Praca.pl Poradniki Studenci
Szukając ścieżki do kariery - czyli o obawach studentów przed wejściem na rynek

Szukając ścieżki do kariery - czyli o obawach studentów przed wejściem na rynek

 
Szukając ścieżki do kariery - czyli o obawach studentów przed wejściem na rynek
Jak naprawdę jest z szukaniem pracy przez absolwentów? I ile jest w problemach związanych z szukaniem zatrudnienia winy szukającego, a ile otoczenia biznesu? Co ciekawe, media nieustannie podają informacje o spadającym bezrobociu. Nasi inżynierowie znajdują uznanie za granicą kraju. Gdzie zatem tkwi klucz do pracy i kariery? Sprawdziliśmy na grupie kilku osób różnych kierunków, jakie mają plany i zamiary na przyszłość. Definitywnie, okazało się, że najwięcej obaw mają studenci kierunków humanistycznych. Te wydziały mają też najwięcej problemów ze zdobyciem potrzebnej praktyki. Ale czy tylko one?

Wśród najczęściej wymienianych odpowiedzi - gdzie szukaliby pracy absolwenci wydziałów nauk społecznych padały propozycje: Szukanie ofert w gazecie, dopytywanie się osób trzecich, zamieszczanie ogłoszeń. Dopiero na szarym końcu padła propozycja np. kontaktów z redaktorami, czy innymi osobami z branży danego kierunku. Nie spierając się również o to, co było pierwsze, idea czy gotowy plan, należy przyjąć pewną strategię działania. To drugi, najczęściej popełniany błąd wśród studentów kierunków humanistycznych. Studia nadal wydają się być przepustką do lepszego życia i pracy. Wydziały nauk społecznych zdają się kolekcjonować rzesze niezdecydowanych, niepewnych osób. Lub takich, które w szkole nie lubiły matematyki i nie miały co z sobą zrobić (aż strach pomyśleć, co by musieli robić na kierunkach bardziej ścisłych). Brak chęci i zainteresowania powoduje, że tak ciężko jest im obrać plan działania i realizować swoje cele. Humanizm, podobnie jak na początku jego rozwoju, nie jest gotowym i schematycznym zakresem umiejętności i wiedzy. To może stanowić zarówno magnes jak i pułapkę dla chętnych podjąć się tego wyzwania. W tej dziedzinie nie wiele jest jasno określonych i sztywnych ram. Wiedza ciągle się zmienia, i nigdy nie daje gwarancji wyczerpania wszystkich możliwości działania. Dlatego takie studia to wyzwanie nie dla każdego.

Monika wybrała kierunek związany z Komunikacją Społeczną. Obecnie, myśli o założeniu firmy odzieżowej. Na pytanie: czy studia pomagają jej w planowaniu przyszłości? Odpowiada, że nie. Dopiero po licencjacie, do którego został jej jeszcze jeden rok, rozpocznie nowy kierunek, handel zagraniczny. Na drugim roku uświadomiła sobie, co tak naprawdę będzie jej potrzebne w życiu zawodowym. Aktualnie, na jej korzyść wpływa świadomość, co jeszcze musi dopracować, a co już teraz stanowi jej mocne strony. Wśród tych drugich wymienia m.in. : kontakt z lokalnym rynkiem, fundacjami europejskimi i dobre rozeznanie w sprawach administracyjnych. Niedostępne ciągle są firmy, potencjalni kontrahenci, których środowisko jest mocno hermetyczne i trudno jest się dostać do zacnego grona biznesmenów.

Jak sprawa się ma ze studentami nauk ścisłych? Wydaje się, że rynek stoi po stronie fachowców, którzy dobrze znają swoje rzemiosło. Podobnie jednak jak w przypadku nauk społecznych, i tu nie wszystko od razu jest jasne. Wśród udzielanych przez ankietowanych odpowiedzi (studentów kierunków ścisłych i informatycznych), na pytanie, jakie są ich plany zawodowe i ambicje padały: Nie wiem, co chcę robić. Najlepiej nie namęczyć się za bardzo i dużo zarabiać (z odrobiną żartu). Na pytanie o ograniczenia związane z dostępem do wymarzonej posady: „Nie mam czasu chodzić na rozmowy kwalifikacyjne” (z odrobiną pewności siebie). I mimo tych dwóch skrajności, zdaje się, że fakty przemawiają na korzyść nauk informatycznych i ścisłych. Wątpliwości jakie się pojawiły dotyczyły specjalizacji. Studenci kierunków związanych z telekomunikacją mieli obawy co do szukania pracy w swoim fachu. Trzeba by poważnie zastanowić się nad doświadczeniem jakie zdobyli. O ile jeszcze informatyka jest dziedziną gdzie pisanie programów to coś normalnego, o tyle praktyka z programowania urządzeń UMTS to często jeszcze mrzonka. W kilku agencjach rekrutacyjnych, studenci tego kierunku aplikując na stanowisko związane z telekomunikacją musieli zmierzyć się z testem wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej z technologii GSM i UMTS. W rezultacie, część praktyczna wypada dużo słabiej niż teoretyczna. Gdy absolwent będzie musiał zmierzyć się z doświadczonym pracownikiem tej technologii, to ten pierwszy ma dużo mniejsze szanse dostania posady.

