Praca.pl Poradniki Sieci handlowe
Perspektywy pracy w sieciach handlowych

Perspektywy pracy w sieciach handlowych

 
Perspektywy pracy w sieciach handlowych

Tak zwane sieciówki to sieci sklepów należących do jednej marki, które można spotkać na terenie całego kraju. Cechuje je przede wszystkim to, że bez względu na lokalizację znajdziemy w nich jednakowe, zwykle bardzo przystępne ceny oraz ofertę. Sklepy sieci są także w miarę równomiernie rozmieszczone na mapie. W sieciówkach dominują głównie dwa sektory: odzieżowy i spożywczy.

 

Spis treści

Źródło zatrudnienia dla 1,5 mln osób

 

Działania sieciówek mające na celu wzrost konkurencyjności wiążą się często z redukcją zatrudnienia, jednak w sieciówkach pracy nie brakuje – stale odbywają się rekrutacje np. do sklepów. Statystyki pokazują, że sieci handlowe zatrudniają bardzo dużą liczbę pracowników – obecnie to około 1,5 mln osób. Średni czas zatrudnienia wynosi tam 1,5 roku. Wiele osób spędza jednak w sieciach kilka lat, dzięki czemu udaje im się dojść do wysokich i lepiej opłacanych stanowisk. Sieci handlowe nie dają gwarancji zatrudnienia. Jednak ich funkcjonowanie opiera się na zakupach klientów, a trudno jest wyobrazić sobie, że ludzie przestaną nagle kupować. Sytuacja wskazuje raczej na to, że konsumpcja dóbr będzie stale rosła. Dlatego perspektywa pracy w takiej branży wydaje się stabilna, trzeba jednak mieć do tego określone predyspozycje. Praca w firmie takiej jak Tesco jest silnie uzależniona od sprzedaży, a ta zmienia się z dnia na dzień.

– Osoby, które lubią intensywne tempo pracy, mierzenie się z nowymi wyzwaniami każdego dnia lub nie boją się niestandardowego myślenia, z pewnością znajdą swoje miejsce w sieci handlowej – mówi Dawid Cierpioł, uczestnik Programu Płatnych Praktyk Studenckich DOBRY START w roku 2011, aktualnie Kierownik ds. Personalnych w Dziale Personalnym w Tesco.


Dlaczego warto pracować w sieci handlowej?

 

Główną zaletą zatrudnienia jest elastyczność dopasowania stosunku pracy do aktualnej sytuacji życiowej i potrzeb. Dlatego w sieciówce nietrudno o umowę o pracę, a w przypadku studentów o umowę-zlecenie. Ustalenie stosunku pracy oraz jego formalizacja to w sieci handlowej kluczowe kwestie w momencie zatrudniania nowych pracowników. Wynagrodzenia wypłacane są regularnie, a pracownicy często premiowani.

– Sieciówki oferują również szereg benefitów pozapłacowych. Praca w sieci handlowej wiąże się z kilkoma cennymi benefitami. W Tesco to m.in. stała zniżka 10% na zakupy dla pracowników, którzy przepracowali w firmie minimum 1 rok. Ponadto wszyscy zatrudnieni otrzymują bony na święta z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Wydajemy je pod koniec listopada, aby pomóc kolegom i koleżankom zorganizować wymarzone święta. Ważnym aspektem jest także możliwość wykupienia dostępu do prywatnej opieki medycznej. Tutaj szczególnie ceniony jest krótki czas oczekiwania na wizytę do lekarzy specjalistów. Pracownikom, którzy są jednocześnie rodzicami, oferujemy również wyprawkę szkolną dla dzieci w wieku 5-19 lat – dodaje Arkadiusz Bruzda, Kierownik ds. Wynagrodzeń w Tesco.

 

 

Początki bywają trudne

 

Minusem pracy w sieciach handlowych jest duża liczba obowiązków – na przeciążenie pracą narzekają szczególnie pracownicy na stanowiskach sprzedażowych i magazynowych. Osoby zatrudnione w tego typu sklepach często zmuszone są pozostawać w pracy do późnych godzin wieczornych, także w weekendy. Wadą może wydawać się również duża rotacja pracowników, która stanowi szczególne wyzwanie dla osób zajmujących się właśnie rekrutacją.

Do listy można dodać także stosunkowo niskie zarobki – to na nie skarżą się najczęściej pracownicy. Dotyczy to jednak głównie niższych stanowisk. Zarzutem, na który zwracają uwagę szczególnie wykształceni młodzi pracownicy, jest praca poniżej kwalifikacji. Należy jednak pamiętać, że praca na najniższych stanowiskach ma charakter przejściowy i służy przede wszystkim temu, by zapoznać się z podstawą funkcjonowania sklepu. Wiedza ta będzie budowała przewagę nad osobami aplikującymi na stanowiska kierownicze i menedżerskie spoza organizacji. Dlatego też praca w firmach sieciowych jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cenią praktyczne doświadczenie.

