Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wskaźnik dobrobytu – jak żyje się w Polsce?

Wskaźnik dobrobytu – jak żyje się w Polsce?

 
Wskaźnik dobrobytu – jak żyje się w Polsce?

Wzrost wynagrodzeń, zatrudnienia, nowe świadczenia rodzinne sprawiły, że liczne gospodarstwa domowe zyskały większe poczucie bezpieczeństwa ekonomicznego, a także odczuły większą siłę nabywczą. Czy jednak jesteśmy zadowoleni z jakości życia? Czy nasze państwo się rozwija? Jak mierzyć te wartości?

 

Mierniki wzrostu gospodarczego

 

Internetowa Encyklopedia PWN definiuje wzrost gospodarczy jako proces rozszerzania zdolności produkcyjnych gospodarki narodowej. Jako główny miernik tego procesu podany jest PNB – Produkt Narodowy Brutto. Z tym wskaźnikiem powiązany jest PKB, czyli Produkt Krajowy Brutto:
• PKB – „ekon. wartość dóbr i usług nowo wytworzonych na terenie kraju w ciągu roku”;
• PNB – „PKB skorygowany o saldo dochodów obywateli danego kraju z tytułu własności i pracy za granicą oraz dochodów obcokrajowców posiadających własność i pracujących w danym kraju” (Encyklopedia PWN).

 

Oba te mierniki wzrostu gospodarczego stały się jednak niewystarczające. Określały liczbę posiadanych rzeczy, konsumpcji, ale nie były w stanie analizować innych ważnych składowych, wpływających na jakość życia obywateli. Zwrócono również uwagę na szkodliwość stosowania wyłącznie takiego miernika. Dążenie państw do wzrostu PKB doprowadziło do nadmiernego niszczenia środowiska naturalnego, obniżenia standardów życia. W opozycji do tego kryterium zaczęto obmyślać nowe wskaźniki. W encyklopedycznej definicji (PWN), opracowanej przez Sławomira Sztabę, wyróżniono tzw. mierniki dobrobytu obejmujące trzy nurty: ekologiczny, społeczny oraz psychiczny.

 

Tak jak wcześniejsze PKB i PNB te również nie są w pełni doskonałe i nie mogą ująć ogółu zjawisk społecznych i gospodarczych. Mnogość teorii i prób na to, by wyselekcjonować optymalne wskaźniki dobrobytu, doprowadziły do powstania różnych wyznaczników jakości życia na świecie.

 

I tak na przykład Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju prowadzi tzw. Better Life Index. Klasyfikacja oparta jest na 11 punktach, oprócz dochodów, pracy wyróżniono takie kryteria jak między innymi edukacja, środowisko, zdrowie. Wśród badanych państw Polska znajduje się na 27. miejscu klasyfikacji, a podium zajęły kolejno Norwegia, Australia i Islandia.

 

Organizacja Narodów Zjednoczonych stosuje z kolei miernik HDI (Human Development Index), czyli wskaźnik rozwoju społecznego. Obejmuje trzy sfery życia: zdrowie, edukacja i PKB per capita (czyli dochód przypadający na jednego mieszkańca). W tej klasyfikacji pierwsze trzy miejsca zajmują Norwegia, Szwajcaria oraz Irlandia, natomiast Polska znajduje się na miejscu 32.

 

Czy w Polsce mamy do czynienia z dobrobytem?

 

Czy możemy więc powiedzieć, ze w Polsce mamy dobrobyt? W raporcie Głównego Urzędu Statystycznego Dochody i warunki życia ludności Polski (raport z badania EU-SILC 2018) opublikowanym 31.01.2020 r. czytamy: „Kobiety i mężczyźni w ogólnej ocenie zadowolenia z życia w obu okresach odniesienia [2013 i 2018 r. przyp. red.] wyrazili zbieżne opinie. W roku 2013 około 70% kobiet i mężczyzn zadeklarowało swoje zadowolenie, w roku 2018 nastąpił wzrost liczby osób zadowolonych do 80% (dla obu płci). Jednocześnie wraz ze wzrostem odsetka osób zadowolonych, spadł odsetek osób średnio zadowolonych (o około 6 p. proc. w przypadku mężczyzn i około 8 p. proc. dla kobiet)”.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Operator Wózka Widłowego Bocznego ze Znajomością Języka Niemieckiego

    HPD Südliche Weinstraße GmbH   Niemcy, Hessen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   67,00 - 79,00 zł brutto/godz.
    1 godz.
    Obowiązki: Obsługa wózka widłowego przedniego lub bocznego; Rozładunek i załadunek ciężarówek; Uzupełnianie pustych lokacji w magazynie; Przewożenie palet z towarem; Wykonywanie zadań zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa; Inne prace magazynowe; Wymagania: Minimum 1 rok...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Elektrycznych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Architekt / Asystent Architekta

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista senior / mid / junior / asystent  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?