Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wyrejestrowanie z urzędu pracy – kiedy, jak, dlaczego

Wyrejestrowanie z urzędu pracy – kiedy, jak, dlaczego

 
Wyrejestrowanie z urzędu pracy – kiedy, jak, dlaczego

Status bezrobotnego oznacza kilka ważnych przywilejów – przede wszystkim ubezpieczenie zdrowotne i możliwość pobierania zasiłku. Są jednak sytuacje, gdy osoba bezrobotna chce wypisać się z UP. Jak to zrobić? Czy możliwe jest wyrejestrowanie z urzędu pracy przez internet?

 

Wyrejestrowanie z urzędu pracy po znalezieniu pracy

 

Jest szereg sytuacji, w których powinniśmy złożyć wniosek o wyrejestrowanie z urzędu pracy. Mamy taki obowiązek przede wszystkim wówczas, gdy przestaniemy spełniać warunki niezbędne do utrzymania statusu bezrobotnego – na przykład podejmiemy zatrudnienie.

 

Mamy tylko siedem dni na wyrejestrowanie z urzędu pracy po znalezieniu pracy (pod groźbą kary grzywny). Możemy tego dokonać osobiście w urzędzie, ale również przez internet – logując się na portalu Usług elektronicznych Publicznych Służb Zatrudnienia. Wniosek można wysłać także pocztą, faksem, e-mailem, a nawet przekazując go do dostarczenia przez osobę trzecią.

 

Co trzeba zrobić? Przede wszystkim złożyć oświadczenie o wyrejestrowanie z urzędu pracy. Należy dołączyć do niego dokumenty, które potwierdzają przyczynę rezygnacji ze statusu bezrobotnego. W przypadku podjęcia pracy będzie to np. umowa o pracę (jeśli wniosek składamy droga elektroniczną, niezbędny jest skan dokumentu). W przypadku, kiedy bezrobotny otwiera firmę, może to być np. wniosek o wpis do CEIDG.

 

Wyrejestrowanie z urzędu pracy bez podania przyczyny

 

Rejestracja w urzędzie pracy oznacza nie tylko udogodnienia, ale i obowiązki – np. konieczność stawiania się na wezwanie, konsultowanie planu poszukiwania pracy, chodzenie na rozmowy. To czynności i procedury, które mają pomóc w znalezieniu zatrudnienia. Są przywilejem – a nie obowiązkiem każdej osoby bez pracy. Dlatego wyrejestrować się z urzędu można również bez podawania przyczyny, wskazując jedynie powody osobiste. W takim przypadku do oświadczenia nie dołączamy żadnych dodatkowych dokumentów.

 

Wyrejestrowanie z urzędu pracy a ponowna rejestracja

 

Osoba, która wyrejestrowała się z urzędu, może się w nim ponownie zarejestrować. Jeśli w międzyczasie nie nastąpiła zmiana naszych danych, wystarczy, że w urzędzie przedstawimy do wglądu dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.

 

W przypadku, gdy dane się zmieniły, należy okazać w urzędzie dokumenty, które to potwierdzają, np. świadectwo pracy, umowę-zlecenie, umowę o dzieło, decyzję o wyrejestrowaniu z CEIDG, zaświadczenie z ZUS o opłacanych składach czy o okresie pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego i in.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?