Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ulga abolicyjna – podstawowe informacje

Ulga abolicyjna – podstawowe informacje

 
Ulga abolicyjna – podstawowe informacje

Pracując za granicą i rozliczając podatek dochodowy w kraju zatrudnienia, podatnik wykazuje osiągnięty dochód w deklaracjach PIT składanych w Polsce. Aby jednak nie odprowadzać podatku za te same dochody dwa razy, stosuje się metody unikania podwójnego opodatkowania.

 

Na czym polega abolicja podatkowa?


Na umorzeniu określonej części bądź całości podatku w określonych sytuacjach. W różnych okresach w historii w Polsce abolicja podatkowa dotyczyła odmiennych kwestii. Obecnie najczęściej pojęcie to stosuje się w kontekście rozliczania podatku w przypadku dochodów uzyskiwanych za granicą.


Ustawa abolicyjna została wprowadzona 25 lipca 2008. Uwzględniała ona rozwiązanie problemu podatników pracujących w poprzednich latach za granicą, których dochody zostały podwójnie opodatkowane. Abolicja podatkowa w Polsce dotyczyła dochodów uzyskiwanych w latach 2002 – 2007 i miała na celu wyrównanie różnicy w zobowiązaniach podatkowych, które były liczone w różny sposób. Tą samą ustawą, od 1 stycznia 2008 roku, wprowadzono pojęcie ulga abolicyjna. (Ustawa abolicyjna Dziennik Ustaw) nr 143 poz. 894. Potocznie nadal używa się pojęcia abolicja na określenie ulgi stosowanej przy rozliczaniu podatków za dochody uzyskiwane za granicą i rozliczane metodą odliczenia proporcjonalnego.

 

Ulga abolicyjna – co to jest i kogo dotyczy?


Rozliczając dochód osiągnięty za granicą, stosowany jest jeden z dwóch sposobów:
    • metoda odliczenia proporcjonalnego,
    • metoda z progresją.


Metoda proporcjonalna obliczania podatku musi być stosowana w przypadku rozliczania dochodów pochodzących z niektórych krajów. Jej zastosowanie daje jednak wyższy do zapłacenia podatek niż gdyby podatnik zastosował rozliczenie z progresją (jest tak dlatego, że metoda progresywna obliczania podatku pozwala wyłączyć z opodatkowania te dochody, które zostały opodatkowane za granicą). Ulga abolicyjna ma pozwolić na wyrównanie podatku przy obu metodach rozliczenia.


Mówiąc zatem wprost, abolicja podatkowa PIT to metoda, która pozwala uniknąć wyższego opodatkowania mimo zastosowania metody proporcjonalnego odliczenia przy rozliczaniu dochodów z zagranicy.

 

Dla kogo abolicja podatkowa (ulga abolicyjna)?


Ulga, o której mowa w art. 27g ustawy o podatku dochodowym dotyczy osób, uzyskujących dochód poza terytorium RP z takich źródeł jak:
    • stosunek pracy,
    • służbowy stosunek pracy,
    • spółdzielczy stosunek pracy,
    • praca nakładcza,
    • działalność wykonywana osobiście,
    • działalność gospodarcza,
    • prawa majątkowe w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych.


Nie dotyczy ona zaś dochodów uzyskiwanych np. z najmu, emerytury, kapitałów pieniężnych czy sprzedaży nieruchomości.

 

Jakie kraje i kogo obejmuje abolicja podatkowa rozumiana jako ulga abolicyjna?

 

Ulgę abolicyjną mogą zastosować podatnicy rozliczający się metodą proporcjonalnego odliczenia. Warunkiem jest uzyskanie dochodu w jednym (lub wielu) państwach, które zawarły z Polską umowę o rozliczeniu metodą proporcjonalnego odliczenia. Są to: USA, Australia, Belgia, Dania, Holandia, Islandia, Rosja, Ukraina, Armenia, Chile, Egipt, Gruzja, Iran, Katar, Kazachstan,Kirgistan, Korea Południowa, Kuwejt, Macedonia, Malezja, Mołdawia, Syria, Tadżykistan i Uzbekistan.


