Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Techniki manipulacji - poznaj je, by nie paść ich ofiarą w pracy

Techniki manipulacji - poznaj je, by nie paść ich ofiarą w pracy

 
Techniki manipulacji - poznaj je, by nie paść ich ofiarą w pracy

Techniki manipulacyjne

 

Każdy z nas codziennie bardziej lub mniej świadomie mierzy się z manipulacją. Możliwość wpływania na poglądy, przekonania i zachowanie innych wydaje się prostą drogą do osiągania osobistych celów małym kosztem. A cele mogą być bardzo różne – począwszy od zdobycia czyjejś sympatii przez wywołanie poczucia winy, po sprzedaż czegoś i osiągnięcie korzyści osobistych czy materialnych.

 

Manipulacja informacją jest obecna w mediach, kampaniach wyborczych, PR, marketingu, reklamie. Także w życiu codziennym jesteśmy narażeni na działania, które mają na celu skłonienie nas do podjęcia określonych kroków, w przekonaniu, że była to nasza własna, wewnętrzna potrzeba.

 

Psychologia i nauki społeczne wymieniają całą paletę technik manipulacji. Warto poznać te najpopularniejsze, choćby po to, aby wiedzieć, jak się przed nimi bronić. Należy do nich 6 reguł, opracowanych przez profesora psychologii Roberta B. Cialdiniego. Manipulacja opiera się na następujących zasadach:

 

1. Zasada wzajemności – odwdzięczamy się, jeśli ktoś zrobił dla nas coś dobrego. W pracy nawet drobna premia przyznana przez przełożonego czy przysługa kolegi z zespołu powoduje, iż czujemy, że mamy do spłacenia dług wdzięczności, a tym samym będziemy bardziej zmotywowani, do zostawania po godzinach, czy wyręczenia współpracownika. Często nasza przysługa jest nieadekwatna do czynu, który ją sprowokował.


2. Zobowiązanie i konsekwencja – jeśli zadeklarowaliśmy podjęcie się jakiegoś działania i dodatkowo wiedzą o tym nasi współpracownicy, będziemy chcieli to zadanie ukończyć, aby nie zachwiał się nasz autorytet. W tym miejscu mogą pojawić się zachowania manipulacyjne. Np. kiedy ktoś próbuje dołożyć do pierwotnego zadania kolejne, tylko pośrednio z nim związane albo zupełnie zmienia zasady działania. Często usprawiedliwiając się sami przed sobą, mówimy, że musimy coś skończyć, skoro się do tego zobowiązaliśmy. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że początkowe deklaracje nie dotyczyły wszystkich działań, a ktoś celowo oczekiwał od nas deklaracji, aby poprzez manipulację osiągnąć swój cel.


3. Społeczny dowód słuszności – często podejmujemy decyzję tylko dlatego, że inni uważają ją za słuszną. Gdy nasz szef narzuca nam nadgodziny w wymiarze niezgodnym z Kodeksem pracy (mimo że wiemy, iż nie ma do tego prawa), będzie nam znacznie trudniej się sprzeciwić, jeśli użyje argumentu, że pozostali pracownicy się zgodzili.


4. Lubienie i sympatia – chętniej przystajemy na coś, kiedy prośbę wysuwa osoba, którą lubimy. Prywatne kontakty z przełożonym czy wspólne wyjścia po pracy mogą sprawić, że spełnimy jego prośbę, choć racjonalną reakcją byłaby odmowa. Także sama okoliczność – jeśli będzie budzić w nas pozytywne emocje, a dodatkowo osoba, która o coś prosi, jest atrakcyjna fizycznie lub podobna do nas samych, szansa, że ulegniemy wzrasta.


5. Zasada autorytetu – często bez głębszej analizy podejmujemy decyzję, idąc za autorytetem. Często uznajemy autorytet danej osoby nie na podstawie jej wiedzy, a np. wyglądu czy atrybutów (dlatego choćby w reklamach medykamentów występują aktorzy w lekarskich kitlach). Ulegamy magii pozorów.

 

6. Reguła niedostępności – ponieważ ludzie bardziej doceniają rzeczy trudno dostępne, z wykorzystaniem tej zasady manipulacja w pracy jest bardzo prosta. Wystarczy, że szef zasugeruje, że składana nam propozycja jest niepowtarzalna i jeśli nie zdecydujemy się na nią właśnie teraz, nie będziemy mieli kolejnej sposobności skorzystania z niej.


