Wydajność - co to jest
Czym właściwie jest wydajność pracy? Definicja zawarta w Internetowym Słowniku Języka Polskiego jest całkiem prosta: „suma produktów wytworzonych lub usług świadczonych przez jednego pracownika w określonej jednostce czasu”.
Są firmy, które zatrudniają stosunkowo małą liczbę osób, jednak wypracowują satysfakcjonujące wyniki. Są też takie, w których bardzo liczna kadra nie działa wydajnie i rozbudowane struktury w żaden sposób nie przekładają się na wzrost zysków firmy. Dlaczego jeden pracownik w ciągu dnia roboczego wykona swoje zadania ponad normę, a dla innego ta norma wydaje się ledwo osiągalna? Z czego wynikają te różnice? I jakie są czynniki wzrostu wydajności pracy?
Czynniki wpływające na wydajność pracy
Zasadniczo czynniki zwiększające wydajność można podzielić na 3 grupy. Pierwsza to inwestycje w wyposażenie, odpowiednie nieruchomości, sprzęty i warunki pracy, dzięki którym można wytworzyć w danym czasie więcej dóbr.
Na wzrost wydajności wpływa też postęp techniczny. Pracownicy mogą działać efektywniej, jeśli umiejętnie korzystają z zasobów technologicznych, nowoczesnych systemów i rozwiązań ułatwiających pracę.
Ostatni, jednak niezwykle ważny czynnik, to kapitał ludzki. Składają się na niego kwalifikacje i kompetencje pracowników, ich doświadczenie i zaangażowanie w obowiązki. Przedsiębiorcy w większości zdają sobie sprawę, że inwestowanie w ten zasoby ludzkie przynosi mierzalne rezultaty.
Jak zwiększyć wydajność pracy
Większa wydajność pracy oznacza wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa na rynku. Wbrew pozorom do efektywnego wykonywania swoich obowiązków zachęcają pracowników nie tylko pieniądze. Managerowie mają wiele możliwości kształtowania odpowiedniego poziomu zaangażowania zespołu. Dużą rolę ogrywa sposób zarządzania. Jasny system komunikacji (uwzględniający feedback jako powszechną praktykę w firmie), uproszczenie procedur i wyeliminowanie zbędnych formalności – od tego należy zacząć.
Istotne jest także przemyślenie, czy potencjał pracowników zostaje w pełni wykorzystywany, czy wszyscy w firmie zajmują odpowiednie stanowiska, czy ktoś mógłby sprawdzić się lepiej w innej roli. Odpowiedzi na te pytania często przynosi audyt personalny.
Produktywność a wydajność
O ile produktywność pracy ma dość ogólny charakter, o tyle wydajność można traktować bardziej jednostkowo. To, czy poszczególni pracownicy wykonują zadania efektywnie i dobrze gospodarują swoim czasem, bezpośrednio wpływa na produktywność całej firmy. Produktywność z kolei można interpretować jako wielkość efektu produkcyjnego otrzymanego z danych nakładów, czyli relację wytworzonych dóbr do nakładów czynników niezbędnych do ich wyprodukowania.