Ulga stosowana może być również przy dochodach pochodzących z państw, z którymi Polska nie ma żadnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (np. Brazylia, Libia, Afganistan). Ustawa o abolicji podatkowej wyłącza zaś z niej kraje, które stosują szkodliwą konkurencję podatkową (tzw. raje podatkowe) – np. Andora, Bahamy, Hongkong, Monako i inne.

 

Jak skorzystać z abolicji podatkowej?


Obecnie nie można już skorzystać z abolicji podatkowej, ale można zastosować w rozliczeniach ulgę abolicyjną. Aby móc to zrobić, należy:
    • wypełnić podstawową deklarację podatkową (PIT-36, PIT-36L lub PIT-28) i wskazać dochody z zagranicy i z Polski,
    • złożyć załącznik PIT/ZG (dochody zagraniczne),
    • złożyć załącznik PIT/O – cześć C (ulga abolicyjna).

 

Jak obliczyć ulgę abolicyjną?


Aby obliczyć ulgę abolicyjną, należy obliczyć wysokość podatku do zapłacenia, jaki miałby podatnik, gdyby zastosował metodę wyłączenia z progresją. Różnica między podatkiem wynikającym z zastosowanej metody odliczenia proporcjonalnego a podatkiem wynikającym z metody wyłączenia z progresją to właśnie wysokość ulgi.

 

Ulga abolicyjna – kalkulator 


W internecie bardzo trudno znaleźć kalkulator, który pozwoli po wprowadzeniu danych uzyskać informacje, ile wynosi ulga abolicyjna. Wyliczenie ulgi abolicyjnej wykonuje się na konkretnych danych według wzoru. Obecnie większość programów do rozliczania podatku PIT potrafi poradzić sobie z tym problemem.


Uwaga! Pojęcia podatek abolicyjny nie stosuje się w kontekście ulgi abolicyjnej. Podatek abolicyjny dotyczył w 2002 roku sytuacji ujawnienia przez podatnika przychodu, którego wcześniej nie zgłosił. Taki podatnik byłby zobowiązany do zapłacenia 12% podatku abolicyjnego.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Monter / Instalator systemów powietrza i wody

    R11 Automation Sp. z o.o.   Niemcy, okolice Monachium   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   13 000 - 14 498 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Montaż elementów hydrauliki i powietrza zgodnie z dokumentacją; Instalacja rurek oraz węży zgodnie z schematem; Praca na stalowych rurach o średnicy do 30 mm (wyginanie, dopasowywanie) Obsługa wymaganych w procesie instalacji maszyn (giętarek, automatycznych pił do cięcia)
  • Global Benefits Analyst with French or Italian

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    What the day will look like As Global Benefits Analyst you will be responsible for your own portfolio of clients ensuring the tasks allocated to you are completed timely and of high standard. You will be required to actively attend regular meetings with the Global Benefits Consultants to discuss...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Specjalista ds. Sprzedaży Oprogramowania

    Symfonia Sp. z o.o.   Katowice    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    18 godz.
    Twój zakres głównych obowiązków: kontakt z aktualnym klientem; doradztwo i sprzedaż rozwiązań i produktów Symfonii; rzetelne wprowadzanie informacji do systemu CRM; realizacja zadań wartościowych (plan sprzedaży), ilościowych (czynności) oraz jakościowych (rozmowy telefoniczne)
  • Team Leader Działu Produkcyjnego

    JMP Flowers Grupa Producentów Sp. z o.o.   Stężyca (pow. rycki, gm. Stężyca)    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Twój zakres obowiązków: planowanie pracy oraz organizacji pracy na poszczególnych obszarach; nadzorowanie i koordynowanie pracy zespołu; zbieranie danych i sporządzanie raportów jakościowych, wydajnościowych; uczestnictwo w spotkaniach tygodniowych Team Liderów; praca w systemie zmianowym;
  • Aon
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    What the day will look like You will work with our global clients daily and as a first point of contact, you’ll be responsible for providing help and guidance regarding clients’ benefits. Also, in your first 3 months: you'll learn how we organize employee benefits for our clients you'll get to...

Najnowsze artykuły

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?