Czego szukają pracodawcy? To pytanie nurtuje studentów, którzy już są o krok od obrony. Jedną nogą w dorosłym życiu, w którym trzeba znaleźć pracę. Pisaliśmy już w artykule „Szukając ścieżki do kariery”, jakie mogą być obawy studentów związane z wejściem na rynek pracy. Tymczasem, specjalnie dla naszych czytelników, przeprowadziliśmy podobną sondę wśród agencji rekrutacyjnych z całego kraju. Zapytaliśmy, kogo szukają, jaką drogą ich rekrutują i czego wymagają. To, mamy nadzieję, pomoże kandydatom ocenić właściwie rynek, po którym się poruszają. Pisaliśmy także w artykule „Kilka faktów z życiorysu (...)”, że taka orientacja w tym, czego wymaga pracodawca pozwala lepiej się zaprezentować i przedstawić swoje doświadczenie w ciekawy i interesujący sposób. Zadaliśmy ankietowanym firmom 4 pytania dotyczące rekrutacji oraz selekcji. Wśród ankietowanych znalazły się zarówno firmy szukające pracowników do pracy za granicą, jak i bardziej poważne firmy leasingowe i outsourcingowe. Oto rezultaty:
- Kto i w jakim charakterze jest zatrudniany w Państwa firmie (osoby o jakich kompetencjach) ?
- To, kogo rekrutujemy i jakie kompetencje mają osoby zależy od naszych klientów. Głównie zależy to od tego kogo szukają, nie ograniczamy się w tej kwestii do jakichś konkretnych zawodów. Najczęściej rekrutowane osoby to: opiekunki osób starszych gdzie wymagany jest komunikatywny j. niemiecki i doświadczenie zawodowe, handlowcy – przeważnie wymagane jest doświadczenie zawodowe, czasami j. angielski. Jeśli są to specjaliści tacy jak inżynierowie, czy też elektrycy to wymogiem jest dyplom inżyniera i doświadczenie zawodowe oraz znajomość języka angielskiego. Wynika to z faktu, że dostarczamy tych pracowników do pracy w Anglii. Rekrutujemy także drukarzy – tu najważniejsze jest doświadczenie i angielski, i po raz kolejny jest to rekrutacja zagraniczna. Dyrektorzy, kierownicy działów produkcyjnych – jak zwykle wymagane było doświadczenie oraz znajomość języka obcego. W przypadku innych stanowisk takich jak asystentka, sekretarka, specjalista ds. zakupów, kelner, kucharz, doradca finansowy - wszędzie kryterium jest doświadczenie zawodowe. Przy niektórych stanowiskach dodatkowo wymagany jest język angielski lub wykształcenie kierunkowe.
- W naszej firmie, są to konsultanci działu HR - wymagane jest bezwzględnie wyższe wykształcenie, dobra uczelnia, co najmniej 10 letnie doświadczenie w branży.
- Do swoich szeregów rekrutujemy również studentów ostatnich lat studiów (firma z branży HR i rekrutacji). Sprawdzamy przede wszystkim komunikatywność, kreatywność bo to w tej pracy bardzo ważne. Jednocześnie te cechy to podstawowe narzędzie do pracy. Bardzo dobrze jeżeli student lub absolwent ma na swoim koncie doświadczenie akademickie. W zależności od branży, czy szukamy kogoś do firmy, czy dla firmy zewnętrznej – wymagania są różne. Jednak klienci zewnętrzni po prowadzonej przez nas selekcji i przeszkoleniu kandydatów często są zadowoleni. Najłatwiej jest osiągnąć taki rezultat na kierunkach informatycznych. Trudniej, kiedy student nie angażował się w żadne projekty akademickie, a do objęcia stanowiska potrzebuje np. praktyki w organizacji miejsca pracy i w kontaktach z ludźmi (na szczeblu innym niż towarzyski).
- Gdy poszukujecie Państwo pracowników, jakie media wykorzystujecie, które przynoszą najlepsze rezultaty?
