Praca.pl Poradniki Studenci
O krok dalej od zarejestrowania działalności

O krok dalej od zarejestrowania działalności

 
O krok dalej od zarejestrowania działalności

Dokonaliśmy już wszystkich formalności związanych z założeniem firmy. Przyszedł więc właściwy czas na planowanie działań, kontrolowanie rynku i reagowanie na zmiany- czyli właśnie wszystko to co związane jest z biznesem. O ile jeszcze w miarę łatwo przejść do planowania swojej firmy i napisać biznesplan to praktyka zdaje się być daleka od tego co myśleliśmy na początku.

Przepisy. To rzecz podstawowa do zarządzania firmą i dobrego prosperowania w swojej branży. Ich nieznajomość bardzo szybko może dać nam się we znaki. Dlatego już na samym początku powinniśmy znać kanon obowiązującego prawa. Jeżeli jest to działalność gastronomiczna to na uwadze musimy mieć sanepid. Najtrudniejsze na początku jest pełnienie wszystkich kluczowych funkcji przez jedną osobę. Żeby firma miała szansę się rozwinąć, trzeba wykonywać swoje zadania na tyle dobrze, aby zwiększać obroty a z czasem móc sobie pozwolić na zatrudnienie specjalisty z danej dziedziny. Ale to właśnie znajomość wszystkich zagadnień, od marketingu po finanse i negocjacje może przysporzyć początkującemu pracodawcy najwięcej problemów. Czym szybciej uświadomimy sobie taką sprawę tym szybciej przejdziemy nad tym do porządku. Wcześniej również istnieje możliwość dokształcenia się w najważniejszych dla nas aspektach i dziedzinach. Jeżeli jesteśmy zarejestrowani jako bezrobotni w Powiatowym Urzędzie Pracy to możemy liczyć na cykl bezpłatnych szkoleń. A także, przy zakładaniu działalności na bezzwrotną pomoc finansową w wysokości ok. 12 tyś. (w województwie śląskim).

Konkurencja. Na pewno nie sposób przecenić konkurencję. Chociaż dobry pomysł obroni się sam pierwsze chwile na rynku są bardzo ważną sprawą dla naszego przedsiębiorstwa. O tym jaką naprawdę mamy konkurencję niestety również dowiadujemy się najczęściej w praktyce. W sytuacji kiedy rywal ubiega nas w przetargu albo obsłudze jakiegoś wydarzenia w mieście. Takie zdarzenie ma miejsce kiedy jedynie sprawdziliśmy jakie firmy podobne do naszej działają na rynku i na tym skończyliśmy ocenę naszego rywala. Podczas gdy podobne profilem do nas firmy to oprócz produktu także marketing oraz aktywność na rynku. Naszym kontratakiem może być pomysł i grono osób zaangażowanych w projekt. Musimy więc myśleć perspektywicznie i starać się zbliżyć pracowników do pracy jaką wykonują. Zadowolony współpracownik jest efektywny i traktuje zadania firmy bardzo poważnie. Ponadto, najprostszym i chyba nadal najbardziej skutecznym sposobem oceny działania konkurencji jest wcielenie się w rolę potencjalnego klienta. Tą metodą uzyskamy najlepsze informacje na temat działalności innych firm ale na przyszłość dobrze jest zachować świadomość, że rywale mogą posłużyć się tą samą metodą. Mamy więc już dwie bardzo ważne rzeczy, którymi powinno się cechować nasze przedsiębiorstwo w pierwszych chwilach na rynku - myślenie długofalowe oraz wyczucie zmian na rynku.

Innowacyjność. Pozwoli nam na nieustanny rozwój i pozyskanie klientów. Jeżeli będziemy odpowiadać na bieżące zapotrzebowanie klientów na nasze produkty lub usługi, to będzie to nasza broń w walce z innymi firmami o podobnej działalności. Żeby jednak to zadziałało, musi nasz produkt być blisko ludzi i ich potrzeb. Czyli mówiąc wprost, nie możemy sobie pozwolić na brak marketingu i wizerunku firmy. Jeżeli nasza usługa jest pierwszą na rynku to atrakcyjna jest z samego względu na jej pojawienie się na rynku.

Marketing. To dziś podstawa istnienia produktu lub usługi w świadomości konsumenta. To już nie tylko reklama. Ale także marka, bliskość z potrzebami klientów i nieustanny rozwój oferty współmiernej do oczekiwań odbiorców. Trudno dziś jakiejkolwiek firmie obejść się bez wsparcia ze strony marketingu. Trudność polega na tym, że na początku potrzebna nowej firmie jest marka i rozpoznawalność. Stąd wniosek, że promocja musi iść od początku w parze z naszą usługą. W dobie społeczeństwa informacyjnego, to o czym nie wie społeczeństwo po prostu nie istnieje. W naszym interesie leży poinformowanie klienta o dostępie na rynku naszej usługi. Możemy z powodzeniem robić to wykorzystując internet, prasę lub radio. Musimy ocenić jaką drogą najlepiej jest nam dostać się do odbiorcy i konsumenta.

