Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zasiłek chorobowy - sprawdź, czy ci się należy

Zasiłek chorobowy - sprawdź, czy ci się należy

 
 Zasiłek chorobowy - sprawdź, czy ci się należy

Posiadasz ubezpieczenie zdrowotne? Wypadek w pracy, choroba zawodowa lub inne przyczyny sprawiły, że nie jesteś zdolny do pracy? Poniżej dowiesz się, czy możesz wystąpić o zasiłek chorobowy oraz jak wyliczyć jego wysokość.

 

Kto może ubiegać się o zasiłek chorobowy?

 

Zasiłek chorobowy wynikający z ubezpieczenia chorobowego przysługuje pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę, osobom wykonującym pracę nakładczą oraz członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych. O to świadczenie mogą się również ubiegać osoby, które wykonują swoją pracę w ramach umowy agencyjnej oraz umowy zlecenia. Zasiłek chorobowy przysługuje też duchownym.

 

Zasiłek chorobowy pracownika z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem wypadkowym. Przyznawany jest, gdy zatrudniony stał się niezdolny do pracy z powodu wypadku w pracy lub też choroby zawodowej. ZUS wypłaca go wspomnianym wyżej grupom pracowników.

 

Dodatkowo zaś zasiłek mogą pobierać m.in. celnicy, osoby posiadające stypendia sportowe oraz posłowie i senatorowie. Jednak zarówno sportowcom, jak i politykom jest on przyznawany w przypadku niezdolności do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia wypadkowego.

 

Świadczenie chorobowe – kiedy nie przysługuje?

 

Istnieją jednak sytuacje, gdy zasiłek chorobowy nie przysługuje. Zakład Ubezpieczeń Społecznych precyzuje listę sytuacji, w których nie ma możliwości przyznania tego świadczenia.

 

Zasiłek chorobowy nie zostanie wypłacony w trakcie trwania urlopu bezpłatnego oraz wychowawczego, w trakcie odbywania przez wnioskodawcę kary pozbawienia wolności.

 

Przyczyną niewypłacenia zasiłku może być również niezdolność do pracy, będąca efektem umyślnego przestępstwa lub wykroczenia.

 

Przez pierwsze pięć dni nie dostanie również wsparcia finansowego osoba, u której stwierdzono, że niezdolność do pracy to skutek spożywania alkoholu w pracy.

 

Prawo precyzuje również, że zasiłku nie mogą pobierać osoby, którym zostało udowodnione posługiwanie się sfałszowanym zwolnieniem lekarskim lub też wykonywanie pracy zarobkowej w trakcie trwania tego zwolnienia.

Jak obliczyć chorobowe?

 

Jakich sum w ramach zasiłku możemy się spodziewać? Przepisy określają, że wynosi:
• 70% podstawy wymiaru wynagrodzenia – za czas hospitalizacji;
• 80% podstawy wymiaru wynagrodzenia – za okres hospitalizacji przypadający od 15. do 33. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym dla pracowników po 50. roku życia, wypłacane od następnego roku kalendarzowego po ukończeniu 50 lat. 80% podstawy wymiaru obowiązuje również osoby wykonujące pracę nakładczą lub odbywające służbę zastępczą;
• 100% podstawy wymiaru wynagrodzenia – w tym również za okres hospitalizacji, przysługuje osobom, które stały się niezdolne do wykonywania obowiązków służbowych w efekcie wypadku w drodze do/z pracy, w czasie ciąży, po poddaniu się badaniom niezbędnym do zostania dawcą komórek, tkanek i narządów bądź w efekcie zabiegów pobrania komórek, tkanek i narządów.

 

Podstawa zasiłku chorobowego

 

Jak wyliczyć zasiłek? Za podstawę zasiłku chorobowego przyjmuje się przeciętne wynagrodzenie wypłacane przez okres 12 miesięcy przed momentem powstania niezdolności do pracy. Jeśli osoba ubiegająca się o zasiłek w okresie tych 12 miesięcy przepracowała mniej niż połowę obowiązującego czasu pracy z przyczyn usprawiedliwionych, to przy naliczaniu wysokości podstawy tego świadczenia przyjmuje się wynagrodzenie uzupełnione do pełnej wysokości.

 

Osobie, która nie pozostaje ze swoim pracodawcą w stosunku pracy, podstawę zasiłku chorobowego wylicza się na podstawie przeciętnego miesięcznego przychodu, od którego opłacana jest składka na ubezpieczenie chorobowe lub wypadkowe za okres 12 miesięcy poprzedzający powstanie niezdolności do wykonywania pracy.

 

Kiedy następuje wypłata chorobowego?

 

Osoba ubiegająca się o zasiłek chorobowy ma do niego prawo po upłynięciu okresu wyczekiwania, którego długość jest zależna od charakteru posiadanego ubezpieczenia. Istnieje również możliwość pobierania zasiłku z pominięciem wspomnianego okresu. Jest tak w sytuacji, gdy osoba ubiegająca się o zasiłek chorobowy jest absolwentem szkoły wyższej i w ciągu 3 miesięcy od zakończenia swojej edukacji została objęta ubezpieczeniem chorobowym. Możliwość uzyskania zasiłku bez okresu wyczekiwania mają również pracownicy, którzy stali się niezdolni do pracy w wyniku choroby zawodowej lub wypadku w pracy. Nie muszą czekać też osoby, które legitymują się co najmniej 10-letnim okresem obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

 

Długość chorobowego

 

Ten rodzaj zasiłku przysługuje przez czas trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Jeżeli przyczyną niemożności kontynuowania pracy jest gruźlica, czas wypłacania zasiłku wydłuża się do 270 dni. Świadczenie w wymiarze czasowym 270 dni przysługuje również ubezpieczonym pracownicom, których niezdolność do pracy przypada na okres ciąży.

 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Kierowca kat. C+E

    Erontrans Sp. z o.o.   Swarzędz    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Kierowca kat. C+E – kontenery codziennie w domu zmiany po 12 godzin pracy Od 6.00-18.00 i 18.00 - 6.00 Ilość wakatów ograniczona System naczepowy Zadania: podstawienie pustego kontenera do ponownego załadunku, bez pojazdu pod rampę na trasie Swarzędz – Zbąszynek - Swarzędz odjazd z innym...
  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...
  • Samodzielny księgowy / Samodzielna księgowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   8 317 - 9 784 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: dekretowanie i księgowanie dokumentów, prowadzenie ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, rozliczanie magazynu, ewidencja i kontrola rozrachunków z kontrahentami, udział w kalkulacji podatków CIT i VAT, sporządzanie raportów.
  • Technical Accounting Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    What the day will look like The responsibilities include back-office operations such as: Checking information received from insurers against the information held on the system records; Performing calculations using information available in the system; Performing tasks such as: analysing booking...
  • Specjalista ds. obsługi klienta

    GCC7 Services Ltd   Malta, St. Julians   
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Mieszkaj i pracuj na słonecznej Malcie! TWOJE OBOWIĄZKI: Pełnienie roli głównego punktu kontaktowego we wszelkich sprawach związanych z Twoimi kontami. Budowanie i utrzymywanie silnych, długotrwałych relacji z klientami. Rozwijanie relacji zaufania doradców z kluczowymi klientami....

Najnowsze artykuły

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?