Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zarządzanie zmianą a podwładni: jak się przygotować?

Zarządzanie zmianą a podwładni: jak się przygotować?

 
Zarządzanie zmianą a podwładni: jak się przygotować?

Zmiany są stresujące, czasem budzą lęk, zmuszają do wyjścia poza strefę komfortu. Są źródłem napięcia, niepewności, skłaniają do mobilizacji sił. Jednocześnie są czymś nieuniknionym, również w życiu zawodowym. Jak przygotować zespół na poważną reorganizację, przebudowę działu i inne modyfikacje w codziennej pracy? Skuteczny menedżer powinien wiedzieć, czym jest zarządzanie zmianą oraz jakich błędów unikać podczas wdrażania nowych rozwiązań.

 

Co to jest zarządzanie zmianą?

 

Zmiany w organizacji pracy podwładnych są naturalną konsekwencją rozwoju firmy. Przedsiębiorstwo, które poszerza działalność, wchodzi na nowe rynki, próbuje wykorzystywać nowe technologie i poszerza zakres działalności, siłą rzeczy musi modyfikować się organizacyjnie oraz wprowadzać zmiany kadrowe. Nowe rozwiązania mogą dotyczyć zespołu, działu bądź całego przedsiębiorstwa.

 

Sprawne zarządzanie zmianą zakłada:

  1. poinformowanie we właściwy sposób pracowników o tym, co ich czeka – a to oznacza dobranie właściwych słów. Sposób przedstawiania zmiany powinien być spokojny, ale też rzeczowy. Przełożony musi podać konkrety oraz umożliwić zadawanie pytań. Ważne jest podkreślenie pozytywnych aspektów modyfikacji w przedsiębiorstwie, ale też rzetelne wskazanie na czekające pracowników trudności. Pokazanie, że zarządzający rozumie obawy i niedogodności związane ze zmianą, pozwoli zbudować atmosferę zaufania i wspólnie zastanowić się nad najlepszą strategią działania;
  2. stworzenie pozytywnych okoliczności – czyli wskazanie odpowiedniego czasu i miejsca poinformowania o zmianach. Dobrym pomysłem jest zaproszenie podwładnych na specjalne spotkanie, na którym omawiane są tylko kwestie związane ze zmianą. W przypadku zdalnego zarządzania zespołem może to być na przykład wideokonferencja. Pozytywne okoliczności spotkania mają minimalizować poziom stresu i dawać zatrudnionym poczucie, że ich pozycja w firmie nie jest zagrożona;
  3. przedstawienie pracownikom kolejnych etapów modyfikacji – jest to o tyle istotne, że we wprowadzaniu zmian najgorsza jest niepewność. Zespół, który dokładnie wie, czego się spodziewać, będzie działał skuteczniej, skupi się na obowiązkach, a nie spekulacjach dotyczących przyszłości;
  4. tonowanie emocji – niekiedy właściwe będzie skorzystanie z pomocy coacha, innym razem wystarczy rozmowa z pracownikami i zachęcenie ich do indywidualnego zgłaszania się po dalsze wyjaśnienia, gdy pojawiają się wątpliwości. Dobry menedżer rozumie, że silne emocje pojawiają się przy każdej poważnej zmianie w organizacji. Chodzi więc o to, by właściwie je ukierunkować i dać pracownikom poczucie bezpieczeństwa, wzmocnić zaufanie do przedsiębiorstwa. Jest to również istotne z uwagi na ryzyko odejść – w przypadku zagrożenia pod wpływem silnych impulsów i poczucia zagrożenia pracownicy mogą zdecydować się na rozwiązywanie umów, co nie jest korzystne dla firmy szczególnie w i tak trudnym momencie reorganizacji.

 

Zarządzanie zmianą: jak przekonać pracowników?