Czy jest jakiś sposób na opanowanie wszystkich umiejętności i wiedzy? Jak pokazuje nasza sonda, nie ma zdecydowanego lidera wśród kierunków studiów. Nie ma takiej dziedziny, której ukończenie jest przepustką do kariery. Wydziały nauk społecznych zmagają się z dużą ilością studentów. Popularność kierunków humanistycznych nie słabnie i chyba długo jeszcze przyjdzie czekać, aż jakaś dziedzina będzie posiadała mniej niż kilku kandydatów na jedno miejsce. Z kolei nauki ścisłe zmagają się od kilku lat ze spadkiem zainteresowania studiowaniem chemii, fizyki, czy matematyki. Studia kończy dużo mniej osób spośród wszystkich rozpoczynających dany kierunek (a tych drugich i tak jest zdecydowanie mniej niż najbardziej oblegane kierunki humanistyczne). To, że konkurencji jest mniej, może być dla nas pewnego rodzaju furtką do kariery. Nadal jednak należy stawiać na jakość. Żeby zrobić to jak najlepiej, studenci każdego kierunku powinni się zastanowić nad pomysłem na siebie (o czym pisaliśmy w artykule wykształcenie z wyższym... to już tylko mit). Inaczej ciężko nam szukać, nie mówiąc już nawet o znalezieniu pracy. Możemy być dyplomowanym informatykiem bez projektu na koncie w przeciągu 5 lat. A także, socjologiem bez pojęcia o badaniach opinii publicznej. Pytanie tylko, czy nie lepiej pozostać dobrym obserwatorem rynku i znać swoją dziedzinę lepiej niż inne? Wydaje się, że to zrozumiałe i oczywiste. Jednak praktyka pokazuje coraz częściej, że bezrobotny absolwent lub student, to leniwy student. Najlepszą radą na szukanie pracy jest więc po prostu nie przespać swojej szansy.
07.05.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Nexera
    młodszy specjalista (junior)  umowa zlecenie / kontrakt B2B  tymczasowa/dodatkowa  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Zakres obowiązków: inwentaryzacja adresów w zasięgu sieci światłowodowej Nexery (praca w terenie); informowanie mieszkańców o możliwości podłączenia się do sieci; kolportaż materiałów marketingowych; pozyskiwanie zgód marketingowych; raportowanie przeprowadzonych w terenie działań...
  • Specjalista ds. Raportowania i Analiz w Power BI - Staż

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: Tworzenie i aktualizacja raportów za pomocą Power BI; Praca z Power BI i bazami danych na co dzień; Kooperacja z zespołami operacyjnymi w celu cyfryzacji raportów; Współtworzenie rozwiązań z różnymi działami, wspierających rozwój firmy;
  • Asystent ds. Zarządzania Projektami - Staż

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres zadań: Pomoc w działaniu Projektowym przy wprowadzaniu nowych produktów; Prowadzenie i koordynowanie harmonogramów projektów; Dostarczanie informacji zespołowi projektowemu; Zarządzanie potencjalnymi ryzykami projektowymi i śledzenie terminów;
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Łódź    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    7 godz.
    Kluczowe obowiązki: Wsparcie techniczne czynności dozorowych. Obsługa wewnętrznej dokumentacji technicznej. Wsparcie administracyjne inspekcji.
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    7 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z procesem Działu Technicznego, w tym obserwacja czynności w terenie. Wspomaganie działu Administracyjno-Finansowego przy czynnościach związanych z obiegiem dokumentacji technicznej i bieżącą obsługą sekretariatu. Wspomaganie pracowników realizujących...
  • Stażysta w Dziale Dystrybucji

    GEODIS Road Network Sp. z o.o.   Zamienie, k. Mińska Mazowieckiego, ul. Kołbielska 56    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat
    10 godz.
    GŁÓWNE OBOWIĄZKI: Wsparcie Działu Dystrybucji w zakresie realizacji procesu transportowego Praca w systemie TMS Speed Budowanie dobrych relacji z Klientem i Przewoźnikami Raportowanie Docelowo samodzielna praca w zakresie przekazywania kierowcom zleceń dystrybucyjnych

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.