Praca.pl Poradniki Studenci
Zatrudnianie studentów – student w pracy: król świata czy kozioł ofiarny?

Zatrudnianie studentów – student w pracy: król świata czy kozioł ofiarny?

 
Zatrudnianie studentów – student w pracy: król świata czy kozioł ofiarny?

Pracujący student

 

W roku akademickim 2017/2018 dyplom ukończenia studiów otrzymało 327,7 tys. absolwentów, tj. o 15,4% mniej niż w 2016/2017 – podaje Główny Urząd Statystyczny. W grupie najpopularniejszych kierunków znalazły się: biznes, administracja i prawo (22,0% wszystkich studentów), technika, przemysł, budownictwo(17,2%), nauki społeczne, dziennikarstwo i informacja oraz zdrowie i opieka społeczna (po 11,5%).

Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie, ale znaczenie wykształcenia wyższego nieprzerwanie od lat jest duże. Ogłoszenia o pracę nie pozostawiają złudzeń. Jednak dzisiaj dyplom wyższej uczelni jest często traktowany tak jak dawniej matura – jest niezbędny do zdobycia pracy, np. w administracji czy biurze. Od kilku lat funkcjonuje nawet pojęcie „inflacja wykształcenia" – studia wyższe, dawniej wyróżnik nielicznych, współcześnie stały się czymś powszechnym i nie zawsze docenianym.

Świadomi tego studenci starają się zdobyć doświadczenie zawodowe już podczas edukacji. Taka aktywność jest niezmiernie ważna, nawet jeśli pierwsze zajęcia nie do końca wiążą się z przyszłą karierą. Zdarza się, że młode osoby, przeświadczone o mało optymistycznej wizji zawodowej, decydują się na pozyskanie pracy w branżach niezwiązanych ze swoim kierunkiem studiów. Z jednej strony mogą zarobić, z drugiej jednak nie odczuwają satysfakcji. Nie należy lekceważyć i takiego doświadczenia. Praca kelnerki, niani, telemarketera czy doradcy klienta w odzieżowej sieciówce może być traktowana jako okazja do sprawdzenia umiejętności.

Poruszanie się po rynku pracy wcale nie jest proste, dlatego stawianie pierwszych zawodowych kroków bardzo dobrze rozpocząć jeszcze na studiach. Absolwenci, zwłaszcza bardzo popularnych kierunków, którzy nie podejmowali żadnej pozauczelnianej aktywności, mogą mieć większe trudności ze znalezieniem pracy niż ich bardziej przedsiębiorczy koledzy i koleżanki. Choć trzymają w ręku dyplom, to drzwi wielu firm wciąż są dla nich zamknięte.

 

Praca dla studenta dziennego


Prawdą jest, że o wiele łatwiej wygospodarować czas na pracę osobom, które wybrały studia niestacjonarne. Połączenie zawodowych obowiązków z dziennym trybem nauki na pewno wymaga ogromnej samodyscypliny i konsekwencji. Przeglądając oferty, można jednak znaleźć i takie, które pozwolą pogodzić pracę z nauką. Rozwiązaniem są system weekendowy albo praca zdalna.

 

Status studenta


Pracujący studenci bardzo często zawierają nie umowy o pracę, ale umowy cywilnoprawne. Z jednej strony ten wybór podyktowany jest preferencjami pracodawców, którzy ponoszą niższy koszt zatrudnienia (są zwolnieni ze składek ZUS) niż w przypadku etatu, a z drugiej takie rozwiązanie często pozwala osobie mającej status studenta (i która nie ukończyła 26 lat) zarobić większe stawki.

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta - Elektrotechnik

    Eryk Sp. z o.o.   Szczecin    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / praktykant/stażysta  umowa o pracę   8 400 - 9 800 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do głównych obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należało: Wsparcie w wykonywaniu instalacji elektrycznych wg. specyfikacji technicznej projektu i zaleceń klienta, na wysokim poziomie jakościowym, pod okiem doświadczonych Team Leaderów; Wykonywanie prac montażowych oraz dbałość o...
  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Gemini Polska Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta
    3 godz.
    Czego możesz się spodziewać? dynamiki pracy – z jednej strony pracujesz w dużym zespole, z drugiej – z wieloma Pacjentami, dla nas to Ty jesteś ekspertem – wierzymy w Twoją fachową wiedzę, dlatego każdemu Pacjentowi możesz poświęcić tyle czasu ile potrzebujesz i to Ty decydujesz...
  • Staż w obszarze rekrutacji

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków wsparcie w realizacji projektów rekrutacyjnych do sieci sprzedaży; redagowanie oraz zamieszczanie ogłoszeń rekrutacyjnych; przeprowadzanie selekcji aplikacji; przeprowadzanie wstępnych rozmów telefonicznych z kandydatami; umawianie spotkań rekrutacyjnych;
  • Stażysta w Wybranym Obszarze Technicznym

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Rozpocznij swoją karierę z naszym płatnym, półrocznym stażem w wybranym obszarze. To szansa na aplikowanie teorii ze studiów w realnych projektach i podjęcie ambitnych wyzwań pracując pod okiem eksperta. Nasz program stażowy to nie tylko zdobycie doświadczenia, ale też możliwość...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Administracyjno-Finansowym

    Urząd Dozoru Technicznego   Poznań    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: Porządkowanie dokumentacji archiwalnej. Przyjmowanie, opisywanie i klasyfikacja dokumentacji. Przechowywanie i zabezpieczanie zgromadzonej dokumentacji. Udostępnianie przechowywanej dokumentacji. Przygotowywanie i przekazywanie archiwalnych materiałów do...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Poznań    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Do Twoich zadań należeć będzie: Wykonywanie czynności związanych z obsługą administracyjną procesu sprawdzania kwalifikacji, przedłużania ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych operatorów i konserwatorów urządzeń technicznych. Wykonywanie czynności związanych z archiwizacją dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.