Praca.pl Poradniki Studenci
Jak uczyć się przez zabawę – rzecz o juwenaliach

Jak uczyć się przez zabawę – rzecz o juwenaliach

 
Jak uczyć się przez zabawę – rzecz o juwenaliach

Koncerty i imprezy studenckie to spory kawałek kultury i historii życia akademickiego. Odbywają się regularnie co roku i są wielkim wydarzeniem zarówno dla miasta jak i uczelni. Coraz częściej taki koncert skupia nie tylko studentów danej uczelni ale służy promocji miasta w ogóle. Aby wziąć udział w takiej imprezie nie trzeba angażować się w sprawy organizacyjne i formalne. Jednak jeśli działamy w samorządzie lub mamy możliwość skontaktowania się z nim, może to być ciekawą alternatywą i wyzwaniem. Program takiej imprezy jest zawsze uchwalany przez samorząd. Zazwyczaj są to koncerty, teatry uliczne oraz różne parady i pokazy. Na kilka miesięcy przed finałem przygotowań można się skontaktować z organizatorami i rozpocząć współpracę. Niestety, na każdej uczelni termin rozpoczęcia przygotowań jest inny dlatego należy wybrać konkretną uczelnię i z nią starać się współdziałać. To świetna okazja do współpracy z władzami miasta, od których zależy pomoc w znalezieniu miejsca a także zabezpieczenie imprezy.

Komitet Igrowy (regionalna nazwa juwenaliów organizowanych przy Politechnice Śląskiej) to organ, który koordynuje przygotowaniami. Jeśli wyobrazicie sobie mechanizm złożony z pewnej ilości małych trybików i kółek zębatych, z których każdy ma swoje zadanie i bez niego reszta nie działa prawidłowo – tak właśnie wygląda organizacja ich pracy. "Na pierwszym spotkaniu z grupą Igrowców przyglądałam się im bacznie. Nie wszystkie trybiki zdają sobie sprawę ze swojej funkcji, nie wszystkie są przystosowane do działania w takiej formie i nie wszystkie przejmują się swoją rolą po równo" – opowiada o swoim udziale w organizacji Igrów Aleksandra Ziembińska . „Główny Napędzający” przejmuje się wszystkim. Organizujący spotykają się często, dużo załatwiają, dzwonią, piszą maile i pisma. Każdy drobiazg musi być dopracowany i uzgodniony - w sprawach finansowych, w działe prawnym, a to podpis Rektora jest potrzebny. To są setki umów, faktur, dokumentów i czas, który się szybko kurczy. Gdy zbliża się maj wielkimi krokami, jeszcze podpisywane są ostateczne umowy i robi się dość nerwowo. Dla uczestników tych majowych imprez to będzie czas dobrej zabawy. Dla organizatorów Igry to - prócz zabawy - praca i spora odpowiedzialność. (http://biuletyn.polsl.pl/0703/igry.aspx)

Co ciekawe, juwenalia lub igry przekroczyły już granice naszego kraju.
Stowarzyszenie Wiecznych Studentów, SWS, jest organizacją niedochodową z siedzibą w Chicago. Od momentu jej założenia w roku 1998 pod hasłem „W jedności siła” celem organizacji było i wciąż jest krzewienie i podtrzymywanie polskiej kultury studenckiej na emigracji oraz propagowanie wyższego wykształcenia poprzez integrowanie polskich środowisk akademickich. Ten cel jest realizowany przez współpracę z klubami studenckimi które czynnie biorą udział w spotkaniach i wydarzeniach SWS-u między innymi: De Paul Polish Student Alliance, Loyola Polish Student Alliance, Northwestern PASA, Northeastern Polish Club, UIC PASA, oraz "Zagłoba" Polish Club przy UIC.

Jedną z wielu atrakcji SWS-u są Juwenalia: przeszczepione prosto z Krakowa, z miasta studentów. W ośrodku Związku Narodowego Polskiego w Yorkville przez trzy dni SWS organizuje nietypowe rozrywki dla środowiska studenckiego. Cała atrakcja zacznie się od uroczystego otwarcia w Chopin Theatre, gdzie studenci wystawią swoje fotografie, malarstwo, szkice, rzeźby oraz rysunki. Pierwszego dnia "oficjalne" Juwenalia rozpoczynają się nocą zapoznawczą przy ognisku, akustycznych gitarach i bębenkach oraz śpiewach polskich utworów; czasem starych polskich szlagierów. Drugiego dnia, od samego rana, odbywają się turnieje oraz konkursy do rytmów różnorodnych zespołów.

