Praca.pl Poradniki Sieci handlowe
Perspektywy pracy w sieciach handlowych

Perspektywy pracy w sieciach handlowych

 
Perspektywy pracy w sieciach handlowych

Tak zwane sieciówki to sieci sklepów należących do jednej marki, które można spotkać na terenie całego kraju. Cechuje je przede wszystkim to, że bez względu na lokalizację znajdziemy w nich jednakowe, zwykle bardzo przystępne ceny oraz ofertę. Sklepy sieci są także w miarę równomiernie rozmieszczone na mapie. W sieciówkach dominują głównie dwa sektory: odzieżowy i spożywczy.

Źródło zatrudnienia dla 1,5 mln osób

Działania sieciówek mające na celu wzrost konkurencyjności wiążą się często z redukcją zatrudnienia, jednak w sieciówkach pracy nie brakuje – stale odbywają się rekrutacje np. do sklepów. Statystyki pokazują, że sieci handlowe zatrudniają bardzo dużą liczbę pracowników – obecnie to około 1,5 mln osób. Średni czas zatrudnienia wynosi tam 1,5 roku. Wiele osób spędza jednak w sieciach kilka lat, dzięki czemu udaje im się dojść do wysokich i lepiej opłacanych stanowisk. Sieci handlowe nie dają gwarancji zatrudnienia. Jednak ich funkcjonowanie opiera się na zakupach klientów, a trudno jest wyobrazić sobie, że ludzie przestaną nagle kupować. Sytuacja wskazuje raczej na to, że konsumpcja dóbr będzie stale rosła. Dlatego perspektywa pracy w takiej branży wydaje się stabilna, trzeba jednak mieć do tego określone predyspozycje. Praca w firmie takiej jak Tesco jest silnie uzależniona od sprzedaży, a ta zmienia się z dnia na dzień.

Osoby, które lubią intensywne tempo pracy, mierzenie się z nowymi wyzwaniami każdego dnia lub nie boją się niestandardowego myślenia, z pewnością znajdą swoje miejsce w sieci handlowej. Dawid Cierpioł, uczestnik Programu Płatnych Praktyk Studenckich DOBRY START w roku 2011, aktualnie Kierownik ds. Personalnych w Dziale Personalnym w Tesco.

Dlaczego warto pracować w sieci handlowej?

Główną zaletą zatrudnienia jest elastyczność dopasowania stosunku pracy do aktualnej sytuacji życiowej i potrzeb. Dlatego w sieciówce nietrudno o umowę o pracę, a w przypadku studentów o umowę-zlecenie. Ustalenie stosunku pracy oraz jego formalizacja to w sieci handlowej kluczowe kwestie w momencie zatrudniania nowych pracowników. Wynagrodzenia wypłacane są regularnie, a pracownicy często premiowani.

Sieciówki oferują również szereg benefitów pozapłacowych. Praca w sieci handlowej wiąże się z kilkoma cennymi benefitami. W Tesco to m.in. stała zniżka 10% na zakupy dla pracowników, którzy przepracowali w firmie minimum
 1 rok. Ponadto wszyscy zatrudnieni otrzymują bony na święta z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Wydajemy je pod koniec listopada, aby pomóc kolegom i koleżankom zorganizować wymarzone święta. Ważnym aspektem jest także możliwość wykupienia dostępu do prywatnej opieki medycznej. Tutaj szczególnie ceniony jest krótki czas oczekiwania na wizytę do lekarzy specjalistów. Pracownikom, którzy są jednocześnie rodzicami, oferujemy również wyprawkę szkolną dla dzieci w wieku 5-19 lat. Arkadiusz Bruzda, Kierownik ds. Wynagrodzeń w Tesco.


Początki bywają trudne

Minusem pracy w sieciach handlowych jest duża liczba obowiązków – na przeciążenie pracą narzekają szczególnie pracownicy na stanowiskach sprzedażowych i magazynowych. Osoby zatrudnione w tego typu sklepach często zmuszone są pozostawać w pracy do późnych godzin wieczornych, także w weekendy. Wadą może wydawać się również duża rotacja pracowników, która stanowi szczególne wyzwanie dla osób zajmujących się właśnie rekrutacją.

