Według wyników 19. edycji badania „Plany Pracodawców” Instytutu Badawczego Randstad i TNS, chociaż pracodawcy chcą zwiększać zatrudnienie, co druga firma ma trudności ze znalezieniem pracowników o poszukiwanych umiejętnościach. Tymczasem, jak podaje Międzynarodowa Organizacja Pracy, 25 proc. Europejczyków do 24. roku życia jest bezrobotnych, a wśród nich znajduje się aż 700 tys. Polaków! Kandydaci narzekają, że czas poszukiwania pracy się wydłuża. Specjaliści ds. kariery zapewniają jednak, że sukces zawodowy może osiągnąć każdy. Trzeba tylko dobrze zaplanować swoją karierę, umiejętnie ją modyfikować i konsekwentnie realizować założone cele.
Dobry plan to podstawa
Aby zdobyć zatrudnienie w wymarzonej firmie, niezbędna jest dobra strategia. Dlatego proces poszukiwania idealnej pracy rozpocznij od analizy swoich możliwości i określenia, jaki potencjał finansowy ma interesująca cię profesja. Ważna jest świadomość siebie, czyli: twojego typu osobowości, zainteresowań, umiejętności oraz ról pozazawodowych. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby zrobić to samodzielnie, w proces poznawania siebie zaangażuj swoich bliskich lub udaj się do doradcy zawodowego albo profesjonalnego headhuntera. Re²eksja nad własną osobą jest bowiem niezbędna do prawidłowego wyboru celów zawodowych, które powinny być zgodne z twoimi osobistymi przekonaniami i wartościami.
Po analizie mocnych i słabych stron przychodzi czas na udzielenie odpowiedzi na fundamentalne pytanie: „Jakie mam ambicje zawodowe i co konkretnie chcę osiągnąć w pracy?”. Zgodnie z metodologią SMART twój cel powinien być konkretny, mierzalny, ambitny, możliwy do osiągnięcia i określony w czasie. Właściwe zidentyfikowanie celu związanego z pracą da ci gwarancję stworzenia planu działania, który uda się zrealizować
Bądź tam, gdzie potencjalny pracodawca
Do swoich zawodowych celów dobierz odpowiednie kanały komunikacji. Nie sztuką jest bowiem wysyłanie gdzie po padnie setek CV, ale przygotowanie listy interesujących cię firm i branż, w których widzisz siebie w niedalekiej przyszłości i kierowanie do nich spersonalizowanego przekazu. Dlatego w czasie poszukiwania pracy warto sprawdzać informacje publikowane na internetowych stronach pracodawców w zakładkach poświęconych karierze, a także w serwisach społecznościowych (typu LinkedIn czy Facebook). Firmy często dzielą się tam informacjami na temat wydarzeń, w których uczestniczą (np. konferencje branżowe, targi pracy) lub które organizują (drzwi otwarte, warsztaty, jobspoty etc .).
Jako osoba poszukująca pracy po winieneś wykorzystać każdą okazję do nawiązania i podtrzymywania relacji biznesowych i stricte towarzyskich. Aby poszerzyć swoją strefę wpływów, niezbędny jest networking, czyli budowanie sieci kontaktów zawodowych. Dlatego bądź przydatny i uczynny, otwórz się na nowych ludzi i dowiedz się, z czym wiąże się praca na ich stanowiskach. Im więcej znasz osób ze swojej branży, tym lepiej.
Narzędzia masz pod ręką
W trakcie poszukiwania zatrudnienia ważne są: pozytywne nastawienie, mobilizacja i konsekwencja. Przydatny może się okazać także smartfon z dostępem do Internetu. Jest on idealnym narzędziem do wykorzystywania wolnych chwil w ciągu dnia (np. w autobusie, tramwaju czy w przerwie między zajęciami) do przeglądania interesujących nas ofert oraz szybkiego reagowania na propozycje pracodawców.
Warto też korzystać z głową z możliwości, jakie dają portale rekrutacyjne typu Praca.pl. Często odwiedzany serwis pracy nie powinien służyć tylko do przeglądania najświeższych ogłoszeń rekrutacyjnych, ale przede wszystkim do sprawnego zarządzania dokumentami aplikacyjnymi oraz informacjami o pracodawcach. Po rejestracji do serwisu i dodaniu swojego CV do bazy możesz zapisywać i interesujące cię ogłoszenia o pracę, subskrybować oferty spełniające twoje kryteria oraz śledzić historię swoich aplikacji. Są to czynności, które nie tylko automatyzują i skracają proces odpowiadania na ofertę, ale przede wszystkim pozwalają na kontrolowanie bieżącej sytuacji związanej z poszukiwaniem pracy. Minimalizują też prawdopodobieństwo, że zapomnisz lub zgubisz informacje, kiedy i na jakie konkretne stanowisko zaaplikowałeś.
Poszukiwanie pracy nie jest łatwe, ale powinno być prowadzone e±ektywnie i z rozmysłem. Pamiętaj: jedyną osobą, która jest odpowiedzialna za twój sukces zawodowy, jesteś ty sam. Do dzieła!