Praca.pl Poradniki Sieci handlowe
6 mitów na temat pracy w sieciach handlowych

6 mitów na temat pracy w sieciach handlowych

 
6 mitów na temat pracy w sieciach handlowych

Brak możliwości wyjścia na przerwę, nieprzestrzeganie Kodeksu pracy, kasowanie na akord, mobbing – wokół pracy w sieciach handlowych narosło wiele mitów, często rozdmuchanych przez media na podstawie jednostkowych sytuacji. I choć w sieciach handlowych – tak jak w każdej innej branży – bywa trudno i nie zawsze praca jest lekka, łatwa i przyjemna, to wiele przekonań okazuje się mitem.

 

Spis treści

1. Zatrudnienie na niepełny etat

 

W niektórych sieciach handlowych rzeczywiście zdarza się zatrudnianie na część etatu – wynika to głównie ze specyfiki pracy zmianowej. Jeśli jednak pracownikowi zależy na pełnym etacie, to bez problemu może znaleźć firmę, która mu takie warunki zaoferuje.

 

– W Netto zasadą jest zatrudnianie na cały etat, nie zawieramy tzw. umów śmieciowych, płacimy za nadgodziny – podkreśla Mariola Skolimowska, PR & Communications Manager, Netto sp. z o.o.


2. Konieczność pracy w niedzielę

 

Sklepy sieciowe są czynne w czasie weekendu. Pracownicy, którzy pracują w niedzielę, mają jednak zarówno wolny inny wybrany dzień, jak i otrzymują dodatkowe wynagrodzenie związane z pracą w dzień wolny.

– W sklepie Castorama każdy pracownik może pracować maksymalnie dwie niedziele w miesiącu. I pracownicy chętnie w te dni pracują, bo dostają wyższe wynagrodzenie, a ze względu na to, że w ten dzień klientów jest nieco więcej, dzień pracy mija bardzo szybko. Nasi doradcy zauważają również, że klienci są w niedziele nieco milsi niż w tygodniu i – przynajmniej w naszej sieci – niedzielne zmiany nie są problematyczne dla pracowników – wyjaśnia Katarzyna Kosel, Dyrektor Personalny, Castorama Polska Sp. z o.o.


3. Brak możliwości powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym

 

Odnośnie pracy w sieciach handlowych panuje przekonanie, że ciąża pracownicy jest równoznaczna z wypowiedzeniem zaraz po powrocie do pracy. Tymczasem część kobiet sama rezygnuje z zatrudnienia, a te, które chcą wrócić do aktywności zawodowej, zazwyczaj nie mają z tym problemów.

– W Netto kobiety powracające po urlopach mają prawo do wszelkich przywilejów z tym związanych. Wracają na swoje stanowiska, mogą się realizować zawodowo w takim tempie, jakie jest konieczne do pogodzenia roli mamy i pracownika. Za naszą wzorcową politykę prorodzinną zostaliśmy nagrodzeni przez TVP tytułem firmy Równo-Ważnej – mówi Mariola Skolimowska PR & Communications Manager z Netto.

 


4. Brak przerw w pracy

 

Każdemu pracownikowi – zgodnie z kodeksem pracy – przysługuje prawo do 15-minutowej przerwy w ciągu dnia. Pracownicy muszą też mieć możliwość korzystania z toalety. Oczywiście pracownik kasy nie może opuścić jej bez powiadomienia przełożonego i – często – zastępstwa, ale nie oznacza to, że jest przykuty do stanowiska.


5. Brak wynagrodzenia za nadgodziny

 

Mit o braku wynagrodzenia za nadgodziny powstał po słynnej sprawie sądowej, w której pracownica jednej z sieci handlowych przez kilka lat toczyła bój o 2,6 tys. nadgodzin, za które nie zostało jej wypłacone wynagrodzenie. Choć sprawa dotyczyła jednej sieci handlowej, historia położyła się cieniem na całym kanale sprzedaży nowoczesnej.

– Sieci handlowe – w tym oczywiście Castorama – bardzo skrupulatnie przestrzegają Kodeksu pracy. Dbamy o to, by wszystko odbywało się zgodnie z literą prawa. Tylko w ten sposób można budować zaufanie i stabilny zespół – tłumaczy Katarzyna Kosel, Dyrektor Personalny w Castorama Polska.


6. Częsty mobbing

 

Twierdzić, że w sieciach handlowych nie pojawiają się zachowania, które można uznać za mobbing, byłoby przesadą. Z mobbingiem w pracy – według raportu „Szykany w pracy” przeprowadzonego przez CBOS – spotkało się osobiście 17% osób, a 24% widziało, jak kolega z pracy jest szykanowany lub upokarzany. Trudno się zatem dziwić, że tak jak w każdej innej firmie, tak i w sieciach takie sytuacje mogą się zdarzyć. Paradoksalnie jednak to właśnie duże firmy walczą z mobbingiem najskuteczniej – wdrażając określone rozwiązania i procedury.

