FMCG, czyli dobra szybko zbywalne. Z jednej strony retail (czyli wszystkie stanowiska związane z pracą w sieciach sprzedażowych), a z drugiej całe spektrum stanowisk w centrali i oddziałach – od technologów produkcji po działy finansów, księgowości, zakupów, eksportu, HR, R&D, logistyki, IT, marketingu. Co łączy wszystkie stanowiska w FMCG? To, że najważniejszym kryterium jest efektywność. Dobra szybko zbywalne mają małą marżę, duży wolumen sprzedaży i dużą ilość kanałów dystrybucji. Być albo nie być firmy zależy bardzo mocno od wyników sprzedażowych. Pracuje na nie każdy dział. Dlatego idealne CV do FMCG to takie, które potrafi Cię sprzedać w kilka sekund. Jak to zrobić?
Szybki skan CV w dobrach szybko zbywalnych
W FMCG pracy jest sporo, a co za tym idzie, działy HR prowadzą wiele procesów rekrutacyjnych. To wymaga szybkiego i efektywnego działania. Na przejrzenie CV rekruter nie ma zatem kilku minut i nie ma czasu na to, by się weń wczytywać, szukając właściwych informacji. FMCG to również duże firmy, które stać na inwestycje – dlatego w branży tej często wykorzystuje się nowoczesne metody – takie jak analiza CV przez systemy ATS (Applicant Tracking System). Co to oznacza dla kandydata? Otóż w FMCG musi on zadbać o to, by wszelkie wartościowe dane były w CV widoczne od razu, łatwo dostępne i niemalże „kłuły w oczy”.
Jak to osiągnąć?
W przypadku systemu ATS kluczowe jest posługiwanie się słowami kluczowymi, które mogą zostać uznane przez system za najważniejsze. W sukurs przychodzi tu kandydatowi samo ogłoszenie rekrutacyjne, na które aplikuje i które w wymaganiach słowa te zawiera – ważne jest zatem to, by je w CV uwzględnić.
Ważne jest również to, by używać tylko takich nazw i skrótów, które będą rozpoznawane przez system. Zatem mimo tego, że w poprzedniej firmie byłeś nazywany social media ninją, wpisz w CV specjalista social media bądź specjalista ds. e-marketingu. Te same skróty mogą być również pominięte przez wzrok rekrutera, zatem znacznie efektywniej jest wykorzystać w CV typowe nazwy dla stanowiska czy kompetencji.
Dla poprawy czytelności CV ważne jest też usunięcie wszystkich zbędnych informacji. Im mocniej skomasujesz CV, tym lepiej. Usuń więc wszelkie tautologie (skoro ukończyłeś studia, to jasnym jest również, że musiałeś ukończyć szkołę średnią. Jeśli nie była to z jakiegoś powodu wyjątkowa placówka, np. szkoła średnia za granicą, to nie ma sensu o niej pisać). Zbędnymi informacjami są też te, które opisują poziom obsługi komputera w zakresie systemu operacyjnego Windows bądź znajomości MS Office. Obsługa komputera w niczym Cię nie wyróżnia – to potrafi (i wpisuje w CV) każdy.
Konkretne dane w CV – podstawa autosprzedaży
W CV nie może też zabraknąć bardzo konkretnych danych na temat osiągnięć kandydata. Najlepiej sprawdzi się myślenie o CV jako o ulotce sprzedażowej i tym, że trzeba w niej zamieścić wszystko to, co przekona „klienta” (czyli rekrutera FMCG) do zakupu. Warto zatem wykorzystać:
• dane liczbowe – podając wolumen sprzedaży, ilość pozyskanych klientów, przeprowadzonych projektów, a nawet przepracowanych w danym obszarze godzin (podobno 10 000 godzin w danym obszarze zadań czyni z nas specjalistę);
• dane procentowe – wzrosty (np. sprzedaży), spadki (np. rotacji);
• listy – zadań czy narzędzi, z których umiesz korzystać.
Im bardziej konkretnie, tym lepiej.
Miękkie kompetencje – tak czy nie?
