Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Upadłość konsumencka - o czym warto wiedzieć

Upadłość konsumencka - o czym warto wiedzieć

 
Upadłość konsumencka - o czym warto wiedzieć

Upadłość konsumencka - co to jest?

 

Upadłość konsumencka jest to postępowanie sądowe, prowadzone wobec osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej (czyli konsumentów) i stały się niewypłacalne. Kiedy można mówić o niewypłacalności? Zgodnie z art. 11 pkt. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe: „dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych”. Czyli np. w sytuacji, w której zaciągnął pożyczkę i nie ma z czego jej spłacać.

 

Na czym polega upadłość konsumencka


Ogłoszenie upadłości osoby fizycznej polega na tym, że całość albo część jej długów zostaje umorzona. Dotyczy to kwot, których konsument nie jest w stanie oddać wierzycielom (i nic nie wskazuje na to, że sytuacja ulegnie poprawie). Upadłość pozwala zwolnić daną osobę z zobowiązań niemożliwych do spłaty.

Bankructwo konsumenckie skutkuje tym, że majątek lub jakaś jego część zostają sprzedane i z tych środków spłacani są wierzyciele dłużnika. Proces przeprowadza wskazany przez sąd syndyk. Weryfikuje on skalę roszczeń wobec konsumenta, dokonuje spisu majątku i spienięża go, a następnie spłaca poszczególnych wierzycieli.

 

Jak ogłosić upadłość konsumencką


Aby przystąpić do postępowania upadłościowego, należy złożyć wniosek. Wypełniony dokument wraz z dowodem dokonania opłaty (jej wysokość to 30 zł) należy złożyć w sądzie gospodarczym najbliższym miejsca zamieszkania. Sąd rozpatruje wniosek i jeśli zdecyduje się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej osoby fizycznej, informacja trafia do publicznej wiadomości i syndyk rozpoczyna procedurę oddłużenia.

 

Upadłość konsumencka - warunki


Oddłużenie jest możliwe tylko wtedy, jeśli sąd uzna, że konsument działa i działał uczciwie oraz zgodnie z prawem, nie utajał swojego majątku, nie postępował, by zaszkodzić wierzycielom i nie doprowadził do zadłużenia umyślnie.

Podstawowym warunkiem jest oczywiście niewypłacalność trwająca powyżej 3 miesięcy. Zatem jednorazowy problem z opłaceniem np. rachunku za prąd nie będzie wystarczającą podstawą, by rozpocząć postępowanie upadłościowe.

 

Wniosek o upadłość konsumencką

 

Wedle ustawy prawo upadłościowe i naprawcze wniosek o ogłoszenie upadłości mógł złożyć jedynie sam zainteresowany. Wierzyciele, osoby trzecie ani nikt inny nie byli do tego uprawnieni. Obowiązujące obecnie prawo dopuszcza też inną możliwość. Od 2016 roku o ogłoszenie upadłości zadłużonej osoby, poza nią samą, mogą wnioskować także  wierzyciele, ale jedynie, jeśli dłużnik był przedsiębiorcą i od wykreślenia go z rejestru nie minął rok.


Obecnie obowiązują dwa wzory wniosku:
- wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej,
- wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.


Ustawa o upadłości konsumenckiej


W ciągu ostatnich lat zmieniały się zasady, na jakich przeprowadzana była upadłość konsumencka. Warunki dotyczące bankructwa konsumentów zmodyfikowała nowelizacja ustawy z 28.02.2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze z 29.08.2014 r. Już wtedy mówiono o liberalizacji zasad. Kolejne zmiany przyniosła obowiązująca od 1 stycznia 2016  r. ustawa Prawo restrukturyzacyjne.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Opis stanowiska: pozyskiwanie nowych klientów; sprzedaż usług nowym klientom; praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole)...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.