Praca.pl Poradniki Studenci
Praca w zawodzie po studiach – czy rzeczywiście tak trudno ją znaleźć?

Praca w zawodzie po studiach – czy rzeczywiście tak trudno ją znaleźć?

 
Praca w zawodzie po studiach – czy rzeczywiście tak trudno ją znaleźć?

Studia mają otwierać drzwi do kariery zawodowej i zapewniać świetlaną przyszłość, jednak w praktyce często wygląda to nieco inaczej. Pierwsza praca po studiach nie zawsze oznacza zajęcie, na jakie liczyliśmy, wybierając dany kierunek. Niekoniecznie też praca w wyuczonym zawodzie to najlepsza opcja w danych okolicznościach ekonomicznych. Ile osób po studiach pracuje w zawodzie? Czy absolwenci naprawdę mają problem ze znalezieniem pracy związanej z ukończonym kierunkiem studiów? Sprawdź, po jakich studiach jest praca i absolwentów z jakimi kompetencjami szukają pracodawcy w Polsce.

 

Spis treści

Praca w swoim zawodzie – czy rzeczywiście tak trudno ją znaleźć?

 

Wyższe wykształcenie to jeden ze sposobów, aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy. Warto przy tym wybrać odpowiedni kierunek na jak najbardziej prestiżowej uczelni – dzięki temu długie lata studiów nie będą męczące, a po ich zakończeniu nie będą czekały na Ciebie oferty pracy, która w rzeczywistości wcale Cię nie interesuje.

 

Okazuje się jednak, że jeśli chodzi o studia, wielu z nas wciąż kieruje się przede wszystkim sercem, zainteresowaniami, pasjami, a nie myślą o poszukiwaniu pracy czy bezrobociu wśród absolwentów określonych kierunków. Według raportu „Connected Student” opracowanego przez firmę Salesforce jedynie 47% ankietowanych wybrała kierunek studiów, biorąc pod uwagę przyszłe perspektywy zawodowe. Czy to duży błąd? Praca w swojej profesji nie zawsze jest na wyciągnięcie ręki, dlatego warto z wyprzedzeniem planować potencjalną karierę. Z drugiej strony nawet student, który starannie przemyślał kierunek, może mieć problemy ze znalezieniem pracy po studiach.

 

Ile osób po studiach pracuje w zawodzie?

 

Najnowsze dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wskazują, że poziom bezrobocia w Polsce na marzec 2023 wyniósł 5,4%. Mimo to sytuacja na rodzimym rynku pracy jest lepsza niż w wielu krajach UE. Co prawda podwyższone statystyki bezrobocia często dotyczą młodych ludzi, niemniej w ogóle osób bezrobotnych absolwenci studiów wyższych stanowią niewielki odsetek. Oczywiście to, że młode, wykształcone osoby zwykle znajdują pracę, nie oznacza zarazem, że pracują w zawodzie. Trudności w znalezieniu posady zgodnej z wykształceniem widoczne są na polskim rynku pracy od lat, a wiedza zdobyta w trakcie studiów często przepada w ciągu kilku lat. Dane GUS, który regularnie przeprowadza badania dotyczące polskiego i europejskiego rynku pracy, nie są pod tym względem zbyt optymistyczne. Zgodnie z nimi brak pracy odpowiadającej wykształceniu dotyka aż 53% aktywnych zawodowo Polaków. Jednocześnie 7% osób wykorzystuje wiedzę i umiejętności ze studiów w zakresie mniejszym niż oczekiwali.

 

Praca w zawodzie po studiach – po jakich kierunkach najtrudniej ją znaleźć?

 

Według prognoz opublikowanych przez Barometr zawodów umiarkowane problemu ze znalezieniem pracy mogą występować nawet w 141 zawodach. To właśnie w nich panuje równowaga popytu i podaży, co oznacza, że oferty pracy i kandydaci występują w podobnych ilościach. Gdy specjalistów nie brakuje, praca w swoim zawodzie jest mniej osiągalna. Konkurencja na rynku sprawia, że absolwenci bez doświadczenia przegrywają w czasie rekrutacji z pracownikami ze stażem na podobnych stanowiskach. Nie dziwi, że przedsiębiorstwa są bardziej skłonne zaufać doświadczeniu i praktyce niż wpisowi w CV o wiedzy na dany temat.

 

Bezrobocie po studiach może czekać Cię nawet, jeśli wybierzesz jeden z prestiżowych lub popularnych kierunków, takich jak prawo, filologia angielska, grafika komputerowa czy ekonomia.

 

W najbliższym czasie na stosunkowo dużą konkurencję w procesach rekrutacyjnych powinny przygotować się osoby, które ukończyły takie kierunki jak m.in.:

 

  • architektura i architektura krajobrazu;

  • bibliotekoznawstwo;

  • dziennikarstwo i komunikacja;

  • ekonomia;

  • filologia;

  • filozofia, politologia i kulturoznawstwo;

  • geodezja;

  • grafika komputerowa;

  • kosmetologia;

  • logistyka;

  • pedagogika;

  • prawo;

  • socjologia;

  • stomatologia;

  • turystyka;

  • weterynaria;

  • wzornictwo;

  • zarządzanie.

