Zatrudnienie wspierane należy do sposobów aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. Dzięki niemu osoby mające trudności w znalezieniu pracy mogą uzyskać pomoc finansową i doradczą. Taka forma wsparcia jest szczególnie korzystna w przypadku długotrwale bezrobotnych, którym trudno jest powrócić na rynek pracy. Jakie są zasady zatrudniania wspieranego?
Zatrudnienie wspierane - definicja
Zatrudnienie wspierane to „udzielanie wsparcia o charakterze doradczym i finansowym osobie (...) w utrzymaniu aktywności zawodowej umożliwiającej podjęcie zatrudnienia, prac społecznie użytecznych w rozumieniu przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, założenie lub przystąpienie do spółdzielni socjalnej lub podjęcie działalności gospodarczej.” (Dz.U.2019.0.217)
W praktyce najczęściej polega na zatrudnieniu osoby bezrobotnej przez pracodawcę na korzystnych warunkach, zakładających refundację niektórych poniesionych przez firmę kosztów z tytułu utworzenia miejsca pracy (części wynagrodzenia, składek ZUS) przez urząd pracy. Pracodawca zobowiązuje się przy tym do zatrudnienia osoby bezrobotnej na okres minimum 12 miesięcy.
Zatrudnienie wspierane - ustawa
Powyższą definicję oraz szczegółowe ustalenia dotyczące zatrudniania wspieranego znajdziemy w Ustawie z dnia 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym. Określa ona również między innymi, że tego typu pomoc może przybrać formę:
• prac społecznie użytecznych,
• skierowania do pracy,
• rzecznictwa, poradnictwa zawodowego, psychologicznego i społecznego.
Zatrudnienie wspierane u pracodawcy - korzyści
Program jest skierowany do osób, które mają trudności w podjęciu pracy, przede wszystkim długotrwale bezrobotnych, uzależnionych od alkoholu i narkotyków, które doświadczyły przemocy bądź nie potrafią dostosować się do wymogów rynku pracy. Zatrudnienie wspierane często jest pierwszym krokiem w kierunku ich powrotu do społeczeństwa. Nowa praca i wsparcie doradcze pozwalają im uwierzyć we własne możliwości oraz usamodzielnić się.
Z kolei do korzyści, na jakie mogą liczyć pracodawcy z tytułu zatrudnienia wspieranego, należy realizacja celów prospołecznych, do jakich zalicza się walka z bezrobociem w danym regionie. Dla niektórych firm jest to istotne, w tym również ze względów wizerunkowych.
Ponadto dla pracodawców zatrudnienie wspierane po prostu oznacza oszczędność. Dzięki umowie podpisywanej z odpowiednią jednostką administracyjną, reprezentowaną przez urząd pracy, firmie refundowane są koszty ponoszone na ubezpieczenie społeczne oraz część wynagrodzenia pracownika.
Zatrudnienie wspierane - wynagrodzenie
Firma zatrudniająca przez rok osobę skierowaną przez urząd pracy w ramach zatrudnienia wspieranego, otrzymuje co miesiąc przez 12 miesięcy:
1) 100% zasiłku dla bezrobotnych wraz ze składką na ubezpieczenia społeczne (przez pierwsze trzy miesiące),
2) 80% zasiłku dla bezrobotnych wraz ze składką na ubezpieczenia społeczne (od 4. do 6. miesiąca),
3) 60% zasiłku dla bezrobotnych wraz ze składką na ubezpieczenia społeczne (od 7. do 12. miesiąca).