Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Woda dla pracowników – kiedy przysługuje, Kodeks pracy

Woda dla pracowników – kiedy przysługuje, Kodeks pracy

 
Woda dla pracowników – kiedy przysługuje, Kodeks pracy

W miesiącach letnich, gdy doskwiera nam upał, częściej odczuwamy pragnienie i powinniśmy zwracać szczególną uwagę na uzupełnianie płynów. Zaniedbanie częstego picia może prowadzić bowiem do odwodnienia i poważnych konsekwencji zdrowotnych. Pojawia się zatem kwestia, czy pracodawca ma obowiązek dostarczyć zatrudnionym wodę, czy też każdy pracownik musi zorganizować ją sobie samodzielnie. Jest to szczególnie istotne pytanie w czasie wykonywania prac na wolnym powietrzu, np. na budowie, przy zbiorach owoców itp.

 

Woda – czy pracodawca ma obowiązek zapewnić ją na wszystkich stanowiskach?

 

Przede wszystkim należy podkreślić, że pracodawca ma obowiązek zapewnienia zatrudnionym wody pitnej, jeśli ci pracują w warunkach szczególnie uciążliwych – wynika to z przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Uciążliwość może wynikać zarówno z bardzo wysokich, jak i niskich temperatur – rodzaj napojów powinien być do nich dostosowany (np. zimna woda czy soki latem, gorąca herbata zimą itp.). Za napoje te pracodawca nie może pobierać dodatkowych opłat ani np. potrącać za nie kwoty z wynagrodzenia.

 

Niektóre zawody wymagają wzmożonego nakładu fizycznego, co wiąże się z dużym wydatkiem energetycznym. Dodatkową trudnością przy pracy fizycznej mogą być ciężkie warunki atmosferyczne – wysokie bądź niskie temperatury, które wpływają na jakość wykonywanej pracy. Pracodawca jest w takich sytuacjach zobowiązany do zapewnienia swoim podwładnym dodatkowej wody lub innych napojów profilaktycznych.

 

Zasady dotyczące tego, komu szef musi dostarczyć napoje, określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów.

 

Zgodnie z artykułem 4. tego aktu woda dla pracowników należy się osobom zatrudnionym:

 

1) w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25°C,
2) w warunkach mikroklimatu zimnego, charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1000,
3) przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10°C lub powyżej 25°C,
4) przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet,
5) na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C.

 

Co więcej, w przypadku opisanym w punkcie pierwszym, firma jest zobowiązana do dostarczenia podwładnym napojów wzbogaconych o witaminy i sole mineralne.

 

To, które stanowiska są związane z wykonywaniem pracy uciążliwej lub w trudnych warunkach, i w związku z tym wymagają dostarczenia dodatkowych napojów, ustala pracodawca w porozumieniu z organizacją związkową bądź po otrzymaniu opinii przedstawicieli pracowników (jeśli w firmie nie ma związku zawodowego).

 

Kiedy należy się woda dla pracowników?

 

Kwestia dostarczenia napojów i wody w pracy w przypadku wyżej wspomnianych prac jest zatem jasna. Czy jednak szef powinien również zapewnić je np. pracownikom biurowym, pracownikom wykonującym obowiązki w sklepach, salonach usługowych i innych miejscach, które są najczęściej klimatyzowane? Co w przypadku osób, których praca nie powoduje tak silnego obciążenia fizycznego (jak to opisano w rozporządzeniu)?

 

Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Jak stanowi art. 112. tego aktu:

 

Pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody, inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników.

 

Z powyższego przepisu jasno wynika, że szef musi zapewnić podwładnym dostęp do wody pitnej, niezależnie od stanowiska pracy.

 

Woda w pracy – co wybrać: dystrybutor czy wodę butelkowaną?

 

Woda, jaką pracodawca jest zobligowany zapewnić w firmie, nie może być niskiej jakości. Musi ona spełniać wszystkie wymagania określone w rozporządzeniu w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

 

Jeśli firma decyduje się na zorganizowanie samodzielnego miejsca czerpania wody zdatnej do picia, musi ono być oddalone od stanowisk pracy o co najmniej 75 metrów. Co więcej, wszelkie przewody, zbiorniki i miejsca czerpania powinny mieć właściwe zabezpieczenia przed zanieczyszczeniem, zakażeniem bakteriami itp.