 

Od lat kierunki, po których najtrudniej znaleźć pracę, to psychologia, politologia, filozofia, socjologia, filologia polska i historia. Problemem może być też praca po zarządzaniu, prawie i ekonomii. W 2021 roku według badania przeprowadzonego przez Bilans Kapitału Ludzkiego największy odsetek absolwentów nieaktywnych zawodowo odnotowano po turystyce i rekreacji (30% z absolwentów bez zatrudnienia), socjologii (21,4%) oraz pedagogice (19%).

 

Praca po studiach – gdzie szybko ją znaleźć?

 

Kierunek studiów może mieć decydujący wpływ na Twoją przyszłość, ale, co ważne, wcale nie musisz pracować w zawodzie, w którym się kształciłeś. Jeśli jednak liczysz, że wyższe wykształcenie pomoże Ci znaleźć wymarzoną pracę, powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko własne zainteresowania, ale również prognozy odnośnie rozwojowych branż. Praca po skończeniu studiów będzie bardziej osiągalna, gdy uwzględnisz zarówno własne predyspozycje, jak i dynamicznie zmieniający się rynek pracy.

 

Po jakich studiach jest praca w 2023 roku? Przyzwyczailiśmy się już do tego, że obecnie prym wiedzie branża IT, której potencjał wykorzystuje praktycznie każda firma. Wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie się utrzymywać, a nowe, dynamicznie powstające technologie oznaczać będą także nowe zawody i brakujących specjalistów. Warto zatem trzymać rękę na pulsie, sprawdzać, jak wygląda sytuacja w interesującej Cię branży. Osoby posiadające wykształcenie informatyczne są na uprzywilejowanej pozycji, warto jednak pamiętać, że karierę w IT i wdrażaniu nowych technologii zrobi także humanista. Coraz większa znaczenie na rynku pracy ma elastyczność, wyczucie momentu i umiejętność odnalezienia się w nowo powstającej niszy. 

 

Dobre perspektywy daje także branża paliwowa, która wciąż poszukuje ekspertów mogących zapewnić ciągłość produkcji z uwzględnieniem ochrony środowiska naturalnego. Gwarancją sukcesu zawodowego od lat nieodmiennie jest medycyna. Lekarze specjaliści mogą liczyć nie tylko na pracę we własnym zawodzie, ale też wysokie zarobki. Z drugiej strony w przypadku zawodów medycznych droga kształcenia jest trudna, a odebranie dyplomu nie kończy procesu nabywania kwalifikacji do pracy.

 

W 2023 roku najbardziej perspektywiczne kierunki studiów to cyberbezpieczeństwo i studia programistyczne, studia medyczne, studia językowe (w szczególności koreańskie, choć brakuje także tłumaczy z języków skandynawskich i innych), inżynieria, automatyka i robotyka oraz kierunki powiązane z sektorem paliwowym.

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Paid Internship in Civil Engineering, Environmental Engineering, Construction Engineering

    CEMEX Polska Sp. z o.o.   Szwajcaria, Brügg   
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    16 godz.
    Position purpose Participate in collaborations with multidiscipline and multicultural teams across different intellectual arenas to produce concepts, ideas, materials, molds, formwork, and prototypes. Leverage Cemex technology strength by exploring the limits conceptually and realizing the...
  • Paid Internship in Civil Engineering, Computer Science Engineering, Construction Engineering

    CEMEX Polska Sp. z o.o.   Szwajcaria, Brügg   
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    16 godz.
    Position purpose The Global Research and Development Department is a core team inside Cemex Innovation Holding AG based in Switzerland. The aim of the team is to create new products and solutions for the different challenges Cemex customers have in their construction projects. The position is...
  • Paid Internship in Chemistry, Chemical Engineering

    CEMEX Polska Sp. z o.o.   Szwajcaria, Brügg   
    praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    16 godz.
    Position purpose The Global Operations and Technology department (GO&T) is a core team inside Cemex Innovation Holding AG based in Switzerland. The GO&T team handles and / or supports all production technology related projects of the company worldwide. Its mandate is two folded: On one hand it...
  • Młodszy Koordynator Projektu (staż)

    Rockfin S.A.   Bydgoszcz, ul. Podmiejska 4    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa o staż/praktykę  pełny etat
    23 godz.
    Opis stanowiska: Wsparcie Kierownika Projektu w procesie przygotowania ofert techniczno-handlowych dla Klientów. Udział w przygotowaniu raportów postępu prac dla Klientów. Pomoc w przygotowaniu dokumentów do procesu przeglądu projektu / oferty. Wsparcie Kierownika Projektu i Inżyniera...
  • Gemini Polska Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta
    23 godz.
    Czego możesz się spodziewać? dynamiki pracy – z jednej strony pracujesz w dużym zespole, z drugiej – z wieloma Pacjentami, dla nas to Ty jesteś ekspertem – wierzymy w Twoją fachową wiedzę, dlatego każdemu Pacjentowi możesz poświęcić tyle czasu ile potrzebujesz i to Ty decydujesz...
  • Transgourmet Polska Sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Dołącz do nas, jeśli chcesz dowiedzieć się na czym polega: nadzór nad działaniami operacyjnymi prowadzonymi w hali sprzedaży, proces sprzedaży w handlu wielkopowierzchniowym, rozwój sprzedaży, analiza wyników sprzedażowych, prowadzenie kontroli i zapewnienie realizacji celów...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?