1. Zatrudnienie na niepełny etat
W niektórych sieciach handlowych rzeczywiście zdarza się zatrudnianie na część etatu – wynika to głównie ze specyfiki pracy zmianowej. Jeśli jednak pracownikowi zależy na pełnym etacie, to bez problemu może znaleźć firmę, która mu takie warunki zaoferuje.
„W Netto zasadą jest zatrudnianie na cały etat, nie zawieramy tzw. umów śmieciowych, płacimy za nadgodziny” – Mariola Skolimowska, PR & Communications Manager, Netto sp. z o.o.
2. Konieczność pracy w niedzielę
Sklepy sieciowe są czynne w czasie weekendu. Pracownicy, którzy pracują w niedzielę, mają jednak zarówno wolny inny wybrany dzień, jak i otrzymują dodatkowe wynagrodzenie związane z pracą w dzień wolny.
„W sklepie Castorama każdy pracownik może pracować maksymalnie dwie niedziele w miesiącu. I pracownicy chętnie w te dni pracują, bo dostają wyższe wynagrodzenie, a ze względu na to, że w ten dzień klientów jest nieco więcej, dzień pracy mija bardzo szybko. Nasi doradcy zauważają również, że klienci są w niedziele nieco milsi niż w tygodniu i – przynajmniej w naszej sieci – niedzielne zmiany nie są problematyczne dla pracowników” – Katarzyna Kosel, Dyrektor Personalny, Castorama Polska Sp. z o.o.
3. Brak możliwości powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym
Odnośnie pracy w sieciach handlowych panuje przekonanie, że ciąża pracownicy jest równoznaczna z wypowiedzeniem zaraz po powrocie do pracy. Tymczasem część kobiet sama rezygnuje z zatrudnienia, a te, które chcą wrócić do aktywności zawodowej, zazwyczaj nie mają z tym problemów.
„W Netto kobiety powracające po urlopach mają prawo do wszelkich przywilejów z tym związanych. Wracają na swoje stanowiska, mogą się realizować zawodowo w takim tempie, jakie jest konieczne do pogodzenia roli mamy i pracownika. Za naszą wzorcową politykę prorodzinną zostaliśmy nagrodzeni przez TVP tytułem firmy Równo-Ważnej” – Mariola Skolimowska PR & Communications Manager, Netto sp. z o.o.
4. Brak przerw w pracy
Każdemu pracownikowi – zgodnie z kodeksem pracy – przysługuje prawo do 15-minutowej przerwy w ciągu dnia. Pracownicy muszą też mieć możliwość korzystania z toalety. Oczywiście pracownik kasy nie może opuścić jej bez powiadomienia przełożonego i – często – zastępstwa, ale nie oznacza to, że jest przykuty do stanowiska.
5. Brak wynagrodzenia za nadgodziny
Mit o braku wynagrodzenia za nadgodziny powstał po słynnej sprawie sądowej, w której pracownica jednej z sieci handlowych przez kilka lat toczyła bój o 2,6 tys. nadgodzin, za które nie zostało jej wypłacone wynagrodzenie. Choć sprawa dotyczyła jednej sieci handlowej, historia położyła się cieniem na całym kanale sprzedaży nowoczesnej.
„Sieci handlowe – w tym oczywiście Castorama – bardzo skrupulatnie przestrzegają kodeksu pracy. Dbamy o to, by wszystko odbywało się zgodnie z literą prawa. Tylko w ten sposób można budować zaufanie i stabilny zespół” – Katarzyna Kosel, Dyrektor Personalny, Castorama Polska Sp. z o.o.
6. Częsty mobbing
Twierdzić, że w sieciach handlowych nie pojawiają się zachowania, które można uznać za mobbing, byłoby przesadą. Z mobbingiem w pracy – według raportu „Szykany w pracy” przeprowadzonego przez CBOS – spotkało się osobiście 17% osób, a 24% widziało, jak kolega z pracy jest szykanowany lub upokarzany. Trudno się zatem dziwić, że tak jak w każdej innej firmie, tak i w sieciach takie sytuacje mogą się zdarzyć. Paradoksalnie jednak to właśnie duże firmy walczą z mobbingiem najskuteczniej – wdrażając określone rozwiązania i procedury.
„W Netto prowadzimy szkolenia antymobbingowe, a w ramach polityki antymobbingowej w przypadku najmniejszego podejrzenia o takie zachowania uruchamiane są procedury, z pomocą których rozwiązujemy problem” – Mariola Skolimowska, PR & Communications Manager, Netto sp. z o.o.
6 mitów na temat pracy w sieciach handlowych
Polecane oferty
-
Sprzedawca
Inter Cars S.A. Warszawa praca stacjonarnaspecjalista junior / mid umowa o pracę pełny etat -
Kierowca - Sprzedawca / Vanseller (prawo jazdy kat. C)
Bakoma Sp. z o.o. Łódź praca mobilnapracownik fizyczny umowa o pracę pełny etat -
Key Account Manager
SMARTLUNCH S.A. Czechy praca mobilnaspecjalista (mid) umowa o pracę / kontrakt B2B pełny etat 8 500 - 9 500 zł / mies. (w zal. od umowy) rekrutacja online -
specjalista (mid) umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
-
Młodszy Specjalista / Młodsza Specjalistka ds. Budowania Relacji z Klientem
T-Mobile Polska S.A. Warszawa, Galeria Mokotów praca stacjonarnaspecjalista junior / mid umowa o pracę pełny etat -
Doradca Klienta / Sprzedawca Vistula
VRG S.A. Piaseczno, Designer Outlet praca stacjonarnaspecjalista junior / mid umowa o pracę pełny etat
Najnowsze artykuły
„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać
Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.
Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek
O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.
Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?
– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.
Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja
– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?
Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?
Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?
Jak napisać CV? Rodzaje CV
– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?