Praca.pl Poradniki Studenci
Staż po studiach – doskonałym początkiem kariery zawodowej

Staż po studiach – doskonałym początkiem kariery zawodowej

 
Staż po studiach – doskonałym początkiem kariery zawodowej

Staże dla młodych ludzi są dobrą okazją, by postawić pierwszy krok w karierze. Absolwent, zwłaszcza jeśli podczas studiów nie pracował nawet dorywczo, może mieć spory problem w odnalezieniu się na rynku pracy. Staż pozwala zdobyć doświadczenie zawodowe i sprawdzić, jak teoria jest wykorzystywana w praktyce. Czy jednak zawsze to dobry start na rynku pracy? Jakie są plusy i minusy programów stażowych?

 

Programy stażowe dla absolwentów – co warto o nich wiedzieć?

 

W obliczu spadku bezrobocia i braków kadrowych pracodawcy przykładają szczególną wagę do procesu rekrutacji, selekcji i motywowania pracowników. Młody człowiek ma szeroki wybór programów, podczas których zostanie przyuczony do pracy w konkretnej firmie i może zdobyć zatrudnienie po stażu. To bardzo korzystne rozwiązanie i dla przedsiębiorcy, i dla niedoświadczonego studenta.


Warto podkreślić, że stażysta nie jest pracownikiem firmy w powszechnym rozumieniu tego słowa. Przychodzi do pracy, wykonuje powierzone mu obowiązki, jednak robi to pod okiem wskazanego przez pracodawcę mentora (opiekuna stażu) i uczy się zawodu.

 

Plusy i minusy programów stażowych


Staże zagraniczne czy obfitujące w szkolenia, umożliwiające poznanie branży, programy oferowane przez korporacje wydają się mieć same pozytywne aspekty. Są szansą na naukę i weryfikację ścieżki własnej kariery, stanowią ważny punkt w CV młodego człowieka i bardzo często kończą się podpisaniem pierwszej umowy o pracę. Elastyczne godziny, które łatwo dostosować do innych zajęć, a także możliwość zarobienia pieniędzy zachęcają wielu studentów i absolwentów.

Nie wszystkie programy stażowe zbierają jednak pochlebne opinie. Bywa, że przedsiębiorca angażuje studentów w „gorących” okresach swojej działalności, upatrując w tym szansę na wyrobienie normy niskim kosztem. Jeśli młody człowiek wykonuje ciągle jedno żmudne i proste zadanie, całymi dniami kseruje, segreguje dokumenty czy parzy kawę i nie ma szansy na naukę, to taki staż nie tylko nie przyucza do zawodu – po prostu jest stratą czasu.

 

Gdzie szukać staży?


Ofert przybywa w okresie wakacyjnym, ale właściwie przez cały rok firmy poszukują osób, które odciążą pracowników z prostych zadań i przyuczą się do zawodu, by w przyszłości na stałe związać się z przedsiębiorstwem. Ogłoszenia są dostępne na portalach o tematyce rynku pracy, w mediach społecznościowych – na grupach i forach dedykowanych studentom. Pomocą w szukaniu służą także akademickie biura karier. Bezrobotni absolwenci mogą wybrać staż z urzędu pracy.

Rozglądając się za ofertą, warto również sprawdzać zakładki „kariera” na stronach internetowych dużych firm. Korporacje bardzo często prowadzą atrakcyjne programy stażowe. W ich ramach można poznawać realia pracy w branży, nawiązać biznesowe kontakty i rozwinąć się w wybranym kierunku. Wymagania, które musi spełnić potencjalny stażysta, w takich przypadkach są dość wysokie, po to, aby wybrać najlepsze osoby, mające szanse na budowanie kariery zawodowej w strukturach korporacji.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta / Stażystka - Dział BHP

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    18 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz zdarzeń potencjalnie wypadkowych; wsparcie w procesie oceny ryzyka zawodowego; uczestnictwo w procesach zarządzania bezpieczeństwem; wsparcie przy przygotowaniu szkoleń...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    18 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z procesem Działu Technicznego, w tym obserwacja czynności w terenie. Wspomaganie działu Administracyjno-Finansowego przy czynnościach związanych z obiegiem dokumentacji technicznej i bieżącą obsługą sekretariatu. Wspomaganie pracowników realizujących...
  • Młodszy Konstruktor - Stażysta

    PZL-Świdnik   Świdnik, k. Lublina / Aleja Lotników Polskich 1    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Czego się u nas nauczysz? Praktycznego projektowania w CatiaV5, Budowy śmigłowca, Podstaw dokumentacji technicznej oraz rysunku technicznego, Podstaw analiz aeromechnicznych i dynamicznych, Charakterystyki materiałowej, Branżowego języka angielskiego (z zakresu budowy śmigłowca).
  • Praktykant / Praktykantka do Zespołu Prawnego

    Wonga.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie / o staż/praktykę  rekrutacja online
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Pomoc w przygotowywaniu dokumentów i opinii prawnych na potrzeby Spółki. Weryfikacja dokumentów we współpracy z zespołem. Cykliczny research dotyczący aktualnych zagadnień prawnych. Nadzór nad obiegiem dokumentów w dziale. Prowadzenie działowych baz danych. Zakres...
  • Stażysta w Dziale BHP

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    22 godz.
    Zakres obowiązków: Wsparcie przy realizacji szkoleń wstępnych dla pracowników oraz szkoleń dla podwykonawców; Aktualizacja dokumentacji (instrukcje BHP, ocena ryzyka zawodowego) Wsparcie podczas audytów wewnętrznych; Archiwizacja dokumentacji; Aktualizacja baz danych;
  • Internship in Finance (FP&A)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    23 godz.
    What the day will look like Close support in various month end activities, Production and distribution of management information, Assisting during budgeting & forecasting cycles, Creation of technical solutions enabling Team to enhance work quality and efficiency, Exposure to multiple Functions...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?