Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wysługa lat – jak liczyć, kalkulator, Kodeks pracy

Wysługa lat – jak liczyć, kalkulator, Kodeks pracy

 
 Wysługa lat – jak liczyć, kalkulator, Kodeks pracy

Osobom, które pracowały wystarczająco długo, może przysługiwać dodatek stażowy, zwany też wysługą lat. Jakie warunki należy spełnić, by go otrzymać?

 

Dodatek za wysługę lat – dla kogo


Wysługa za lata pracy wypłacana jest we wszystkich budżetówkach i niektórych firmach prywatnych. W przypadku tych ostatnich jest zależna od dobrej woli pracodawcy.

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje, że będzie nagradzać nią podwładnych, powinien zamieścić informację o tym w regulaminie firmy lub umowie podpisywanej z każdym pracownikiem. W tych dokumentach wskazuje, jakie okresy zatrudnienia wliczają się do stażu pracy oraz kiedy następuje wypłacanie dodatku.

W sektorze publicznym dodatek za lata pracy przysługuje przede wszystkim urzędnikom, jednak otrzymują go również pracownicy sądów i prokuratury, nauczyciele, żołnierze, policjanci, pielęgniarki czy kolejarze. Wysługę lat pracy w budżetówce wypłaca się co miesiąc, razem z wynagrodzeniem zasadniczym.

W większości przypadków wysługa lat jest obliczana odrębnie u każdego pracodawcy. Oznacza to, że do stażu pracy w ramach zatrudnienia dodatkowego nie wlicza się lat zatrudnienia podstawowego. Niestety przepisy nie precyzują, czym jest zatrudnienie podstawowe, a czym dodatkowe. Zazwyczaj zakłada się, że podstawowa jest praca na pełen etat, podjęta wcześniej lub po prostu ta, którą wskaże pracownik.

Istnieją jednak wyjątki od tej reguły, dotyczące na przykład urzędników pracujących na szczeblu samorządowym. Gdy taki urzędnik pozostaje na urlopie bezpłatnym u jednego pracodawcy i jednocześnie wykonuje obowiązki w innym zakładzie pracy, jego staż dodatkowy powiększa się o zakończone okresy zatrudnienia w podstawowych miejscach pracy, łącznie z tym, w ramach którego udzielono mu urlopu.

Dodatek za wysługę lat nie jest premią – nie przyznaje się go w nagrodę za osiągnięcia, a jedynie za staż pracy, udokumentowany odpowiednimi świadectwami. Jednak nawet jeśli w momencie zatrudnienia nie przekazaliśmy pracodawcy wszystkich dokumentów uprawniających do tego świadczenia, nie znaczy to, że automatycznie tracimy do niego prawo. Ustawodawca jest tu precyzyjny – liczy się rzeczywisty staż pracy, a nie moment jego udokumentowania. Jeśli w późniejszym czasie przedstawimy dokumenty upoważniające do pobierania wyższego dodatku, szef będzie musiał wypłacić nam wyrównanie, obejmujące jednak okres nie dłuższy niż 3 lata wstecz.

 

Wysługa lat – jak liczyć


Choć Kodeks pracy wysługi lat nie reguluje w osobnych przepisach, dodatek wypłacany jest jedynie za ten okres, w którym przysługują nam uprawnienia pracownicze. Jest on przyznawany za dni wykonywania obowiązków służbowych oraz czas, w którym zatrudniony jest niezdolny do pracy z powodu choroby bądź konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny – w takich wypadkach musi przedstawić zwolnienie lekarskie.

 

Jak liczymy wysługę lat pracy?


Podstawą do wypłacania wysługi lat jest staż pracy, który jest sumą lat przepracowanych u każdego pracodawcy. Nie ma tu znaczenia ciągłość zatrudnienia – dodajemy wszystkie okresy pracy, z uwzględnieniem urlopu macierzyńskiego i urlopu wychowawczego. Co prawda urlop wychowawczy czasowo zawiesza  stosunek pracy, ale zgodnie z Kodeksem pracy w dniu jego zakończenia pracodawca ma obowiązek wliczyć go do stażu pracy zatrudnionego, a więc uwzględnić przy obliczaniu dodatku.   

Ponadto pomijamy okresy, w których byliśmy zatrudnieni na umowę zlecenie, o dzieło bądź inne umowy cywilnoprawne. Przy obliczaniu wysługi lat nie uwzględnia się też czasu, w którym prowadziliśmy działalność gospodarczą.

 

Kalkulator wysługi lat


Czas, po którym można pobierać dodatek, różni się w poszczególnych branżach. Wysługa lat w budżetówce zwykle przysługuje pracownikom po 5 latach pracy. Wynosi ona 5% miesięcznej pensji urzędnika. Każdego roku dodatek za wysługę lat pracy rośnie o kolejny 1% i maksymalnie może osiągnąć wysokość 20% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Okres pięcioletni obowiązuje we wszystkich sektorach publicznych prócz oświaty.

Wyjątek stanowią pracownicy oświaty. Wysługa lat nauczyciela wypłacana jest już po czterech latach pracy i również co roku zwiększa się o 1% pensji. Co więcej, w każdej szkole, w której nauczyciel jest zatrudniony na umowę o pracę, dodatek liczy się oddzielnie. Zasady te reguluje Karta Nauczyciela.

Kalkulator wyliczania wysługi lat może być inny w prywatnych przedsiębiorstwach. Szef może na przykład zadecydować, że dodatek stażowy będzie przysługiwać pracownikom już po trzech latach i będzie wynosić 4% wynagrodzenia.


Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • OPTIMO Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Twoje główne zadania: doradztwo w zakresie rozwiązań telekomunikacyjnych i ICT dla klientów biznesowych; negocjacje, sprzedaż i przygotowywanie ofert handlowych; pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa posprzedażowa; monitorowanie rynku; praca na przydzielonym portfelu klientów;...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.