Do listy można dodać także stosunkowo niskie zarobki – to na nie skarżą się najczęściej pracownicy. Dotyczy to jednak głównie niższych stanowisk. Zarzutem, na który zwracają uwagę szczególnie wykształceni młodzi pracownicy, jest praca poniżej kwalifikacji. Należy jednak pamiętać, że praca na najniższych stanowiskach ma charakter przejściowy i służy przede wszystkim temu, by zapoznać się z podstawą funkcjonowania sklepu. Wiedza ta będzie budowała przewagę nad osobami aplikującymi na stanowiska kierownicze i menedżerskie spoza organizacji. Dlatego też praca w firmach sieciowych jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cenią praktyczne doświadczenie.

W Polsce sklepy wielkopowierzchniowe zajmują stopniowo coraz większą część rynku – stanowią już około 50% całkowitej powierzchni handlowej. i chcą rozwijać się zawodowo, bazując na zdobywaniu umiejętności pożądanych na rynku pracy tu i teraz. Warto, decydując się na pracę w sieciówkach, związać się z firmą na dłuższy czas, poznać strukturę i kulturę pracy na różnych stanowiskach, zaplanować ścieżkę rozwoju zawodowego i świadomie realizować plany. Taka postawa na pewno zostanie doceniona przez zatrudniającego. Jakub Gontarek, Członek Zarządu Forum Młodych Lewiatan.

Dobry start z siecią

Praca w sieciach handlowych jest bardzo dobrym pomysłem na rozpoczęcie kariery zawodowej, ponieważ to świetny poligon doświadczalny dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki na rynku pracy. Ze względu na elastyczne godziny oraz formy zatrudnienia możliwe jest pogodzenie pracy z nauką, co szczególnie przypadnie do gustu studentom, a także tym, którzy szukają pracy na niepełny etat, np. wracając po urlopie macierzyńskim. Umiejętne łączenie pracy z innymi obowiązkami odbierane jest przez potencjalnych pracodawców jako objaw pracowitości i zaradności, dlatego ułatwia zatrudnienie w kolejnym miejscu pracy.

Pracodawcy w sieciach gotowi są zaangażować się w szkolenie pracowników i zainwestować czas oraz pieniądze w przeprowadzenie przez wszystkie etapy struktury organizacyjnej, czego przykładem są programy stażowe realizowane przez większość firm z tej branży. Dzięki temu zatrudniający mają pewność, że osoby, z którymi zwiążą swoją przyszłość, wiedzą, jak funkcjonuje firma, jaką ma kulturę organizacyjną i na czym polega specyfika pracy na różnych stanowiskach. Dlatego cenią przede wszystkim kompetencje miękkie, takie jak umiejętność pracy w grupie, cechy przywódcze, odpowiedzialność i umiejętność wyciągania wniosków. Ta ostatnia jest szczególnie istotna w planowaniu ścieżki rozwoju zawodowego, gdyż pracodawcy poszukują osób, które będą w stanie usprawniać funkcjonowanie firmy. W zamian oferują stanowiska menedżerskie, a także pracę w centrali koordynującej funkcjonowanie wszystkich sklepów. Jakub Gontarek, Członek Zarządu Forum Młodych Lewiatan

Szkoła handlu i życia

Dzięki pracy w sieci handlowej można zdobyć szereg cennych umiejętności potrzebnych podczas pracy pod presją czasu, kontaktu z klientem, organizacji własnych obowiązków i zarządzania czasem, współpracy w zespole oraz odporności na stres. Możliwość pracy w dużej sieci daje ponadto szansę nabycia doświadczenia w zakresie funkcjonowania w określonej kulturze organizacyjnej. Praca w sieciówkach pomaga wykształcić elastyczny model myślenia, dyspozycyjność, punktualność i odpowiedzialność. Pracownicy mogą liczyć na szereg szkoleń, programów rozwojowych i praktycznych warsztatów. Już na studiach wiedziałam, że chcę pracować w handlu.

