Praca.pl Poradniki Studenci
Księgowy - na czym polega praca w księgowości, kwalifikacje, wymagania, cechy księgowego

Księgowy - na czym polega praca w księgowości, kwalifikacje, wymagania, cechy księgowego

 
Księgowy - na czym polega praca w księgowości, kwalifikacje, wymagania, cechy księgowego

Księgowy


Księgowy czy księgowa to osoba odpowiedzialna za prowadzenie bieżących operacji finansowych firmy bądź klientów indywidualnych. W społeczeństwie istnieje wiele stereotypów na temat osób, które zdecydowały się na taką profesję. Obecnie coraz więcej ludzi podkreśla, że nie jest to nudny zawód.  Mało kto wie, że to właśnie księgowi podliczają głosy przed galą wręczenia Oscarów, a w przeszłości przedstawiciele tej profesji doprowadzili do aresztowania słynnego Ala Capone.

 

Praca w księgowości - na czym polega

 

Prowadzenie księgowości firmy jest bardzo skomplikowanym i zawiłym zadaniem. Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia można zauważyć duże zmiany w tej branży. Wiąże się to między innymi z rozwojem technologicznym oraz opracowaniem wielu programów, które znacznie ułatwiają pracę w sektorze finansowym.

Księgowy znajdzie zatrudnienie w dużych przedsiębiorstwach lub małych lokalnych firmach. Do obowiązków osób, które pracują w tym zawodzie, należą przede wszystkim: sporządzanie sprawozdań finansowych, prowadzenie ksiąg rachunkowych, księgowanie bieżących wydatków, wyliczanie rezerw oraz podatków, przygotowywanie i wykonywanie przelewów bankowych oraz sprawdzanie ich zgodności z dokumentacją. Księgowi zajmują się również współpracą z instytucjami zewnętrznymi, typu ZUS, GUS czy NBP.

Warto podkreślić, że wykonywanie tego zawodu jest obciążone odpowiedzialnością, ponieważ to głównie księgowi mogą ponieść kary za wszystkie możliwe błędy w rozliczeniach z urzędem skarbowym. Dlatego bardzo ważne jest, aby wszystkie transakcje zawierane w firmie były odpowiednio udokumentowane w księgach rachunkowych.

 

Księgowy - kwalifikacje

 

Większość osób, które zdecydowały się na pracę w księgowości, posiada wyższe wykształcenie. Nie ma jednak konkretnego kierunku, który jest wymagany do wykonywania obowiązków w tym zawodzie. Najczęściej wybierane są studia takie jak: ekonomia, finanse i rachunkowość lub zarządzanie i marketing. Oprócz tego można ukończyć specjalny kurs księgowego, który także daje wiele możliwości.

 

Kurs księgowego

 

Jeżeli chcemy się przekwalifikować, możemy pomyśleć o kursach księgowych. Mają one różne poziomy zaawansowania i najczęściej są prowadzone przez prywatne ośrodki edukacyjne. Szkolenia z zakresu księgowości dzielą się na część teoretyczną oraz praktyczną i są połączone z omówieniem funkcji konkretnych programów rozliczeniowych. Podstawowe przyuczenie do zawodu jest także związane z kursem dla specjalistów ds. księgi przychodów i rozchodów.


Księgowa - wymagania

 

Jeżeli zależy nam na podnoszeniu kwalifikacji, a tym samym zwiększaniu szansy na wyższe zarobki, to możemy zdecydować się na certyfikację zawodu księgowego. 18 lipca 2012 roku została sporządzona ustawa przez Ministerstwo Finansów, które określa, kto i na jakich zasadach może otrzymać taki dokument. W związku z tym, że pojawiają się różnice edukacyjne, zostały spisane inne wytyczne dla osób z wyższym wykształceniem, a inne dl tych, którzy ukończyli kurs na księgowego. Podstawowy warunek wiąże się z odbyciem praktyk:
    • 2-letnich - osoby z wykształceniem średnim (z koniecznością zdania egzaminu Ministra Finansów),
    • 3-letnich - osoby z wykształceniem wyższym (zaliczane są także do tego studia podyplomowe o specjalizacji księgowej).


