Praca w trakcie studiów – czy warto?
Wciąż można się spotkać z opiniami, że na studiach, trzeba się skupić na studiowaniu, a dorywcza praca w sklepie spożywczym, w restauracji czy kinie niewiele wnosi w zawodowe doświadczenie młodego człowieka. Są oczywiście takie kierunki, na których satysfakcjonujące wyniki można uzyskać, koncentrując się jedynie na realizowaniu programu studiów, a pracodawcy nie oczekują od absolwentów doświadczenia w pracy, zwłaszcza tej niezwiązanej z branżą. Zazwyczaj jednak podejmowanie pozauczelnianej aktywności jest odbierane pozytywnie. Dla rekruterów to znak, że kandydat jest aktywny, ambitny i dobrze zorganizowany. Oto kilka stanowisk, które chętnie wybierają studenci, by dorobić i zdobyć zawodowe szlify.
Lista stanowisk pracy dla studenta:
a) barista / barman
Barista, barman, ale też pomoc kuchenna, kelner czy manager sali – gastronomia z otwartymi ramionami czeka na studentów, oferując im elastyczny czas pracy. Co więcej, praca w barze czy restauracji może być też całkiem opłacalna, zwłaszcza w sezonie i w turystycznych miejscowościach.
b) kasjer/sprzedawca
Obsługa kasy fiskalnej nie jest trudna, grafik łatwo dostosować do zajęć, a zatrudnienie można znaleźć właściwie od ręki. Dlatego praca w sklepie i usługach to bardzo popularna opcja. Zwłaszcza że można wybrać asortyment związany z zainteresowaniami. Np. praca w kinie będzie idealna dla kinomaniaków, a w odzieżowej sieciówce odnajdzie się każdy pasjonat mody.
c) dostawca / kurier
Dobra opcja dla zmotoryzowanych i lubiących kontakt z ludźmi. Jeśli uda się ustalić z pracodawcą elastyczne godziny, łatwo będzie pogodzić obowiązki z nauką.
d) korepetytor
Student jest na bieżąco z aktualną wiedzą i może zarobić na dzieleniu się nią z innymi. Na korepetycje z matematyki i angielskiego zawsze będzie popyt, ale także specjaliści w węższych, niszowych dziedzinach mogą znaleźć zainteresowanych uczniów.
e) copywriter
To idealna pierwsza praca dla miłośników słowa pisanego. Jako copywriterzy sprawdzą się zarówno studenci kierunków humanistycznych, jak i ścisłowcy z lekkim piórem. Zapotrzebowanie pracodawców jest spore i można tworzyć teksty o różnorodnej tematyce.
f) telemarketer
Call center dla jednych jest urzeczywistnieniem najgorszych koszmarów, dla innych dobrą okazją do zdobycia pierwszych zawodowych doświadczeń marketingowych i sprawdzenia się w kontaktach z klientem. Praca na słuchawce nie należy do łatwych, jednak może przynosić wiele korzyści i sporo nauczyć.
g) programista
W IT praktyczne umiejętności liczą się szczególnie . Dlatego dobrze jest rozejrzeć się za stażem i zdobywać doświadczenie zawodowe już w trakcie studiów, nawet w niepełnym wymiarze godzin.
h) pracownik administracji biurowej
Prace biurowe i asystenckie to dobra sposobność, by poznać od podszewki specyfikę pracy w danej branży i przede wszystkim zdobywać nowe umiejętności. Początki kariery obfitują raczej w proste obowiązki, ale z czasem student otrzymuje coraz poważniejsze zadania do realizacji i jeśli angażuje się w swoją pracę, jest spora szansa, że po zdobyciu tytułu podpisze z pracodawcą umowę na pełen etat.
Forma zatrudnienia studenta
Jeśli chodzi o formę zatrudnienia, pracodawcy mają szeroki wybór, ale umowa dla studenta powinna być zawsze adekwatna do wykonywanych zadań. Warto wiedzieć, że młody człowiek nie jest skazany na tak zwane „śmieciówki”. Pracodawca, który by zaoszczędzić, podpisuje ze studentem np. umowę-zlecenie, wymagając jednocześnie wykonywania obowiązków na zasadach wynikających ze stosunku pracy, podlega karze grzywny i popełnia wykroczenie.