Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Rekomendacje – polecenia znajomych do pracy

Rekomendacje – polecenia znajomych do pracy

 
Rekomendacje – polecenia znajomych do pracy

Dawniej dostawało się pracę „po znajomości”. Dziś można ją otrzymać „z polecenia” dzięki programom referencyjnym. Co to takiego? To coraz częściej stosowane przez firmy systemy, dzięki którym pracownicy mogą polecać do pracy swoich znajomych. Ich założenie jest proste – każdy pracownik posiada grupę znajomych, z których część to osoby, z którymi kiedyś współpracował, studiował, spotkał się na kursie czy warsztatach. Osoby te mogą być zainteresowane ciekawą propozycją pracy. Pracownicy z polecenia przechodzą zazwyczaj taki sam proces rekrutacyjny jak inni kandydaci (i to odróżnia pracę z polecenia od pracy „po znajomości”), a jeśli dostaną pracę, to pracownik, który ich polecił, nierzadko zyskuje dodatkowy bonus – np. w postaci premii.

Dlaczego firmy lubią pracowników z polecenia?
Uzyskują dzięki temu dostęp do tzw. pasywnych kandydatów, którzy nie szukają aktywnie pracy. Ludzie lubią ludzi podobnych do siebie. Pracownik z polecenia ma większe szanse być tak dobry jak osoba, która go poleca. Współczynnik rotacji jest u pracowników z polecenia 13% niższy niż u tych pozyskanych tradycyjnie. Pracownik z polecenia wie więcej o firmie niż pracownik, który odpowiada na ogłoszenie – przecież podpytał kolegę o firmę. Dlatego taka osoba szybciej się wdraża. Dzięki temu, że w firmie pracują osoby, które się znają, atmosfera ma szanse być bardziej koleżeńska.

Jak szukać pracy z polecenia? 5 kroków

1. Utrzymuj kontakty z byłymi kolegami z pracy, poznawaj ludzi, buduj jak największą sieć znajomych. Im więcej osób znasz, tym większe szanse, że ktoś poleci Cię do pracy. Nigdy nie pal za sobą mostów i uważaj na to, co publikujesz
 w serwisach społecznościowych!

2. Informuj osoby, które znasz, o tym, czym się zajmujesz.
Nikt Cię nie poleci, jeśli nie będzie wiedział, że jesteś w danej dziedzinie specjalistą (lub przynajmniej szukasz pracy w danym obszarze). Staraj się budować swój wizerunek jako eksperta. O tym, czym się zajmujesz, nie musisz mówić wprost – publikuj linki do artykułów branżowych w social mediach raz na jakiś czas napisz coś o swojej pracy.

3. Bądź lubiany i pozytywny.
Nikt nie poleci do pracy gbura czy niemiłej osoby. Nie musisz być przyjacielem wszystkich, ale staraj się, by inni odbierali Cię jako osobę sympatyczną.

4. Bądź pomocny.
Nie bombarduj znajomych swoim CV. Zamiast tego buduj wizerunek eksperta. Pomagaj innym, kiedy tego potrzebują. Wdzięczność, szacunek i przekonanie o tym, że jesteś „dobrym kolegą”, sprawią, że znajomi będą o Tobie pamiętać. Informuj o tym, że szukasz pracy. Nie bądź przy tym nachalny.

5. Bądź aktywny.
Samodzielnie szukaj kontaktów i podpytuj znajomych w firmach, które Cię interesują, czy nie słyszeli o ciekawych ofertach.

3 kwestie, które warto przemyśleć, zanim polecisz znajomego do pracy
Rekomendacje, których udzielasz, rzutują zarówno na Twoją opinię w pracy, jak i na relacje z Twoim znajomym. Dlatego zanim polecisz kolegę w dziale HR, pomyśl:

Czy znajomy posiada niezbędne kompetencje? Oczywiście, nie jesteś rekruterem, by oceniać to, czy kolega nadaje się do pracy. W zależności jednak od tego, na ile dobrze go znasz, masz o nim pewną wiedzę. Czy wiesz, że jest godny zaufania? Czy możesz powiedzieć, że był dobrym współpracownikiem? Jeśli kogoś polecasz, w pewnym sensie bierzesz za niego odpowiedzialność. Dlatego nie warto polecać osób, o których wiesz, że się nie sprawdzą.

Czy kolega pasuje do organizacji? Każda firma to określona kultura organizacji.

Czy jesteś pewien, że Twój znajomy będzie się w Twojej firmie czuł dobrze? Pamiętaj, że jeśli polecisz kolegę, a ten się rozczaruje, może mieć do Ciebie pretensje. Polecając go, powiedz mu zatem o wszystkich plusach i minusach pracy.

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"
Praca Climatic Sp. z o.o. Sp. k.

Polecane oferty

  • Office Manager

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Twój zakres zadań: Wsparcie Dyrektora Technicznego w codziennej pracy; Monitorowanie rynku i wyszukiwanie ogłoszeń o postępowaniach przetargowych; Wnikliwa analiza rynku oraz działań konkurencji; Przygotowywanie dokumentacji związanej z realizowanymi projektami; Przygotowywanie prezentacji...
  • Młodszy Analityk Danych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Twój zakres zadań: Przygotowywanie zapytań do baz danych (PowerQuerry, SQL) Tworzenie zestawów danych z różnych źródeł; Sporządzanie prostych raportów i zestawień; Przygotowywanie narzędzi do analizy danych; Monitorowanie poprawności wprowadzanych danych;
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...
  • Inżynier / Kierownik Robót elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Obowiązki: Udział w przygotowaniu i realizacji budowy; Nadzór i koordynacja prac budowlanych; Tworzenie zestawień i kosztorysów materiałowych; Koordynacja prac różnych branż; Opracowywanie dokumentacji warsztatowej i powykonawczej; Zamawianie materiałów potrzebnych na budowie.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?