Praca.pl Poradniki Sieci handlowe
Perspektywy pracy w sieciach handlowych

Perspektywy pracy w sieciach handlowych

 
Perspektywy pracy w sieciach handlowych

Tak zwane sieciówki to sieci sklepów należących do jednej marki, które można spotkać na terenie całego kraju. Cechuje je przede wszystkim to, że bez względu na lokalizację znajdziemy w nich jednakowe, zwykle bardzo przystępne ceny oraz ofertę. Sklepy sieci są także w miarę równomiernie rozmieszczone na mapie. W sieciówkach dominują głównie dwa sektory: odzieżowy i spożywczy.

Źródło zatrudnienia dla 1,5 mln osób

Działania sieciówek mające na celu wzrost konkurencyjności wiążą się często z redukcją zatrudnienia, jednak w sieciówkach pracy nie brakuje – stale odbywają się rekrutacje np. do sklepów. Statystyki pokazują, że sieci handlowe zatrudniają bardzo dużą liczbę pracowników – obecnie to około 1,5 mln osób. Średni czas zatrudnienia wynosi tam 1,5 roku. Wiele osób spędza jednak w sieciach kilka lat, dzięki czemu udaje im się dojść do wysokich i lepiej opłacanych stanowisk. Sieci handlowe nie dają gwarancji zatrudnienia. Jednak ich funkcjonowanie opiera się na zakupach klientów, a trudno jest wyobrazić sobie, że ludzie przestaną nagle kupować. Sytuacja wskazuje raczej na to, że konsumpcja dóbr będzie stale rosła. Dlatego perspektywa pracy w takiej branży wydaje się stabilna, trzeba jednak mieć do tego określone predyspozycje. Praca w firmie takiej jak Tesco jest silnie uzależniona od sprzedaży, a ta zmienia się z dnia na dzień.

Osoby, które lubią intensywne tempo pracy, mierzenie się z nowymi wyzwaniami każdego dnia lub nie boją się niestandardowego myślenia, z pewnością znajdą swoje miejsce w sieci handlowej. Dawid Cierpioł, uczestnik Programu Płatnych Praktyk Studenckich DOBRY START w roku 2011, aktualnie Kierownik ds. Personalnych w Dziale Personalnym w Tesco.

Dlaczego warto pracować w sieci handlowej?

Główną zaletą zatrudnienia jest elastyczność dopasowania stosunku pracy do aktualnej sytuacji życiowej i potrzeb. Dlatego w sieciówce nietrudno o umowę o pracę, a w przypadku studentów o umowę-zlecenie. Ustalenie stosunku pracy oraz jego formalizacja to w sieci handlowej kluczowe kwestie w momencie zatrudniania nowych pracowników. Wynagrodzenia wypłacane są regularnie, a pracownicy często premiowani.

Sieciówki oferują również szereg benefitów pozapłacowych. Praca w sieci handlowej wiąże się z kilkoma cennymi benefitami. W Tesco to m.in. stała zniżka 10% na zakupy dla pracowników, którzy przepracowali w firmie minimum
 1 rok. Ponadto wszyscy zatrudnieni otrzymują bony na święta z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Wydajemy je pod koniec listopada, aby pomóc kolegom i koleżankom zorganizować wymarzone święta. Ważnym aspektem jest także możliwość wykupienia dostępu do prywatnej opieki medycznej. Tutaj szczególnie ceniony jest krótki czas oczekiwania na wizytę do lekarzy specjalistów. Pracownikom, którzy są jednocześnie rodzicami, oferujemy również wyprawkę szkolną dla dzieci w wieku 5-19 lat. Arkadiusz Bruzda, Kierownik ds. Wynagrodzeń w Tesco.


Początki bywają trudne

Minusem pracy w sieciach handlowych jest duża liczba obowiązków – na przeciążenie pracą narzekają szczególnie pracownicy na stanowiskach sprzedażowych i magazynowych. Osoby zatrudnione w tego typu sklepach często zmuszone są pozostawać w pracy do późnych godzin wieczornych, także w weekendy. Wadą może wydawać się również duża rotacja pracowników, która stanowi szczególne wyzwanie dla osób zajmujących się właśnie rekrutacją.

