Aptekarz to osoba obdarzona zaufaniem lokalnej społeczności. Rady i wskazówki odnośnie do leków, które warto kupić, dawkowania czy radzenia sobie z drobnymi dolegliwościami niejednokrotnie mogą zastąpić wizytę u lekarza POZ. Dzień farmaceuty w pracy wypełniony jest wieloma odpowiedzialnymi obowiązkami. W 2020 r. w życie wejdzie ustawa o zawodzie farmaceuty, która ma podnieść rangę tej profesji, zwiększyć jej znaczenie w działaniach dotyczących profilaktyki, farmakoterapii i promocji zdrowia. Co zawiera projekt?
Zawód farmaceuta – co się zmieni?
Dobry farmaceuta już teraz cieszy się autorytetem. Ustawa ma sprawić, że klient w aptece uzyska pomoc w zakresie większym niż dotychczas. Projekt powstał, by rozszerzyć zakres świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych przez farmaceutów, czego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów i zapewnienie ciągłego, profesjonalnego nadzoru nad farmakoterapią we współpracy z lekarzem.
Jak dokładnie zmieni się zawód farmaceuty? Zgodnie z art. 4 projektu ustawy farmaceuci będą mogli sprawować opiekę farmaceutyczną, która obejmuje:
• prowadzenie konsultacji farmaceutycznych – co ma ułatwić pacjentom dostęp do fachowej wiedzy i ograniczyć przyjmowanie przez nich produktów, które nie są niezbędne w procesie leczenia,
• wykonywanie przeglądów lekowych wraz z oceną farmakoterapii, z uwzględnieniem problemów lekowych pacjenta – aby wykrywać i rozwiązywać problemy oraz zapewnić bezpieczeństwo w procesie farmakoterapii (uniknąć niepożądanych interakcji między produktami),
• opracowanie indywidualnego planu opieki farmaceutycznej, z uwzględnieniem problemów lekowych pacjenta – tak, by opieka farmaceutyczna była usystematyzowana i zracjonalizowana, a pacjent przyjmował dokładnie te produkty lecznicze, których potrzebuje,
• wykonywanie badań diagnostycznych – prostych, związanych z farmakoterapią i niewymagających wizyty u lekarza.
Projekt ustawy stanowi także, że:
• w zakresie merytorycznego świadczenia opieki farmaceutycznej farmaceuta będzie niezależny od właściciela apteki,
• farmaceuta szpitalny będzie mógł m.in. uczestniczyć w pracach komitetu terapeutycznego, badaniach klinicznych, zarządzać lekami i wyrobami medycznymi – w porozumieniu z lekarzem,
• wprowadzone zostaną kursy kwalifikacyjne,
• legitymujący się dorobkiem naukowym lub zawodowym w danej dziedzinie farmacji farmaceuta będzie miał możliwość uznania tego dorobku za równoważny ze zrealizowaniem programu specjalizacji.
Jak możemy przeczytać, na portalu www.premier.gov.pl: „Projekt ustawy nie zawiera żadnych przepisów, które regulują lub ograniczają swobodę wykonywania zawodu przez techników farmaceutycznych”.
Kiedy ustawa wejdzie w życie?
Obecnie kwestie związane z takimi zagadnieniami, jak uzyskiwanie prawa do wykonywania zawodu, studia farmaceutyczne, pragmatyka zawodu regulują dwa akty prawne:
• Ustawa z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich (Dz. U. z 2016 r. poz. 1496, z późn. zm.),
• Ustawa z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2019 r. poz. 499, 399 i 959).
Rada Ministrów przyjęła projekt, przedłożony przez ministra zdrowia. Zgodnie z ostatnim artykułem dokumentu, ustawa ma wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.