Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ustawa antykryzysowa - co to jest, wpływ na umowy na czas określony, prawo pracy

Ustawa antykryzysowa - co to jest, wpływ na umowy na czas określony, prawo pracy

 
Ustawa antykryzysowa - co to jest, wpływ na umowy na czas określony, prawo pracy

W latach 2009 - 2011 w związku z kryzysem gospodarczym, wprowadzono w Polsce ustawę specjalną, która popularnie nazywana jest ustawą antykryzysową. Miała ona na celu złagodzenie skutków kryzysu dla przedsiębiorców i pracowników. W 2013 wprowadzono kolejną ustawę, która została nazwana drugą ustawą antykryzysową i która wprowadziła nieco inne narzędzia do walki z kryzysem. Co warto o nich wiedzieć?

 

Ustawa antykryzysowa co to jest?

 

Jest to dokument specjalny, stworzony w celu ułatwienia firmom funkcjonowania na trudniejszym rynku, który doświadczał kryzysu ekonomicznego i gospodarczego. W założeniu była to ustawa kierowana do przedsiębiorców, których firmy znalazły się w trudnej sytuacji finansowej oraz do pracowników tych firm. Jednocześnie, część przepisów objęła swoim zakresem działania wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od ich sytuacji ekonomicznej. Byli oni uprawnieni do korzystania z postanowień ustawy. Pierwsza ustawa antykryzysowa została chwalona 1 lipca 2009 roku. Ustawa antykryzysowa dla pracodawców i pracowników miała na celu złagodzić skutki kryzysu ekonomicznego. Jej wejście w życie nastąpiło 22 sierpnia 2009 roku (Dz.U. 2009 nr 125 poz. 1035). 


Ustawa antykryzysowa zmiany w prawie pracy


Na mocy ustawy pracodawca zyskał kilka narzędzi, które pozwalały mu na przetrwanie okresu stagnacji ekonomicznej. Dotyczyły one przede wszystkim umowy o pracę na czas określony, czasu pracy oraz możliwości uniknięcia wypłaty odprawy zwalnianemu pracownikowi. Poza tym wprowadzono:


    • Zniesienie limitu umów na czas określony – pracodawcy mogli zawierać nieograniczoną liczbę umów na czas nieokreślony z pracownikiem, pod warunkiem, że łączny czas ich trwania nie przekroczy 24 miesięcy.
    • Ustawa antykryzysowa a czas pracy – dzięki wprowadzeniu ustawy, pracodawcy mogli wydłużyć okres rozliczeniowy do 12 miesięcy w każdym systemie czasu pracy. Ustawa wprowadziła również możliwość tworzenia indywidualnych harmonogramów czasu pracy, w ramach których ponowne rozpoczęcie pracy w tej samej dobie nie stanowiło pracy w godzinach nadliczbowych. Oczywiście przepisy dotyczące dobowego i tygodniowego odpoczynku nie mogły być naruszone.


Dodatkowo, ustawa wprowadziła narzędzia finansowe:
    • Subsydiowanie zatrudnienia dla pracodawców, u których wystąpił spadek obrotów gospodarczych (sprzedaż) nie mniejszy niż 25% w ujęciu ilościowym lub wartościowym w ciągu kolejnych 3 miesięcy (rok do roku).
    • Świadczenia dla pracowników przedsiębiorców w trudnej sytuacji finansowej, którzy wyrazili zgodę na objęcie ich przestojem ekonomicznych na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. Świadczenia te objęły wypłatę wynagrodzenia w wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium z Funduszu pracy na czas szkolenia lub studiów podyplomowych.
    • Wsparcie dla przedsiębiorców z FGŚP na opłatę składek na ubezpieczenie społeczne pracowników na czas maksymalnie 6 miesięcy.


Po okresie obowiązywania pierwszej ustawy, sytuacja na polskim rynku pracy nadal nie była dobra, dlatego w 2013 roku stworzono drugą specustawę, której celem była pomoc przedsiębiorstwom dotkniętym kryzysem oraz pracownikom zagrożonym utratą miejsc pracy. Druga ustawa antykryzysowa jest to ustawa z 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.


Główne założenia drugiej ustawy to:
    • Udzielanie bezpośredniej pomocy finansowej z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dopłaty do wynagrodzeń pracowników w firmach zagrożonych upadłością,
    • Dofinansowanie z Fundusz pracy kosztów szkoleń pracowników objętych przestojem ekonomicznym lub obniżonym czasem pracy.
Dotyczy ona tych przedsiębiorców, którzy mogą wykazać spadek obrotów nie mniejszy niż 15% w ciągu kolejnych 6 miesięcy.


Ustawa antykryzysowa – do kiedy obowiązuje?


Pierwsza ustawa antykryzysowa czas trwania miała z góry określony i obowiązywała do końca 2011 roku. Druga ustawa pozwalała na zawieranie umów o dofinansowanie szkoleń dla pracowników lub wypłatę świadczeń do 30 czerwca 2014 roku, a po tym okresie prowadzi się miesięczny monitoring stopy bezrobocia i w sytuacji koniecznej wydawane jest rozporządzenie określające kwotę i okres stosowania pomocy dla przedsiębiorców. Druga ustawa antykryzysowa obowiązuje do de facto nieokreślonego czasu. Jej ustalenia są nadal w mocy. W ustawie, w art. 30 rozpisano limity wydatków będące skutkiem finansowym ustawy do 2022 roku.

 

Ustawa antykryzysowa a umowa o pracę na czas określony 


Ustawa antykryzysowa wprowadziła przede wszystkim nielimitowane umowy o pracę na czas określony, które mogły być zawierane z pracownikiem. Przed wprowadzeniem ustawy, pracodawca mógł zawrzeć z pracownikiem maksymalnie dwie umowy na czas określony, a kolejna umowa była już automatycznie przekształcana w umowę na czas nieokreślony. Przepisy antykryzysowe wprowadziły jedynie limit okresu zatrudnienia na umowach na czas określony do maksymalnie 24 miesięcy (łącznie).

 

Trzecia umowa o pracę a ustawa antykryzysowa


W myśl ustawy pracodawca może zawierać z pracownikiem dowolną liczbę umów na czas określony, ale musi pamiętać, by łączny ich czas trwania nie przekroczył 24 miesięcy. Tym samym, ustawa antykryzysowa umożliwiła umowy terminowe zawierane na krótkie okresy z jednym pracodawcą w nielimitowanej liczbie. Jednak ta możliwość obecnie już nie obowiązuje.

 

Ustawa antykryzysowa – prawo pracy 


W momencie tworzenia ustawy antykryzysowej, Kodeks pracy nie obejmował elementów związanych np. z możliwością wydłużania okresu rozliczeniowego czasu pracy. Ustawa antykryzysowa czas pracy (jego rozliczenie) wydłużyła do 12 miesięcy. Po tym jak przestała obowiązywać, pracodawcy musieli powrócić do standardowego rozliczania czasu pracy, obejmującego maksymalnie 4 miesiące. W sierpniu 2013 roku, do Kodeksu pracy weszła nowelizacja, która włączyła przepisy antykryzysowe w prawo pracy i wprowadziła możliwość wydłużenia okresu rozliczeniowego do 12 miesięcy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...
  • UK Client Service Delivery Administrator

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    What the day will look like Administering mailboxes, Document Management System, and responding to queries from stakeholders, and members of the plan withing agreed time. Managing, updating websites and mobile apps & ensuring they work accurately. Supervising and controlling DC-related financial...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Finance Application Support Analyst - French Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    7 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...

Najnowsze artykuły

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.