Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Więcej wraca niż wyjeżdża. Kiedy w powrocie pomoże nam konsul?

Więcej wraca niż wyjeżdża. Kiedy w powrocie pomoże nam konsul?

 
Więcej wraca niż wyjeżdża. Kiedy w powrocie pomoże nam konsul?

Polacy przebywający za granicą w razie nieprzewidzianych trudności nie są pozostawieni bez opieki państwa. Kiedy można zgłosić się o pomoc do konsula? Jaki jest zakres wsparcia polskiej ambasady dla rodaków decydujących się na powrót do kraju?

 

W jakich sytuacjach możemy prosić o pomoc konsula?

 

Na całym świecie znajdują się setki polskich placówek dyplomatycznych i przedstawicielstw. Są to konsulaty generalne, konsulaty honorowe, ambasady, stałe przedstawicielstwa, misje, wydziały i tymczasowe punkty konsularne, Instytuty Polskie. Placówki te mają za zadanie reprezentowanie naszego kraju za granicą, dbanie o interesy Polaków, krzewienie polskiej kultury czy podtrzymywanie więzi przebywających na emigracji rodaków z ojczyzną.

 

Pomoc finansowa dla Polaków jest możliwa w określonych okolicznościach, takich jak m.in.:

  • doświadczanie przemocy,
  • łamanie praw,
  • nagły i poważny wypadek/ choroba,
  • zatrzymanie/ aresztowanie,
  • uzasadniona konieczność nagłego powrotu do Polski/kraju zamieszkania i brak pieniędzy do pokrycia jego kosztów.

Czy możemy prosić konsulat o pomoc finansową?

 

Odpowiedź brzmi: tak. W przypadku braku niezbędnych środków finansowych na powrót konsulat RP może zapłacić za podróż. Nie oznacza to jednak, że placówka w każdym przypadku pokryje koszty powrotu z emigracji. Taka pomoc udzielana jest tylko w szczególnych sytuacjach, a każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie. Wyjątkowo wsparcie finansowe może zostać przekazane z urzędu, jednak zazwyczaj znajdująca się w trudnej sytuacji osoba musi złożyć wniosek i poczekać na jego rozpatrzenie.

 

Nie jest to bezzwrotna dotacja. Konsulat udziela pomocy, kiedy wnioskujący złoży oświadczenie, że zobowiązuje się do zwrotu całości lub części kwoty we wskazanym terminie (od miesiąca do trzech miesięcy po skorzystaniu z pomocy finansowej). Inną opcją jest przekazanie przez osoby trzecie, np. bliskich na rachunek bankowy placówki dyplomatycznej bądź ministerstwa spraw zagranicznych kwoty w wysokości równej kwocie pomocy finansowej.

 

Prawo konsularne (Dz.U. 2015 poz. 1274) stanowi, że konsulat ma też możliwość udzielenia zapomogi obywatelom polskim lub pochodzenia polskiego na zabezpieczenie podstawowych potrzeb życiowych (kupno jedzenia, leków, ubrań, pomocy szkolnych, opłacenia niezbędnej opieki). W tym wypadku wnioskujący musi wykazać, że znajduje się bez środków do życia. Zapomoga w gotówce przekazywana jest za pokwitowaniem.

 

W jakich przypadkach nie możemy liczyć na pomoc konsulatu?

 

Wskazówek na ten temat udziela rządowa witryna powroty.gov.pl. Przypomina między innymi, że konsul nie ma możliwości: regulować jakichkolwiek zobowiązań finansowych, takich jak przykładowo: mandaty, długi, grzywny, koszty postępowania sądowego, koszty transportu ciała lub prochów do kraju, koszty pogrzebu, pomocy lekarskiej i leczenia za granicą.

 

Konsulaty i inne placówki dyplomatyczne nie pełnią funkcji biur turystycznych, urzędów pracy, pośredników nieruchomości czy domów opieki społecznej. Konsul to również nie adwokat, który reprezentuje interes Polaka w jakimś sporze, nie będzie też ingerować w decyzje lokalnych urzędów imigracyjnych.Placówka nie podejmie działań sprzecznych z prawem polskim oraz kraju urzędowania.

 

Wyjazdy Polaków za granicę na pobyt czasowy i stały monitoruje Główny Urząd Statystyczny. Ostatni raport dotyczy rozmiarów i kierunków czasowej emigracji z Polski w latach 2004-2018. Jak wyjaśnia GUS: w końcu 2018 r. poza granicami Polski przebywało czasowo około 2455 tys. stałych mieszkańców naszego kraju, tj. o 85 tys. (3%) mniej niż w 2017 r. W Europie przebywało około 2155 tys. osób (o 86 tys. mniej niż w 2017 r.), większość z nich – około 2031 tys. – przebywała w krajach członkowskich UE. Spośród krajów UE, najwięcej polskich emigrantów przebywało w Niemczech (706 tys.), Wielkiej Brytanii (695 tys.), Holandii (123 tys.) oraz w Irlandii (113 tys.).

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    9 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    10 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    10 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    14 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu opieki seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska wykonywanie zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Psycholog / Pedagog specjalny

    Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ABATEAM   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska prowadzenie terapii indywidualnej i/lub opcjonalnie grupowej (5 osobowej, 2 godz. dziennie przy wsparciu Pedagoga Specjalnego lub Psychologa) przygotowanie programów terapeutycznych; monitorowanie postępów; bieżąca kontakt z rodzicami;

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?