Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Znak towarowy - definicja, rodzaje, funkcje, ustawa

Znak towarowy - definicja, rodzaje, funkcje, ustawa

 
Znak towarowy - definicja, rodzaje, funkcje, ustawa

Znak towarowy - definicja

 

Aby zdefiniować to, czym jest znak towarowy, zacytujmy artykuł 120. Ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej:

„1. Znakiem towarowym może być każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa oraz możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony.
2. Znakiem towarowym, w rozumieniu ust. 1, może być w szczególności wyraz, włącznie z nazwiskiem, rysunek, litera, cyfra, kolor, forma przestrzenna, w tym kształt towaru lub opakowania, a także dźwięk.”

 

Dzięki graficznym znakom towarowym rozpoznajemy na przykład marki samochodów, za pomocą dźwięku możemy zdefiniować wytwórnie filmowe wypuszczające kinowe przeboje. Natomiast określone kolory mówią nam z jakim operatorem sieci komórkowej mamy do czynienia. 

 

Rodzaje znaków towarowych

 

Ze względu na nośniki znaków, ich funkcjonowanie, Urząd Patentowy wyróżnia poniższe rodzaje znaków towarowych

• „znak słowny,
• znak słowno-graficzny,
• znak graficzny,
• znak przestrzenny,
• znak pozycyjny,
• deseń,
• kolor/kombinacja kolorów,
• znak dźwiękowy,
• znak ruchomy,
• znak multimedialny,
• znak holograficzny,
• znak inny”.

 

Funkcje znaku towarowego

 

Na dany znak można uzyskać prawo ochronne. Rejestracja znaku towarowego odbywa się w Urzędzie Patentowym. Dlaczego warto się o to postarać? Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymuje się monopol na korzystanie z danego oznaczenia. Dzięki temu produkty są jednoznacznie kojarzone z konkretnym przedsiębiorstwem. Konsumenci mają również możliwość rozpoznawania innych towarów, wytwarzanych przez tę samą firmę. Znak towarowy pozwala więc oddzielić produkty jednej marki od innej, a także określić wszystkie towary wychodzące od jednego producenta.

 

Posiadanie takiego znaku buduje również wśród konsumentów przekonanie, że mają do czynienia z profesjonalną firmą, dbającą o wizerunek. Rzetelne podejście do produktu, ale też jego opakowania i oznakowania daje poczucie podążania za jedną, jasno określoną wizją.

 

Znaki towarowe - ustawa

 

Wspomniana wcześniej ustawa - Prawo własności przemysłowej reguluje nie tylko definicję samego znaku, określając, kto może ubiegać się o ochronę znaku towarowego. Dokument między innymi precyzuje, komu należy się pierwszeństwo w uzyskaniu prawa ochronnego, oraz komu w ogóle ono nie przysługuje. W ustawie definiuje się także wspólny znak towarowy oraz opisuje procedurę zgłoszeniową znaku towarowego.

 

Znak firmowy a znak towarowy

 

Niektórzy, zamiast znaku towarowego używają pojęcia: znak firmowy. Definicji takiego określenia nie znajdziemy w ustawie, ale za to pojawia się w Internetowym Słowniku Języka Polskiego PWN jako: „znak umieszczany na wyrobach danej firmy określający ich producenta”. Jednak najlepiej trzymać się oficjalnej nomenklatury, gdyż może to uchronić od niedomówień i pomoże lepiej poruszać się po aktach prawnych i opracowaniach tematycznych.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    1 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.