Otwarte granice, w następstwie coraz większy przepływ towarów - to wszystko sprawia, że logistyka i transport ciągle się rozwijają. Miejsc pracy w tym sektorze gospodarki będzie jeszcze przybywać. Pracodawcy częściej niż kiedykolwiek zaczynają się upominać o specjalistów w tej dziedzinie.
Większość firm odczuwa, nasilające się m.in. na skutek emigracji zarobkowej, problemy kadrowe. W branży logistycznej dotyczą one wszystkich szczebli pracowników. Żeby jednak starać się tutaj o pracę, samo wykształcenie nie wystarczy. - Wielokrotnie spotykam się z kandydatami, którzy świetnie opanowali teorię, ale trudno im ją zastosować w praktyce. Szczególnie poszukiwani są kandydaci po kierunkach ścisłych, np. z dyplomem ukończenia studiów matematycznych lub podyplomowych o kierunku logistycznym. Ostatecznie jednak, profil wykształcenia jeszcze niczego nie przesądza - mówi Magdalena Jaskóła z Grupy Raben.
Czym oprócz wykształcenia trzeba się wykazać, by zaistnieć w logistyce? - Bardzo liczy się doświadczenie. Można je zdobyć zaczynając pracę od najniższych szczebli w firmie. Dobrym początkiem jest np. funkcja dyspozytora. To bardzo odpowiedzialne stanowisko, a odpowiedzialność jest jedną z najważniejszych cech rzetelnego logistyka – dodaje Pełnomocnik Dyrektora ds. Personalnych z Oddziału Raben Polska w Gliwicach. Zadanie dyspozytora polega na koordynowaniu transportów. Należy zadbać o to, by wszystkie przesyłki w odpowiednim czasie dotarły do adresatów. Trzeba również zwrócić szczególną uwagę na sposób przewożenia poszczególnych towarów. - W przypadku awarii środka transportu dyspozytor musi zapewnić pojazd zastępczy i zorganizować szybki przeładunek w najbliżej położonym terminalu. Krótko mówiąc - funkcja ta związana jest z dużą presją czasu i wymaga umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych – twierdzi Jaskóła. Niezbędna jest również znajomość języków obcych, potrzebna w kontaktach z partnerami i kontrahentami międzynarodowymi. Podsumowując - w naszej branży dobry pracownik oprócz cech takich jak sumienność i dokładność, musi posiadać umiejętność podejmowania szybkich decyzji. - Właśnie takich ludzi rynek logistyczny będzie potrzebował najbardziej - sugeruje Magdalena Jaskóła.
20.09.2007