- Szukamy głównie w Internecie, a także poprzez ogłoszenia, własne kontakty, networking. Współpracujemy również z innymi agencjami, ale największe efekty przynoszą ogłoszenia umieszczane na popularnych i chętnie odwiedzanych przez kandydatów portalach. Czasami warto umieścić też ogłoszenia na portalach branżowych.
- Dla naszych zleceniodawców (pracodawców) szukamy pracowników poprzez ogłoszenia prasowe, a także te zamieszczane w Internecie. Systematycznie budujemy własną bazę kandydatów – bank kadr. Na pytanie, co przynosi najlepsze rezultaty – własny bank kadr.
- W zależności od stanowiska i od tego, kto będzie dobrym kandydatem: szukamy poprzez uczelnie, kontakty i prezentacje ze studentami, a także poprzez ogłoszenia w różnych mediach. Gdy są to bardziej specjalistyczne stanowiska, wtedy zamieszczamy więcej ogłoszeń na portalach branżowych i w Internecie.
- Czego wymagacie na początku od kandydatów: osób z jakim wykształceniem, co muszą posiadać osoby bez doświadczenia a z przygotowaniem merytorycznym?
- Niestety jeszcze nie mieliśmy rekrutacji która byłaby skierowana do studentów lub absolwentów bez doświadczenia zawodowego.
- Bardzo rzadko zdarza się, aby na stanowiska, na które rekrutujemy, pracodawcy akceptowali kandydatów bez doświadczenia.
- Rzeczywiście, trudno jest rekrutować kogoś, kto zupełnie nic nie robił. Nie da się zatrudnić pracownika, który nigdy nic nie napisał a chce być programistą. Ważną jednak rolę odgrywa doświadczenie w ogóle, a nie wyłącznie doświadczenie komercyjne, które oczywiście jest mile widziane ale nie przekreśla kandydata, jeśli jest zdolny i wykazał się już innymi pracami na rzecz uczelni lub jakiejś organizacji.
- Jak najłatwiej zaaplikować do Państwa firmy: jaki kontakt Państwo preferują? Czy ma to być doraźna odpowiedź na zamieszczone ogłoszenie, czy przyjmujecie Państwo propozycje współpracy na początek np. na podstawie umowy zlecenie?
- Wszystkich kandydatów prosimy o zalogowanie się w naszej bazie tak abyśmy mogli dodać do naszej bazy CV i mieć możliwość rozpatrywania go kiedyś indziej przy innych rekrutacjach. Jeśli chodzi o zatrudnienie wśród pracowników naszej firmy, są to również studenci oraz absolwenci. Na początku akceptujemy również umowę zlecenie z kandydatem.
- Do naszej firmy nie zatrudniamy osób na umowy zlecenie. Są to wyłącznie osoby z najwyższymi kwalifikacjami i doświadczeniem. Przy rekrutacjach dla innych firm – wymagamy przesłania aplikacji drogą internetową z informacją – na jakie stanowisko osoba aplikuje. Lub zgłoszenia się do naszego banku kadr w celu wykorzystania w przyszłości.
- Cała rekrutacja w naszej firmie odbywa się drogą internetową. Jeśli kandydat nawet dzwoni z ogłoszenia, proszony jest o uzupełnienie formularza, który znajduje się na naszej stronie internetowej. Dopiero potem zapraszany jest na rozmowę i po jego ponownym uzupełnieniu, jest przesyłane project managerowi i poddawane ocenie. W zależności od kryteriów rekrutacji, mogą to być czasem zlecenia. Zależy to jednak od kryteriów narzuconych przez firmę zewnętrzną.
Jak pokazuje nasza sonda, wymagania pracodawców są zróżnicowane: od bardzo specjalistycznych i trudno dostępnych, po osiągalne i możliwe do przejścia rekrutacje. Nie taki wilk straszny jak go malują. Nasze badanie pokazuje również, że wszystkie firmy korzystają z Internetu i zamieszczanych za jego pośrednictwem ogłoszeń. Warto mieć świadomość, które drogi najczęściej są wykorzystywane.
07.05.2007 - Zespół Praca.pl