Trzeba pamiętać, że wymagania wobec specjalistów z tej dziedziny ciągle rosną, dlatego warto zainwestować w rozwój zawodowy. Jest to także związane z powstaniem licznych programów oraz aplikacji, które są używane w wielu firmach.

 

Cechy księgowego


Wykonywanie każdego zawodu wiąże się z posiadaniem pewnym predyspozycji psychofizycznych.  Księgowi powinni być poukładani i systematyczni, dzięki czemu jest mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu. Najczęściej osoby, które decydują się na pracę w tym zawodzie, lubią porządek i są cierpliwe. Ważne są także zdolności analityczne umożliwiające pracę z dużą ilością informacji. Jak w każdym przypadku, także w tej profesji, pracodawcy cenią zaangażowanie oraz sumienne wykonywanie obowiązków. W związku z tym, że księgowi reprezentują swoich klientów np. w urzędzie skarbowym, powinni odznaczać się wysoką kulturą osobistą oraz opanowaniem w stresujących sytuacjach.

 

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta - Elektrotechnik

    Eryk Sp. z o.o.   Szczecin    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / praktykant/stażysta  umowa o pracę   8 400 - 9 800 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do głównych obowiązków osoby na tym stanowisku będzie należało: Wsparcie w wykonywaniu instalacji elektrycznych wg. specyfikacji technicznej projektu i zaleceń klienta, na wysokim poziomie jakościowym, pod okiem doświadczonych Team Leaderów; Wykonywanie prac montażowych oraz dbałość o...
  • Technik Farmaceutyczny Stażysta

    Gemini Polska Sp. z o.o.   Pruszcz Gdański    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / praktykant/stażysta
    3 godz.
    Czego możesz się spodziewać? dynamiki pracy – z jednej strony pracujesz w dużym zespole, z drugiej – z wieloma Pacjentami, dla nas to Ty jesteś ekspertem – wierzymy w Twoją fachową wiedzę, dlatego każdemu Pacjentowi możesz poświęcić tyle czasu ile potrzebujesz i to Ty decydujesz...
  • Staż w obszarze rekrutacji

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków wsparcie w realizacji projektów rekrutacyjnych do sieci sprzedaży; redagowanie oraz zamieszczanie ogłoszeń rekrutacyjnych; przeprowadzanie selekcji aplikacji; przeprowadzanie wstępnych rozmów telefonicznych z kandydatami; umawianie spotkań rekrutacyjnych;
  • Stażysta w Wybranym Obszarze Technicznym

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Rozpocznij swoją karierę z naszym płatnym, półrocznym stażem w wybranym obszarze. To szansa na aplikowanie teorii ze studiów w realnych projektach i podjęcie ambitnych wyzwań pracując pod okiem eksperta. Nasz program stażowy to nie tylko zdobycie doświadczenia, ale też możliwość...
  • Płatny Staż

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Marzysz o tym, by Twoja kariera nabrała tempa już na starcie? Oferujemy płatny, półroczny staż w wybranym przez Ciebie obszarze — to wyjątkowa okazja, aby skonfrontować wiedzę teoretyczną ze studiów z praktyką w realnych projektach i zmierzyć się z ambitnymi wyzwaniami. Każdy...
  • Stażysta

    SĄD OKRĘGOWY W WARSZAWIE   Warszawa    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    praktykant/stażysta
    2 dni
    Będziesz odpowiedzialny za: protokołowanie na rozprawach i posiedzeniach, zapewnienie techniczno - organizacyjne warunków do prawidłowego przebiegu postępowań sądowych, sporządzanie projektów pism zgodnie z wytycznymi przełożonego i/lub sędziego, czuwanie nad prawidłowym i terminowym...

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.