Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wskaźnik dobrobytu – jak żyje się w Polsce?

Wskaźnik dobrobytu – jak żyje się w Polsce?

 
Wskaźnik dobrobytu – jak żyje się w Polsce?

Wzrost wynagrodzeń, zatrudnienia, nowe świadczenia rodzinne sprawiły, że liczne gospodarstwa domowe zyskały większe poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego, a także odczuły większą siłę nabywczą. Czy jednak jesteśmy zadowoleni z jakości życia? Czy nasze państwo się rozwija? Jak mierzyć te wartości?

 

Mierniki wzrostu gospodarczego

 

Internetowa Encyklopedia PWN definiuje wzrost gospodarczy jako proces rozszerzania zdolności produkcyjnych gospodarki narodowej. Jako główny miernik tego procesu podany jest PNB – Produkt Narodowy Brutto. Z tym wskaźnikiem powiązany jest PKB, czyli Produkt Krajowy Brutto:
• PKB – „ekon. wartość dóbr i usług nowo wytworzonych na terenie kraju w ciągu roku”;
• PNB – „PKB skorygowany o saldo dochodów obywateli danego kraju z tytułu własności i pracy za granicą oraz dochodów obcokrajowców posiadających własność i pracujących w danym kraju” (Encyklopedia PWN).

 

Oba te mierniki wzrostu gospodarczego stały się jednak niewystarczające. Określały liczbę posiadanych rzeczy, konsumpcji, ale nie były w stanie analizować innych ważnych składowych, wpływających na jakość życia obywateli. Zwrócono również uwagę na szkodliwość stosowania wyłącznie takiego miernika. Dążenie państw do wzrostu PKB doprowadziło do nadmiernego niszczenia środowiska naturalnego, obniżenia standardów życia. W opozycji do tego kryterium zaczęto obmyślać nowe wskaźniki. W encyklopedycznej definicji (PWN), opracowanej przez Sławomira Sztabę, wyróżniono tzw. mierniki dobrobytu obejmujące trzy nurty: ekologiczny, społeczny oraz psychiczny.

 

Tak jak wcześniejsze PKB i PNB te również nie są w pełni doskonałe i nie mogą ująć ogółu zjawisk społecznych i gospodarczych. Mnogość teorii i prób na to, by wyselekcjonować optymalne wskaźniki dobrobytu, doprowadziły do powstania różnych wyznaczników jakości życia na świecie.

 

I tak na przykład Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju prowadzi tzw. Better Life Index. Klasyfikacja oparta jest na 11 punktach, oprócz dochodów, pracy wyróżniono takie kryteria jak między innymi edukacja, środowisko, zdrowie. Wśród badanych państw Polska znajduje się na 27. miejscu klasyfikacji, a podium zajęły kolejno Norwegia, Australia i Islandia.

 

Organizacja Narodów Zjednoczonych stosuje z kolei miernik HDI (Human Development Index), czyli wskaźnik rozwoju społecznego. Obejmuje trzy sfery życia: zdrowie, edukacja i PKB per capita (czyli dochód przypadający na jednego mieszkańca). W tej klasyfikacji pierwsze trzy miejsca zajmują Norwegia, Szwajcaria oraz Irlandia, natomiast Polska znajduje się na miejscu 32.

 

Czy w Polsce mamy do czynienia z dobrobytem?

 

Czy możemy więc powiedzieć, ze w Polsce mamy dobrobyt? W raporcie Głównego Urzędu Statystycznego Dochody i warunki życia ludności Polski (raport z badania EU-SILC 2018) opublikowanym 31.01.2020 r. czytamy: „Kobiety i mężczyźni w ogólnej ocenie zadowolenia z życia w obu okresach odniesienia [2013 i 2018 r. przyp. red.] wyrazili zbieżne opinie. W roku 2013 około 70% kobiet i mężczyzn zadeklarowało swoje zadowolenie, w roku 2018 nastąpił wzrost liczby osób zadowolonych do 80% (dla obu płci). Jednocześnie wraz ze wzrostem odsetka osób zadowolonych, spadł odsetek osób średnio zadowolonych (o około 6 p. proc. w przypadku mężczyzn i około 8 p. proc. dla kobiet)”.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.
  • Kierowca plandeki C+E / Kierowca wywrotki C+E

    TMG Spedition GmbH   Niemcy, Bittterfeld    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Co oferujemy? flotę pojazdów marki Mercedes i MAN; dyspozycję w języku polskim; rejestrację pracowników w niemieckich kasach chorych, urzędach skarbowych oraz wsparcie w kwestiach takich jak zasiłek rodzinny itp. terminowe wypłaty; system premiowy; szkolenie przed rozpoczęciem pracy;...
  • Specjalista ds. technicznych

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Osoba zatrudniona na tym stanowisku odpowiedzialna będzie za sporządzanie projektów umów na roboty budowlane, instalacyjne sprzęt, prowadzenie korespondencji z Inwestorem i podwykonawcami, wystawianie faktur, rozliczanie robót budowlanych w oparciu o umowę i budżet itp.
  • Komenda Wojewódzka Policji w Gdańsku
    umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków Wykonywanie ustawowych zadań realizowanych przez Policję;
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca wózka widłowego

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alphen aan den Rijn      za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Obowiązki: kierowanie wózkiem widłowym; przeprowadzanie konserwacyji wózka; prace magazynowe; praca w systemie zmianowym; Wymagania: doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku; uprawnienia na wózki widłowe; prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;

Najnowsze artykuły

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?