Sytuacja na rynku pracy
Raz słyszymy doniesienia o końcu rynku pracownika, raz o tym, że aktualna sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra dla poszukujących zatrudnienia. Tak naprawdę w jednym i drugim stwierdzeniu jest trochę racji. Nadal brakuje wielu specjalistów o konkretnych umiejętnościach i kwalifikacjach. Automatyzacja, nowe potrzeby rynku powodują powstawanie miejsc pracy, lecz dla osób posiadających specyficzną wiedzę. Dlatego pracodawcy nie zatrudnią każdego, kto zgłosi się na rozmowę rekrutacyjną, a ich wymagania są bardzo konkretne. Ten sam proces – robotyzacji produkcji – powoduje zmniejszenie zapotrzebowania na pracowników fizycznych. Mimo wszystko bezrobocie w kraju nadal jest bardzo niskie.
Dynamika zatrudnienia i wynagrodzeń
Co z miejscami pracy? Według danych Głównego Urzędu Statystycznego: „Do urzędów pracy w 2019 r. zgłoszono 1347,5 tys. ofert zatrudnienia [dotyczy wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej], tj. o 13,0% mniej niż rok wcześniej. Oferty z sektora publicznego stanowiły 9,2% wszystkich ofert (wobec 9,0% w 2018 r.). W końcu grudnia 2019 r. oferty zatrudnienia niewykorzystane dłużej niż jeden miesiąc stanowiły 29,5% ogółu ofert (wobec 29,9% w grudniu 2018 r.)”.
Wzrosła płaca minimalna, odnotowano wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw. Jednocześnie firmy muszą przystąpić do Pracowniczych Planów Kapitałowych, przez co wzrastają koszty zatrudnienia.
Rynek pracy – zawody deficytowe 2020
Jak wynika z badania Barometr zawodów przeprowadzonego na przełomie III i IV kwartału 2019 roku w ciągu najbliższych miesięcy nowych pracowników zabraknie w wielu branżach. Deficytowe zawody to między innymi: betoniarze i zbrojarze, blacharze i lakiernicy samochodowi, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, fizjoterapeuci i masażyści, fryzjerzy, kierowcy autobusów i samochodów ciężarowych, kucharze, lekarze, nauczyciele przedmiotów zawodowych, pielęgniarki i położne, samodzielni księgowi.
Zapotrzebowanie na nowych pracowników w największym stopniu przejawia się w obszarach obejmujących handel i naprawy, budownictwo, opiekę medyczną. Nadwyżkę, jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na pracowników w 2020, stanowią jako jedyni – ekonomiści.
Obecny rynek pracy daje duże szanse poszukującym pracę na zatrudnienie. Bardzo często zwraca się uwagę na kompetencje miękkie. Komunikatywność, umiejętność dostosowania się do dynamicznie zmieniającego się rynku, chęć nauki czy przebranżowienia są bardzo ważne z perspektywy pracodawcy.