Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Umowy śmieciowe – wady i zalety

Umowy śmieciowe – wady i zalety

 
Umowy śmieciowe – wady i zalety

Umowy śmieciowe – czym są

 

Do umów śmieciowych zalicza się dwie umowy cywilnoprawne: umowę-zlecenie oraz umowę o dzieło. Jak wskazuje nazewnictwo, w regulacjach między stronami podpisującymi takie zobowiązania, stosuje się przepisy prawa, które znajdują się w Kodeksie cywilnym. To zupełnie odmienny sposób zawierania porozumienia niż w przypadku umowy etatowej, regulowanej przepisami Kodeksu pracy.

 

Warto też dodać, że niektórzy do śmieciowych umów o pracę zaliczają umowę na czas określony. Tak samo bowiem jak wspomniane wyżej, dokument podpisany na czas określony nie daje tak dużej gwarancji stałości zatrudnienia, jak w przypadku etatu na czas nieokreślony.

 

Umowy śmieciowe – ZUS

 

Co oznacza umowa śmieciowa w kontekście opłacania składek? Umowa-zlecenie zapewnia zleceniobiorcy ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe, natomiast chorobowe jest dobrowolne. W przypadku drugiej umowy śmieciowej wykonawca dzieła nie podlega składkom. Obowiązek ubezpieczenia społecznego występuje, gdy wykonawca umowy o dzieło zawiera umowę z własnym pracodawcą lub wykonuje pracę na rzecz własnego pracodawcy.

 

Umowy śmieciowe – wady

 

Jak wspomniano wyżej, największą wadą umów śmieciowych jest brak stabilności. Umowa-zlecenie zawierana jest na wykonanie konkretnych czynności prawnych. Zarówno zlecający jak i zleceniobiorca mogą jednak wypowiedzieć ją w dowolnym momencie, bez okresów ochronnych (z zachowaniem zasad przewidzianych w Kodeksie cywilnym). Nie przewiduje się również urlopów np. wypoczynkowych czy macierzyńskich. Zadań wykonywanych na podstawie umowy-zlecenia nie wlicza się do stażu pracy (co ma znaczenie m.in., gdy później przejdziemy na etat i trzeba będzie obliczyć wymiar urlopu).

 

Odmiennie niż w przypadku zlecenia wygląda sprawa rozwiązania umowy śmieciowej na wykonanie dzieła. Tutaj mówi się o odstąpieniu. Zasady, na jakich może się ono odbyć, regulują artykuły Kodeksu cywilnego. Do przyczyn umożliwiających wypowiedzenie zalicza się np. opóźnienia, które uniemożliwią uzyskanie umówionego rezultatu w odpowiednim terminie lub wykonywanie danego dzieła w sposób wadliwy.

 

Umowy śmieciowe – zalety

 

Mimo negatywnie nacechowanego nazewnictwa można wymienić sporo zalet umów śmieciowych. Występuje tu większa swoboda w wyborze miejsca i czasu wykonywanej pracy. Jeśli umowa śmieciowa zawiera odpowiednie zapisy, wykonanie dzieła lub zlecenia można powierzyć osobie trzeciej. Zleceniobiorca jest tutaj raczej klientem niż przełożonym, wykonawca dzieła lub zlecenia nie ma więc kontrolującego go kierownika.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Zastępca Głównego Księgowego / Głównej Księgowej

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska Praca odbywać się będzie pod nadzorem doświadczonego Dyrektora Finansowego oraz przy wsparciu kancelarii podatkowej. Ewidencja i weryfikacja dokumentów finansowo-księgowych. Bieżąca kontrola i analiza kont księgowych. Pomoc przy sporządzaniu sprawozdań finansowych oraz...
  • Samodzielny księgowy / Samodzielna księgowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   8 317 - 9 784 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Twój zakres obowiązków: dekretowanie i księgowanie dokumentów, prowadzenie ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, rozliczanie magazynu, ewidencja i kontrola rozrachunków z kontrahentami, udział w kalkulacji podatków CIT i VAT, sporządzanie raportów.
  • Aon Polska Services Sp. z o. o.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    What the day will look like: Commercial legal advice and contract drafting to Aon business units mainly in the UK, Ireland, and EMEA. Advise on product development and legal documentation; Work with the business on client-related issues such as tender, submissions. Working together with Aon Law team...
  • Technical Accounting Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    What the day will look like The responsibilities include back-office operations such as: Checking information received from insurers against the information held on the system records; Performing calculations using information available in the system; Performing tasks such as: analysing booking...
  • Monter - Ślusarz

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika i SKM Stocznia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: montaż i prefabrykacja wyposażenia okrętowego (pokrywy, włazy, drzwi, okna, schody, barierki, fundamenty, wyposażenie pokładowe i inne konstrukcje stalowe) montaż urządzeń na podstawie dokumentacji technicznej; samokontrola wykonywanych prac pod kątem zgodności z...
  • Kierownik Działu Spedycji Morskiej / Kolejowej / Lotniczej

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twoje obowiązki: Realizuj plany sprzedażowe i strategie produktów; Zarządzaj budżetem oddziału; Rozwijaj współpracę z klientami; Nadzoruj procesy sprzedażowe; Zarządzaj zespołem; Uczestnicz w wydarzeniach branżowych;

Najnowsze artykuły

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?