Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Dobre CV – krok po kroku

Dobre CV – krok po kroku

 
Dobre CV – krok po kroku

Dane osobowe

Imię i nazwisko: wpisujemy tylko pierwsze imię, chyba że faktycznie używamy dwóch.

Adres zamieszkania:
nie musimy podawać całego adresu, wystarczy samo miasto. Należy pamiętać, że podajemy adres zamieszkania, a nie zameldowania. Jeżeli planujemy się przeprowadzić i szukamy pracy w innym mieście, warto o tym napisać.

E-mail:
idealnie, kiedy zawiera nasze imię i nazwisko, np.: pawel. kos@gmail.com, zarówno pierwsza część adresu, jak i nazwa domeny powinny brzmieć poważnie. Maile typu: misiek@..., johny123@... czy kasia@buziaczek... – nie są profesjonalne. Nie wysyłamy również CV z poczty firmowej, jeżeli chcemy zmienić pracę, nasz obecny pracodawca nie będzie zachwycony, poza tym nie zawsze będziemy mieli dostęp do kont firmowych.

Numer telefonu:
wpiszmy ten, pod którym będziemy dostępni. Jeżeli posiadamy tylko telefon służbowy, kupmy sobie numer tylko do rekrutacji. Jeżeli obecnie przebywamy za granicą i mamy tylko lokalny numer telefonu, poprośmy kogoś
 o dostarczenie nam karty z polskim numerem telefonu. Nie wszystkie firmy będą miały ochotę ponosić koszty połączeń międzynarodowych.

Zdjęcie i rok urodzenia: nie musimy podawać tych danych. Kodeks pracy mówi, że pracownicy powinni być równo traktowani bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę itd. Jeżeli jednak zdecydujemy się na dodanie zdjęcia, musi być ono profesjonalne. Zdjęcia z wakacji czy tzw. selfie nie będą dobrze wyglądały.

Dane z życiorysu

Wykształcenie: pomijamy podstawówkę czy gimnazjum, a nawet liceum, jeżeli nie było profilowane lub prestiżowe, zaczynamy od ostatnio ukończonego kierunku. Wpisujmy pełną nazwę uczelni; informacje dotyczące pracy magisterskiej podajemy tylko wtedy, kiedy dotyczyła ona charakteru pracy, o którą się staramy.

Doświadczenie zawodowe: wpisujemy chronologicznie od ostatniego, podając w punktach zakres obowiązków. Nie przejmujmy się przerwami w pracy zawodowej, jeżeli w tym czasie opiekowaliśmy się dziećmi albo kimś z rodziny, zaznaczmy to. Dobrze zorganizowany opiekun to przecież też zawód.

Szkolenia: podajemy przede wszystkim związane z profilem stanowiska, o które się ubiegamy.

Osiągnięcia: chwalimy się czymś, co dla nas lub przyszłego pracodawcy będzie istotne - zrealizowane projekty,  certyfikat, udział w maratonie, konferencji. Umiejętności: w pierwszej kolejności wpisujemy umiejętności, które wykorzystamy na stanowisku, na które aplikujemy, później te, które uważamy za istotne dla siebie.

Dodatkowe kwalifikacje: wpisujmy konkretne kwalifikacje (twarde i miękkie), przydatne do danego stanowiska i dla danego pracodawcy, np. dobra komunikacja, dobra organizacja pracy, analityczne myślenie, znajomość języka na poziomie B2, czynne prawo jazdy kat. B itp.

Zainteresowania: to ważna część naszego CV, bo jest to ważny element naszego życia. Unikajmy ogólników typu literatura, dobre kino. Wpiszmy to, o czym na prawdę możemy rozmawiać.

Kolejność umieszczenia informacji zależy od tego, czym mamy ochotę pochwalić się na początku. Jeżeli mamy słabe doświadczenie zawodowe, to zacznijmy od wykształcenia, szkoleń lub kursów.

CV kończymy klauzulą o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Pamiętajmy, że pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz. Osoba rekrutująca ma ok. 10-15 sekund na zapoznanie się z naszym CV i tylko od nas zależy, czy będzie to miłe  i profesjonalne przyjęcie.

Ważne – przygotuj CV pod konkretną ofertę pracy: umieść w nim te elementy Twojego doświadczenia, które mogą być istotne z punktu widzenia danego pracodawcy.

Podczas przygotowywania i wysyłania CV absolutnie unikamy: kłamstwa i koloryzowania; błędów ortograficznych; używania potocznych słów, np. „jestem niezły w organizacji zespołu” czy „fajnie dogaduję się z ludźmi”; wysyłania innego pliku niż CV albo pliku pustego; wysyłania pliku w formacie, którego nie można otworzyć, najbezpieczniej wysyłać CV w pliku PDF.

Anna Krawczyk Dyrektor ds. Sprzedaży i Szkoleń Krajowe Centrum Edukacyjne

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Pracowik produkcji / Stolarz

    HEBAN Sp. z o.o.   Majdan    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    24 godz.
    Obowiązki: Prace stolarskie polegające na obsłudze maszyn; Uzupełnianie dokumentacji produkcyjnej Obróbka formatek płyt meblowych; Pakowanie gotowych wyrobów; Dbanie o porządek na stanowisku pracy;
  • Przedstawiciel handlowy

    HEBAN Sp. z o.o.   Wola Rębkowska    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: pozyskiwanie nowych klientów na terenie woj. mazowieckiego i lubelskiego, budowanie długoterminowych relacji z klientami, negocjowanie warunków umów handlowych z klientami, organizowanie sieci sprzedaży, monitorowanie rynku, kontrolowanie spływu należności od klientów,...
  • Operator maszyn stolarskich

    HEBAN Sp. z o.o.   Majdan    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Obowiązki: Obsługa maszyn stolarskich. Kontrola jakości produktu. Prowadzenie dokumentacji produkcyjnej. Realizacja zleceń produkcyjnych. Prace magazynowe w ramach obróbki formatek płyt meblowych, pakowanie gotowych wyrobów. Dbanie o porządek na stanowisku pracy.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?