Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Utrata pracy – początek czegoś nowego

Utrata pracy – początek czegoś nowego

 
Utrata pracy – początek czegoś nowego

Utrata pracy – co dalej

 

Każdy, kto choć raz otrzymał wypowiedzenie, doskonale wie, jak trudna to sytuacja. Utrata pracy to jednak nie tylko koniec, to przede wszystkim początek i tylko od ciebie zależy, czy będzie to początek nowego, udanego zawodowego życia.

 

Zostałeś zwolniony? W twojej głowie kłębi się milion myśli. Co teraz? Czy, a jeśli tak – to kiedy, uda mi się znaleźć coś nowego? Dlaczego akurat ja straciłem pracę

 

Gdy opadną pierwsze emocje po otrzymaniu wypowiedzenia, warto na spokojnie zastanowić się i dokładnie przeanalizować sytuację, w jakiej się znalazłeś. Oczywiście przy utracie pracy niewielu z nas będzie umiało optymistycznie podejść do sprawy. Dla zdecydowanej większości teksty w stylu „to nie koniec świata”, „teraz czas pomyśleć o sobie”, „przecież nigdy nie lubiłeś tej pracy” czy „wreszcie będziesz mieć czas na spełnienie marzeń” odniosą raczej przeciwny skutek od zamierzonego. Jeśli jednak spojrzysz na sytuację utraty pracy z dystansem, może rzeczywiście okazać się, że otworzą się przed tobą zupełnie nowe szanse i możliwości.

 

Czas na zmianę zawodu

 

Jeśli po spokojnej, rzeczowej analizie dojdziesz do wniosku, że praca, którą właśnie straciłeś, faktycznie nie była szczytem twoich marzeń i tak naprawdę od dawna jej nie lubiłeś, warto zadać sobie kilka pytań:
- Czy nadal chcę pracować w tej branży?
- Czy naprawdę powinienem/powinnam szukać podobnego stanowiska?
- Czy moje zarobki były satysfakcjonujące?
- Czy lubiłem/lubiłam swoją pracę?


Być może odpowiedzi na te pytania sprawią, że pomyślisz o całkowitej zmianie kierunku i przekwalifikowaniu.

 

Przejście do innej branży wcale nie musi oznaczać długotrwałego i kosztownego procesu. Czas i pieniądze są zwykle dwoma głównymi czynnikami, które sprawiają, że odkładamy takie decyzje w nieskończoność. Właśnie dlatego utrata pracy, jakkolwiek trudna do zaakceptowania, jest – paradoksalnie – jednym z najlepszych momentów na takie zmiany. Zyskujesz niezbędny czas. O ile na studia podyplomowe potrzeba go więcej, o tyle na kurs zawodowy czy szkolenie potrzebujemy zwykle od kilku tygodni do ok. 3-4 miesięcy. Może warto pomyśleć o takim rozwiązaniu?

 

Nowa praca - jaki zawód wybrać?   

 

Decyzji o wyborze nowego zawodu nigdy nie podejmujmy pochopnie, pod wpływem impulsu (np. informacji o wysokości zarobków na wybranym stanowisku lub w danej branży). Nawet jeśli już się zdecydowałeś, bo np. wybrany zawód jest mniej lub bardziej powiązany z twoją dotychczasową branżą, umiejętnościami lub hobby, wcześniej warto dokładnie przeanalizować sytuację. W jaki sposób?

 

Po pierwsze – przejrzeć dostępne ogłoszenia i oferty pracy. Należy także zawrócić uwagę na sytuację gospodarczą w twoim regionie – kierunki rozwoju, dostępność środków unijnych, plany inwestycyjne istniejących firm i tych, które dopiero zamierzają otworzyć swoje siedziby.  

 

Po drugie – zasięgnąć języka, popytać znajomych, poszukać osób pracujących w danym zawodzie, skorzystać z sieci kontaktów w mediach społecznościowych i porozmawiać o realiach panujących w danej branży. Może się bowiem okazać, że rozmijają się one z twoimi dotychczasowymi wyobrażeniami i oczekiwaniami.

