Praca.pl Poradniki Utrata pracy
Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

 
Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych?

Straciłeś pracę i nie wiesz, co dalej? Sprawdź, jaką pomoc możesz uzyskać, rejestrując się w urzędzie pracy i ile należy przepracować, aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych.

 

Jak otrzymać zasiłek dla bezrobotnych


Przede wszystkim, by otrzymać świadczenie, trzeba zgłosić się do urzędu pracy i uzyskać status osoby bezrobotnej. Można to zrobić zarówno w placówce PUP, jak i za pośrednictwem internetu. Jednak nie każda zarejestrowana osoba automatycznie otrzyma zasiłek dla bezrobotnych.

Warunki, jakie trzeba spełnić i kwota zasiłku, są zróżnicowane w zależności od sytuacji zawodowej danej osoby. W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak uzyskać zasiłek dla bezrobotnych, jeśli pracowało się na etacie.

 

Zasady przyznawania zasiłku dla bezrobotnych

 

Bezrobotny otrzyma zasiłek, jeżeli spełni dwa warunki:

    • nie ma dla niego propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych,
    • w okresie 18 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień zarejestrowania łącznie przez okres co najmniej 365 dni był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy.

Do tego okresu nie są wliczane urlopy bezpłatne trwające łącznie więcej niż 30 dni (art. 71.1. ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

 

Kiedy przysługuje zasiłek dla bezrobotnych

 

Zasiłek jest przyznawany na 180 albo 365 dni. Prawo do pobierania tego świadczenia przez 365 dni otrzymują:

    • bezrobotni mieszkający w powiatach, gdzie stopa bezrobocia jest wyższa niż 150% przeciętnej stopy bezrobocia w Polsce,
    • osoby powyżej 50. roku życia mające jednocześnie co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku,
    • osoby mające na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, gdy małżonek bezrobotnego jest także zarejestrowany w urzędzie pracy i utracił prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania po dniu nabycia prawa do zasiłku przez tego bezrobotnego,
    • rodzice samotnie wychowujących co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat.

Prawo do świadczenia nabywa się od dnia rejestracji w urzędzie pracy. Okres wypłaty może jednak zostać skrócony. Np. osobie, która w ciągu 6 miesięcy poprzedzających rejestrację rozwiązała stosunek pracy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron zasiłek zacznie przysługiwać po 90 dniach od rejestracji w urzędzie, a bezrobotny, który został zwolniony bez wypowiedzenia ze swojej winy, prawo do świadczenia nabędzie po 180 dniach.

Więcej artykułów "Utrata pracy"

Polecane oferty

  • Senior Accountant - Treasury Back Office

    Arla Global Shared Services Sp. z o.o.   Gdańsk, Wrzeszcz (Neptune Office)    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    As a member of our global Treasury Back Office team, your role will involve managing a diverse range of financial instruments, conducting advanced analysis of financial figures, and leading the implementation of treasury IT solutions. You will work closely with the Treasury department and various...
  • Doradca Klienta

    GRUPA PZU   Zamość    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Realizacja planów sprzedażowych; Obsługa klienta zgodnie ze standardami Grupy PZU; Budowanie portfela klientów; Utrzymywanie długofalowych relacji z klientem; Przyjmowanie gotówkowych i bezgotówkowych wpłat
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Projektowanie nowych oraz modyfikacje funkcjonujących procesów technologicznych, Wykonywanie obliczeń i schematów procesowych, Dobór i specyfikowanie urządzeń, armatury i wyposażenia technologicznego, Przeprowadzanie wdrożeń i rozruchów instalacji, Udział w relokacji instalacji technologicznych.
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / junior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Wykonywanie obliczeń procesowych (bilans cieplny/masowy, obliczenia hydrauliczne, symulacje procesowe), Tworzenie i aktualizowanie schematów przepływowych PFD, schematów technologicznych P&ID oraz procesowych arkuszy danych (Process data sheet), Współpraca z klientem / dostawcą w sprawach...
  • AB INDUSTRY S.A.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Wykonywanie dokumentacji projektowej dla inwestycji przemysłowych w zakresie instalacji sanitarnych, Realizacja zadań branżowych na wszystkich etapach procesu projektowego, Pełnienie nadzoru autorskiego podczas realizacji inwestycji, Dobór optymalnych rozwiązań technicznych w oparciu o...
  • Architekt

    AB INDUSTRY S.A.   Macierzysz    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Samodzielne wykonywanie projektów branży architektonicznej, Definiowanie zakresu prac projektowych, Przygotowywanie koncepcji architektonicznych, Nadzór nad przygotowaniem projektów budowlanych do pozwolenia na budowę, Koordynowanie procedur administracyjnych zakończonych uzyskaniem...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?