 

Najczęściej pracownicy nie mają wpływu na decyzje kadry zarządzającej. Niemniej warto umożliwić im wyrażenie swoich opinii na temat wprowadzanych modyfikacji w firmie – osobiście, na spotkaniu czy też w formie ankiety, wezwania do wysyłania wiadomości.

 

Niektóre uwagi mogą okazać się bardzo cenne. Pamiętajmy, że osoba wykonująca zadania na danym stanowisku najlepiej wie, czy będzie równie skuteczna, pracując w innych okolicznościach, z innymi narzędziami czy w odmiennym otoczeniu. Należy uwzględnić obawy podwładnych, ale też starać się ich przekonać, że zmiana nie odbije się na przykład na ich osobistej sytuacji. W rozmowach z pracownikami warto skupić się na konkretach, uważnie słuchać, wyciągać wnioski, ale też nie ulegać emocjom czy panice.

 

Zarządzanie zmianą: najczęstsze błędy?

 

Największym błędem, jaki możemy popełnić podczas zarządzania zmianą w projekcie czy wprowadzania zmian w firmie, to utrzymywać pracowników w niepewności. Ta bowiem prowadzi do eskalacji stresu, niezadowolenia, może skutkować obniżeniem efektywności czy nawet wypowiedzeniami.

 

Dlatego też spotkanie na temat reorganizacji powinno odbyć się jak najszybciej, gdy tylko zapadnie o niej decyzja. Plotki, które z pewnością szybko się pojawią, potrafią poważnie naruszyć morale zespołu.

 

Niewłaściwe jest też wprowadzanie bardzo poważnych modyfikacji w firmie z zaskoczenia, gdyż to z kolei sprawia wrażenie impulsywności w podejmowaniu decyzji w firmie i również podważa zaufanie do pracodawcy.

 

Wreszcie, co warto podkreślać, nawet jeśli decyzje już zapadły, błędem jest uniemożliwienie pracownikom wyrażenia poglądu na ich temat. Nie zawsze chodzi o to, by modyfikować plany – z psychologicznego punktu widzenia istotne jest też, by pokazać pracownikom, że ich obawy są brane pod uwagę.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Sprzedaży Oprogramowania

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres głównych obowiązków: kontakt z aktualnym klientem; doradztwo i sprzedaż rozwiązań i produktów Symfonii; rzetelne wprowadzanie informacji do systemu CRM; realizacja zadań wartościowych (plan sprzedaży), ilościowych (czynności) oraz jakościowych (rozmowy telefoniczne)
  • Team Leader Działu Produkcyjnego

    JMP Flowers Grupa Producentów Sp. z o.o.   Stężyca (pow. rycki, gm. Stężyca)    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: planowanie pracy oraz organizacji pracy na poszczególnych obszarach; nadzorowanie i koordynowanie pracy zespołu; zbieranie danych i sporządzanie raportów jakościowych, wydajnościowych; uczestnictwo w spotkaniach tygodniowych Team Liderów; praca w systemie zmianowym;
  • Finance Business Partner

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    What the day will look like Be responsible for forecasting, planning and business analysis for the business unit/area of responsibility; Preparing and presenting the monthly forecast updates to Senior Management on the company’s position relative to budget/forecast; Managing the annual budgeting...
  • Monter instalacji hydraulicznych i pneumatycznych

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   13 000 - 14 498 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje zadania: Montowanie elementów hydrauliki i pneumatyki zgodnie z planem; Instalacja rur i węży według schematu; Prace z rurami stalowymi (wyginanie, dopasowywanie) Obsługa maszyn instalacyjnych (giętarki, piły automatyczne)
  • M&A Project Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Your key responsibilities: Provide support in the compilation of diligence reports; Mining of information from electronic data rooms; Background reading and summarising on Target business activities; Review insurance policies and summarise current insurance arrangements in the pre-agreed report...
  • Coral Travel Poland Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących podróże i różnorodność świata. Razem z nami zapewniaj ludziom wymarzone wakacje!

Najnowsze artykuły

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia.