1. Zatrudnienie na niepełny etat
W niektórych sieciach handlowych rzeczywiście zdarza się zatrudnianie na część etatu – wynika to głównie ze specyfiki pracy zmianowej. Jeśli jednak pracownikowi zależy na pełnym etacie, to bez problemu może znaleźć firmę, która mu takie warunki zaoferuje.
„W Netto zasadą jest zatrudnianie na cały etat, nie zawieramy tzw. umów śmieciowych, płacimy za nadgodziny” – Mariola Skolimowska, PR & Communications Manager, Netto sp. z o.o.
2. Konieczność pracy w niedzielę
Sklepy sieciowe są czynne w czasie weekendu. Pracownicy, którzy pracują w niedzielę, mają jednak zarówno wolny inny wybrany dzień, jak i otrzymują dodatkowe wynagrodzenie związane z pracą w dzień wolny.
„W sklepie Castorama każdy pracownik może pracować maksymalnie dwie niedziele w miesiącu. I pracownicy chętnie w te dni pracują, bo dostają wyższe wynagrodzenie, a ze względu na to, że w ten dzień klientów jest nieco więcej, dzień pracy mija bardzo szybko. Nasi doradcy zauważają również, że klienci są w niedziele nieco milsi niż w tygodniu i – przynajmniej w naszej sieci – niedzielne zmiany nie są problematyczne dla pracowników” – Katarzyna Kosel, Dyrektor Personalny, Castorama Polska Sp. z o.o.
3. Brak możliwości powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym
Odnośnie pracy w sieciach handlowych panuje przekonanie, że ciąża pracownicy jest równoznaczna z wypowiedzeniem zaraz po powrocie do pracy. Tymczasem część kobiet sama rezygnuje z zatrudnienia, a te, które chcą wrócić do aktywności zawodowej, zazwyczaj nie mają z tym problemów.
„W Netto kobiety powracające po urlopach mają prawo do wszelkich przywilejów z tym związanych. Wracają na swoje stanowiska, mogą się realizować zawodowo w takim tempie, jakie jest konieczne do pogodzenia roli mamy i pracownika. Za naszą wzorcową politykę prorodzinną zostaliśmy nagrodzeni przez TVP tytułem firmy Równo-Ważnej” – Mariola Skolimowska PR & Communications Manager, Netto sp. z o.o.
4. Brak przerw w pracy
Każdemu pracownikowi – zgodnie z kodeksem pracy – przysługuje prawo do 15-minutowej przerwy w ciągu dnia. Pracownicy muszą też mieć możliwość korzystania z toalety. Oczywiście pracownik kasy nie może opuścić jej bez powiadomienia przełożonego i – często – zastępstwa, ale nie oznacza to, że jest przykuty do stanowiska.
5. Brak wynagrodzenia za nadgodziny
Mit o braku wynagrodzenia za nadgodziny powstał po słynnej sprawie sądowej, w której pracownica jednej z sieci handlowych przez kilka lat toczyła bój o 2,6 tys. nadgodzin, za które nie zostało jej wypłacone wynagrodzenie. Choć sprawa dotyczyła jednej sieci handlowej, historia położyła się cieniem na całym kanale sprzedaży nowoczesnej.
„Sieci handlowe – w tym oczywiście Castorama – bardzo skrupulatnie przestrzegają kodeksu pracy. Dbamy o to, by wszystko odbywało się zgodnie z literą prawa. Tylko w ten sposób można budować zaufanie i stabilny zespół” – Katarzyna Kosel, Dyrektor Personalny, Castorama Polska Sp. z o.o.
6. Częsty mobbing
Twierdzić, że w sieciach handlowych nie pojawiają się zachowania, które można uznać za mobbing, byłoby przesadą. Z mobbingiem w pracy – według raportu „Szykany w pracy” przeprowadzonego przez CBOS – spotkało się osobiście 17% osób, a 24% widziało, jak kolega z pracy jest szykanowany lub upokarzany. Trudno się zatem dziwić, że tak jak w każdej innej firmie, tak i w sieciach takie sytuacje mogą się zdarzyć. Paradoksalnie jednak to właśnie duże firmy walczą z mobbingiem najskuteczniej – wdrażając określone rozwiązania i procedury.
„W Netto prowadzimy szkolenia antymobbingowe, a w ramach polityki antymobbingowej w przypadku najmniejszego podejrzenia o takie zachowania uruchamiane są procedury, z pomocą których rozwiązujemy problem” – Mariola Skolimowska, PR & Communications Manager, Netto sp. z o.o.
6 mitów na temat pracy w sieciach handlowych
Polecane oferty
-
Pracownik Hali - Kasjer
Transgourmet Polska Sp. z o.o. Warszawa, Wawer praca stacjonarnapracownik fizyczny umowa o pracę pełny etat -
Pracownik Hali - Kasjer
Transgourmet Polska Sp. z o.o. Wrocław, Krakowska praca stacjonarnapracownik fizyczny umowa o pracę pełny etat -
Zastępca Kierownika Działu
Selgros Cash&Carry Warszawa, Wawer praca stacjonarnakierownik/koordynator umowa o pracę pełny etat -
Sprzedawca - Doradca Klienta w salonie marki Bytom
VRG S.A. Olsztyn, Aura praca stacjonarnaspecjalista junior / mid umowa o pracę -
Kasjer / Kasjerka
Transgourmet Polska Sp. z o.o. Warszawa, Połczyńska praca stacjonarnapracownik fizyczny umowa o pracę pełny etat -
Młodszy Analityk/ Młodsza Analityczka FP&A
Carrefour Polska Sp. z o.o. Warszawa praca hybrydowa / stacjonarnaspecjalista junior / mid umowa o pracę pełny etat
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?