ich przedłożenia wynika z odrębnych przepisów.

 

Ta ostatnia uwaga odnosi się w praktyce przede wszystkim do zaświadczeń o niekaralności, których okazania pracodawcy dość często wymagają od kandydatów na rozmaite stanowiska (np. ekspedientek). Działanie takie jest jednak nieuprawnione, gdyż takiego dokumentu można żądać jedynie od kandydatów na te stanowiska, dla których przepisy szczególne przewidują wprost warunek niekaralności (np. kierowcy, główni księgowi).

 

Ponadto kandydat do pracy może (dobrowolnie) przedłożyć...

 

  • dokumenty potwierdzające umiejętności i osiągnięcia zawodowe (np. certyfikaty potwierdzające znajomość
  • obsługi programów informatycznych, prawo jazdy, certyfikaty językowe, zdobyte nagrody);
  • świadectwa pracy z poprzednich miejsc pracy lub inne dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia, z poprzednich lat kalendarzowych;
  • dokumenty stanowiące podstawę do korzystania ze szczególnych uprawnień (np. decyzja ZUS o przyznaniu stopnia niepełnosprawności).

 

Weryfikacja

 

Deklarując posiadanie określonych kompetencji, kandydat do pracy musi liczyć się z możliwością ich zweryfikowania np. w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.


Przykład

 

Kandydat do pracy w recepcji hotelu zamieścił w CV informację, zgodnie z którą biegle posługuje się językami angielskim i niemieckim w mowie i piśmie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca zmienił język i zaczął zadawać pytania po angielsku, domagając się od pracownika udzielania odpowiedzi w tym języku Następnie przeszedł na język niemiecki, sprawdzając tym samym jego znajomość, zadeklarowaną przez kandydata. Miał do tego prawo, skoro informacja o znajomości tych języków została zamieszczona w życiorysie zawodowym kandydata i jest wymagana przy pracy recepcjonisty.

 

Jeszcze łatwiej sprawdzić posiadanie deklarowanych kwalifikacji i kompetencji. Jeśli bowiem z kwestionariusza wynika, że kandydat dysponuje prawem jazdy określonej kategorii nie powinien być zdziwiony, gdy rekruter zażąda okazania dokumentu w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Spawacz powinien być przygotowany do przedstawienia książeczki spawacza, a ratownik wodny certyfikatu ukończenia wymaganego kursu. Ma to istotne znaczenie praktyczne z perspektywy przyszłego pracodawcy, gdyż jeśli na etapie rekrutacji nie zweryfikuje posiadanych przez kandydata kwalifikacji, a Fakt ich braku wypłynie później, już w okresie zatrudnienia, nie będzie mógł być kwalifikowany jako zawiniona utrata uprawnień. Tym samym zaś nie będzie uzasadniać rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

 

 

O co nie pytamy w rozmowie kwalifikacyjnej?

 

O wyborze danej osoby do zatrudnienia decyduje najczęściej przebieg rozmowy kwalifikacyjnej. Nie oznacza to jednak, że w trakcie jej trwania można zadać kandydatowi każde pytanie. Każda osoba ma bowiem określoną sferę prywatną, której nie wolno naruszyć. Niedozwolone są zatem pytania o pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub filozoficzne, przynależność wyznaniową, partyjną lub związkową, jak również o stan zdrowia (wyjątek stanowi zaświadczenie lekarskie potwierdzające zdolność do wykonywania oferowanej pracy). Podobny charakter mają pytania o kod genetyczny, nałogi lub życie seksualne oraz próby pozyskania danych dotyczących skazań, orzeczeń o ukaraniu i mandatów karnych, a także innych orzeczeń wydanych w postępowaniu sądowym lub administracyjnym. Są to bowiem dane wrażliwe, których przetwarzanie jest możliwe jedynie, gdy służy uzasadnionemu i wymienionemu w przepisie celowi.


Przykład

 

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca zapytał kandydatkę do pracy o to, czy jest w ciąży, czy ma już dzieci oraz czy planuje powiększanie rodziny w najbliższej przyszłości. Następnie zaczął wypytywać o miejsce pracy, zawód i wykształcenie męża oraz rodziców.

 

Potencjalna pracownica może odmówić odpowiedzi na te pytania, zaś dociekliwemu pracodawcy grozi za nie nawet odpowiedzialność karna, gdyż nie jest on uprawniony do przetwarzania takich danych, skoro ich pozyskiwanie nie znajduje żadnego uzasadnienia.

 

Kiedy kandydat zostaje wybrany

 

Pewne pułapki mogą czyhać na kandydata również w momencie, w którym pozytywnie przejdzie przez cały proces rekrutacji i zostanie wybrany do zatrudnienia spośród wielu ubiegających się o dane stanowisko. Zdarza się bowiem, że pracodawca, zwłaszcza młodym i niedoświadczonym osobom, proponuje czasowe zatrudnienie bez zawierania umowy (tj. „na czarno”), co oczywiście jest z jego strony nieuprawnione i sprzeczne z przepisami. Umowa o pracę musi być bowiem zawarta w formie pisemnej, i to najpóźniej w dniu rozpoczęcia przez pracownika pracy. Przy czym sporządza się ją zawsze w dwóch egzemplarzach, z których jeden powinien otrzymać zatrudniony.