Przedstawione wyżej podstawowe metody manipulacji na pewno każdy z nas zna z doświadczenia. Poza tym można wyróżnić wiele innych technik. W środowisku pracy bardzo często wykorzystywana jest manipulacja emocjonalna.

 

Manipulacja emocjonalna w pracy

 

Przykładem manipulacji w pracy jest wzbudzanie poczucia winy. Pracownik obarczony odpowiedzialnością za niepowodzenia firmy, traktuje je jako swoją osobistą porażkę i jest bardziej uległy wobec przełożonego. Zarówno szef, jak i współpracownik może także obniżać naszą samoocenę poprzez ciągłe, nieuzasadnione krytykowanie i ocenianie kwestii często wykraczających poza zawodowe. Podobny skutek odnosi samo podnoszenie głosu – kiedy ktoś na nas krzyczy, tracimy poczucie wartości i jesteśmy bardziej ulegli.

 

Manipulacja innymi może polegać na braku lub ograniczeniu kontaktu. Jeśli przełożony przestał odpowiadać na maile oraz telefony i ignoruje nas, zaczynamy się zastanawiać nad przyczyną i bardzo często analizujemy własne zachowania, dochodząc do wniosku, że to my coś zrobiliśmy niepoprawnie.

 

Kolejna z metod manipulacji ludźmi polega na celowym formułowania pytań zamkniętych, które sugerują daną odpowiedź. Pracownik na pytanie: „Czy zostaniesz po godzinach?” może odpowiedzieć: „tak” lub „nie”. Jeśli usłyszy: „Zostaniesz po godzinach we wtorek czy środę?” - tylko pozornie ma możliwość wyboru.

 

Techniki manipulacyjne w negocjacjach

 

Niejednokrotnie, chcąc jak najlepiej przygotować się do negocjacji, zastanawiamy się jak manipulować ludźmi. Takie rozmowy powinny przynieść ustalenia akceptowalne przez wszystkich zainteresowanych. Nie należy traktować ich jak pola bitwy, a partnerzy negocjacji to nie konkurenci, których musimy za wszelką cenę pokonać.

 

W rozmowach biznesowych pojawia się pokusa stosowania technik manipulacyjnych, aby wpłynąć na decyzje innych osób. Wprawny i skuteczny negocjator zna jednak doskonale sztukę manipulacji i potrafi opierać swoje decyzje na racjonalnej analizie.


Manipulacja w pracy

 

Mechanizmy manipulacji są bardzo złożone, ale ich skuteczność zależy głównie od tego, czy manipulator trafi w słaby punkt swojej ofiary. Często także określone sytuacje albo stworzenie odpowiedniej atmosfery (tak pozytywnej, jak i negatywnej) sprzyjają podejmowaniu niezupełnie przemyślanych decyzji.

 

Zanim bezgranicznie zaufamy naszym współpracownikom i przełożonym, zastanówmy się, czy nie starają się oni nami manipulować. Są osoby bardziej uległe wobec innych. Zazwyczaj idzie to w parze z brakiem pewności siebie, strachem i wycofaną postawą. Rywalizacja w pracy i dążenie do wzmocnienia swojej pozycji za wszelką cenę sprzyjają próbom manipulacji. Sztuczki psychologiczne często są stosowane w środowisku pracy, w którym niewystarczająco dba się o wartości firmy i stosunki między pracownikami.

 

Pamiętajmy jednak, że taka manipulacja emocjami jest nieetyczna, a osiąganie własnych zamierzeń kosztem innych to po prostu nieuczciwa praktyka.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyspozytor

    REMONDIS Sp. z o.o.   Bydgoszcz, ul. Inwalidów 45    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Twój dzień pracy będzie składał się z: Przygotowywanie dokumentacji dotyczącej list zleceń i trasówek, Monitoring pojazdów - GPS, Obsługa klienta na podstawie otrzymanych zamówień; Obsługa systemu informatycznego funkcjonującego w Spółce, Rozpatrywanie reklamacji, Rozliczanie...
  • Specjalista ds. Wynagrodzeń i Kadr

    REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa   Warszawa, Zawodzie 18    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Główne obowiązki: Obsługa kadrowo-płacowa pracowników zgodnie z obowiązującymi regulacjami; Naliczanie wynagrodzeń, premii oraz świadczeń dodatkowych; Kontrola i aktualizacja danych w systemie kadrowym; Sporządzanie deklaracji i dokumentacji dla instytucji publicznych; Zarządzanie...
  • REMONDIS Sp. z o.o. - Warszawa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    Zakres obowiązków: Wdrażanie oraz konfiguracja systemów IT wspierających pracę użytkowników; Zarządzanie i optymalizacja baz danych; Instalacja, aktualizacja i dostosowanie oprogramowania do wymagań firmy; Tworzenie dokumentacji technicznej oraz raportów dla użytkowników; Rozwiązywanie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Kierowca na trasach międzynarodowych C+E