To, czy wpisywać w CV, że jesteś samodzielny, pracowity czy komunikatywny, jest sprawą od lat sporną. Z perspektywy doświadczonego rekrutera to, że tak o sobie myślisz, tak naprawdę niewiele znaczy (bo wcale nie jest pewne, że faktycznie jesteś pracowity. To potwierdzić może jedynie Twój przełożony bądź ewentualnie wykładowca ze szkoły). Dlatego lepiej nie marnować miejsca na wpisywanie czegoś, co ma marginalne znacznie. Chyba że możesz te miękkie cechy udowodnić. W jaki sposób? Na przykład przytaczając jakieś twarde dowody na ich posiadanie. O samodzielności może np. świadczyć udział w projekcie, w którym na Twojej głowie była jakaś konkretna część zadania (opisz to np. na LinkedIn i podlinkuj). To, że jesteś pracowity, może potwierdzić Twój były szef, więc podaj do niego numer telefonu bądź mail służący do uzyskania referencji, a komunikatywność możesz udowodnić nawet poprzez pokazanie swojego profilu na FB czy YT (oczywiście jeśli nadaje się do publicznego pokazywania pracodawcy), czy choćby pisząc list motywacyjny bądź treść komunikatu mailowego.
Wykorzystanie technologii i możliwości online
Choć technologia poszła bardzo mocno do przodu w ciągu ostatnich lat, to CV pozostawiliśmy niemalże w epoce kamienia łupanego. Większość kandydatów nie wykorzystuje tego, że może do CV dołączyć:
• link do swojego profilu w profesjonalnym serwisie zawodowym;
• link do projektów, w których brali udział;
• link do strony firmy, w której pracowali (ważne zwłaszcza wtedy, kiedy firma nie była globalna i jej nazwa nic rekruterowi nie mówi. Przed rozmową i tak będzie się chciał czegoś o niej dowiedzieć, dlaczego mu zatem tego nie ułatwić?);
• link do materiałów dodatkowych, np. prezentacji zamieszczonej na dysku Google, która pokazuje poziom umiejętności obsługi Power Point, przeglądu projektów w formie portfolio;
• dane ułatwiające kontakt w celu uzyskania referencji (i to nie tylko numer telefonu, ale mail czy nawet link do profilu społecznościowego przełożonego, klienta czy współpracownika – oczywiście za ich zgodą).
Dlaczego jest to szczególnie ważne w FMCG? Bo ta branża, bardziej niż jakakolwiek inna, musi podążać za trendami, łapać je, identyfikować, a nierzadko kreować. Zatem kandydat, który wie, jak wykorzystać nowoczesne trendy i możliwości, od razu jest lepiej postrzegany.
Formatowanie, grafika, estetyka CV dla FMCG
Zadbanie o odpowiednią prezentację i formatowanie CV jest ważne nie tylko w przypadku FMCG. Choć to bywa dla kandydatów szokujące, bardzo dużo CV nie przechodzi przez rekrutacyjne sito, bo zawiera błędy w formatowaniu. Po pierwsze dlatego, że jest to dla rekrutera informacja, że kandydat tak naprawdę nie potrafi posługiwać się edytorem tekstu, a po drugie dlatego, że wiele ważnych informacji, które mogą świadczyć o Twojej przewadze konkurencyjnej w takiej sytuacji „ginie”.
Co jest ważne?
Przejrzystość, światło pomiędzy znakami i liniami, typowa czcionka, którą dobrze się czyta, zastosowanie nagłówków i pogrubień, dyskretne zastosowanie kolorów (jeśli jakiś wprowadzasz, to nie za ciemny i tylko jako ilustrację czy podkreślenie. CV z odwróconymi kolorami typu czarne tło i biała czcionka, to kiepski pomysł). Wykresiki, skale z kropkami obrazującymi poziom umiejętności czy inne obrazki nie są czytane przez systemy ATS i niekoniecznie prawidłowo interpretowane przez rekruterów. Jeśli jednak pracowałeś dla jednego z potentatów w branży FMCG, możesz umieścić logo firmy przy jej nazwie – zwróci uwagę czytelnika, a informacja, że już masz w FMCG doświadczenie, jest niezwykle ważna.
CV dla FMCG
Polecane oferty
-
Konfekcjoner / Robotnik produkcyjny
Lava Group S.C Józefosław praca stacjonarnapracownik fizyczny umowa zlecenie tymczasowa/dodatkowa 35,00 - 38,00 zł brutto/godz. aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Przedstawiciel Medyczny
Skamex S.A. Łódź praca mobilnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem
Bank Pocztowy S.A. Warszawa praca zdalnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat -
Specjalista ds. walidacji modeli
Bank Pocztowy S.A. Warszawa praca zdalnaspecjalista (mid) umowa o pracę -
Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta z językiem angielskim
Lava Group S.C Warszawa, Ursynów, przy stacji Metro Stokłosy praca stacjonarnamłodszy specjalista (junior) umowa o pracę / zlecenie pełny etat 7 500 - 8 500 zł brutto/mies. aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Kierownik Sprzedaży
DSPL Sp. z o.o. Warszawa, ul. Park Jana Pawła praca stacjonarnakierownik/koordynator umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?