Praca.pl Poradniki Studenci
Księgowy - na czym polega praca w księgowości, kwalifikacje, wymagania, cechy księgowego

Księgowy - na czym polega praca w księgowości, kwalifikacje, wymagania, cechy księgowego

 
Księgowy - na czym polega praca w księgowości, kwalifikacje, wymagania, cechy księgowego

Księgowy


Księgowy czy księgowa to osoba odpowiedzialna za prowadzenie bieżących operacji finansowych firmy bądź klientów indywidualnych. W społeczeństwie istnieje wiele stereotypów na temat osób, które zdecydowały się na taką profesję. Obecnie coraz więcej ludzi podkreśla, że nie jest to nudny zawód.  Mało kto wie, że to właśnie księgowi podliczają głosy przed galą wręczenia Oscarów, a w przeszłości przedstawiciele tej profesji doprowadzili do aresztowania słynnego Ala Capone.

 

Praca w księgowości - na czym polega

 

Prowadzenie księgowości firmy jest bardzo skomplikowanym i zawiłym zadaniem. Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia można zauważyć duże zmiany w tej branży. Wiąże się to między innymi z rozwojem technologicznym oraz opracowaniem wielu programów, które znacznie ułatwiają pracę w sektorze finansowym.

Księgowy znajdzie zatrudnienie w dużych przedsiębiorstwach lub małych lokalnych firmach. Do obowiązków osób, które pracują w tym zawodzie, należą przede wszystkim: sporządzanie sprawozdań finansowych, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgowanie bieżących wydatków, wyliczanie rezerw oraz podatków, przygotowywanie i wykonywanie przelewów bankowych oraz sprawdzanie ich zgodności z dokumentacją. Księgowi zajmują się również współpracą z instytucjami zewnętrznymi, typu ZUS, GUS czy NBP.

Warto podkreślić, że wykonywanie tego zawodu jest obciążone odpowiedzialnością, ponieważ to głównie księgowi mogą ponieść kary za wszystkie możliwe błędy w rozliczeniach z urzędem skarbowym. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszystkie transakcje zawierane w firmie były odpowiednio udokumentowane w księgach rachunkowych.

 

Księgowy - kwalifikacje

 

Większość osób, które zdecydowały się na pracę w księgowości, posiada wyższe wykształcenie. Nie ma jednak konkretnego kierunku, który jest wymagany do wykonywania obowiązków w tym zawodzie. Najczęściej wybierane są studia takie jak: ekonomia, finanse i rachunkowość lub zarządzanie i marketing. Oprócz tego można ukończyć specjalny kurs księgowego, który także daje wiele możliwości.

 

Kurs księgowego

 

Jeżeli chcemy się przekwalifikować, możemy pomyśleć o kursach księgowych. Mają one różne poziomy zaawansowania i najczęściej są prowadzone przez prywatne ośrodki edukacyjne. Szkolenia z zakresu księgowości dzielą się na część teoretyczną oraz praktyczną i są połączone z omówieniem funkcji konkretnych programów rozliczeniowych. Podstawowe przyuczenie do zawodu jest także związane z kursem dla specjalistów ds. księgi przychodów i rozchodów.


Księgowa - wymagania

 

Jeżeli zależy nam na podnoszeniu kwalifikacji, a tym samym zwiększaniu szansy na wyższe zarobki, to możemy zdecydować się na certyfikację zawodu księgowego. 18 lipca 2012 roku została sporządzona ustawa przez Ministerstwo Finansów, które określa, kto i na jakich zasadach może otrzymać taki dokument. W związku z tym, że pojawiają się różnice edukacyjne, zostały spisane inne wytyczne dla osób z wyższym wykształceniem, a inne dl tych, którzy ukończyli kurs na księgowego. Podstawowy warunek wiąże się z odbyciem praktyk:
    • 2-letnich - osoby z wykształceniem średnim (z koniecznością zdania egzaminu Ministra Finansów),
    • 3-letnich - osoby z wykształceniem wyższym (zaliczane są także do tego studia podyplomowe o specjalizacji księgowej).


Trzeba pamiętać, że wymagania wobec specjalistów z tej dziedziny ciągle rosną, dlatego warto zainwestować w rozwój zawodowy. Jest to także związane z powstaniem licznych programów oraz aplikacji, które są używane w wielu firmach.

 

Cechy księgowego


Wykonywanie każdego zawodu wiąże się z posiadaniem pewnym predyspozycji psychofizycznych.  Księgowi powinni być poukładani i systematyczni, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Najczęściej osoby, które decydują się na pracę w tym zawodzie, lubią porządek i są cierpliwe. Ważne są także zdolności analityczne umożliwiające pracę z dużą ilością informacji. Jak w każdym przypadku, także w tej profesji, pracodawcy cenią zaangażowanie oraz sumienne wykonywanie obowiązków. W związku z tym, że księgowi reprezentują swoich klientów np. w urzędzie skarbowym, powinni odznaczać się wysoką kulturą osobistą oraz opanowaniem w stresujących sytuacjach.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta / Stażystka - Dział BHP

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    18 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz zdarzeń potencjalnie wypadkowych; wsparcie w procesie oceny ryzyka zawodowego; uczestnictwo w procesach zarządzania bezpieczeństwem; wsparcie przy przygotowaniu szkoleń...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    18 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z procesem Działu Technicznego, w tym obserwacja czynności w terenie. Wspomaganie działu Administracyjno-Finansowego przy czynnościach związanych z obiegiem dokumentacji technicznej i bieżącą obsługą sekretariatu. Wspomaganie pracowników realizujących...
  • Młodszy Konstruktor - Stażysta

    PZL-Świdnik   Świdnik, k. Lublina / Aleja Lotników Polskich 1    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Czego się u nas nauczysz? Praktycznego projektowania w CatiaV5, Budowy śmigłowca, Podstaw dokumentacji technicznej oraz rysunku technicznego, Podstaw analiz aeromechnicznych i dynamicznych, Charakterystyki materiałowej, Branżowego języka angielskiego (z zakresu budowy śmigłowca).
  • Praktykant / Praktykantka do Zespołu Prawnego

    Wonga.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie / o staż/praktykę  rekrutacja online
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Pomoc w przygotowywaniu dokumentów i opinii prawnych na potrzeby Spółki. Weryfikacja dokumentów we współpracy z zespołem. Cykliczny research dotyczący aktualnych zagadnień prawnych. Nadzór nad obiegiem dokumentów w dziale. Prowadzenie działowych baz danych. Zakres...
  • Stażysta w Dziale BHP

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    22 godz.
    Zakres obowiązków: Wsparcie przy realizacji szkoleń wstępnych dla pracowników oraz szkoleń dla podwykonawców; Aktualizacja dokumentacji (instrukcje BHP, ocena ryzyka zawodowego) Wsparcie podczas audytów wewnętrznych; Archiwizacja dokumentacji; Aktualizacja baz danych;
  • Internship in Finance (FP&A)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    23 godz.
    What the day will look like Close support in various month end activities, Production and distribution of management information, Assisting during budgeting & forecasting cycles, Creation of technical solutions enabling Team to enhance work quality and efficiency, Exposure to multiple Functions...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?