Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Urlop nagrodowy – co to za urlop i komu przysługuje?

Urlop nagrodowy – co to za urlop i komu przysługuje?

 
Urlop nagrodowy – co to za urlop i komu przysługuje?

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom urlop wypoczynkowy, prawo do urlopu okolicznościowego, bezpłatnego… Istnieją grupy zawodowe, które poza kodeksem obowiązują dodatkowe akty prawne – określające ściślej zakres obowiązków, a czasem dające więcej przywilejów.

 

Urlop nagrodowy – co to jest

 

Jednym z benefitów, o których mowa jest tak zwany urlop nagrodowy. Zapisy na jego temat znajdują się w Ustawie z dnia 9 października 2009 r. o dyscyplinie wojskowej. W Dziale II możemy znaleźć wzmiankę o urlopie, jako jednej z form wyróżnienia, przyznawanego żołnierzowi za uczynki, które świadczą o „ofiarności i odwadze”. Są również wydawane za „szczególne osiągnięcia w wykonaniu zadań służbowych”.

 

Jak wynika z powyższej ustawy – urlop nagrodowy przysługuje żołnierzowi. Potwierdzenie tego możemy znaleźć w Ustawie z dnia 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Art. 70.1. 5) mówi o tym, że urlop nagrodowy przydzielany jest żołnierzom w czynnej służbie wojskowej.

 

Urlop nagrodowy w wojsku przydzielany jest żołnierzom jednorazowo w wymiarze od trzech do sześciu dni roboczych. Dodatkowo w ustawie o dyscyplinie znajduje się zapis, iż łącznie w ciągu roku liczba dni nie może przekroczyć dwunastu. Ograniczenie występuje, jeśli ktoś pełni służbę krócej niż rok. Wtedy łączny wymiar przydzielonego urlopu nagrodowego, jak przewiduje ustawa, „nie może przekroczyć liczby dni równej liczbie rozpoczętych miesięcy tej służby”.

 

Urlop nagrodowy pracownika – komu przysługuje?

 

Warto również wspomnieć, że często w regulaminach pracy umieszcza się zapis o urlopie nagrodowym pracownika. Najczęściej kryterium przydzielenia takiego wyróżnienia jest wzorowe wypełnianie obowiązków. Jeśli ktoś bezbłędnie wykonuje swoją pracę, przyczynia się do podnoszenia wydajności przedsiębiorstwa, przejawia inicjatywę – to jeśli regulamin (lub ewentualnie umowa o pracę) przewiduje tę formę – pracownik może liczyć na kilka dni urlopu.

 

W odpowiednich dokumentach powinien zostać uwzględniony zapis o tym, ile dokładnie dni otrzyma pracownik w danym okresie czasu, ile razy w roku kalendarzowym może zostać przyznane tego typu wyróżnienie. Dobrze jest też ustalić, jakie wynagrodzenie przysługuje za czas urlopu nagrodowego.

 

Benefity pracownicze są bardzo istotnym narzędziem motywacji. Dodatkowe dni wolne to ważny bodziec dla zatrudnionych, mogący mieć wpływ na efektywność wykonywanych obowiązków i na zaangażowanie w pracę.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Monter - Ślusarz

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika i SKM Stocznia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: montaż i prefabrykacja wyposażenia okrętowego (pokrywy, włazy, drzwi, okna, schody, barierki, fundamenty, wyposażenie pokładowe i inne konstrukcje stalowe) montaż urządzeń na podstawie dokumentacji technicznej; samokontrola wykonywanych prac pod kątem zgodności z...
  • Kierownik Działu Spedycji Morskiej / Kolejowej / Lotniczej

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twoje obowiązki: Realizuj plany sprzedażowe i strategie produktów; Zarządzaj budżetem oddziału; Rozwijaj współpracę z klientami; Nadzoruj procesy sprzedażowe; Zarządzaj zespołem; Uczestnicz w wydarzeniach branżowych;
  • Kierownik Serwisu Pojazdów Ciężarowych

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Główne zadania: Nadzorowanie działu serwisu pojazdów ciężkich; Utrzymanie floty ponad 250 pojazdów w dobrym stanie technicznym; Zapewnienie jakości i terminowości napraw; Tworzenie budżetów i planów rozwoju serwisu; Zarządzanie zespołem serwisowym (15 osób) Organizacja i ocena pracy...
  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od 20.08.2024r. Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,41€/godz.netto - inne prace)
  • Client Service Delivery Administrator with Norwegian

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    What the day will look like As a member of your team, you’d be responsible for providing administrative support in terms of available insurance policies by coordinating, validating, and verifying the data as well as directly contacting the Norwegian teams to deliver the best solutions available on...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...

Najnowsze artykuły

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?