Uznałam, że to dynamiczna i pewna branża, która z jednej strony nie pozwoli mi na nudę , a z drugiej – zapewni stabilizację Z zewnątrz może się wydawać, że firmy handlowe to tylko sklepy. Faktycznie to clou działalności sieci handlowych, dlatego cieszę się, że swoją przygodę z Tesco rozpoczęłam od Operacji. Poznawałam biznes od podszewki – uczestnicząc w programie menedżerskim dla absolwentów, który zakładał pracę w hipermarkecie i supermarkecie. Później wykorzystywałam swoje sklepowe doświadczenie w pracy w projekcie poszukującym usprawnień i nowych prosprzedażowych rozwiązań dla biznesu. Trzeba pamiętać, że firmy handlowe to także całe zaplecze, które w niewidoczny z zewnątrz sposób organizuje i usprawnia pracę w sklepach. To właśnie miejsce, w którym pracuję dziś. Magdalena Bańczyk, uczestniczka Programu Rozwojowego dla Absolwentów EKSTRAKLASA w roku 2013, aktualnie Kierownik Projektu w Biurze Wsparcia w Tesco

Przez trudy do gwiazd

W sieciach handlowych możliwa jest częsta rotacja stanowisk, dzięki czemu łatwiej odnaleźć zajęcie dopasowane do własnych kompetencji. W zależności od wyników w stosunkowo krótkim czasie można także awansować – ścieżka rozwoju zawodowego jest przed pracownikami sieci stale otwarta. Tutaj bowiem stałą praktyką są rekrutacje wewnętrzne, które wyłaniają najlepszych kandydatów spośród obecnych pracowników.

Tesco Polska

Więcej artykułów "Sieci handlowe"

Polecane oferty

  • Pracownik Sprzedaży (Stoisko Ryby)

    MAKRO Cash and Carry Polska S.A.   Bielany Wrocławskie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Do Twoich głównych zadań będzie należało: Profesjonalne doradztwo i codzienna obsługa Klientów. Sprawne uzupełnianie towaru na półkach. Dbanie o dostępność asortymentu na półkach oraz o dobre oznakowanie cenowe i ekspozycję towarów. Współdziałanie w tworzeniu wizerunku MAKRO...
  • Koordynator Stoiska (Ryby)

    MAKRO Cash and Carry Polska S.A.   Kielce, ul. Transportowców 15    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Do Twoich głównych zadań będzie należało: Zapewnienie funkcjonowania stoiska zgodnie z obowiązującymi standardami firmowymi (m.in. dbałość o właściwą ekspozycję towarów). Organizowanie i nadzorowanie pracy zespołu. Reprezentowanie firmy w kontaktach z klientami i dostawcami poprzez...
  • Doradca klienta z jęz.polskim - popularny sklep odzieżowy

    Concentrix   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa zlecenie  część etatu / pełny etat   31,17 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Obsługa klientów popularnej marki odzieżowej oraz utrzymywanie najwyższej jakości obsługi klienta zgodnej ze standardami projektu; Efektywny kontakt z klientem poprzez telefon, e-mail, social media, live chat. W niedzielę mamy przerwę od telefonów, obsługujemy...
  • Adreams M. Smerda Sp.k.
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 9 000 zł brutto/mies.
    16 godz.
    Twoje zadania: dobór produktów do potrzeb klientów zapewnienie kompleksowej obsługi poprzez polecanie akcesoriów oraz usług dodatkowych; prowadzenie rozmów handlowych zgodnie z naszymi standardami przyjmowanie dostaw; ekspozycja towarów; dbanie o ład i porządek w elektromarkecie; Od Ciebie...
  • Adreams M. Smerda Sp.k.
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 9 000 zł brutto/mies.
    16 godz.
    Twoje zadania: dobór produktów do potrzeb klientów zapewnienie kompleksowej obsługi poprzez polecanie akcesoriów oraz usług dodatkowych; prowadzenie rozmów handlowych zgodnie z naszymi standardami przyjmowanie dostaw; ekspozycja towarów; dbanie o ład i porządek w elektromarkecie; Od Ciebie...
  • Pracownik Ochrony z wpisem KPO

    Securitas Polska   Warszawa    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny
    16 godz.
    Zadania, które na Ciebie czekają: ochrona mienia przed kradzieżą, dewastacją i włamaniem, realizacja kontroli bezpieczeństwa w obiektach na terenie Warszawy i okolic, analiza procesów kasowych, kontrola zasobów magazynowych, analiza monitoringu i nagrań, ocena bezpieczeństwa oraz...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?