Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop wypoczynkowy - co warto zrobić przed wyjazdem?

Urlop wypoczynkowy - co warto zrobić przed wyjazdem?

 
Urlop wypoczynkowy - co warto zrobić przed wyjazdem?

Oczami wyobraźni widzisz już siebie wygrzewającego się w słońcu na rajskich plażach? Nic dziwnego, w końcu lato większości z nas kojarzy się z zasłużonym odpoczynkiem po całorocznej pracy. Zanim jednak zaczniesz pakować walizki, zadbaj o to, by płynnie przejść z zawodowych obowiązków do trybu relaksu. Jak zaplanować urlop, by nie myśleć o pracy na wyjeździe?

 

Planowanie urlopu


Jeśli długi urlop poprzedza wytężona praca, warto przygotowanie do urlopu rozłożyć nawet na kilka tygodni. I nie chodzi bynajmniej o prasowanie ubrań i pakowanie walizki. Sprawdzenie, ile mamy jeszcze do zrobienia, jakie są terminy, co wymaga natychmiastowej reakcji, pozwoli stopniowo finalizować swoje działania i rozpocząć urlop ze spokojną głową.

Podobnie ma się sprawa z pojawiającymi się nowymi zadaniami. Jeśli wiemy, że nie zdążymy zrealizować kolejnego przedsięwzięcia, to warto porozumieć się z resztą zespołu co do możliwości włączenia się w niego po powrocie, by nie tworzyć niepotrzebnych przestojów i nie paraliżować pracy grupy. Zatem, zaplanuj urlop, uwzględniając nie tylko czas, który poprzedza wolne dni. Zadbaj także, aby po powrocie do pracy nie czuć dezorientacji i chaosu.

 

Planowanie urlopów w firmie – komunikacja w zespole


Zadania, które wymagają stałej koordynacji z twojej strony, warto rozdzielić między współpracowników. W ten sposób łatwiej będzie uniknąć niekomfortowych sytuacji, gdy jedna osoba zostanie nadmiernie obciążona obowiązkami urlopowicza. Poza tym rozdzielanie prac cementuje grupę i zwiększa poziom wzajemnego zaufania. Współpracownicy wiedzą, że mogą na siebie liczyć, a ich sprawy w trakcie urlopu również nie zostaną zaniedbane. Rozpisz jasne instrukcje dotyczące twoich obowiązków i wyślij wszystkim zainteresowanym mailem. Sprawy, które ty załatwiasz intuicyjnie i automatycznie, dla innych niekoniecznie mogą być równie proste.

 

Czy wszyscy wiedzą, że masz urlop?


Powiadomienie przełożonego, współpracowników oraz klientów o swojej nieobecności w biurze to podstawa budowania właściwych relacji formalnych. Wymagają tego nie tylko względy kulturowe, ale również kwestie praktyczne. W ten sposób zapobiega się niepotrzebnym nerwom tych, którzy będą potrzebowali konsultacji. Przed dniem wyjazdu konieczne jest ustawienie autorespondera, w którym znajdzie się przewidywany termin powrotu i kontakt do osoby zaznajomionej z twoimi obowiązkami. Dzięki temu współpracownicy i kontrahenci będą się czuli komfortowo oraz będą wiedzieć, gdzie zgłaszać swoje pytania czy potrzeby. 

 

Porządek na biurku musi być


Inną istotną sprawą jest uporządkowanie przestrzeni swojego biura czy biurka w taki sposób, by z jednej strony pogłębić wrażenie uporządkowania spraw zawodowych przed urlopem, a jednocześnie zapewnić osobom, które zostają na miejscu łatwy dostęp do potrzebnych im dokumentów. Moment przed urlopem może być tym właściwym, by dokonać krótkiej analizy „układu przestrzennego” w najbliższym otoczeniu. Warto posegregować dokumenty, wyrzucić niepotrzebne broszury czy ulotki, umyć kubki po kawie. Dzięki tym drobnym zabiegom będziesz wiedział, czy zakończyłeś już wszystkie bieżące sprawy, czy też może wciąż należy poświęcić czemuś uwagę. Planowanie urlopu wypoczynkowego potraktuj jako jedno z ważnych zadań. Jeśli wykonasz je starannie, powrót do pracy będzie przyjemniejszy.

 

Z walizką do pracy


Do pracy przychodzisz z walizką, a potem wybiegasz z nią prosto na lotnisko? To niekoniecznie dobry pomysł! Nie tylko dlatego, że bagaż przy biurku może skutecznie rozpraszać i powodować małą efektywność pracy, ale również dlatego, że zbyt gwałtowne przejście od „stanu pracy” do „stanu odpoczynku” może negatywnie wpłynąć na psychikę. Aby wziąć urlop i prawdziwie na nim wypocząć, potrzeba harmonijnego przejścia, a nie nagłego skoku z jednej rzeczywistości w drugą. Dlatego być może warto dać sobie więcej czasu, nie kupować biletów na pół godziny po zakończeniu pracy, ale poświęcić kilka godzin na przygotowanie się do relaksu.

Telefony od współpracowników, którzy próbują ustalić, gdzie zostawiłeś ważną fakturę albo co powiedzieć twojemu klientowi, nie pozwolą w pełni odpocząć i zapomnieć o obowiązkach. Działania takie jak wcześniejsze planowanie zadań, delegowanie obowiązków oraz uporządkowanie miejsca pracy, pozwalają ograniczyć stres związany z okresem urlopowym zarówno u osoby wyjeżdżającej, jak i u pracowników, którzy zostają w firmie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Monter / Instalator systemów powietrza i wody

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   13 000 - 14 498 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Montaż elementów hydrauliki i powietrza zgodnie z dokumentacją; Instalacja rurek oraz węży zgodnie z schematem; Praca na stalowych rurach o średnicy do 30 mm (wyginanie, dopasowywanie) Obsługa wymaganych w procesie instalacji maszyn (giętarek, automatycznych pił do cięcia)
  • Global Benefits Analyst with French or Italian

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    What the day will look like As Global Benefits Analyst you will be responsible for your own portfolio of clients ensuring the tasks allocated to you are completed timely and of high standard. You will be required to actively attend regular meetings with the Global Benefits Consultants to discuss...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Specjalista ds. Sprzedaży Oprogramowania

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres głównych obowiązków: kontakt z aktualnym klientem; doradztwo i sprzedaż rozwiązań i produktów Symfonii; rzetelne wprowadzanie informacji do systemu CRM; realizacja zadań wartościowych (plan sprzedaży), ilościowych (czynności) oraz jakościowych (rozmowy telefoniczne)
  • Team Leader Działu Produkcyjnego

    JMP Flowers Grupa Producentów Sp. z o.o.   Stężyca (pow. rycki, gm. Stężyca)    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków: planowanie pracy oraz organizacji pracy na poszczególnych obszarach; nadzorowanie i koordynowanie pracy zespołu; zbieranie danych i sporządzanie raportów jakościowych, wydajnościowych; uczestnictwo w spotkaniach tygodniowych Team Liderów; praca w systemie zmianowym;
  • Aon
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    What the day will look like You will work with our global clients daily and as a first point of contact, you’ll be responsible for providing help and guidance regarding clients’ benefits. Also, in your first 3 months: you'll learn how we organize employee benefits for our clients you'll get to...

Najnowsze artykuły

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?