Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wojska Obrony Terytorialnej a praca zawodowa – jak połączyć?

Wojska Obrony Terytorialnej a praca zawodowa – jak połączyć?

 
Wojska Obrony Terytorialnej a praca zawodowa – jak połączyć?

Ponad 60% pełniących obowiązki terytorialsów jednocześnie pracuje zawodowo, wynika z analiz MON. Czy łączenie tych dwóch funkcji – służby w WOT oraz zatrudnienia w firmie, jest trudne do realizacji?

 

Spis treści

Zacznijmy od tego, czym właściwie są Wojska Obrony Terytorialnej. Zgodnie z informacją podaną przez Ministerstwo Obrony Narodowej, to najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – 1 stycznia 2022 roku minęło 5 lat od ich utworzenia. W ramach WOT możliwe jest pełnienie Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW). Jak wyjaśnia MON w serwisie Rzeczypospolitej Polskiej MON:

 

Terytorialna Służba Wojskowa jest nową formą czynnej służby wojskowej, która obowiązuje tylko w Wojskach Obrony Terytorialnej. Polega ona na tym, że żołnierze – ochotnicy, pełnią czynną służbę wojskową w formie rotacyjnej (w jednostce wojskowej, w określonych przez dowódcę dniach służby, co najmniej raz w miesiącu przez okres dwóch dni w czasie wolnym od pracy) i dyspozycyjnej (poza jednostką wojskową, nie rezygnując z dotychczasowych zajęć).

 

Żołnierze-ochotnicy z Terytorialnej Służby Wojskowej zwani są potocznie terytorialsami. Najczęściej są to osoby młode (wg danych MON średnia wieku wynosi 32 lata), aktywne zawodowo. Obowiązki związane ze służbą w wojsku wypełniają często w miejscowości, w której mieszkają, w najbliższej okolicy.

 

Jakie przysługują przywileje?

 

Przede wszystkim, gdy chodzi o kwestię WOT a praca, służba wojskowa zawsze jest traktowana priorytetowo. Oznacza to, że żołnierz WOT ma obowiązek pozostawać w pełnej gotowości do stawienia się w wyznaczonym przez dowódcę jednostki czasie i miejscu.

W związku z tym pracodawca zatrudniający terytorialsa jest zobowiązany do zwolnienia go z obowiązków służbowych na czas wykonywania czynności związanych ze służbą w WOT.

 

Żołnierz obrony terytorialnej ma zapewnioną ochronę stosunku pracy. W czasie pełnienia służby w WOT (a dokładniej, od dnia doręczenia karty powołania aż do zakończenia służby wojskowej) pracodawca nie może rozwiązać z żołnierzem umowy o pracę. Przepisy przewidują kilka wyjątków. Do zwolnienia może dojść w trybie dyscyplinarnym (gdy pracodawca wykaże winę pracownika) bądź w przypadku ogłoszenia likwidacji / upadłości firmy.

 

Żołnierz WOT – jak wygląda kwestia wynagrodzenia?

 

Kiedy żołnierz WOT zostanie wysłany przez dowódcę np. na szkolenia, kursy podoficerskie, oficerskie i inne – w czasie ich trwania przysługuje mu wynagrodzenie od pracodawcy. Co więcej, terytorials, po powołaniu do służby przygotowawczej, uzyskuje prawo do odprawy od pracodawcy w wysokości 2-tygodniowej pensji. Zasady obliczania odprawy są takie same jak przy ustalaniu ekwiwalentu finansowego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

 

Służba w WOT – jakie terytorials ma obowiązki wobec pracodawców?

 

Terytorialsi mają określone obowiązki wobec pracodawców. Przede wszystkim muszą powiadomić ich o dniach, w których będą nieobecni w związku ze służbą. Powinni także informować firmę o zmianach tych terminów. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy żołnierz zostaje wezwany w trybie natychmiastowym.

 

Pracownik w WOT – czy pracodawca może się ubiegać o zwrot wydatków w przypadku zatrudnienia osoby na zastępstwo?

 

Gdy żołnierz WOT – w związku z pełnieniem służby, odbywaniem szkolenia itp. – jest nieobecny w firmie, w której pracuje, szef może zatrudnić osobę na zastępstwo. W tym wypadku firma otrzyma świadczenie pokrywające koszty zatrudnienia nowej osoby.

 

Warto zaznaczyć, że pracodawca musi mieć możliwość wcześniejszego zapoznania się z grafikiem szkoleniowym pracownika pełniącego służbę w WOT i dzięki temu zaplanować przyjęcie osób na zastępstwo.

 

Terytorials – jak wygląda kwestia urlopu w pracy?

 

Pracujący żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej ma wszystkie prawa gwarantowane przez Kodeks pracy. Ponadto pracodawca ma obowiązek udzielenia mu bezpłatnego urlopu na podstawowe wstępne. Zostają na nie wysłane osoby po otrzymaniu powołania do WOT. Szkolenie trwa 16 dni (dla osób, które nie mają przeszkolenia wojskowego) lub 8 dni (w przypadku rezerwistów). Szkolenie może też zostać podzielone na części i odbywać się w weekendy.

 

Zobacz także, jak wygląda praca i rekrutacja do Wojska Polskiego.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    7 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...
  • Specjalista / Specjalistka ds. gwarancji i usterek

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    7 godz.
    Opis stanowiska: Kontakt z klientem – odpowiadanie za komunikację z klientem (od przyjęcia zgłoszenia aż po rozwiązanie usterki). Diagnoza i ocena usterek powstałych na inwestycjach mieszkaniowych. Koordynacja usuwania usterek z generalnym wykonawcą oraz firmami budowlanymi. Wewnętrzna...

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.