Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Tematy do rozmów, których lepiej nie poruszać w pracy

Tematy do rozmów, których lepiej nie poruszać w pracy

 
Tematy do rozmów, których lepiej nie poruszać w pracy

Każdy chciałby mieć zespół współpracowników, którzy świetnie dogadują się w sprawach służbowych, a przy tym są też dobrymi znajomymi, lubią ze sobą przebywać także po pracy, znają swoje przyzwyczajenia, akceptują poglądy itd. W pracy spędzamy ogromną część naszego czasu, nawiązujemy w związku z tym nowe znajomości, rozmawiamy na pozasłużbowe tematy. Nie ma w tym nic dziwnego. Jednak w pracy jesteśmy przede wszystkim w roli pracownika i to powinien być priorytet. Zbyt intymne zwierzenia, roztrząsanie problemów rodzinnych czy konfliktów osobistych mogą psuć atmosferę i wprowadzać w relacje pewną niezręczność. Nie tylko pracodawcy zastanawiają się, jak przeprowadzać trudne rozmowy z pracownikami, ale też niekiedy sami pracownicy nie zdają sobie sprawy z tego, że niektórych tematów lepiej nie podejmować. Jakich rozmów warto unikać, aby nie urazić współpracowników? Jakich pytań lepiej nie zadawać w miejscu pracy?

 

Trudne tematy do rozmowy w pracy:

 

  • pieniądze

 

W części firm obowiązuje tajemnica wynagrodzeń, z założenia więc nie rozmawia się o tym, ile kto zarabia. Nie warto też komentować statusu materialnego współpracowników. Zastanawianie się na forum, skąd szef wziął pieniądze na nowy samochód albo analizowanie, dlaczego koleżanka wydaje tak dużo na fryzjera, a nie oszczędza na przyszłość, są nieeleganckie, mogą prowadzić do plotek czy wprawiać inne osoby w zakłopotanie.

 

  • religia

 

O ile pytanie o założenia danej religii, tradycje są jak najbardziej w porządku, o tyle próby przekonania drugiej osoby, że jego wiara i podejście do religijności jest gorsze od naszego, nie powinny mieć miejsca. Stosunek do religii to osobista sprawa i wybór każdego człowieka.

 

  •  

    polityka

 

Polityka budzi zawsze ogromne emocje. Tym bardziej że obserwujemy bardzo silny efekt polaryzacji – zwolennicy jakichś poglądów niemal bezkrytycznie akceptują wszelkie argumenty potwierdzające ich ideę, a jednocześnie kategorycznie odrzucają poglądy drugiej strony. Na takim podłożu trudno o porozumienie, a w relacjach ze współpracownikami jest ono przecież bardzo ważne.

 

  • szczepienia

 

Wśród drażliwych tematów wymienić należy również stosunek do szczepień. Pandemia COVID-19 odcisnęła piętno na wszystkich aspektach naszego życia. Przez niektórych szczepienia uważane są za społeczny obowiązek każdego człowieka, najskuteczniejszy sposób walki z koronawirusem. Niektórzy z kolei nie widzą potrzeby przyjęcia szczepionki, boją się niepożądanych odczynów poszczepiennych, nie ufają naukowcom. Różnica poglądów także w tej kwestii może budzić silne konflikty.

 

  • dzieci

 

Dzieci, problemy szkolne, przedszkolne perypetie itd. na pewno są ciekawymi tematami do rozmów dla rodziców. Bezdzietni współpracownicy mogą się jednak poczuć lekko znudzeni kolejną historią z życia malucha.

 

  • ślub

 

Pytania typu: kiedy ślub, kiedy przedstawisz nam narzeczonego/narzeczoną – i wreszcie – czy myślicie o powiększeniu rodziny, są niezręczne nie tylko, gdy zadaje je daleka ciocia przy świątecznym obiedzie. Lepiej nie serwować takich pytań kolegom i koleżankom z pracy, tym bardziej, jeśli nie ma się z nimi przyjacielskich relacji.

 

Tematy do rozmów w pracy – jakie są bezpieczne?

 

To, jak bardzo otwarci możemy być w pracy, zależy od tego, czy komunikacja ze współpracownikami przebiega głównie na stopie zawodowej, czy utrzymujemy kontakty, przyjaźnimy się także poza pracą. Wiadomo, że osoby, które świetnie się znają, będą miały znacznie szerszy zakres tematów do rozmów i raczej nie muszą się zastanawiać, czy kogoś nie urażą zbyt osobistym pytaniem – po prostu znają granicę.

 

Inaczej wygląda sytuacja w zespole, który współpracuje od niedawna. Wtedy, nim zbada się grunt, warto unikać trudnych tematów. Sprawdzić się może natomiast szukanie cech wspólnych ze współpracownikami – podobnych pasji, doświadczeń, lubianych aktywności. Rozmowy o podróżach, zabawne filmy z kotami z internetu, smaczne jedzenie – to coś, co zawsze łączy ludzi.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...
  • Account Manager

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: sprzedaż usług oraz pozyskiwanie nowych klientów; organizacja kampanii reklamowych; przygotowywanie ofert; udział w spotkaniach handlowych wsparcie w tworzeniu materiałów reklamowych;
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Kierownik Działu Prefabrykacji i Montażu

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad procesami prefabrykacji, montażem oraz terminową realizacją prac wyposażeniowych; Zarządzanie dokumentacją technologiczną i techniczną; Planowanie i koordynacja pracy zespołu; Podejmowanie decyzji dotyczących organizacji pracy; Kontrola jakości prac; Współpraca...
  • Młodszy specjalista ds. monitoringu należności

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: monitoring i windykacja należności, kontakt telefoniczny i mailowy z Klientami, prowadzenie działań mających na celu terminowe regulowanie zobowiązań przez Klientów, utrzymywanie regularnego kontaktu z Klientami- wyjaśnianie spraw związanych z płatnościami,...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...

Najnowsze artykuły

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Sylwester w pracy – kto pracuje w sylwestrową noc?

Kiedy inni bawią się na bankietach, podróżują, cieszą się czasem wolnym z bliskimi i świętują nadchodzący Nowy Rok – oni spędzają noc sylwestrową w pracy. Mowa o tysiącach osób, dla których noc z 31 grudnia na 1 stycznia oznacza okres wzmożonych obowiązków, a nierzadko też wyjątkowo wysokiego tempa pracy i dużego stresu. Wyjaśniamy, kto pracuje w sylwestra i co na to prawo pracy.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

„Trzynastka” – dodatkowe wynagrodzenie roczne, komu przysługuje, jak obliczać

Na koniec roku niektórzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie roczne – tzw. trzynastkę. Nie ma ona charakteru powszechnego, zgodnie z przepisami przewidziana jest dla określonej grupy zawodów. Co więcej, trzynastkę łatwo stracić np. przez nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy. Wyjaśniamy, kto i kiedy otrzyma dodatkowe wynagrodzenie, a także jaka jest jego wysokość za 2024 rok.