Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Upadłość konsumencka - o czym warto wiedzieć

Upadłość konsumencka - o czym warto wiedzieć

 
Upadłość konsumencka - o czym warto wiedzieć

Upadłość konsumencka - co to jest?

 

Upadłość konsumencka jest to postępowanie sądowe, prowadzone wobec osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej (czyli konsumentów) i stały się niewypłacalne. Kiedy można mówić o niewypłacalności? Zgodnie z art. 11 pkt. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe: „dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych”. Czyli np. w sytuacji, w której zaciągnął pożyczkę i nie ma z czego jej spłacać.

 

Na czym polega upadłość konsumencka


Ogłoszenie upadłości osoby fizycznej polega na tym, że całość albo część jej długów zostaje umorzona. Dotyczy to kwot, których konsument nie jest w stanie oddać wierzycielom (i nic nie wskazuje na to, że sytuacja ulegnie poprawie). Upadłość pozwala zwolnić daną osobę z zobowiązań niemożliwych do spłaty.

Bankructwo konsumenckie skutkuje tym, że majątek lub jakaś jego część zostają sprzedane i z tych środków spłacani są wierzyciele dłużnika. Proces przeprowadza wskazany przez sąd syndyk. Weryfikuje on skalę roszczeń wobec konsumenta, dokonuje spisu majątku i spienięża go, a następnie spłaca poszczególnych wierzycieli.

 

Jak ogłosić upadłość konsumencką


Aby przystąpić do postępowania upadłościowego, należy złożyć wniosek. Wypełniony dokument wraz z dowodem dokonania opłaty (jej wysokość to 30 zł) należy złożyć w sądzie gospodarczym najbliższym miejsca zamieszkania. Sąd rozpatruje wniosek i jeśli zdecyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej osoby fizycznej, informacja trafia do publicznej wiadomości i syndyk rozpoczyna procedurę oddłużenia.

 

Upadłość konsumencka - warunki


Oddłużenie jest możliwe tylko wtedy, jeśli sąd uzna, że konsument działa i działał uczciwie oraz zgodnie z prawem, nie utajał swojego majątku, nie postępował, by zaszkodzić wierzycielom i nie doprowadził do zadłużenia umyślnie.

Podstawowym warunkiem jest oczywiście niewypłacalność trwająca powyżej 3 miesięcy. Zatem jednorazowy problem z opłaceniem np. rachunku za prąd nie będzie wystarczającą podstawą, by rozpocząć postępowanie upadłościowe.

 

Wniosek o upadłość konsumencką

 

Wedle ustawy prawo upadłościowe i naprawcze wniosek o ogłoszenie upadłości mógł złożyć jedynie sam zainteresowany. Wierzyciele, osoby trzecie ani nikt inny nie byli do tego uprawnieni. Obowiązujące obecnie prawo dopuszcza też inną możliwość. Od 2016 roku o ogłoszenie upadłości zadłużonej osoby, poza nią samą, mogą wnioskować także  wierzyciele, ale jedynie, jeśli dłużnik był przedsiębiorcą i od wykreślenia go z rejestru nie minął rok.


Obecnie obowiązują dwa wzory wniosku:
- wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej,
- wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.


Ustawa o upadłości konsumenckiej


W ciągu ostatnich lat zmieniały się zasady, na jakich przeprowadzana była upadłość konsumencka. Warunki dotyczące bankructwa konsumentów zmodyfikowała nowelizacja ustawy z 28.02.2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze z 29.08.2014 r. Już wtedy mówiono o liberalizacji zasad. Kolejne zmiany przyniosła obowiązująca od 1 stycznia 2016  r. ustawa Prawo restrukturyzacyjne.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - French Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Finance Application Support Analyst - Dutch Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 dni
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    1 dni
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.