Staże dla młodych ludzi są dobrą okazją, by postawić pierwszy krok w karierze. Absolwent, zwłaszcza jeśli podczas studiów nie pracował nawet dorywczo, może mieć spory problem w odnalezieniu się na rynku pracy. Staż pozwala zdobyć doświadczenie zawodowe i sprawdzić, jak teoria jest wykorzystywana w praktyce. Czy jednak zawsze to dobry start na rynku pracy? Jakie są plusy i minusy programów stażowych?
Programy stażowe dla absolwentów – co warto o nich wiedzieć?
W obliczu spadku bezrobocia i braków kadrowych pracodawcy przykładają szczególną wagę do procesu rekrutacji, selekcji i motywowania pracowników. Młody człowiek ma szeroki wybór programów, podczas których zostanie przyuczony do pracy w konkretnej firmie i może zdobyć zatrudnienie po stażu. To bardzo korzystne rozwiązanie i dla przedsiębiorcy, i dla niedoświadczonego studenta.
Warto podkreślić, że stażysta nie jest pracownikiem firmy w powszechnym rozumieniu tego słowa. Przychodzi do pracy, wykonuje powierzone mu obowiązki, jednak robi to pod okiem wskazanego przez pracodawcę mentora (opiekuna stażu) i uczy się zawodu.
Plusy i minusy programów stażowych
Staże zagraniczne czy obfitujące w szkolenia, umożliwiające poznanie branży, programy oferowane przez korporacje wydają się mieć same pozytywne aspekty. Są szansą na naukę i weryfikację ścieżki własnej kariery, stanowią ważny punkt w CV młodego człowieka i bardzo często kończą się podpisaniem pierwszej umowy o pracę. Elastyczne godziny, które łatwo dostosować do innych zajęć, a także możliwość zarobienia pieniędzy zachęcają wielu studentów i absolwentów.
Nie wszystkie programy stażowe zbierają jednak pochlebne opinie. Bywa, że przedsiębiorca angażuje studentów w „gorących” okresach swojej działalności, upatrując w tym szansę na wyrobienie normy niskim kosztem. Jeśli młody człowiek wykonuje ciągle jedno żmudne i proste zadanie, całymi dniami kseruje, segreguje dokumenty czy parzy kawę i nie ma szansy na naukę, to taki staż nie tylko nie przyucza do zawodu – po prostu jest stratą czasu.
Gdzie szukać staży?
Ofert przybywa w okresie wakacyjnym, ale właściwie przez cały rok firmy poszukują osób, które odciążą pracowników z prostych zadań i przyuczą się do zawodu, by w przyszłości na stałe związać się z przedsiębiorstwem. Ogłoszenia są dostępne na portalach o tematyce rynku pracy, w mediach społecznościowych – na grupach i forach dedykowanych studentom. Pomocą w szukaniu służą także akademickie biura karier. Bezrobotni absolwenci mogą wybrać staż z urzędu pracy.
Rozglądając się za ofertą, warto również sprawdzać zakładki „kariera” na stronach internetowych dużych firm. Korporacje bardzo często prowadzą atrakcyjne programy stażowe. W ich ramach można poznawać realia pracy w branży, nawiązać biznesowe kontakty i rozwinąć się w wybranym kierunku. Wymagania, które musi spełnić potencjalny stażysta, w takich przypadkach są dość wysokie, po to, aby wybrać najlepsze osoby, mające szanse na budowanie kariery zawodowej w strukturach korporacji.