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   8 000 - 10 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Poszukujemy pracowników na stanowisko kierowcy kat. C+E na kierunki IT,DE,B,NL,FR,LU,DK i powroty do siedziby firmy.
  • Kierowca samochodu ciężarowego pow. 3,5 T z kat. C+E

    REMONDIS Sp. z o.o.   Polkowice    praca mobilna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Wywóz odpadów komunalnych i innych, opróżnianie oraz odstawianie na miejsce pojemników, Nadzór nad załadunkiem i rozładunkiem pojazdu, Czynności porządkowe, kontrolne i zdawczo-odbiorcze względem użytkowanego pojazdu, Rzetelne wykonywanie czynności zleconych przez...

Najnowsze artykuły

Praca bez znajomości – jak ją zdobyć?

Praca bez znajomości – jak ją zdobyć?

Żeby znaleźć pracę, nie trzeba już polegać na sieci kontaktów. Ta oczywiście nadal może przyspieszyć znalezienie posady, niemniej na otwartym rynku pracy nie jest czynnikiem decydującym o tym, czy kandydatowi uda się zdobyć zatrudnienie. Jak zatem znaleźć pracę bez znajomości? Oto podstawowe strategie, które ułatwią poszukiwanie nowego miejsca pracy.

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

Zasada „5 to 9 before 9 to 5”. Jak Zetki produktywnie wykorzystują poranek?

– Wielu managerów i właścicieli firm rano ma czas, by pomyśleć strategicznie. Poranne godziny, gdy nikt nie pisze, nie dzwoni, są idealne na planowanie i podejmowanie decyzji. Zetki nie mają jeszcze tylu zawodowych obowiązków, ale intuicyjnie robią coś bardzo mądrego, dbają o swój dobrostan zanim zacznie się presja dnia. To niezwykle zdrowe podejście – zauważa coach biznesu Wiktor Tokarski.

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

Czy to już czas na zmianę pracy? Doradca zawodowy wyjaśnia, jak mądrze wykorzystywać swoje kwalifikacje

– Statystycznie człowiek spędza w pracy 8 godzin dziennie, trudno udawać przez tak długi czas entuzjazm do jej wykonywania. Praca powinna nam sprawiać przyjemność i choć to slogan, to obala faworyzowany mit ciężkiej pracy – tłumaczy doradczyni zawodowa Magdalena Gabruś. Jak zatem rozwijać własny potencjał na obejmowanym stanowisku? Skąd wiedzieć, że już najwyższy czas na zmianę pracy?

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

Kompetencje zawodowe – dlaczego czasami ukrywamy przed pracodawcą wyższe kwalifikacje? Rozmowa z ekspertem

– Podczas rozmów o podwyżce wciąż pojawia się argument związany z rosnącymi kosztami życia: „potrzebuję więcej, bo życie jest droższe”. Jednak coraz częściej podnoszone są także kwestie związane z rozwojem: „wykorzystałem nowe umiejętności, poszerzył się mój zakres obowiązków”. To staje się mocnym argumentem w negocjacjach – zauważa ekspert rynku pracy z Randstad Polska Mateusz Żydek.

Szkolenia miękkie i twarde – które z nich wybrać?

Szkolenia miękkie i twarde – które z nich wybrać?

Nigdy nie jest za późno na podnoszenie kwalifikacji! W internecie znaleźć można bardzo wiele szkoleń przeznaczonych niemal dla każdej grupy zawodowej. Jaki kurs wybrać? Czym różnią się od siebie szkolenia miękkie oraz twarde? Czy szkolenia z kompetencji miękkich naprawdę mają sens? Zanim wykupisz pakiesz szkoleniowy, sprawdź, czym kierować się w czasie wyboru kursu.

Podanie o pracę po angielsku – co powinno się w nim znaleźć?

Podanie o pracę po angielsku – co powinno się w nim znaleźć?

Job application, letter of application, cover letter, a może letter of intent? Na zachodnim rynku pracy funkcjonuje bardzo wiele dokumentów aplikacyjnych, wysyłanych w różnych okolicznościach. Jeśli marzysz o zatrudnieniu w międzynarodowej bądź zagranicznej firmie, na początek przygotuj podanie o pracę po angielsku. Wyjaśniamy krok po kroku, jak je szybko i łatwo napisać.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379