Do listy można dodać także stosunkowo niskie zarobki – to na nie skarżą się najczęściej pracownicy. Dotyczy to jednak głównie niższych stanowisk. Zarzutem, na który zwracają uwagę szczególnie wykształceni młodzi pracownicy, jest praca poniżej kwalifikacji. Należy jednak pamiętać, że praca na najniższych stanowiskach ma charakter przejściowy i służy przede wszystkim temu, by zapoznać się z podstawą funkcjonowania sklepu. Wiedza ta będzie budowała przewagę nad osobami aplikującymi na stanowiska kierownicze i menedżerskie spoza organizacji. Dlatego też praca w firmach sieciowych jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cenią praktyczne doświadczenie.

W Polsce sklepy wielkopowierzchniowe zajmują stopniowo coraz większą część rynku – stanowią już około 50% całkowitej powierzchni handlowej. i chcą rozwijać się zawodowo, bazując na zdobywaniu umiejętności pożądanych na rynku pracy tu i teraz. Warto, decydując się na pracę w sieciówkach, związać się z firmą na dłuższy czas, poznać strukturę i kulturę pracy na różnych stanowiskach, zaplanować ścieżkę rozwoju zawodowego i świadomie realizować plany. Taka postawa na pewno zostanie doceniona przez zatrudniającego. Jakub Gontarek, Członek Zarządu Forum Młodych Lewiatan.

Dobry start z siecią

Praca w sieciach handlowych jest bardzo dobrym pomysłem na rozpoczęcie kariery zawodowej, ponieważ to świetny poligon doświadczalny dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki na rynku pracy. Ze względu na elastyczne godziny oraz formy zatrudnienia możliwe jest pogodzenie pracy z nauką, co szczególnie przypadnie do gustu studentom, a także tym, którzy szukają pracy na niepełny etat, np. wracając po urlopie macierzyńskim. Umiejętne łączenie pracy z innymi obowiązkami odbierane jest przez potencjalnych pracodawców jako objaw pracowitości i zaradności, dlatego ułatwia zatrudnienie w kolejnym miejscu pracy.

Pracodawcy w sieciach gotowi są zaangażować się w szkolenie pracowników i zainwestować czas oraz pieniądze w przeprowadzenie przez wszystkie etapy struktury organizacyjnej, czego przykładem są programy stażowe realizowane przez większość firm z tej branży. Dzięki temu zatrudniający mają pewność, że osoby, z którymi zwiążą swoją przyszłość, wiedzą, jak funkcjonuje firma, jaką ma kulturę organizacyjną i na czym polega specyfika pracy na różnych stanowiskach. Dlatego cenią przede wszystkim kompetencje miękkie, takie jak umiejętność pracy w grupie, cechy przywódcze, odpowiedzialność i umiejętność wyciągania wniosków. Ta ostatnia jest szczególnie istotna w planowaniu ścieżki rozwoju zawodowego, gdyż pracodawcy poszukują osób, które będą w stanie usprawniać funkcjonowanie firmy. W zamian oferują stanowiska menedżerskie, a także pracę w centrali koordynującej funkcjonowanie wszystkich sklepów. Jakub Gontarek, Członek Zarządu Forum Młodych Lewiatan

Szkoła handlu i życia

Dzięki pracy w sieci handlowej można zdobyć szereg cennych umiejętności potrzebnych podczas pracy pod presją czasu, kontaktu z klientem, organizacji własnych obowiązków i zarządzania czasem, współpracy w zespole oraz odporności na stres. Możliwość pracy w dużej sieci daje ponadto szansę nabycia doświadczenia w zakresie funkcjonowania w określonej kulturze organizacyjnej. Praca w sieciówkach pomaga wykształcić elastyczny model myślenia, dyspozycyjność, punktualność i odpowiedzialność. Pracownicy mogą liczyć na szereg szkoleń, programów rozwojowych i praktycznych warsztatów. Już na studiach wiedziałam, że chcę pracować w handlu.