 

Po trzecie – poszukać nowych ścieżek i możliwości. Warto też bardzo dokładnie przeanalizować obowiązujące trendy na rynku pracy. Co jakiś czas w mediach pojawiają się różne analizy i listy tzw. zawodów przyszłości. Takie raporty mogą być świetną inspiracją dla osób szukających nowego pomysłu na siebie.

 

Jak znaleźć nową pracę?

 

Jeśli pracowałeś w nieprzyszłościowej branży, chciałbyś to zmienić i przekwalifikować się, ale nie do końca potrafisz zdecydować w jakim kierunku, warto zasięgnąć opinii doradcy zawodowego. To on pomoże ci znaleźć twoje mocne strony i kluczowe kompetencje. Doradzi, które umiejętności warto uzupełnić, wskaże możliwości dalszego rozwoju zawodowego. Podpowie np. czy twoje pomysły są zbieżne z aktualnymi trendami na rynku pracy w regionie lub, czy masz odpowiednie predyspozycje do prowadzenia własnego biznesu.

 

Gdy już podejmiesz decyzję, w jakim kierunku chcesz się dalej rozwijać, czas na wybór odpowiedniego sposobu. Przy wyborze kursu zawodowego czy szkolenia warto zwrócić uwagę na jednostki organizujące zajęcia – jak długo działają na rynku, jakie jest praktyczne doświadczenie kadry, jakie zdobyli certyfikaty i zaświadczenia, jak wygląda szczegółowy program zajęć.

 

Zawsze należy pamiętać, że utrata pracy, stres związany z otrzymaniem wypowiedzenia, nigdy nie powinny nas paraliżować i blokować kolejnych kroków zawodowych. To co było przykrym doświadczeniem może okazać się cenna lekcją, niezbędną do znalezienia wymarzonego stanowiska.

 

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Doradca klienta indywidualnego

    PKO Bank Polski   Dąbrowa Tarnowska    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:aktywnie sprzedajesz i promujesz produkty oraz usługi Grupy Kapitałowej naszego banku,realizujesz transakcje bezgotówkowe i/lub gotówkowe,wspierasz klientów w korzystaniu z nowoczesnych narzędzi oraz bankowości internetowej i mobilnej,budujesz i utrzymujesz...
  • Młodszy doradca / doradca firm

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: dbasz o dobry wizerunek PKO Banku Polskiego S.A, nawiązujesz współpracę z klientami z sektora małych i średnich przedsiębiorstw o przychodach rocznych ze sprzedaży do 15 mln PLN, opiekujesz się klientami instytucjonalnymi znajdującymi się w przypisanym...
  • Inżynier danych

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: budujesz wraz zespołem procesy zasilania operacyjnej składnicy danych, projektujesz i realizujesz rozwiązania informatyczne w obszarze zasilania danych, analizujesz dane i przygotowujesz modele logiczne i fizyczne danych, przygotowujesz datamarty tematyczne,...
  • Java developer (obszar kampanijny)

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole: implementujesz nowe lub modyfikujesz istniejące aplikacje/serwisy, tworzysz testy jednostke i integracyjne dla budowanych aplikacji/serwisów, dbasz o wysoką jakość oprogramowania (funkcjonalność, wydajność, niezawodność), tworzysz dokumentację, analizujesz...
  • Analityk systemowy it (process/task minig)

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:analizujesz i modelujesz procesy ETL,współpracujesz z innymi jednostkami Banku w celu opracowania specyfikacji wymagań dla nowych źródeł danych,projektujesz model logiczny danych w obszarze operacyjnej hurtowni danych,pomagasz we wdrażaniu platformy Process...
  • Leader techniczny ai/ml

    PKO Bank Polski   Warszawa    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na co dzień w naszym zespole:projektujesz rozwiązania wykorzystujące AI/ML oraz zmiany w architekturze Platformy Machine Learning Ops,planujesz i koordynujesz prace związane z utrzymaniem i rozwojem rozwiązań AI/ML oraz Platformy Machine Learning Ops,sprawujesz nadzór merytoryczny w zakresie...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?