Wsparcie pomostowe - co to?
Wsparcie pomostowe to jedna z form pomocy unijnej dla osób zamierzających otworzyć i prowadzić działalność gospodarczą. Wsparcie pomostowe to pomoc w przetrwaniu pierwszych miesięcy prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Wsparcie pomostowe to bezzwrotna pomoc finansowa, która pokrywa obowiązkowe opłaty związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, takie jak: składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, a także niezbędne wydatki, które niezbędne są do podstawowego funkcjonowania firmy. Wsparcie pomostowe dla firm udzielane jest bez względu na przychód, jaki osiągają.
Wsparcie pomostowe - wniosek
Aby uzyskać dotacje pomostowe, należy złożyć wniosek wraz z biznesplanem, który jest jego integralną częścią. We wniosku znajduje się wiele pytań, na które trzeba bardzo uważnie odpowiedzieć. W przeciwnym razie wniosek może zostać odrzucony.
Wniosek o udzielnie pomocy pomostowej należy złożyć razem z wnioskiem o przyznanie dotacji na utworzenie nowego miejsca pracy.
Nie zapomnij wpisać danych osobowych, na które ma być przyznane wsparcie. W tym celu należy podać dane osób, które będą zatrudnione w przedsiębiorstwie. Należy także podać informacje o statusie zatrudnianej osoby na rynku pracy - w taki sposób, aby można było wszystko zweryfikować. Co ważne, jeżeli jest to osoba bezrobotna, należy wpisać profil pomocy, do którego została zakwalifikowana. Tak samo należy postąpić w przypadku osób niepełnosprawnych.
Data rozpoczęcia korzystania ze wsparcia pomostowego do określenia we wniosku to data planowanego zatrudnienia oraz rejestracji w KRS, a także uruchomienie działalności gospodarczej.
Jak uzasadnić wniosek o wsparcie pomostowe?
We wniosku w rubryce dotyczącej wydatków należy podać uzasadnienie wydatków i ich planowaną wysokość. Ta informacja jest niezwykle przydatna, gdyż na jej podstawie Komisja Oceny Biznesplanu zaproponuje wysokość wsparcia pomostowego dla przedsiębiorstwa.
W uzasadnieniu należy wskazać średnie miesięczne koszty, które związane są z prowadzeniem działalności. Dobrze by było, gdyby te koszty wykazane były jako zróżnicowane. Oczywiście jest to symulacja, więc należy oszacować je mniej więcej. Niemniej jednak trzeba konkretnie opisać, na co środki mają być przeznaczone.
Wsparcie pomostowe - uzasadnienie - przykład
W uzasadnieniu można podać koszty związane z zatrudnianiem pracowników, ubezpieczeniami społecznymi, składkami na podatek dochodowy, OC. W poszczególnych miesiącach będzie to wyglądać różnie, więc nie ma przeciwwskazań, żeby różnicować koszty.
Wsparcie pomostowe, na co można przeznaczyć?
Wsparcie pomostowe można przeznaczyć na badania lekarskie, szkolenia BHP, odzież ochronna i wszystko to, co związane jest z zatrudnieniem pracownika. Mogą to być też koszty eksploatacyjne, telekomunikacyjne, związane z prowadzeniem rachunku bankowego, eksploatacji pomieszczeń - energia, woda, ogrzewanie itp., usługi prawnicze, czy usługi księgowych.
Wsparcie pomostowe dla firm
Wsparcie pomostowe to bezzwrotna pomoc dla firm, która jest szczególnie ważna na etapie początkowym. Pomaga beneficjentowi uzyskać płynność finansową, dzięki partycypacji w obowiązkowych kosztach związanych z rozkręcaniem własnego biznesu.
Podstawowe wsparcie pomostowe udzielane jest maksymalnie na 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności, natomiast przedłużone do 12 miesiąca funkcjonowania firmy.