Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Woda dla pracowników – kiedy przysługuje, Kodeks pracy

Woda dla pracowników – kiedy przysługuje, Kodeks pracy

 
Woda dla pracowników – kiedy przysługuje, Kodeks pracy

W miesiącach letnich, gdy doskwiera nam upał, częściej odczuwamy pragnienie i powinniśmy zwracać szczególną uwagę na uzupełnianie płynów. Zaniedbanie częstego picia może prowadzić bowiem do odwodnienia i poważnych konsekwencji zdrowotnych. Pojawia się zatem kwestia, czy pracodawca ma obowiązek dostarczyć zatrudnionym wodę, czy też każdy pracownik musi zorganizować ją sobie samodzielnie. Jest to szczególnie istotne pytanie w czasie wykonywania prac na wolnym powietrzu, np. na budowie, przy zbiorach owoców itp.

 

Woda – czy pracodawca ma obowiązek zapewnić ją na wszystkich stanowiskach?

 

Przede wszystkim należy podkreślić, że pracodawca ma obowiązek zapewnienia zatrudnionym wody pitnej, jeśli ci pracują w warunkach szczególnie uciążliwych – wynika to z przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Uciążliwość może wynikać zarówno z bardzo wysokich, jak i niskich temperatur – rodzaj napojów powinien być do nich dostosowany (np. zimna woda czy soki latem, gorąca herbata zimą itp.). Za napoje te pracodawca nie może pobierać dodatkowych opłat ani np. potrącać za nie kwoty z wynagrodzenia.

 

Niektóre zawody wymagają wzmożonego nakładu fizycznego, co wiąże się z dużym wydatkiem energetycznym. Dodatkową trudnością przy pracy fizycznej mogą być ciężkie warunki atmosferyczne – wysokie bądź niskie temperatury, które wpływają na jakość wykonywanej pracy. Pracodawca jest w takich sytuacjach zobowiązany do zapewnienia swoim podwładnym dodatkowej wody lub innych napojów profilaktycznych.

 

Zasady dotyczące tego, komu szef musi dostarczyć napoje, określa Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów.

 

Zgodnie z artykułem 4. tego aktu woda dla pracowników należy się osobom zatrudnionym:

 

1) w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25°C,
2) w warunkach mikroklimatu zimnego, charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1000,
3) przy pracach na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia poniżej 10°C lub powyżej 25°C,
4) przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet,
5) na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C.

 

Co więcej, w przypadku opisanym w punkcie pierwszym, firma jest zobowiązana do dostarczenia podwładnym napojów wzbogaconych o witaminy i sole mineralne.

 

To, które stanowiska są związane z wykonywaniem pracy uciążliwej lub w trudnych warunkach, i w związku z tym wymagają dostarczenia dodatkowych napojów, ustala pracodawca w porozumieniu z organizacją związkową bądź po otrzymaniu opinii przedstawicieli pracowników (jeśli w firmie nie ma związku zawodowego).

 

Kiedy należy się woda dla pracowników?

 

Kwestia dostarczenia napojów i wody w pracy w przypadku wyżej wspomnianych prac jest zatem jasna. Czy jednak szef powinien również zapewnić je np. pracownikom biurowym, pracownikom wykonującym obowiązki w sklepach, salonach usługowych i innych miejscach, które są najczęściej klimatyzowane? Co w przypadku osób, których praca nie powoduje tak silnego obciążenia fizycznego (jak to opisano w rozporządzeniu)?

 

Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Jak stanowi art. 112. tego aktu:

 

Pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody, inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników.

 

Z powyższego przepisu jasno wynika, że szef musi zapewnić podwładnym dostęp do wody pitnej, niezależnie od stanowiska pracy.

 

Woda w pracy – co wybrać: dystrybutor czy wodę butelkowaną?

 

Woda, jaką pracodawca jest zobligowany zapewnić w firmie, nie może być niskiej jakości. Musi ona spełniać wszystkie wymagania określone w rozporządzeniu w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

 

Jeśli firma decyduje się na zorganizowanie samodzielnego miejsca czerpania wody zdatnej do picia, musi ono być oddalone od stanowisk pracy o co najmniej 75 metrów. Co więcej, wszelkie przewody, zbiorniki i miejsca czerpania powinny mieć właściwe zabezpieczenia przed zanieczyszczeniem, zakażeniem bakteriami itp.

 

W miastach oczywiście pracodawcy mają w zasadzie do wyboru dwie opcje: zapewnienie wody z dystrybutora lub wody butelkowanej. Woda z dystrybutora bywa zwykle tańsza. To także bardziej ekologiczny wybór – generowana jest mniejsza liczba śmieci, w tym wypadku plastikowych butelek. Z drugiej strony za opowiedzeniem się za wodą butelkowaną mogą stać kwestie praktyczne. Przykładowo, podwładni wykonują obowiązki w terenie lub na dużym obszarze – w takim wypadku wygodniej jest zabrać butelkę wody ze sobą niż np. szukać dystrybutora w odległej części terenu przedsiębiorstwa itp. Woda butelkowana jest także dostarczana zazwyczaj do sal konferencyjnych.

