Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Za czas dyżuru pod telefonem należy się wolne

Za czas dyżuru pod telefonem należy się wolne

 
Za czas dyżuru pod telefonem należy się wolne

Wychodzisz z pracy, ale szef wymaga od ciebie, żebyś na wszelki wypadek był lub była pod telefonem? Sprawdź, czy za dyżur telefoniczny w domu należy ci się wynagrodzenie.

 

Dyżur domowy – Kodeks pracy

 

Dyżur pod telefonem dotyczy na przykład takich zawodów jak dziennikarz, lekarz, położna, doradca klienta, sprzedawca, specjalista ds. public relations, przedstawiciel handlowy. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie po godzinach pracy może zajść potrzeba kontaktu z pracownikiem i wykonania przez niego jakiejś pracy.

 

Dyżur pod telefonem traktowany jest przez prawo pracy jako rodzaj gotowości do pracy, w jakiej pozostaje podwładny po godzinach. Kwestię tę reguluje art. 151.5. Kodeksu pracy:

 

„Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur)”.

 

Dyżur domowy a czas pracy

 

Zgodnie z przepisami dyżur telefoniczny (choć wybrana forma kontaktu z pracownikiem może być też inna, np. mailowa, za pośrednictwem faksu itp.) nie wlicza się do czasu pracy, jeśli w wyznaczonym czasie pracownik nie wykonał żadnej pracy (art. 151.5. §1. K.p.).

 

Ponadto pracodawca może wyznaczyć godziny dyżuru tylko w taki sposób, by nie naruszały one gwarantowanego prawa do nieprzerwanego dobowego i tygodniowego odpoczynku pracownika.

 

Dyżur domowy a wynagrodzenie

 

Za okres dyżuru przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru. Ponadto „w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego – wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia” (art. 151.5. § 3.).

 

Oddzielne zasady obowiązują w przypadku dyżuru w domu pod telefonem. Jeśli podwładny jest w domu i nie odbierze w czasie dyżuru telefonu/ nie wykona żadnej pracy, wówczas nie przysługuje mu wolne lub wynagrodzenie.

 

Warto też pamiętać, że szczególne zasady pełnienia dyżuru obowiązują kadrę zarządzającą firmą w imieniu przedsiębiorcy m.in. „w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych”, art. 151.4..

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Rabat – co to? Jak obliczyć?

Czy to, co wydaje się okazją, rzeczywiście nią jest? Zanim rzucisz się w wir zakupów Czarnego Piątku, Black Weeked i wreszcie Cyber Monday, dowiedz się, czym rzeczywiście jest rabat, jak się go oblicza oraz jakie są popularne sposoby manipulacji cenowych z wykorzystaniem hasła o obniżce cen. Skorzystaj promocji i nie daj się złapać na fałszywy rabat!

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadszedł długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy jest to najgorszy dzień w pracy sprzedawcy? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

AIDS a praca – czy choroba dyskwalifikuje z rynku pracy?

1 grudnia wypada Światowy Dzień AIDS. To ważna data, gdyż świadomość tego, czym jest AIDS i jak można zarazić się HIV wciąż jest niska, a osoby z AIDS/HIV nadal doświadczają ostracyzmu, także na rynku pracy. W związku z tym wyjaśniamy, czy osoba z wirusem może wykonywać każdą pracę, czy stanowi zagrożenie dla współpracowników, a także czy chory musi poinformować pracodawcę o AIDS.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Wigilia wolna od pracy – od kiedy?

Dyskusja o tym, że Wigilia powinna być wolna od pracy, toczyła się w przestrzeni publicznej od dawna. 27 listopada Sejm przegłosował poprawkę do ustawy o dniach wolnych od pracy, w myśl której Wigilia będzie dniem wolnym – ale zmiany nie wejdą w życie od razu. Nowe przepisy zakładają także zwiększenie liczby niedziel handlowych w 2025 roku. 

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!