Niejednokrotnie pracodawcy uzależniają zawarcie umowy o pracę od podpisania przez pracownika weksla in blanco. Z taką propozycją mogą się najczęściej spotkać pracownicy, którzy otrzymują od pracodawcy narzędzia pracy (np. służbowy samochód, laptop, telefon), podpisują umowę o wspólnej odpowiedzialności materialnej (np. ekspedienci, magazynierzy), jak również ci, w których kwalifikacje czy umiejętności pracodawca musiał zainwestować od razu na początku zatrudnienia (np. wysyłając ich na kurs lub szkolenie). Nie warto dać się namówić na podpisanie takiego dokumentu, który świetnie zabezpiecza interesy pracodawcy, ale jednocześnie jest bardzo ryzykowny dla jego wystawcy.


Przykład

 

Firma farmaceutyczna rekrutuje przedstawicieli medycznych, których już na rozmowach kwalifikacyjnych uprzedza o tym, że zatrudnienie wiąże się z koniecznością odbycia kilkumiesięcznego szkolenia w luksusowym ośrodku wypoczynkowym. Koszt tego kursu pokrywa w całości pracodawca, który jednak w zamian żąda podpisania weksli in blanco, od czego uzależnia zawarcie umowy o pracę z wybranymi kandydatami.

 

Chętni do pracy powinni jednak dobrze zastanowić się nad ryzykiem związanym z wystawieniem takiego dokumentu. Pracodawca może bowiem w każdej chwili wypełnić weksel na określoną kwotę uzyskać nakaz jej zapłaty. Co gorsza, pracownicy nie mają żadnej gwarancji, na jaką kwotę zostanie on wystawiony, jak również pewności, czy pracodawca nie przeniesie praw z weksla na inną osobę

 

Łukasz Parasołek

Asystent sędziego w Sądzie Najwyższym, autor wielu publikacji z zakresu prawa i pracy i ubezpieczeń społecznych.

 

Czytaj takżeAutomotywacja, czyli jak motywować siebie samego

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Pracownik magazynu z artykułami ogrodniczymi i budowlanymi

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Oirschot   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Obowiązki: Pracownicy będą pracować w różnych działach magazynu. Prace na tej hali są związane w głównej mierze z rozładunkiem asortymentu ogrodniczego oraz budowlanego z kontenerów oraz sztaplowaniem go na palety, a także przygotowywaniem do dalszych prac magazynowych. Pierwszego dnia...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede      dziś wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   8 000 - 14 500 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • Operator wózka widłowego bocznego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Obowiązki: wykonywanie transportu wewnątrz zakładowego wózkiem widłowym bocznym; wykonywanie czynności pomocniczych, obsługowych i konserwacyjnych wózka; prace magazynowe; Wymagania: doświadczenie przy obsłudze wózków widłowych bocznych; uprawnienia na wózki widłowe boczne –...
  • Orderpicker dla sieci sklepów spożywczych

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Obowiązki: zbieranie i realizacja zamówień w systemie voice-pick (nie musisz komunikować się biegle po angielsku!) kompletowane i przygotowanie towaru do wysyłki, przyjmowanie zwrotów, dbałość o porządek w miejscu pracy, możliwa praca na różnych działach magazynu, Wymagania:...

Najnowsze artykuły

Godzinowe koszty pracy w Polsce należą do najniższych w całej Unii Europejskiej. Nowe dane Eurostatu

Godzinowe koszty pracy w Polsce należą do najniższych w całej Unii Europejskiej. Nowe dane Eurostatu

Europejski Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące średnich godzinowych kosztów pracy w 27 krajach Unii Europejskiej. Z zestawienia wynika, że koszty pracy są u nas niemal dwukrotnie niższe od unijnej średniej. Jednocześnie Polska jest jednym z państw UE, w których wzrost kosztów pracy był najwyższy na przestrzeni ostatniego roku.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Zakładka o nas – co napisać?

Zakładka o nas – co napisać?

W erze cyfrowej większość konsumentów, nawet tych, którzy ostatecznie dokonują zakupu lub korzystają z usługi stancjonarnie, sprawdza stronę firmy. Co więcej, klienci i kontrahenci szukają tam nie tylko cennika czy danych kontaktowych. Co jeszcze sprawdzają? Wyjaśniamy, co warto uwzględnić w zakładce „O nas" na stronie internetowej przedsiębiorstwa, a jakie informacje lepiej pominąć.

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

– O ile w edukacji są procedury wsparcia, to w środowisku zawodowym wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy – zauważa specjalistka pracująca z osobami z dysleksją Urszula Grzegorczyk. Zmiana postrzegania dyslektyków na rynku pracy jest pilnie potrzebna. – Wielu otwarcie mówi o swojej dysleksji. Nie chcą biernie czekać, aż „system sam się zmieni” – podkreśla pedagog Michalina Ignaciuk.

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.

Aktywne słuchanie – na czym polega? Dlaczego jest ważne podczas spotkań biznesowych?

Aktywne słuchanie – na czym polega? Dlaczego jest ważne podczas spotkań biznesowych?

Czasami przerywasz rozmówcy w pół zdania? Zdarza Ci się podczas rozmowy sięgać po telefon i sprawdzać powiadomienia? A może słuchasz wypowiedzi drugiej osoby z kamienną twarzą, czekając z jakąkolwiek reakcją, aż skończy mówić? A teraz zadaj sobie pytanie – jak Ty się czujesz, gdy rozmówca zachowuje się w ten sposób? Poznaj tajniki aktywnego słuchania i rozwiń umiejętności interpersonalne.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379