Dane osobowe
Imię i nazwisko: wpisujemy tylko pierwsze imię, chyba że faktycznie używamy dwóch.
Adres zamieszkania: nie musimy podawać całego adresu, wystarczy samo miasto. Należy pamiętać, że podajemy adres zamieszkania, a nie zameldowania. Jeżeli planujemy się przeprowadzić i szukamy pracy w innym mieście, warto o tym napisać.
E-mail: idealnie, kiedy zawiera nasze imię i nazwisko, np.: pawel. kos@gmail.com, zarówno pierwsza część adresu, jak i nazwa domeny powinny brzmieć poważnie. Maile typu: misiek@..., johny123@... czy kasia@buziaczek... – nie są profesjonalne. Nie wysyłamy również CV z poczty firmowej, jeżeli chcemy zmienić pracę, nasz obecny pracodawca nie będzie zachwycony, poza tym nie zawsze będziemy mieli dostęp do kont firmowych.
Numer telefonu: wpiszmy ten, pod którym będziemy dostępni. Jeżeli posiadamy tylko telefon służbowy, kupmy sobie numer tylko do rekrutacji. Jeżeli obecnie przebywamy za granicą i mamy tylko lokalny numer telefonu, poprośmy kogoś
o dostarczenie nam karty z polskim numerem telefonu. Nie wszystkie firmy będą miały ochotę ponosić koszty połączeń międzynarodowych.
Zdjęcie i rok urodzenia: nie musimy podawać tych danych. Kodeks pracy mówi, że pracownicy powinni być równo traktowani bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę itd. Jeżeli jednak zdecydujemy się na dodanie zdjęcia, musi być ono profesjonalne. Zdjęcia z wakacji czy tzw. selfie nie będą dobrze wyglądały.
Dane z życiorysu
Wykształcenie: pomijamy podstawówkę czy gimnazjum, a nawet liceum, jeżeli nie było profilowane lub prestiżowe, zaczynamy od ostatnio ukończonego kierunku. Wpisujmy pełną nazwę uczelni; informacje dotyczące pracy magisterskiej podajemy tylko wtedy, kiedy dotyczyła ona charakteru pracy, o którą się staramy.
Doświadczenie zawodowe: wpisujemy chronologicznie od ostatniego, podając w punktach zakres obowiązków. Nie przejmujmy się przerwami w pracy zawodowej, jeżeli w tym czasie opiekowaliśmy się dziećmi albo kimś z rodziny, zaznaczmy to. Dobrze zorganizowany opiekun to przecież też zawód.
Szkolenia: podajemy przede wszystkim związane z profilem stanowiska, o które się ubiegamy.
Osiągnięcia: chwalimy się czymś, co dla nas lub przyszłego pracodawcy będzie istotne - zrealizowane projekty, certyfikat, udział w maratonie, konferencji. Umiejętności: w pierwszej kolejności wpisujemy umiejętności, które wykorzystamy na stanowisku, na które aplikujemy, później te, które uważamy za istotne dla siebie.
Dodatkowe kwalifikacje: wpisujmy konkretne kwalifikacje (twarde i miękkie), przydatne do danego stanowiska i dla danego pracodawcy, np. dobra komunikacja, dobra organizacja pracy, analityczne myślenie, znajomość języka na poziomie B2, czynne prawo jazdy kat. B itp.
Zainteresowania: to ważna część naszego CV, bo jest to ważny element naszego życia. Unikajmy ogólników typu literatura, dobre kino. Wpiszmy to, o czym na prawdę możemy rozmawiać.
Kolejność umieszczenia informacji zależy od tego, czym mamy ochotę pochwalić się na początku. Jeżeli mamy słabe doświadczenie zawodowe, to zacznijmy od wykształcenia, szkoleń lub kursów.
CV kończymy klauzulą o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Pamiętajmy, że pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz. Osoba rekrutująca ma ok. 10-15 sekund na zapoznanie się z naszym CV i tylko od nas zależy, czy będzie to miłe i profesjonalne przyjęcie.
Ważne – przygotuj CV pod konkretną ofertę pracy: umieść w nim te elementy Twojego doświadczenia, które mogą być istotne z punktu widzenia danego pracodawcy.
Podczas przygotowywania i wysyłania CV absolutnie unikamy: kłamstwa i koloryzowania; błędów ortograficznych; używania potocznych słów, np. „jestem niezły w organizacji zespołu” czy „fajnie dogaduję się z ludźmi”; wysyłania innego pliku niż CV albo pliku pustego; wysyłania pliku w formacie, którego nie można otworzyć, najbezpieczniej wysyłać CV w pliku PDF.
Anna Krawczyk Dyrektor ds. Sprzedaży i Szkoleń Krajowe Centrum Edukacyjne
Dobre CV – krok po kroku
Polecane oferty
-
Climatic Sp. z o.o. Sp. k. dziś wygasaspecjalista (mid) / kierownik/koordynator umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
-
Climatic Sp. z o.o. Sp. k. dziś wygasaspecjalista junior / mid / senior / kierownik/koordynator umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
-
Climatic Sp. z o.o. Sp. k. dziś wygasaspecjalista junior / mid / senior / ekspert umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
-
Climatic Sp. z o.o. Sp. k. dziś wygasaspecjalista mid / senior / junior / kierownik/koordynator umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat rekrutacja online
-
Asystent / Asystentka Projektanta Konstrukcji Budowlanych
Climatic Sp. z o.o. Sp. k. Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Kwiatkowskiego 20 praca stacjonarnamłodszy specjalista (junior) / asystent umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Projektant Konstrukcji Budowlanych
Climatic Sp. z o.o. Sp. k. Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Kwiatkowskiego 20 praca stacjonarnaspecjalista senior / mid / junior umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?