Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Utrata pracy – początek czegoś nowego

Utrata pracy – początek czegoś nowego

 
Utrata pracy – początek czegoś nowego

Utrata pracy – co dalej

 

Każdy, kto choć raz otrzymał wypowiedzenie, doskonale wie, jak trudna to sytuacja. Utrata pracy to jednak nie tylko koniec, to przede wszystkim początek i tylko od ciebie zależy, czy będzie to początek nowego, udanego zawodowego życia.

 

Zostałeś zwolniony? W twojej głowie kłębi się milion myśli. Co teraz? Czy, a jeśli tak – to kiedy, uda mi się znaleźć coś nowego? Dlaczego akurat ja straciłem pracę

 

Gdy opadną pierwsze emocje po otrzymaniu wypowiedzenia, warto na spokojnie zastanowić się i dokładnie przeanalizować sytuację, w jakiej się znalazłeś. Oczywiście przy utracie pracy niewielu z nas będzie umiało optymistycznie podejść do sprawy. Dla zdecydowanej większości teksty w stylu „to nie koniec świata”, „teraz czas pomyśleć o sobie”, „przecież nigdy nie lubiłeś tej pracy” czy „wreszcie będziesz mieć czas na spełnienie marzeń” odniosą raczej przeciwny skutek od zamierzonego. Jeśli jednak spojrzysz na sytuację utraty pracy z dystansem, może rzeczywiście okazać się, że otworzą się przed tobą zupełnie nowe szanse i możliwości.

 

Czas na zmianę zawodu

 

Jeśli po spokojnej, rzeczowej analizie dojdziesz do wniosku, że praca, którą właśnie straciłeś, faktycznie nie była szczytem twoich marzeń i tak naprawdę od dawna jej nie lubiłeś, warto zadać sobie kilka pytań:
- Czy nadal chcę pracować w tej branży?
- Czy naprawdę powinienem/powinnam szukać podobnego stanowiska?
- Czy moje zarobki były satysfakcjonujące?
- Czy lubiłem/lubiłam swoją pracę?


Być może odpowiedzi na te pytania sprawią, że pomyślisz o całkowitej zmianie kierunku i przekwalifikowaniu.

 

Przejście do innej branży wcale nie musi oznaczać długotrwałego i kosztownego procesu. Czas i pieniądze są zwykle dwoma głównymi czynnikami, które sprawiają, że odkładamy takie decyzje w nieskończoność. Właśnie dlatego utrata pracy, jakkolwiek trudna do zaakceptowania, jest – paradoksalnie – jednym z najlepszych momentów na takie zmiany. Zyskujesz niezbędny czas. O ile na studia podyplomowe potrzeba go więcej, o tyle na kurs zawodowy czy szkolenie potrzebujemy zwykle od kilku tygodni do ok. 3-4 miesięcy. Może warto pomyśleć o takim rozwiązaniu?

 

Nowa praca - jaki zawód wybrać?   

 

Decyzji o wyborze nowego zawodu nigdy nie podejmujmy pochopnie, pod wpływem impulsu (np. informacji o wysokości zarobków na wybranym stanowisku lub w danej branży). Nawet jeśli już się zdecydowałeś, bo np. wybrany zawód jest mniej lub bardziej powiązany z twoją dotychczasową branżą, umiejętnościami lub hobby, wcześniej warto dokładnie przeanalizować sytuację. W jaki sposób?

 

Po pierwsze – przejrzeć dostępne ogłoszenia i oferty pracy. Należy także zawrócić uwagę na sytuację gospodarczą w twoim regionie – kierunki rozwoju, dostępność środków unijnych, plany inwestycyjne istniejących firm i tych, które dopiero zamierzają otworzyć swoje siedziby.  

 

Po drugie – zasięgnąć języka, popytać znajomych, poszukać osób pracujących w danym zawodzie, skorzystać z sieci kontaktów w mediach społecznościowych i porozmawiać o realiach panujących w danej branży. Może się bowiem okazać, że rozmijają się one z twoimi dotychczasowymi wyobrażeniami i oczekiwaniami.

 

Po trzecie – poszukać nowych ścieżek i możliwości. Warto też bardzo dokładnie przeanalizować obowiązujące trendy na rynku pracy. Co jakiś czas w mediach pojawiają się różne analizy i listy tzw. zawodów przyszłości. Takie raporty mogą być świetną inspiracją dla osób szukających nowego pomysłu na siebie.

 

Jak znaleźć nową pracę?

 

Jeśli pracowałeś w nieprzyszłościowej branży, chciałbyś to zmienić i przekwalifikować się, ale nie do końca potrafisz zdecydować w jakim kierunku, warto zasięgnąć opinii doradcy zawodowego. To on pomoże ci znaleźć twoje mocne strony i kluczowe kompetencje. Doradzi, które umiejętności warto uzupełnić, wskaże możliwości dalszego rozwoju zawodowego. Podpowie np. czy twoje pomysły są zbieżne z aktualnymi trendami na rynku pracy w regionie lub, czy masz odpowiednie predyspozycje do prowadzenia własnego biznesu.

 

Gdy już podejmiesz decyzję, w jakim kierunku chcesz się dalej rozwijać, czas na wybór odpowiedniego sposobu. Przy wyborze kursu zawodowego czy szkolenia warto zwrócić uwagę na jednostki organizujące zajęcia – jak długo działają na rynku, jakie jest praktyczne doświadczenie kadry, jakie zdobyli certyfikaty i zaświadczenia, jak wygląda szczegółowy program zajęć.