– W Netto prowadzimy szkolenia antymobbingowe, a w ramach polityki antymobbingowej w przypadku najmniejszego podejrzenia o takie zachowania uruchamiane są procedury, z pomocą których rozwiązujemy problem – dodaje Mariola Skolimowska, PR & Communications Manager, Netto sp. z o.o.

 

Czytaj takżePłace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy

Więcej artykułów "Sieci handlowe"

Polecane oferty

  • Performance Marketing Specialist / Digital Marketing Specialist

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i prowadzenie kampanii Google Ads i Meta Ads na rynku polskim i zagranicznym. Monitorowanie i optymalizowanie wskaźników kampanii. Analiza wyników i przygotowywanie raportów z prowadzonych działań. Konfiguracja narzędzi analitycznych, takich jak GA4, GTM, Pixel,...
  • Specjalista ds. obsługi klienta ze znajomością języka niemieckiego

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    3 dni
    Twój zakres obowiązków: Telefoniczna i mailowa obsługa klienta niemieckojęzycznego; Kontakt telefoniczny i mailowy z pracownikami tymczasowymi, zarządzanie ich czasem pracy i układanie grafików; Zarządzanie bazą pracowników tymczasowych oraz aspektami ich codziennej pracy na terenie...
  • Sprzedawca Artykułów Wyposażenia Wnętrz

    AGATA Spółka Akcyjna   Wrocław, Bielany    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Do głównych obowiązków na tym stanowisku będzie należało: Zapewnienie najwyższego poziomu standardu obsługi Klienta; Realizacja sprzedaży; Utrzymywanie standardu ekspozycji.
  • Pracownik Działu Mięso (rozbieracz / wykrawacz)

    Transgourmet Polska   Gliwice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków rozbiór i trybowanie mięsa, przygotowanie wyrobów mięsnych do wędzenia, transport i wykładanie towaru oraz dbanie o jego właściwą ekspozycję, profesjonalna obsługa klienta, udział w cyklicznych inwentaryzacjach.
  • Kasjer

    AGATA Spółka Akcyjna   Bydgoszcz    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    7 godz.
    Do głównych zadań na tym stanowisku będzie należało: Zapewnienie wysokiego poziomu standardu obsługi Klienta; Obsługa Klienta w dziale kas zgodnie z obowiązującymi w firmie procedurami kasowymi.
  • Sprzedawca - Doradca Klienta w salonie marki Bytom

    VRG S.A.   Warszawa, Westfield Arkadia    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: obsługa Klienta, aktywna sprzedaż naszych produktów, dbanie o ekspozycję towaru, budowanie pozytywnego wizerunku marki. Dołącz do nas jeśli: łatwo nawiązujesz kontakty, a praca z ludźmi i możliwość pomocy sprawia Ci radość, lubisz pracę zespołową...

Najnowsze artykuły

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Praca w zespole – umiejętności, zalety, zasady

Umiejętność pracy w zespole to jedna z najczęściej wymienianych umiejętności w ogłoszeniach o pracę. I choć kandydaci zwykle deklarują, że posiadają tę kompetencję miękką, rzeczywistość często wygląda inaczej. Jak odnaleźć swoją rolę w grupie, w jaki sposób komunikować, że współpracownik popełnił błąd, co szkodzi osiąganiu wspólnego celu? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o pracy zespołowej.

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Majówka pozwoliła nam zapomnieć o obowiązkach i stresie zawodowym. Jednak powrót do codzienności po długim weekendzie czy dłuższym urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Chillout room – chwila wytchnienia w pracy

Chillout room – chwila wytchnienia w pracy

Przeciętny pracownik spędza w firmie 8 godzin dziennie, a więc 40 godzin tygodniowo. Przyjmuje się, że łącznie jest to około 10 lat życia, co oznacza, że warunki pracy mają ogromne znaczenie dla zdrowia i samopoczucia każdego z nas. Dlatego coraz więcej firm decydują się przeznaczyć część przestrzeni biurowej na tzw. chillout roomy. Co się w nich znajduje i kto może z nich korzystać?

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Aż 65% z nas zataja przed pracodawcą część swoich kompetencji. – Z perspektywy pracownika pojawia się naturalna obawa przed ujawnianiem wszystkich swoich umiejętności, szczególnie tych, które wykraczają poza wymagane stanowisko. Może to bowiem oznaczać więcej obowiązków, bez realnych korzyści w zamian – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek. Czy to korzystna strategia?

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379