 

W miastach oczywiście pracodawcy mają w zasadzie do wyboru dwie opcje: zapewnienie wody z dystrybutora lub wody butelkowanej. Woda z dystrybutora bywa zwykle tańsza. To także bardziej ekologiczny wybór – generowana jest mniejsza liczba śmieci, w tym wypadku plastikowych butelek. Z drugiej strony za opowiedzeniem się za wodą butelkowaną mogą stać kwestie praktyczne. Przykładowo, podwładni wykonują obowiązki w terenie lub na dużym obszarze – w takim wypadku wygodniej jest zabrać butelkę wody ze sobą niż np. szukać dystrybutora w odległej części terenu przedsiębiorstwa itp. Woda butelkowana jest także dostarczana zazwyczaj do sal konferencyjnych.

 

Warto dodać, że butelki i dystrybutor to nie jedyne rozwiązania dostępne na rynku. Coraz więcej pracodawców decyduje się na zamontowanie filtrów wody kranowej, a także zaopatrzenie pracowników w bidony. W ten sposób liczba generowanych przez firmę śmieci – plastikowych butelek – może zostać znacznie ograniczona.

 

Woda dla pracowników – czy można odliczyć VAT?

 

Wydatki, jakie pracodawca ponosi na zakup napojów, w tym wody dla pracowników, stanowią dla niego koszty uzyskania przychodu. Czy firma może dokonać odliczenia VAT? Jak czytamy w interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 kwietnia 2021 r. (0114-KDIP4-3.4012.2.2021.2.IG, Odliczanie VAT w związku z nabyciem artykułów spożywczych na rzecz pracowników, współpracowników oraz kontrahentów):

 

(...) Organ podatkowy wskazał, że w odniesieniu do tej grupy produktów tj. wody, mleka, kawy, herbaty, cukru, które są udostępniane pracownikom z przeznaczeniem do przygotowania zimnych i gorących napojów w godzinach pracy zgodnie z § 112 ww. rozporządzenia [tj. przywołanego wyżej rozporządzenia o bhp – przyp. red.] i mają pośredni związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia VAT wynikającego z dokumentów zakupu. Są bowiem wykorzystywane, w związku z przepisami bhp, do prawidłowego funkcjonowania firmy (...).

 

Picie wody – zalety

 

Ludzkie ciało składa się w około 70% z wody, przy czym sam mózg aż w około 80%. Co więcej, każdego dnia pozbywamy się około 2,5-3 litrów wody. Uzupełnianie płynów jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, w tym nie tylko sprawności ruchowej, ale i wykonywania pracy intelektualnej.

 

Objawy odwodnienia zaczynamy odczuwać bardzo szybko. Na początku pojawia się uczucie pragnienia, potem możemy odczuwać między innymi:

 

  • suchość w ustach,
  • ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • senność lub nadmierne pobudzenie,
  • osłabienie,
  • opuchnięcie języka i trudności w mówieniu.

 

W skrajnych przypadkach pojawiają się drgawki, majaczenie, iluzje wzrokowe i utrata przytomności, a po jakimś czasie śmierć. Warto pamiętać, że odwodnić możemy się zarówno latem, jak i zimą. Dlatego o każdej porze roku i w każdych warunkach atmosferycznych powinniśmy pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów. Gdy jest ciepło, kiedy się ruszamy – i zarazem bardziej intensywnie pocimy – powinniśmy pić więcej. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca przyjmowanie około 3 litrów wody dziennie.

 

Dlaczego warto pamiętać o tej zasadzie i zawsze mieć pod ręką szklankę lub butelkę z wodą? Jak wyżej wspomniano, zapewnia ona poprawne funkcjonowanie organizmu. Między innymi uczestniczy w przemianie materii, usuwa toksyny, transportuje w ciele tlen, składniki odżywcze, hormony. Woda jest także kluczowa w regulacji ciepłoty organizmu. Gdy jesteśmy nawodnieni, mamy więcej energii, łatwiej nam się skoncentrować, jesteśmy sprawni i psychicznie, i fizycznie.

 

Sprawdź także, kiedy pracodawca ma obowiązek zapewnienia posiłków dla pracowników.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Finance Application Support Analyst - French Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Finance Application Support Analyst - Dutch Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    4 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    24 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...

Najnowsze artykuły

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.