Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wizerunek firmy – kreowanie, rodzaje, czynniki, elementy, ochrona

Wizerunek firmy – kreowanie, rodzaje, czynniki, elementy, ochrona

 
Wizerunek firmy – kreowanie, rodzaje, czynniki, elementy, ochrona

Kreowanie wizerunku firmy

 

Wizerunek firmy to szereg różnych elementów, które pozwalają klientom identyfikować dane przedsiębiorstwo. Należy zadbać o spójny obraz pozytywnie kojarzący się społeczeństwu, a pomogą w tym systematyczne, długoterminowe działania. Pozwalają one wypromować markę i wpływają na ugruntowanie pozycji na rynku. Stworzenie spójnego obrazu nie jest łatwym zadaniem. Dlatego większość właścicieli firm decyduje się na zatrudnienie specjalistów od budowania marki.

 

Rodzaje wizerunku

 

Możemy rozróżnić następujące rodzaje biznesowego wizerunku:

• rzeczywisty – jest to obraz, jaki ma dana firma wśród społeczeństwa,
• lustrzany – sposób, w jaki przedsiębiorstwo jest postrzegane przez pracowników,
• pożądany – docelowe przedstawienie marki, jakie firma chce wykreować na rynku,
• optymalny – jest to swoista mieszkanka wcześniej wymienionych przykładów.

 

Elementy wizerunku firmy

 

Aby wykreować pozytywny wizerunek marki, należy na początku dowiedzieć się, jakie elementy go tworzą. Jedną z ważniejszych części jest logo oraz graficzna identyfikacja firmy. Składają się na nią między innymi: stopka w mailu, papier firmowy, czcionki używane w materiałach marketingowych, kolory kojarzące się z firmą, wzory ofert oraz zdjęcia zamieszczane na stronach internetowych lub w mediach społecznościowych.

 

Graficzna identyfikacja przedsiębiorstwa będzie widoczna między innymi na witrynie internetowej, która powinna stanowić wizytówkę marki. Dlatego strona www jest bardzo ważnym elementem promocji. Musi być cały czas aktualizowana, żeby nie pojawiały się na niej żadne błędy lub przestarzałe informacje. Obecnie praktycznie każde przedsiębiorstwo decyduje się na stworzenie profilu w mediach społecznościowych. Treści, które są zamieszczane w postach, również składają się na obraz marki. Dlatego powinny być przemyślane.

 

Na wizerunek firmy ma wpływ jakość świadczonych usług. Ludzie bardzo często dzielą się w internecie opiniami na temat produktów. W związku z tym kluczowe jest, aby przedsiębiorstwo nie musiało się wstydzić żadnych „wpadek”, które mogłyby podważyć zaufanie klientów.

 

Czynniki kształtujące wizerunek firmy

 

Budowanie marki firmy to długofalowy proces, który powinien być przemyślany. Tylko wtedy po pewnym czasie będzie można zauważyć pierwsze efekty. Na samym początku przedsiębiorstwo musi określić swoje cele. Jest to ważne dla wewnętrznego funkcjonowania. Pracownicy powinni wiedzieć, do czego dążą. Jednym z czynników, który wpływa na kreowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa, jest także opinia zatrudnionych osób. Nie tylko zdanie klientów się liczy. Zyski i dobra organizacja pracy zależy również od stopnia satysfakcji zatrudnionych.

 

Budowanie pozytywnych relacji z klientami oraz kontrahentami to klucz do sukcesu. Jasne zasady np. sprzedaży internetowej sprawią, że wielu ludzi zdecyduje się na ponowne skorzystanie z usług przedsiębiorstwa.


Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wizerunek marki jest przejrzystość w działaniu. Można posłużyć się tutaj przykładem. Kilka lat temu pewna znana firma odzieżowa wpuściła serię reklam, w których była mowa o rezygnacji z taniej siły roboczej z krajów słabo rozwiniętych. Miało to na celu podkreślenie, iż celem przedsiębiorstwa jest poszanowanie godności każdego człowieka, dlatego została podjęta decyzja o zrezygnowaniu z wyzysku. Kilka miesięcy później wyszła na jaw informacja, że właśnie ta firma ma swoje fabryki w jednym z biedniejszych państw. Dodatkowo pracowały w niej dzieci za bardzo niską kwotę. Oczywiście cała sprawa skończyła się skandalem, a znana marka odzieżowa przez kilka lat musiała odbudowywać zaufanie. Jest to przykład tego, jak w prosty sposób zniszczyć przez lata wypracowany pozytywny wizerunek.

 

Ochrona wizerunku firmy

 

Niestety wiele firm w walce o dobry wizerunek dopuszcza się pewnych nadużyć. Coraz częściej możemy się spotkać z zamawianiem przez konkurencję negatywnych opinii o produktach konkurencyjnego przedsiębiorstwa. Zatrudnia się wtedy ludzi, którzy na różnych portalach internetowych będą tworzyć fałszywe posty np. o braku profesjonalizmu oferowanych usług czy niskiej jakości produktów. Takie działania nazywają się czarnym PR-em. Aby temu zapobiec, niektóre firmy decydują się na ochronę wizerunku. Ma to polegać na monitoringu opinii w internecie. Istotna jest także kompleksowa analiza potencjalnych zagrożeń oraz opracowanie strategii radzenia sobie z nimi. Dzięki temu będzie można szybko przedsięwziąć odpowiednie kroki, gdy dojdzie do nieprzewidzianych i nieprzyjemnych sytuacji.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!