Praca.pl Poradniki Warto wiedzieć
Analiza rynku pracy na przestrzeni lat

Analiza rynku pracy na przestrzeni lat

 
Analiza rynku pracy na przestrzeni lat

Rynek pracy przez ostatnie dekady bardzo mocno ewaluował, diametralnie zmieniało się jego postrzeganie na przestrzeni czasu. Raz mieliśmy do czynienia z „rynkiem pracy pracownika”, innym razem z „rynkiem pracy pracodawcy”. Co warto wiedzieć o rynku pracy i jego elementach? Jak obecnie wygląda rynek pracy w Polsce?

 

Co to jest rynek pracy?


Jak w każdym „rynku” mamy do czynienia z procesem wymiany jednego dobra na dobro inne. A dobrem tym jest w naszym przypadku praca do wykonania – z jednej strony, z drugiej natomiast wynagrodzenie za jej wykonanie. Taka transakcja odbywa się między pracodawcami, będącymi nabywcami, którzy reprezentują popyt na pracę i oferują miejsca zatrudnienia, a pracownikami będącymi sprzedawcami, którzy proponując swoje usługi, decydują o podaży pracy.


Jak każdy rynek, tak i ten ma wytyczone cele. Za najważniejszy uznaje się dążenie do równowagi między popytem na pracę a podażą pracy. I równowagę tę osiąga odpowiednio, alokując i relokując dostępne zasoby ludzkie, czyli pracowników i współpracowników, tak by w pełni zaspokoić potrzeby kadrowe pracodawców. I właśnie realizacja tego celu warunkuje, czy obecny rynek pracy możemy nazwać rynkiem „pracownika” czy „pracodawcy”.


Jeśli ofert pracy na rynku jest więcej niż osób nimi zainteresowanych – wówczas mówimy o „rynku pracownika”, który w tej sytuacji ma silną pozycję negocjacyjną. Takim przykładem może być branża IT, którą od lat trudno nasycić. Natomiast jeśli ofert pracy jest mało, a osób chętnych na pracę wiele, mówimy o „rynku pracodawcy”. I z takim mamy do czynienia obecnie. Epidemia spowodowała wzrost podaży na rynku pracy, przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby nowych ofert, w porównaniu do analogicznego okresu w latach poprzednich.

 

rynek-pracy

 

Wymagania pracodawców wobec pracowników:


Rynek pracy istniał od zawsze. Od zawsze ktoś zlecał zadania do odpłatnego wykonania, a ktoś inny przyjmował je do realizacji, oczekując zapłaty. Na przełomie ostatniego stulecia bardzo mocno zmieniły się oczekiwania stawiane kandydatom do pracy, ewaluowały także kryteria, na podstawie których pracodawcy oceniają przydatność kompetencji zawodowych potencjalnych pracowników.


- oczekiwania pracodawcy: dawniej


Niegdyś liczyły się głównie koneksje, wykształcenie i pozyskana w ten sposób wiedza (dawniej, dyplom studiów wyższych był gwarancją zrobienia kariery) oraz umiejętności twarde. Dziś natomiast znaczenia nabierają zróżnicowane doświadczenia, unikalna wiedza, ale przede wszystkim konkretne umiejętności, w tym umiejętności miękkie, pozwalające pracownikowi radzić sobie w złożonej rzeczywistości rynkowej. W rzeczywistości bardzo wymagającej – z jednej strony elastyczności, relacyjności, umiejętności szybkiego łączenia i analizowania faktów, a z drugiej strony zdrowej asertywności, znajdowania doskonałego rozwiązania „ad hoc” i ukierunkowania na realizację celu. Od przyszłych pracowników oczekuje się także, że staną się partnerami biznesu, a nie tylko odtwórcami i wykonawcami zleconych zadań, obowiązków służbowych.


W niedalekiej przeszłości utrzymanie zatrudnienia w jednej firmie przez wiele lat było dobrze postrzegane, czasem wręcz pożądane. Stanowiło o wartości kandydata do pracy, jego stabilizacji życiowej, lojalności i oddaniu pracy oraz pracodawcy. Współcześnie sytuacja ta diametralnie się zmieniła. Pracownicy, realizując się zawodowo, znacznie rzadziej stawiają na stabilność zatrudnienia, a częściej na zdobywanie doświadczeń, rozwój i dużą elastyczność we współpracy, co przekłada się jednoznacznie na częstsze zmiany miejsca pracy. I w oczach pracodawców ma to w większości pozytywne konotacje. Oczywiście do czasu, gdy te zmiany nie są zbyt częste i nie zaczniemy być postrzegani jako zawodowi skoczkowie. Obecnie, jeśli do wyboru mamy 2 kandydatów z takim samym stażem, o podobnym spektrum kompetencji i umiejętności, wybiera się kandydata o bardziej zróżnicowanym doświadczeniu w środowisku biznesowym.