Juwenalia lub tzw. Dni Studenta (łac. Iuvenalia to igrzyska młodzieńców) to święto studentów. W wielu miastach akademickich, na te dni odbywa się symboliczne przekazanie studentom przez prezydenta kluczy do bram miasta. Zabawa trwa zwykle przez szereg dni, w czasie których odbywają się imprezy kulturalno-sportowe organizowane głównie przez studentów i dla studentów. Nazwy konkretnych juwenaliów często lekko zmodyfikowane, związane są z nazwą uczelni - Czyżynalia (Akademiki PK znajdują sie na Czyżynach) (Politechnika Krakowska), Cieszynalia (Uniwersytet Śląski w Cieszynie), czy Ursynalia (od kampusu SGGW na Ursynowie) lub lokalną gwarą - Igry (Politechnika Śląska). Juwenalia (jak umownie nazywamy ogół imprez akademickich) to przejaw kultury studenckiej. To pojęcie będące wytworem nowomowy PRL ale dziś mające już znacznie szersze znaczenie. To zwykle amatorska działalność na polu artystycznym jednak część studentów kontynuuje potem swoje zainteresowania i rozwija się w nich zawodowo. Okresem świetności kultury studenckiej był okres PRL-u. Miała ona wtedy w przeważającej mierze charakter polityczny. Znamienne jest, że po 1989 r. kultura studencka przeżywa kryzys. Aktywność współczesnej młodzieży akademickiej zaczęła się wiązać przede wszystkim z budowaniem kariery zawodowej. Juwenalia to impreza, która przetrwała wiele lat i zachowała swoją formułę – manifestacje uliczne, defilady i koncerty. To okres świetnej zabawy ale także możliwość włączenia się do dzieła tworzenia jakim na pewno są przygotowania. Potem oprócz dobrej zabawy zostanie nam poczucie satysfakcji oraz nowe umiejętności – czy to pracy w grupie, czy organizacji dużego przedsięwzięcia. Dlatego warto raz w roku stać się managerem, koordynatorem i architektem juwenaliów.

 

 

07.06.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Studenci"

Polecane oferty

  • Stażysta / Stażystka - Dział BHP

    Aptiv   Gdańsk, Ul. Nowatorów 20    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    18 godz.
    Miejsce pracy: Gdańsk, ul. Nowatorów 20 Twoja rola: udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz zdarzeń potencjalnie wypadkowych; wsparcie w procesie oceny ryzyka zawodowego; uczestnictwo w procesach zarządzania bezpieczeństwem; wsparcie przy przygotowaniu szkoleń...
  • Stażysta / Stażystka w Dziale Technicznym

    Urząd Dozoru Technicznego   Gdańsk    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa o pracę
    18 godz.
    Kluczowe obowiązki: Zapoznanie się z procesem Działu Technicznego, w tym obserwacja czynności w terenie. Wspomaganie działu Administracyjno-Finansowego przy czynnościach związanych z obiegiem dokumentacji technicznej i bieżącą obsługą sekretariatu. Wspomaganie pracowników realizujących...
  • Młodszy Konstruktor - Stażysta

    PZL-Świdnik   Świdnik, k. Lublina / Aleja Lotników Polskich 1    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / praktykant/stażysta  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Czego się u nas nauczysz? Praktycznego projektowania w CatiaV5, Budowy śmigłowca, Podstaw dokumentacji technicznej oraz rysunku technicznego, Podstaw analiz aeromechnicznych i dynamicznych, Charakterystyki materiałowej, Branżowego języka angielskiego (z zakresu budowy śmigłowca).
  • Praktykant / Praktykantka do Zespołu Prawnego

    Wonga.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie / o staż/praktykę  rekrutacja online
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Pomoc w przygotowywaniu dokumentów i opinii prawnych na potrzeby Spółki. Weryfikacja dokumentów we współpracy z zespołem. Cykliczny research dotyczący aktualnych zagadnień prawnych. Nadzór nad obiegiem dokumentów w dziale. Prowadzenie działowych baz danych. Zakres...
  • Stażysta w Dziale BHP

    Hutchinson Poland Sp. z o.o.   Łódź, ul. Lodowa 80/84    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    22 godz.
    Zakres obowiązków: Wsparcie przy realizacji szkoleń wstępnych dla pracowników oraz szkoleń dla podwykonawców; Aktualizacja dokumentacji (instrukcje BHP, ocena ryzyka zawodowego) Wsparcie podczas audytów wewnętrznych; Archiwizacja dokumentacji; Aktualizacja baz danych;
  • Internship in Finance (FP&A)

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    praktykant/stażysta  umowa zlecenie
    23 godz.
    What the day will look like Close support in various month end activities, Production and distribution of management information, Assisting during budgeting & forecasting cycles, Creation of technical solutions enabling Team to enhance work quality and efficiency, Exposure to multiple Functions...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?