Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Upadłość konsumencka - o czym warto wiedzieć

Upadłość konsumencka - o czym warto wiedzieć

 
Upadłość konsumencka - o czym warto wiedzieć

Upadłość konsumencka - co to jest?

 

Upadłość konsumencka jest to postępowanie sądowe, prowadzone wobec osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej (czyli konsumentów) i stały się niewypłacalne. Kiedy można mówić o niewypłacalności? Zgodnie z art. 11 pkt. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe: „dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych”. Czyli np. w sytuacji, w której zaciągnął pożyczkę i nie ma z czego jej spłacać.

 

Na czym polega upadłość konsumencka


Ogłoszenie upadłości osoby fizycznej polega na tym, że całość albo część jej długów zostaje umorzona. Dotyczy to kwot, których konsument nie jest w stanie oddać wierzycielom (i nic nie wskazuje na to, że sytuacja ulegnie poprawie). Upadłość pozwala zwolnić daną osobę z zobowiązań niemożliwych do spłaty.

Bankructwo konsumenckie skutkuje tym, że majątek lub jakaś jego część zostają sprzedane i z tych środków spłacani są wierzyciele dłużnika. Proces przeprowadza wskazany przez sąd syndyk. Weryfikuje on skalę roszczeń wobec konsumenta, dokonuje spisu majątku i spienięża go, a następnie spłaca poszczególnych wierzycieli.

 

Jak ogłosić upadłość konsumencką


Aby przystąpić do postępowania upadłościowego, należy złożyć wniosek. Wypełniony dokument wraz z dowodem dokonania opłaty (jej wysokość to 30 zł) należy złożyć w sądzie gospodarczym najbliższym miejsca zamieszkania. Sąd rozpatruje wniosek i jeśli zdecyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej osoby fizycznej, informacja trafia do publicznej wiadomości i syndyk rozpoczyna procedurę oddłużenia.

 

Upadłość konsumencka - warunki


Oddłużenie jest możliwe tylko wtedy, jeśli sąd uzna, że konsument działa i działał uczciwie oraz zgodnie z prawem, nie utajał swojego majątku, nie postępował, by zaszkodzić wierzycielom i nie doprowadził do zadłużenia umyślnie.

Podstawowym warunkiem jest oczywiście niewypłacalność trwająca powyżej 3 miesięcy. Zatem jednorazowy problem z opłaceniem np. rachunku za prąd nie będzie wystarczającą podstawą, by rozpocząć postępowanie upadłościowe.

 

Wniosek o upadłość konsumencką

 

Wedle ustawy prawo upadłościowe i naprawcze wniosek o ogłoszenie upadłości mógł złożyć jedynie sam zainteresowany. Wierzyciele, osoby trzecie ani nikt inny nie byli do tego uprawnieni. Obowiązujące obecnie prawo dopuszcza też inną możliwość. Od 2016 roku o ogłoszenie upadłości zadłużonej osoby, poza nią samą, mogą wnioskować także  wierzyciele, ale jedynie, jeśli dłużnik był przedsiębiorcą i od wykreślenia go z rejestru nie minął rok.


Obecnie obowiązują dwa wzory wniosku:
- wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej,
- wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.


Ustawa o upadłości konsumenckiej


W ciągu ostatnich lat zmieniały się zasady, na jakich przeprowadzana była upadłość konsumencka. Warunki dotyczące bankructwa konsumentów zmodyfikowała nowelizacja ustawy z 28.02.2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze z 29.08.2014 r. Już wtedy mówiono o liberalizacji zasad. Kolejne zmiany przyniosła obowiązująca od 1 stycznia 2016  r. ustawa Prawo restrukturyzacyjne.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    6 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    7 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    7 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.