 

Zbyt długie „zasiedzenie” się u jednego pracodawcy, na tym samym stanowisku może być postrzegane jako brak ambicji i stagnację w rozwoju osobistym. Oczywiście to może krzywdzić kandydata, który w ramach prywatnych aktywności inwestuje w swój rozwój i zbiera bardzo różne, atrakcyjne doświadczenia. Dlatego warto je wszystkie zaprezentować w CV, wówczas atrakcyjność kandydata w oczach współczesnego potencjalnego pracodawcy wzrośnie.


- kompetencje zawodowe: cenione dziś


Współczesny rynek pracy znacząco różni się od tego, który istniał w przeszłości. Coraz częściej obok biznesu, to kapitał ludzki odgrywa w nim kluczową rolę, dlatego kładzie się olbrzymi nacisk na pozyskanie właściwych, zmotywowanych pracowników, posiadających wiedzę, niezbędne kompetencje i umiejętności, ale i odpowiednie doświadczenie.

 

- wymagania wobec pracowników na przykładzie firmy leasingowej


W branży leasingowej szalenie ważne jest właściwe nastawienie na klienta i jego potrzeby, umiejętność budowania partnerskiej, długotrwałej relacji, otwartość, znajomość oferowanych produktów, a także zaangażowanie w obsługę klienta, w procesy sprzedażowe skutkujące osiąganiem wysokich wyników. Na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich liczy się także wcześniej zdobyte doświadczenie w branży, poparte sukcesami, szczególnie w firmach leasingowych o podobnej strukturze procesów biznesowych, co znacząco skraca proces adaptacji nowego pracownika.

 

Ewelina Świątczak
Dyrektor Depertamentu Zarządzania Zasobami Ludzkimi
Impuls-Leasing Polska Sp. z o.o.

 

 

 

Więcej artykułów "Warto wiedzieć"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Mobilnych Ekspertów Majątkowych

    GRUPA PZU   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    menedżer / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 godz.
    Zarządzanie zespołem, planowanie, koordynowanie pracy Mobilnych Ekspertów Majątkowych; Współdziałanie z innymi obszarami i pionami oraz podmiotami zewnętrznymi m.in. poprzez udział w spotkaniach wewnętrznych i zewnętrznych z klientami, negocjacje umów ubezpieczeniowych, negocjacje...
  • Młodsza specjalistka / Młodszy specjalista ds. budowania relacji i wsparcia klienta​ (placówka partnerska)

    mBank S.A.   Nysa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    w tej roli będziesz odpowiadać za: sprzedaż produktów bankowych (m.in. konta, kredyty, depozyty, inwestycje) pozyskiwanie nowych klientów; promowanie zdalnych kanałów dystrybucji; realizowanie ilościowych oraz jakościowych celów sprzedażowych; budowanie pozytywnego wizerunku mBanku;
  • Specjalista ds. Obsługi Logistycznej

    Schenker sp z o.o.   Teresin, (gmina), Masovia    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Zakres zadań: Odpowiadanie za zgodność i wiarygodność wykonywanych ruchów/ przesunieć w systemie WMS poprzez rejestracje poprawnie danych w systemie magazynowym; Przygotowywanie dokumentów transportowych zgodnie z przepisami transportowymi oraz procedurami operacyjnymi; Rejestracja danych...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Operator Techniczny

    R. Twining and Company Sp. z o.o   Jasin, k. Swarzędza    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Do zadań Operatora Technicznego należy m.in.: Zapewnianie ciągłości procesów produkcyjnych. Kontrola i ciągłe doskonalenie procesu (eliminowanie strat produkcyjnych, m.in. odpady, nieplanowane stopy). Przeprowadzanie inspekcji, czyszczeń, smarowań, napraw planowych i nieplanowych sprzętu,...
  • Operator linii rozkroju

    ManpowerGroup   Dąbrowa Górnicza    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    5 godz.
    Zadania: Obsługa i nadzór nad urządzeniami produkcyjnymi oraz przebiegiem procesu rozkroju szkła; Obsługa wózków wykorzystywanych do transportu szkła; Weryfikacja nieprawidłowości pracy urządzeń; Prace porządkowe/dodatkowe zlecone przez przełożonego; Wymagania: Doświadczenie na...

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.