 

Warto dodać, że butelki i dystrybutor to nie jedyne rozwiązania dostępne na rynku. Coraz więcej pracodawców decyduje się na zamontowanie filtrów wody kranowej, a także zaopatrzenie pracowników w bidony. W ten sposób liczba generowanych przez firmę śmieci – plastikowych butelek – może zostać znacznie ograniczona.

 

Woda dla pracowników – czy można odliczyć VAT?

 

Wydatki, jakie pracodawca ponosi na zakup napojów, w tym wody dla pracowników, stanowią dla niego koszty uzyskania przychodu. Czy firma może dokonać odliczenia VAT? Jak czytamy w interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 kwietnia 2021 r. (0114-KDIP4-3.4012.2.2021.2.IG, Odliczanie VAT w związku z nabyciem artykułów spożywczych na rzecz pracowników, współpracowników oraz kontrahentów):

 

(...) Organ podatkowy wskazał, że w odniesieniu do tej grupy produktów tj. wody, mleka, kawy, herbaty, cukru, które są udostępniane pracownikom z przeznaczeniem do przygotowania zimnych i gorących napojów w godzinach pracy zgodnie z § 112 ww. rozporządzenia [tj. przywołanego wyżej rozporządzenia o bhp – przyp. red.] i mają pośredni związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia VAT wynikającego z dokumentów zakupu. Są bowiem wykorzystywane, w związku z przepisami bhp, do prawidłowego funkcjonowania firmy (...).

 

Picie wody – zalety

 

Ludzkie ciało składa się w około 70% z wody, przy czym sam mózg aż w około 80%. Co więcej, każdego dnia pozbywamy się około 2,5-3 litrów wody. Uzupełnianie płynów jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, w tym nie tylko sprawności ruchowej, ale i wykonywania pracy intelektualnej.

 

Objawy odwodnienia zaczynamy odczuwać bardzo szybko. Na początku pojawia się uczucie pragnienia, potem możemy odczuwać między innymi:

 

  • suchość w ustach,
  • ból głowy,
  • zawroty głowy,
  • senność lub nadmierne pobudzenie,
  • osłabienie,
  • opuchnięcie języka i trudności w mówieniu.

 

W skrajnych przypadkach pojawiają się drgawki, majaczenie, iluzje wzrokowe i utrata przytomności, a po jakimś czasie śmierć. Warto pamiętać, że odwodnić możemy się zarówno latem, jak i zimą. Dlatego o każdej porze roku i w każdych warunkach atmosferycznych powinniśmy pamiętać o regularnym uzupełnianiu płynów. Gdy jest ciepło, kiedy się ruszamy – i zarazem bardziej intensywnie pocimy – powinniśmy pić więcej. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca przyjmowanie około 3 litrów wody dziennie.

 

Dlaczego warto pamiętać o tej zasadzie i zawsze mieć pod ręką szklankę lub butelkę z wodą? Jak wyżej wspomniano, zapewnia ona poprawne funkcjonowanie organizmu. Między innymi uczestniczy w przemianie materii, usuwa toksyny, transportuje w ciele tlen, składniki odżywcze, hormony. Woda jest także kluczowa w regulacji ciepłoty organizmu. Gdy jesteśmy nawodnieni, mamy więcej energii, łatwiej nam się skoncentrować, jesteśmy sprawni i psychicznie, i fizycznie.

 

Sprawdź także, kiedy pracodawca ma obowiązek zapewnienia posiłków dla pracowników.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Elektromonter maszyn i urządzeń przemysłowych

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, Okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   11 000 - 14 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Montaż komponentów elektrycznych. Uruchamianie maszyn i urządzeń automatyzacyjnych. Diagnostyka i naprawa awarii. Instalacja czujników i falowników. Układanie kabli według planów. Budowa szaf sterowniczych.
  • Konsultant Serwisowy

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za: Obsługa klienta w zakresie serwisu i sprzedaży dla agregatów chłodniczych pojazdów dostawczych i ciężarowych. Budowanie i utrzymywanie relacji z klientami. Tworzenie kosztorysów i zarządzanie planowaniem serwisu. Przyjmowanie i...
  • Konsultant ds. blacharsko-lakierniczych

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Kompleksowa obsługa klienta w procesie likwidacji szkód, Dokonywanie kalkulacji i zamawianie części do napraw, Bieżąca komunikacja z klientami o postępach prac, Monitorowanie i kontrolowanie jakości wykonywanych napraw, Zarządzanie dokumentacją i rozliczanie finansowe.
  • Lakiernik Pojazdów

    APEX - THERMO KING sp. z o.o.   Bydgoszcz    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Lakierowanie pojazdów ciężarowych i naczep. Przygotowanie elementów do lakierowania. Zachowanie standardów jakości w wykonywanej pracy.
  • Global Benefits Analyst with French or Italian

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    What the day will look like As Global Benefits Analyst you will be responsible for your own portfolio of clients ensuring the tasks allocated to you are completed timely and of high standard. You will be required to actively attend regular meetings with the Global Benefits Consultants to discuss...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.