– W Polsce sklepy wielkopowierzchniowe zajmują stopniowo coraz większą część rynku – stanowią już około 50% całkowitej powierzchni handlowej. i chcą rozwijać się zawodowo, bazując na zdobywaniu umiejętności pożądanych na rynku pracy tu i teraz. Warto, decydując się na pracę w sieciówkach, związać się z firmą na dłuższy czas, poznać strukturę i kulturę pracy na różnych stanowiskach, zaplanować ścieżkę rozwoju zawodowego i świadomie realizować plany. Taka postawa na pewno zostanie doceniona przez zatrudniającego – komentuje Jakub Gontarek, Członek Zarządu Forum Młodych Lewiatan.


Dobry start z siecią

 

Praca w sieciach handlowych jest bardzo dobrym pomysłem na rozpoczęcie kariery zawodowej, ponieważ to świetny poligon doświadczalny dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki na rynku pracy. Ze względu na elastyczne godziny oraz formy zatrudnienia możliwe jest pogodzenie pracy z nauką, co szczególnie przypadnie do gustu studentom, a także tym, którzy szukają pracy na niepełny etat, np. wracając po urlopie macierzyńskim. Umiejętne łączenie pracy z innymi obowiązkami odbierane jest przez potencjalnych pracodawców jako objaw pracowitości i zaradności, dlatego ułatwia zatrudnienie w kolejnym miejscu pracy.

– Pracodawcy w sieciach gotowi są zaangażować się w szkolenie pracowników i zainwestować czas oraz pieniądze w przeprowadzenie przez wszystkie etapy struktury organizacyjnej, czego przykładem są programy stażowe realizowane przez większość firm z tej branży. Dzięki temu zatrudniający mają pewność, że osoby, z którymi zwiążą swoją przyszłość, wiedzą, jak funkcjonuje firma, jaką ma kulturę organizacyjną i na czym polega specyfika pracy na różnych stanowiskach. Dlatego cenią przede wszystkim kompetencje miękkie, takie jak umiejętność pracy w grupie, cechy przywódcze, odpowiedzialność i umiejętność wyciągania wniosków. Ta ostatnia jest szczególnie istotna w planowaniu ścieżki rozwoju zawodowego, gdyż pracodawcy poszukują osób, które będą w stanie usprawniać funkcjonowanie firmy. W zamian oferują stanowiska menedżerskie, a także pracę w centrali koordynującej funkcjonowanie wszystkich sklepów – mówi Jakub Gontarek, Członek Zarządu Forum Młodych Lewiatan.


Szkoła handlu i życia

 

Dzięki pracy w sieci handlowej można zdobyć szereg cennych umiejętności potrzebnych podczas pracy pod presją czasu, kontaktu z klientem, organizacji własnych obowiązków i zarządzania czasem, współpracy w zespole oraz odporności na stres. Możliwość pracy w dużej sieci daje ponadto szansę nabycia doświadczenia w zakresie funkcjonowania w określonej kulturze organizacyjnej. Praca w sieciówkach pomaga wykształcić elastyczny model myślenia, dyspozycyjność, punktualność i odpowiedzialność. Pracownicy mogą liczyć na szereg szkoleń, programów rozwojowych i praktycznych warsztatów. Już na studiach wiedziałam, że chcę pracować w handlu.

– Uznałam, że to dynamiczna i pewna branża, która z jednej strony nie pozwoli mi na nudę , a z drugiej – zapewni stabilizację Z zewnątrz może się wydawać, że firmy handlowe to tylko sklepy. Faktycznie to clou działalności sieci handlowych, dlatego cieszę się, że swoją przygodę z Tesco rozpoczęłam od Operacji. Poznawałam biznes od podszewki – uczestnicząc w programie menedżerskim dla absolwentów, który zakładał pracę w hipermarkecie i supermarkecie. Później wykorzystywałam swoje sklepowe doświadczenie w pracy w projekcie poszukującym usprawnień i nowych prosprzedażowych rozwiązań dla biznesu. Trzeba pamiętać, że firmy handlowe to także całe zaplecze, które w niewidoczny z zewnątrz sposób organizuje i usprawnia pracę w sklepach. To właśnie miejsce, w którym pracuję dziś – komentuje Magdalena Bańczyk, uczestniczka Programu Rozwojowego dla Absolwentów EKSTRAKLASA w roku 2013, aktualnie Kierownik Projektu w Biurze Wsparcia w Tesco.