 

Zawsze należy pamiętać, że utrata pracy, stres związany z otrzymaniem wypowiedzenia, nigdy nie powinny nas paraliżować i blokować kolejnych kroków zawodowych. To co było przykrym doświadczeniem może okazać się cenna lekcją, niezbędną do znalezienia wymarzonego stanowiska.

 

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa   9 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym bocznym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe boczne - z certyfikatem; prawo jazdy kat. B; znajomość języka...
  • Koordynator Procesów Produkcyjnych i Logistyki

    JAKMET Sp. z o.o.   Osieck, Sobienki 30    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Twoje zadania: Obsługa zapytań klientów (oferty, zamówienia, dostępność produktów) Wysyłanie ofert handlowych i monitorowanie ich statusu; Wprowadzanie zamówień do systemu ERP i koordynacja realizacji; Organizacja wysyłek i współpraca z firmami kurierskimi; Wsparcie montażu produktów...
  • Programista CNC

    JAKMET Sp. z o.o.   Osieck, Sobienki 30    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Twoje zadania: Tworzenie i optymalizacja programów CNC dla wykrawarek i wycinarek laserowych; Analiza dokumentacji technicznej i dobór parametrów obróbki; Współpraca z działami produkcji, konstrukcji i handlowym; Kontrola czasów technologicznych w systemie ERP; Wsparcie operatorów maszyn...
  • Monter instalacji elektrycznych

    JAKMET Sp. z o.o.   Osieck, Sobienki 30    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków Uzbrajanie i okablowanie rozdzielnic elektrycznych w toku produkcyjnym, Wykonywanie prac na podstawie schematów elektrycznych, Kontrola jakości oraz estetyki wykonanych elementów, Przestrzeganie zasad BHP i PPOŻ.
  • Specjalista ds. projektowania obudów elektrycznych

    JAKMET Sp. z o.o.   Sobienki    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 100 - 9 000 zł brutto/mies.
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie modeli 3D obudów elektrycznych według specyfikacji klientów. Opracowywanie i wprowadzenie na rynek nowych produktów. Implementacja usprawnień w już istniejących produktach. Sporządzanie dokładnej dokumentacji technicznej zgodnie z wymaganiami projektu.
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;

Najnowsze artykuły

Godzinowe koszty pracy w Polsce należą do najniższych w całej Unii Europejskiej. Nowe dane Eurostatu

Godzinowe koszty pracy w Polsce należą do najniższych w całej Unii Europejskiej. Nowe dane Eurostatu

Europejski Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące średnich godzinowych kosztów pracy w 27 krajach Unii Europejskiej. Z zestawienia wynika, że koszty pracy są u nas niemal dwukrotnie niższe od unijnej średniej. Jednocześnie Polska jest jednym z państw UE, w których wzrost kosztów pracy był najwyższy na przestrzeni ostatniego roku.

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Zakładka o nas – co napisać?

Zakładka o nas – co napisać?

W erze cyfrowej większość konsumentów, nawet tych, którzy ostatecznie dokonują zakupu lub korzystają z usługi stancjonarnie, sprawdza stronę firmy. Co więcej, klienci i kontrahenci szukają tam nie tylko cennika czy danych kontaktowych. Co jeszcze sprawdzają? Wyjaśniamy, co warto uwzględnić w zakładce „O nas" na stronie internetowej przedsiębiorstwa, a jakie informacje lepiej pominąć.

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

Dysleksja – czy zmniejsza szanse na rynku pracy?

– O ile w edukacji są procedury wsparcia, to w środowisku zawodowym wszystko zależy od dobrej woli pracodawcy – zauważa specjalistka pracująca z osobami z dysleksją Urszula Grzegorczyk. Zmiana postrzegania dyslektyków na rynku pracy jest pilnie potrzebna. – Wielu otwarcie mówi o swojej dysleksji. Nie chcą biernie czekać, aż „system sam się zmieni” – podkreśla pedagog Michalina Ignaciuk.

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

Cykl życia pracownika – jak zarządzać pracownikiem od etapu przyciągania talentów do offboardingu

– Aby budować dojrzałą strategię HR, warto spojrzeć na zatrudnienie jako cykl życia pracownika (Employee Lifecycle), który – podobnie jak w marketingu czy sprzedaży – można planować, mierzyć i optymalizować – tłumaczy Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wskazuje, jakie działania powinny podjąć firmy na każdym etapie tego cyklu, by lepiej wykorzystać potencjał swojej kadry.

Aktywne słuchanie – na czym polega? Dlaczego jest ważne podczas spotkań biznesowych?

Aktywne słuchanie – na czym polega? Dlaczego jest ważne podczas spotkań biznesowych?

Czasami przerywasz rozmówcy w pół zdania? Zdarza Ci się podczas rozmowy sięgać po telefon i sprawdzać powiadomienia? A może słuchasz wypowiedzi drugiej osoby z kamienną twarzą, czekając z jakąkolwiek reakcją, aż skończy mówić? A teraz zadaj sobie pytanie – jak Ty się czujesz, gdy rozmówca zachowuje się w ten sposób? Poznaj tajniki aktywnego słuchania i rozwiń umiejętności interpersonalne.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379