Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

 
Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Straciłeś pracę i nie wiesz, co dalej? Sprawdź, jaką pomoc możesz uzyskać, rejestrując się w urzędzie pracy i ile należy przepracować, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych.

 

Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych


Przede wszystkim, by otrzymać świadczenie, trzeba zgłosić się do urzędu pracy i uzyskać status osoby bezrobotnej. Można to zrobić zarówno w placówce PUP, jak i za pośrednictwem internetu. Jednak nie każda zarejestrowana osoba automatycznie otrzyma zasiłek dla bezrobotnych.

Warunki, jakie trzeba spełnić i kwota zasiłku, są zróżnicowane w zależności od sytuacji zawodowej danej osoby. W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak uzyskać zasiłek dla bezrobotnych, jeśli pracowało się na etacie.

 

Zasady przyznawania zasiłku dla bezrobotnych

 

Bezrobotny otrzyma zasiłek, jeżeli spełni dwa warunki:

    • nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych,
    • w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania łącznie przez okres co najmniej 365 dni był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy.

Do tego okresu nie są wliczane urlopy bezpłatne trwające łącznie więcej niż 30 dni (art. 71.1. ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

 

Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych

 

Zasiłek jest przyznawany na 180 albo 365 dni. Prawo do pobierania tego świadczenia przez 365 dni otrzymują:

    • bezrobotni mieszkający w powiatach, gdzie stopa bezrobocia jest wyższa niż 150% przeciętnej stopy bezrobocia w Polsce,
    • osoby powyżej 50. roku życia mające jednocześnie co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku,
    • osoby mające na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, gdy małżonek bezrobotnego jest także zarejestrowany w urzędzie pracy i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez tego bezrobotnego,
    • rodzice samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat.

Prawo do świadczenia nabywa się od dnia rejestracji w urzędzie pracy. Okres wypłaty może jednak zostać skrócony. Np. osobie, która w ciągu 6 miesięcy poprzedzających rejestrację rozwiązała stosunek pracy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron zasiłek zacznie przysługiwać po 90 dniach od rejestracji w urzędzie, a bezrobotny, który został zwolniony bez wypowiedzenia ze swojej winy, prawo do świadczenia nabędzie po 180 dniach.

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Silva Sp. z o.o.
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Główne obowiązki Przewóz surowca drzewnego; Krótkie trasy krajowe do 200 km w jedną stronę z codziennym powrotem do domu (system 2-zmianowy)
  • Kierowca C+E

    Silva Sp. z o.o.   Bielice (pow. nowomiejski, gm. Biskupiec)    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Możliwość podjęcia pracy w jednym z systemów: Krótkie trasy do 200 km w jedną stronę (codzienny powrót do domu, system 2-zmianowy, uprawnienia na HDS) Realizacja zleceń transportowych na terenie całej Polski (weekendy w domu)
  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Pomocnik budowlany

    AMB GEBÄUDESERVICE GmbH   Niemcy, Berlin   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Doświadczenie na podobnym stanowisku; Prawo jazdy kat. B, mile widziane BE; Umiejętność pracy w zespole; Motywacja; Mile widziane doświadczenie w pracy za granica;
  • Starszy Specjalista / Starsza Specjalistka ds. Analityki

    POLPHARMA S.A.   Starogard Gdański    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków Opracowywanie i walidacja chromatograficznych metod analitycznych (LC) połączonych z tandemową spektrometrią mas (MS/MS) - analizy ilościowe; Wykonywanie i nadzorowanie badań analitycznych LC-MS/MS; Prowadzenie bieżących zapisów z badań zgodnie z zasadami...
  • Kierowca w ruchu międzynarodowym

    MWB TRANS WIECZOREK MARIUSZ   Mińsk Mazowiecki    praca mobilna
    pracownik fizyczny   10 000 - 13 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: praca na terenie UE; główne trasy: Polska - Hiszpania i Polska - Włochy; praca przez cały rok (bez sezonowości)

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.