Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zatrudnienie wspierane - definicja, korzyści, wynagrodzenie, ustawa

Zatrudnienie wspierane - definicja, korzyści, wynagrodzenie, ustawa

 
Zatrudnienie wspierane - definicja, korzyści, wynagrodzenie, ustawa

Zatrudnienie wspierane należy do sposobów aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. Dzięki niemu osoby mające trudności w znalezieniu pracy mogą uzyskać pomoc finansową i doradczą. Taka forma wsparcia jest szczególnie korzystna w przypadku długotrwale bezrobotnych, którym trudno jest powrócić na rynek pracy. Jakie są zasady zatrudniania wspieranego?

Zatrudnienie wspierane - definicja 

 

Zatrudnienie wspierane to „udzielanie wsparcia o charakterze doradczym i finansowym osobie (...) w utrzymaniu aktywności zawodowej umożliwiającej podjęcie zatrudnienia, prac społecznie użytecznych w rozumieniu przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej lub podjęcie działalności gospodarczej.” (Dz.U.2019.0.217)

W praktyce najczęściej polega na zatrudnieniu osoby bezrobotnej przez pracodawcę na korzystnych warunkach, zakładających refundację niektórych poniesionych przez firmę kosztów z tytułu utworzenia miejsca pracy (części wynagrodzenia, składek ZUS) przez urząd pracy. Pracodawca zobowiązuje się przy tym do zatrudnienia osoby bezrobotnej na okres minimum 12 miesięcy.

 

Zatrudnienie wspierane - ustawa


Powyższą definicję oraz szczegółowe ustalenia dotyczące zatrudniania wspieranego znajdziemy w Ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym. Określa ona również między innymi, że tego typu pomoc może przybrać formę:
    • prac społecznie użytecznych,
    • skierowania do pracy,
    • rzecznictwa, poradnictwa zawodowego, psychologicznego i społecznego.

Zatrudnienie wspierane u pracodawcy - korzyści


Program jest skierowany do osób, które mają trudności w podjęciu pracy, przede wszystkim długotrwale bezrobotnych, uzależnionych od alkoholu i narkotyków, które doświadczyły przemocy bądź nie potrafią dostosować się do wymogów rynku pracy. Zatrudnienie wspierane często jest pierwszym krokiem w kierunku ich powrotu do społeczeństwa. Nowa praca i wsparcie doradcze pozwalają im uwierzyć we własne możliwości oraz usamodzielnić się.

Z kolei do korzyści, na jakie mogą liczyć pracodawcy z tytułu zatrudnienia wspieranego, należy realizacja celów prospołecznych, do jakich zalicza się walka z bezrobociem w danym regionie. Dla niektórych firm jest to istotne, w tym również ze względów wizerunkowych.

Ponadto dla pracodawców zatrudnienie wspierane po prostu oznacza oszczędność. Dzięki umowie podpisywanej z odpowiednią jednostką administracyjną, reprezentowaną przez urząd pracy, firmie refundowane są koszty ponoszone na ubezpieczenie społeczne oraz część wynagrodzenia pracownika.

 

Zatrudnienie wspierane - wynagrodzenie


Firma zatrudniająca przez rok osobę skierowaną przez urząd pracy w ramach zatrudnienia wspieranego, otrzymuje co miesiąc przez 12 miesięcy:

1) 100% zasiłku dla bezrobotnych wraz ze składką na ubezpieczenia społeczne (przez pierwsze trzy miesiące),
2) 80% zasiłku dla bezrobotnych wraz ze składką na ubezpieczenia społeczne (od 4. do 6. miesiąca),
3) 60% zasiłku dla bezrobotnych wraz ze składką na ubezpieczenia społeczne (od 7. do 12. miesiąca).

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Opis stanowiska: pozyskiwanie nowych klientów; sprzedaż usług nowym klientom; praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole)...
  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • GOLD-TRADE sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   10 000 - 20 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków obsługa rynku inwestycyjnego i lokalnego; współpraca z firmami budowlanymi i wykonawcami; pozyskiwaniu nowych klientów i utrzymywanie relacji ze stałymi odbiorcami; prowadzeniu rozmów i negocjowaniu kontraktów handlowych; monitorowaniu rynku inwestycji budowlanych;
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy Specjalista ds. windykacji

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Monitorowanie i windykacja przeterminowanych płatności; Telefoniczny i e-mailowy kontakt z klientami; Inicjowanie działań zapewniających terminowe płatności od klientów; Regularna komunikacja z klientami, rozwiązywanie zapytań dotyczących płatności; Analiza i...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.

Najnowsze artykuły

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.