Uznałam, że to dynamiczna i pewna branża, która z jednej strony nie pozwoli mi na nudę , a z drugiej – zapewni stabilizację Z zewnątrz może się wydawać, że firmy handlowe to tylko sklepy. Faktycznie to clou działalności sieci handlowych, dlatego cieszę się, że swoją przygodę z Tesco rozpoczęłam od Operacji. Poznawałam biznes od podszewki – uczestnicząc w programie menedżerskim dla absolwentów, który zakładał pracę w hipermarkecie i supermarkecie. Później wykorzystywałam swoje sklepowe doświadczenie w pracy w projekcie poszukującym usprawnień i nowych prosprzedażowych rozwiązań dla biznesu. Trzeba pamiętać, że firmy handlowe to także całe zaplecze, które w niewidoczny z zewnątrz sposób organizuje i usprawnia pracę w sklepach. To właśnie miejsce, w którym pracuję dziś. Magdalena Bańczyk, uczestniczka Programu Rozwojowego dla Absolwentów EKSTRAKLASA w roku 2013, aktualnie Kierownik Projektu w Biurze Wsparcia w Tesco

Przez trudy do gwiazd

W sieciach handlowych możliwa jest częsta rotacja stanowisk, dzięki czemu łatwiej odnaleźć zajęcie dopasowane do własnych kompetencji. W zależności od wyników w stosunkowo krótkim czasie można także awansować – ścieżka rozwoju zawodowego jest przed pracownikami sieci stale otwarta. Tutaj bowiem stałą praktyką są rekrutacje wewnętrzne, które wyłaniają najlepszych kandydatów spośród obecnych pracowników.

Tesco Polska

Więcej artykułów "Sieci handlowe"

Polecane oferty

  • Sprzedawca

    Inter Cars S.A.   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Zadania, które dla Ciebie mamy: Obsługa klienta w zakresie sprzedaży; Informowanie klientów o dostępnej ofercie handlowej; Zgłaszanie wniosków dotyczących uzupełniania oferty;
  • Kierowca - Sprzedawca / Vanseller (prawo jazdy kat. C)

    Bakoma Sp. z o.o.   Łódź    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Sprzedaż bezpośrednia produktów ogólnopolskiej Spółki. Obsługa stałych klientów na powierzonym obszarze. Budowanie długotrwałych relacji z klientem. Efektywne wprowadzanie nowych produktów.
  • Key Account Manager

    SMARTLUNCH S.A.   Czechy    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   8 500 - 9 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  rekrutacja online
    12 godz.
    Tasks: Acquiring new customers and restaurants for SmartLunch, including advising on the best option for the company's offer; Managing the whole process from acquisition to signing contracts with companies and restaurants; Maintaining and developing relationships with the company's customers; Active...
  • HR Support
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    OBOWIĄZKI: prowadzenie punktu sprzedaży; sprzedaż detaliczna - obsługa Klienta; doradztwo w zakresie najlepszych dla Klienta rozwiązań; kontrola stanów magazynowych;
  • Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka ds. Budowania Relacji z Klientem

    T-Mobile Polska S.A.   Warszawa, Galeria Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Zadania, które na Ciebie czekają: Profesjonalne doradztwo, obsługa i sprzedaż dla Klientów T-Mobile oraz pozyskiwanie nowych Klientów. Sprzedaż i promocja różnorodnych produktów i usług świadczonych przez T-Mobile z wykorzystaniem dostępnych narzędzi. Realizacja indywidualnych celów...
  • Doradca Klienta / Sprzedawca Vistula

    VRG S.A.   Piaseczno, Designer Outlet    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    14 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa Klienta, aktywna sprzedaż naszych produktów, dbanie o ekspozycję towaru, budowanie pozytywnego wizerunku marki.

Najnowsze artykuły

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.