Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wizerunek firmy – kreowanie, rodzaje, czynniki, elementy, ochrona

Wizerunek firmy – kreowanie, rodzaje, czynniki, elementy, ochrona

 
Wizerunek firmy – kreowanie, rodzaje, czynniki, elementy, ochrona

Kreowanie wizerunku firmy

 

Wizerunek firmy to szereg różnych elementów, które pozwalają klientom identyfikować dane przedsiębiorstwo. Należy zadbać o spójny obraz pozytywnie kojarzący się społeczeństwu, a pomogą w tym systematyczne, długoterminowe działania. Pozwalają one wypromować markę i wpływają na ugruntowanie pozycji na rynku. Stworzenie spójnego obrazu nie jest łatwym zadaniem. Dlatego większość właścicieli firm decyduje się na zatrudnienie specjalistów od budowania marki.

 

Rodzaje wizerunku

 

Możemy rozróżnić następujące rodzaje biznesowego wizerunku:

• rzeczywisty – jest to obraz, jaki ma dana firma wśród społeczeństwa,
• lustrzany – sposób, w jaki przedsiębiorstwo jest postrzegane przez pracowników,
• pożądany – docelowe przedstawienie marki, jakie firma chce wykreować na rynku,
• optymalny – jest to swoista mieszkanka wcześniej wymienionych przykładów.

 

Elementy wizerunku firmy

 

Aby wykreować pozytywny wizerunek marki, należy na początku dowiedzieć się, jakie elementy go tworzą. Jedną z ważniejszych części jest logo oraz graficzna identyfikacja firmy. Składają się na nią między innymi: stopka w mailu, papier firmowy, czcionki używane w materiałach marketingowych, kolory kojarzące się z firmą, wzory ofert oraz zdjęcia zamieszczane na stronach internetowych lub w mediach społecznościowych.

 

Graficzna identyfikacja przedsiębiorstwa będzie widoczna między innymi na witrynie internetowej, która powinna stanowić wizytówkę marki. Dlatego strona www jest bardzo ważnym elementem promocji. Musi być cały czas aktualizowana, żeby nie pojawiały się na niej żadne błędy lub przestarzałe informacje. Obecnie praktycznie każde przedsiębiorstwo decyduje się na stworzenie profilu w mediach społecznościowych. Treści, które są zamieszczane w postach, również składają się na obraz marki. Dlatego powinny być przemyślane.

 

Na wizerunek firmy ma wpływ jakość świadczonych usług. Ludzie bardzo często dzielą się w internecie opiniami na temat produktów. W związku z tym kluczowe jest, aby przedsiębiorstwo nie musiało się wstydzić żadnych „wpadek”, które mogłyby podważyć zaufanie klientów.

 

Czynniki kształtujące wizerunek firmy

 

Budowanie marki firmy to długofalowy proces, który powinien być przemyślany. Tylko wtedy po pewnym czasie będzie można zauważyć pierwsze efekty. Na samym początku przedsiębiorstwo musi określić swoje cele. Jest to ważne dla wewnętrznego funkcjonowania. Pracownicy powinni wiedzieć, do czego dążą. Jednym z czynników, który wpływa na kreowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa, jest także opinia zatrudnionych osób. Nie tylko zdanie klientów się liczy. Zyski i dobra organizacja pracy zależy również od stopnia satysfakcji zatrudnionych.

 

Budowanie pozytywnych relacji z klientami oraz kontrahentami to klucz do sukcesu. Jasne zasady np. sprzedaży internetowej sprawią, że wielu ludzi zdecyduje się na ponowne skorzystanie z usług przedsiębiorstwa.


Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wizerunek marki jest przejrzystość w działaniu. Można posłużyć się tutaj przykładem. Kilka lat temu pewna znana firma odzieżowa wpuściła serię reklam, w których była mowa o rezygnacji z taniej siły roboczej z krajów słabo rozwiniętych. Miało to na celu podkreślenie, iż celem przedsiębiorstwa jest poszanowanie godności każdego człowieka, dlatego została podjęta decyzja o zrezygnowaniu z wyzysku. Kilka miesięcy później wyszła na jaw informacja, że właśnie ta firma ma swoje fabryki w jednym z biedniejszych państw. Dodatkowo pracowały w niej dzieci za bardzo niską kwotę. Oczywiście cała sprawa skończyła się skandalem, a znana marka odzieżowa przez kilka lat musiała odbudowywać zaufanie. Jest to przykład tego, jak w prosty sposób zniszczyć przez lata wypracowany pozytywny wizerunek.

 

Ochrona wizerunku firmy

 

Niestety wiele firm w walce o dobry wizerunek dopuszcza się pewnych nadużyć. Coraz częściej możemy się spotkać z zamawianiem przez konkurencję negatywnych opinii o produktach konkurencyjnego przedsiębiorstwa. Zatrudnia się wtedy ludzi, którzy na różnych portalach internetowych będą tworzyć fałszywe posty np. o braku profesjonalizmu oferowanych usług czy niskiej jakości produktów. Takie działania nazywają się czarnym PR-em. Aby temu zapobiec, niektóre firmy decydują się na ochronę wizerunku. Ma to polegać na monitoringu opinii w internecie. Istotna jest także kompleksowa analiza potencjalnych zagrożeń oraz opracowanie strategii radzenia sobie z nimi. Dzięki temu będzie można szybko przedsięwziąć odpowiednie kroki, gdy dojdzie do nieprzewidzianych i nieprzyjemnych sytuacji.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.