Wychodzisz z pracy, ale szef wymaga od ciebie, żebyś na wszelki wypadek był lub była pod telefonem? Sprawdź, czy za dyżur telefoniczny w domu należy ci się wynagrodzenie.
Dyżur domowy – Kodeks pracy
Dyżur pod telefonem dotyczy na przykład takich zawodów jak dziennikarz, lekarz, położna, doradca klienta, sprzedawca, specjalista ds. public relations, przedstawiciel handlowy. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie po godzinach pracy może zajść potrzeba kontaktu z pracownikiem i wykonania przez niego jakiejś pracy.
Dyżur pod telefonem traktowany jest przez prawo pracy jako rodzaj gotowości do pracy, w jakiej pozostaje podwładny po godzinach. Kwestię tę reguluje art. 151.5. Kodeksu pracy:
„Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur)”.
Dyżur domowy a czas pracy
Zgodnie z przepisami dyżur telefoniczny (choć wybrana forma kontaktu z pracownikiem może być też inna, np. mailowa, za pośrednictwem faksu itp.) nie wlicza się do czasu pracy, jeśli w wyznaczonym czasie pracownik nie wykonał żadnej pracy (art. 151.5. §1. K.p.).
Ponadto pracodawca może wyznaczyć godziny dyżuru tylko w taki sposób, by nie naruszały one gwarantowanego prawa do nieprzerwanego dobowego i tygodniowego odpoczynku pracownika.
Dyżur domowy a wynagrodzenie
Za okres dyżuru przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru. Ponadto „w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego – wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia” (art. 151.5. § 3.).
Oddzielne zasady obowiązują w przypadku dyżuru w domu pod telefonem. Jeśli podwładny jest w domu i nie odbierze w czasie dyżuru telefonu/ nie wykona żadnej pracy, wówczas nie przysługuje mu wolne lub wynagrodzenie.
Warto też pamiętać, że szczególne zasady pełnienia dyżuru obowiązują kadrę zarządzającą firmą w imieniu przedsiębiorcy m.in. „w razie konieczności, pracę poza normalnymi godzinami pracy bez prawa do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych”, art. 151.4..