Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Analiza rynku pracy na przestrzeni lat

Analiza rynku pracy na przestrzeni lat

 
Analiza rynku pracy na przestrzeni lat

Rynek pracy przez ostatnie dekady bardzo mocno ewaluował, diametralnie zmieniało się jego postrzeganie na przestrzeni czasu. Raz mieliśmy do czynienia z „rynkiem pracy pracownika”, innym razem z „rynkiem pracy pracodawcy”. Co warto wiedzieć o rynku pracy i jego elementach? Jak obecnie wygląda rynek pracy w Polsce?

 

Co to jest rynek pracy?


Jak w każdym „rynku” mamy do czynienia z procesem wymiany jednego dobra na dobro inne. A dobrem tym jest w naszym przypadku praca do wykonania – z jednej strony, z drugiej natomiast wynagrodzenie za jej wykonanie. Taka transakcja odbywa się między pracodawcami, będącymi nabywcami, którzy reprezentują popyt na pracę i oferują miejsca zatrudnienia, a pracownikami będącymi sprzedawcami, którzy proponując swoje usługi, decydują o podaży pracy.


Jak każdy rynek, tak i ten ma wytyczone cele. Za najważniejszy uznaje się dążenie do równowagi między popytem na pracę a podażą pracy. I równowagę tę osiąga odpowiednio, alokując i relokując dostępne zasoby ludzkie, czyli pracowników i współpracowników, tak by w pełni zaspokoić potrzeby kadrowe pracodawców. I właśnie realizacja tego celu warunkuje, czy obecny rynek pracy możemy nazwać rynkiem „pracownika” czy „pracodawcy”.


Jeśli ofert pracy na rynku jest więcej niż osób nimi zainteresowanych – wówczas mówimy o „rynku pracownika”, który w tej sytuacji ma silną pozycję negocjacyjną. Takim przykładem może być branża IT, którą od lat trudno nasycić. Natomiast jeśli ofert pracy jest mało, a osób chętnych na pracę wiele, mówimy o „rynku pracodawcy”. I z takim mamy do czynienia obecnie. Epidemia spowodowała wzrost podaży na rynku pracy, przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby nowych ofert, w porównaniu do analogicznego okresu w latach poprzednich.

 

rynek-pracy

 

Wymagania pracodawców wobec pracowników:


Rynek pracy istniał od zawsze. Od zawsze ktoś zlecał zadania do odpłatnego wykonania, a ktoś inny przyjmował je do realizacji, oczekując zapłaty. Na przełomie ostatniego stulecia bardzo mocno zmieniły się oczekiwania stawiane kandydatom do pracy, ewaluowały także kryteria, na podstawie których pracodawcy oceniają przydatność kompetencji zawodowych potencjalnych pracowników.


- oczekiwania pracodawcy: dawniej


Niegdyś liczyły się głównie koneksje, wykształcenie i pozyskana w ten sposób wiedza (dawniej, dyplom studiów wyższych był gwarancją zrobienia kariery) oraz umiejętności twarde. Dziś natomiast znaczenia nabierają zróżnicowane doświadczenia, unikalna wiedza, ale przede wszystkim konkretne umiejętności, w tym umiejętności miękkie, pozwalające pracownikowi radzić sobie w złożonej rzeczywistości rynkowej. W rzeczywistości bardzo wymagającej – z jednej strony elastyczności, relacyjności, umiejętności szybkiego łączenia i analizowania faktów, a z drugiej strony zdrowej asertywności, znajdowania doskonałego rozwiązania „ad hoc” i ukierunkowania na realizację celu. Od przyszłych pracowników oczekuje się także, że staną się partnerami biznesu, a nie tylko odtwórcami i wykonawcami zleconych zadań, obowiązków służbowych.


W niedalekiej przeszłości utrzymanie zatrudnienia w jednej firmie przez wiele lat było dobrze postrzegane, czasem wręcz pożądane. Stanowiło o wartości kandydata do pracy, jego stabilizacji życiowej, lojalności i oddaniu pracy oraz pracodawcy. Współcześnie sytuacja ta diametralnie się zmieniła. Pracownicy, realizując się zawodowo, znacznie rzadziej stawiają na stabilność zatrudnienia, a częściej na zdobywanie doświadczeń, rozwój i dużą elastyczność we współpracy, co przekłada się jednoznacznie na częstsze zmiany miejsca pracy. I w oczach pracodawców ma to w większości pozytywne konotacje. Oczywiście do czasu, gdy te zmiany nie są zbyt częste i nie zaczniemy być postrzegani jako zawodowi skoczkowie. Obecnie, jeśli do wyboru mamy 2 kandydatów z takim samym stażem, o podobnym spektrum kompetencji i umiejętności, wybiera się kandydata o bardziej zróżnicowanym doświadczeniu w środowisku biznesowym.

 

Zbyt długie „zasiedzenie” się u jednego pracodawcy, na tym samym stanowisku może być postrzegane jako brak ambicji i stagnację w rozwoju osobistym. Oczywiście to może krzywdzić kandydata, który w ramach prywatnych aktywności inwestuje w swój rozwój i zbiera bardzo różne, atrakcyjne doświadczenia. Dlatego warto je wszystkie zaprezentować w CV, wówczas atrakcyjność kandydata w oczach współczesnego potencjalnego pracodawcy wzrośnie.


- kompetencje zawodowe: cenione dziś


Współczesny rynek pracy znacząco różni się od tego, który istniał w przeszłości. Coraz częściej obok biznesu, to kapitał ludzki odgrywa w nim kluczową rolę, dlatego kładzie się olbrzymi nacisk na pozyskanie właściwych, zmotywowanych pracowników, posiadających wiedzę, niezbędne kompetencje i umiejętności, ale i odpowiednie doświadczenie.

 

- wymagania wobec pracowników na przykładzie firmy leasingowej


W branży leasingowej szalenie ważne jest właściwe nastawienie na klienta i jego potrzeby, umiejętność budowania partnerskiej, długotrwałej relacji, otwartość, znajomość oferowanych produktów, a także zaangażowanie w obsługę klienta, w procesy sprzedażowe skutkujące osiąganiem wysokich wyników. Na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich liczy się także wcześniej zdobyte doświadczenie w branży, poparte sukcesami, szczególnie w firmach leasingowych o podobnej strukturze procesów biznesowych, co znacząco skraca proces adaptacji nowego pracownika.

 

Ewelina Świątczak
Dyrektor Depertamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi
Impuls-Leasing Polska Sp. z o.o.

 

 

 

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;
  • Operator Maszyn na Produkcji

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 600 - 4 700 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    praca na maszynie; odpowiedzialność za jakoś nadruków; dbanie o maszynę i miejsce pracy;
  • Pracownik Działu Obsługi Klienta z Językiem Francuskim

    AYALA S.A.   Piaseczno, Julianowska 59A    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Obowiązki: Kompleksowa obsługa klienta; Fakturowanie sprzedaży; Kontrola wpływu należności; Obsługa transakcji sprzedażowych w systemie SAP; Samodzielne pozyskiwanie, rozwijanie współpracy oraz budowanie trwałych relacji z klientami.
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?