Przez trudy do gwiazd

 

W sieciach handlowych możliwa jest częsta rotacja stanowisk, dzięki czemu łatwiej odnaleźć zajęcie dopasowane do własnych kompetencji. W zależności od wyników w stosunkowo krótkim czasie można także awansować – ścieżka rozwoju zawodowego jest przed pracownikami sieci stale otwarta. Tutaj bowiem stałą praktyką są rekrutacje wewnętrzne, które wyłaniają najlepszych kandydatów spośród obecnych pracowników.

Tesco Polska

 

Czytaj takżeSpecjalista ds. cyberbezpieczeństwa: praca, jak zostać?

Więcej artykułów "Sieci handlowe"

Polecane oferty

  • Performance Marketing Specialist / Digital Marketing Specialist

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Zakres obowiązków: Tworzenie i prowadzenie kampanii Google Ads i Meta Ads na rynku polskim i zagranicznym. Monitorowanie i optymalizowanie wskaźników kampanii. Analiza wyników i przygotowywanie raportów z prowadzonych działań. Konfiguracja narzędzi analitycznych, takich jak GA4, GTM, Pixel,...
  • Specjalista ds. obsługi klienta ze znajomością języka niemieckiego

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    4 dni
    Twój zakres obowiązków: Telefoniczna i mailowa obsługa klienta niemieckojęzycznego; Kontakt telefoniczny i mailowy z pracownikami tymczasowymi, zarządzanie ich czasem pracy i układanie grafików; Zarządzanie bazą pracowników tymczasowych oraz aspektami ich codziennej pracy na terenie...
  • Zastępca Dyrektora Salonu

    AGATA Spółka Akcyjna   Piaseczno    praca stacjonarna
    menedżer / dyrektor  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków Efektywne zarządzanie dużym zespołem pracowników; Utrzymanie najwyższego poziomu obsługi Klienta; Konsekwentna realizacja celów biznesowych; Stałe zwiększanie efektywności biznesowej zarządzanego salonu; Utrzymanie zgodnych z zasadami standardów prezentacji...
  • Pracownik / Pracownica magazynu sklepu

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Żory    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   4 950 - 6 200 zł brutto/mies.
    3 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? przyjmowanie dostaw, ich kontrola jakościowa i ilościowa oraz transport towaru na strefy magazynowe i handlowe; zatowarowanie powierzchni sprzedaży zgodnie ze standardami; obsługę zamówień klientów: kompletowanie i wydawanie/przygotowywanie zamówień do...
  • Doradca / Doradczyni klienta

    Leroy Merlin Polska Sp. z o.o.   Jelenia Góra    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat   4 850 - 6 100 zł brutto/mies.
    3 godz.
    Jakie zadania na Ciebie czekają? aktywna sprzedaż produktów i usług, dostosowana do indywidualnych potrzeb klientów; budowanie relacji z klientami i wzmacnianie ich poprzez programy partnerskie i lojalnościowe; przygotowywanie zamówień dla klienta i monitorowanie procesu ich realizacji;...
  • Pracownik Sprzedaży

    MAKRO Cash and Carry Polska S.A.   Olsztyn, Lubelska 26    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Do Twoich głównych zadań będzie należało: Profesjonalne doradztwo i codzienna obsługa Klientów. Sprawne uzupełnianie towaru na półkach. Dbanie o dostępność asortymentu na półkach oraz o dobre oznakowanie cenowe i ekspozycję towarów. Współdziałanie w tworzeniu wizerunku MAKRO...

Najnowsze artykuły

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

Ratownik medyczny w wojsku – praca, zarobki

– Ratownik medyczny w Siłach Zbrojnych RP pełni kluczową rolę w zabezpieczeniu medycznym zarówno w warunkach pokojowych, jak i podczas operacji wojskowych – tłumaczy ppor. Krystian Dwórznik, Szef Sekcji Promocji i Współpracy z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Płocku. Oto jak wygląda praca wojskowego ratownika medycznego oraz jak krok po kroku przejść rekrutację na to stanowisko.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Umiejętność pracy w zespole to jedna z najczęściej wymienianych umiejętności w ogłoszeniach o pracę. I choć kandydaci zwykle deklarują, że posiadają tę kompetencję miękką, rzeczywistość często wygląda inaczej. Jak odnaleźć swoją rolę w grupie, w jaki sposób komunikować, że współpracownik popełnił błąd, co szkodzi osiąganiu wspólnego celu? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pracy zespołowej.

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379