Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zdalna praca a nadgodziny

Zdalna praca a nadgodziny

 
Zdalna praca a nadgodziny

W przypadku pracy zdalnej z domu pojawia się ryzyko, że pracodawca będzie oczekiwał od podwładnego większej gotowości do wykonywania zadań poza normalnymi godzinami funkcjonowania biura. W jaki sposób ewidencjonować czas pracy, żeby nie było wątpliwości, czy podwładny przekroczył dzienny grafik? Jak liczyć nadgodziny w pracy zdalnej?

 

Rozliczenie nadgodzin w pracy zdalnej

 

Pojawienie się koronawirusa w Polsce wywołało masowe przenoszenie zatrudnionych w tryb pracy home office. Tysiące pracodawców stanęło przed trudnym wyzwaniem zorganizowania pracy zdalnej biurowej. Pojawiły się problemy nie tylko technologiczne – zapewnienie sprzętu, zabezpieczeń sieciowych – ale i prawnej. W Kodeksie pracy nie funkcjonują bowiem terminy home office, praca zdalna – najbliżej tym pojęciom jest tzw. telepraca. Jest to forma pracy poza biurem, która nie ma charakteru okazjonalnego (jak home office), ale stały.

 

W przypadku pracy z domu jedną z największych trudności stanowi rozliczanie pracowników z czasu pracy. Przełożony ma ograniczoną możliwość weryfikowania, kiedy podwładny wykonuje obowiązki. Zazwyczaj rozliczenie następuje na podstawie przekazywanych efektów pracy. Rzadziej stosuje się programy służące do monitorowania aktywności pracownika na komputerze. Wiele firm, kiedy ma dowód w postaci wykonanego projektu, że podwładny rzeczywiście wypełniał obowiązki, nie widzi potrzeby wprowadzania aż tak ścisłej kontroli czasu pracy.

 

Ponieważ brakuje szczegółowych przepisów dotyczących ewidencjonowania czasu pracy zdalnej, firmy obowiązują ogólne przepisy Kodeksu pracy (Dział Szósty – Czas pracy).

 

Najważniejszą zasadą jest to, że tygodniowy czas pracy podwładnego (pomijając kadrę zarządzającą) wraz z nadgodzinami nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w okresie rozliczeniowym. Pracownikowi przysługuje również 11 godzin nieprzerwanego dobowego odpoczynku na dobę, a także 35 godzin w tygodniu (z wyjątkami).

 

Praca może być wykonywana w różnych systemach, w zależności od zapotrzebowania firmy – np. równoważnym, indywidualnym, przerywanym, w ruchu ciągłym. W przypadku pracy zdalnej często stosuje się ruchomy czas pracy. To wygodne rozwiązanie, dające pracownikowi pewną elastyczność w wyborze godzin, a jednocześnie gwarantujące, że podwładny będzie na stanowisku w określonym przedziale czasowym.

 

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 40. Kp.:
§ 1. Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy.
§ 2. Rozkład czasu pracy może przewidywać przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy.
§ 3. Wykonywanie pracy zgodnie z rozkładami czasu pracy, o których mowa w § 1 i 2, nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku, o którym mowa w art. 132 nieprzerwany dobowy odpoczynek pracownika i art. 133 nieprzerwany tygodniowy odpoczynek pracownika.
§ 4. W rozkładach czasu pracy, o których mowa w § 1 i 2, ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

 

Jak widzimy, są dwie możliwości. Pierwszy wariant jest taki, że pracownik ma z góry ustalony rozkład tygodniowy, uwzględniający fakt, że w różne dni zaczyna pracę o różnych porach. Drugi zakłada pewien przedział czasowy, w którym pracownik zaczyna i kończy pracę.

 

Ponowne podjęcie zadań w tej samej sobie pracowniczej (czyli kolejnych 24 godzinach od rozpoczęcia pracy) nie skutkuje nadgodzinami, o ile pracownik będzie się trzymał ustalonego rozkładu czasu pracy. Jeśli natomiast kolejnego dnia podejmie obowiązki np. 2 godziny przed rozpoczęciem kolejnej doby pracowniczej, wówczas będzie to praca w godzinach nadliczbowych.

 

Kiedy dopuszczalne są nadgodziny w pracy zdalnej?

 

W przypadku home office pracodawcę obowiązują te same przepisy dotyczące nadgodzin, co wówczas, gdy podwładny wypełnia obowiązki z biura czy jakiegokolwiek innego miejsca. Przypomnijmy, że praca w godzinach nadliczbowych musi być usprawiedliwiona prowadzoną akcją ratowniczą lub szczególnym zapotrzebowaniem firmy – nie powinno stanowić normy. Gdy nadgodziny wynikają z wyjątkowych potrzeb pracodawcy, ich liczba nie może przekraczać 150 godzin w roku kalendarzowym.

 

Jak wspomnieliśmy, ewidencjonowanie czasu pracy może następować przez wspomniane oprogramowanie komputerowe czy aplikacje. Takie rozwiązanie bywa korzystne również dla zatrudnionych. Praca zdalna i work life balance niekoniecznie idą w parze. Tym, którzy mają problem ze skupieniem się na obowiązkach w domu, narzucone godziny pracy i ścisła kontrola pomogą nie przeciągać obowiązków na cały dzień.

 

Warto pamiętać, że jeśli pracodawca obawia się, że czas pracy będzie niewłaściwie wykorzystywany w home office, może zaproponować podwładnemu system zadaniowy. W takim wypadku przełożony ustala z pracownikiem czas, jaki jest potrzebny na wykonanie zadań służbowych (z zachowaniem ogólnych przepisów dotyczących norm czasu pracy).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    9 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    10 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    10 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu opieki seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Psycholog / Pedagog specjalny

    Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ABATEAM   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska prowadzenie terapii indywidualnej i/lub opcjonalnie grupowej (5 osobowej, 2 godz. dziennie przy wsparciu Pedagoga Specjalnego lub Psychologa) przygotowanie programów terapeutycznych; monitorowanie postępów; bieżąca kontakt z rodzicami;

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?