Kontrahenci. Jeżeli do naszego utrzymania się na rynku potrzebne są kontakty z innymi firmami, musimy umieć z nimi negocjować i nawiązywać relacje. Jest wiele różnych technik zarówno dobrego negocjowania jak i perswazji. Niestety, nie da się podać jednej definicji, która byłaby wyczerpująca dla określenia dobrej sztuki negocjacji. Dopóki nie zatrudnimy specjalisty z tej dziedziny, sami musimy działać skutecznie tak by rozwijać firmę. Najlepszym i jedynym sposobem jest oczytanie się w dostępnych technikach. Ważne żeby były to zarówno sposoby negocjacji jak i perswazji. Do naszego pierwszego zadania podczas rozmów należeć będzie ocena, z kim rozmawiamy i w jaki sposób? Jeżeli nie będzie to rozmowa partnerska czyli negocjacje to kontrahent będzie chciał użyć perswazji, przed którą musimy umieć się obronić. A przynajmniej nie dać się zamanewrować. Tutaj również najlepsza oprócz wiedzy książkowej jest praktyka. Lepiej wcześniej przygotować się do prowadzenia różnych rozmów na szkoleniu. Czasem takie doświadczenie dobrze jest wynieść z pracy wcześniej dla jakiejś innej firmy.

Najtrudniejsze jednak ciągle jest przed nami. Bo wbrew wszystkim zasadom i ostrzeżeniom to wciąż niestety uczymy się na własnych błędach. To najlepsza i najtrudniejsza lekcja jaką możemy dostać. Statystyka mówi, że w ciągu roku tyle samo firm się otwiera ile upada. A więc ryzyko już na początku wynosi 50/50. Jeżeli uda nam się wyjść obronną ręką z pierwszych opresji to dobrze. Małymi krokami możemy dojść do perfekcji i stabilnej pozycji na rynku. Warto również wynieść doświadczenie z firm, w których pracowaliśmy i starać się mieć na uwadze to co nas drażniło i uniemożliwiało pracę. Bo chociaż uczymy się na błędach to zawsze lepiej robić to na cudzych.

 

 

19.06.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    17 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z procesem Działu Technicznego, w tym obserwacja czynności w terenie. Wspomaganie działu Administracyjno-Finansowego przy czynnościach związanych z obiegiem dokumentacji technicznej i bieżącą obsługą sekretariatu. Wspomaganie pracowników realizujących...
  • Stażysta / Stażystka - Dział BHP

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    18 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz zdarzeń potencjalnie wypadkowych; wsparcie w procesie oceny ryzyka zawodowego; uczestnictwo w procesach zarządzania bezpieczeństwem; wsparcie przy przygotowaniu szkoleń...
  • Młodszy Konstruktor - Stażysta

    PZL-Świdnik   Świdnik, k. Lublina / Aleja Lotników Polskich 1    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Czego się u nas nauczysz? Praktycznego projektowania w CatiaV5, Budowy śmigłowca, Podstaw dokumentacji technicznej oraz rysunku technicznego, Podstaw analiz aeromechnicznych i dynamicznych, Charakterystyki materiałowej, Branżowego języka angielskiego (z zakresu budowy śmigłowca).
  • Praktykant / Praktykantka do Zespołu Prawnego

    Wonga.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie / o staż/praktykę  rekrutacja online
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Pomoc w przygotowywaniu dokumentów i opinii prawnych na potrzeby Spółki. Weryfikacja dokumentów we współpracy z zespołem. Cykliczny research dotyczący aktualnych zagadnień prawnych. Nadzór nad obiegiem dokumentów w dziale. Prowadzenie działowych baz danych. Zakres...
  • Stażysta w Dziale BHP

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    22 godz.
    Zakres obowiązków: Wsparcie przy realizacji szkoleń wstępnych dla pracowników oraz szkoleń dla podwykonawców; Aktualizacja dokumentacji (instrukcje BHP, ocena ryzyka zawodowego) Wsparcie podczas audytów wewnętrznych; Archiwizacja dokumentacji; Aktualizacja baz danych;
  • Internship in Finance (FP&A)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    23 godz.
    What the day will look like Close support in various month end activities, Production and distribution of management information, Assisting during budgeting & forecasting cycles, Creation of technical solutions enabling Team to enhance work quality and efficiency, Exposure to multiple Functions...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?