Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Techniki manipulacji - poznaj je, by nie paść ich ofiarą w pracy

Techniki manipulacji - poznaj je, by nie paść ich ofiarą w pracy

 
Techniki manipulacji - poznaj je, by nie paść ich ofiarą w pracy

Techniki manipulacyjne

 

Każdy z nas codziennie bardziej lub mniej świadomie mierzy się z manipulacją. Możliwość wpływania na poglądy, przekonania i zachowanie innych wydaje się prostą drogą do osiągania osobistych celów małym kosztem. A cele mogą być bardzo różne – począwszy od zdobycia czyjejś sympatii przez wywołanie poczucia winy, po sprzedaż czegoś i osiągnięcie korzyści osobistych czy materialnych.

 

Manipulacja informacją jest obecna w mediach, kampaniach wyborczych, PR, marketingu, reklamie. Także w życiu codziennym jesteśmy narażeni na działania, które mają na celu skłonienie nas do podjęcia określonych kroków, w przekonaniu, że była to nasza własna, wewnętrzna potrzeba.

 

Psychologia i nauki społeczne wymieniają całą paletę technik manipulacji. Warto poznać te najpopularniejsze, choćby po to, aby wiedzieć, jak się przed nimi bronić. Należy do nich 6 reguł, opracowanych przez profesora psychologii Roberta B. Cialdiniego. Manipulacja opiera się na następujących zasadach:

 

1. Zasada wzajemności – odwdzięczamy się, jeśli ktoś zrobił dla nas coś dobrego. W pracy nawet drobna premia przyznana przez przełożonego czy przysługa kolegi z zespołu powoduje, iż czujemy, że mamy do spłacenia dług wdzięczności, a tym samym będziemy bardziej zmotywowani, do zostawania po godzinach, czy wyręczenia współpracownika. Często nasza przysługa jest nieadekwatna do czynu, który ją sprowokował.


2. Zobowiązanie i konsekwencja – jeśli zadeklarowaliśmy podjęcie się jakiegoś działania i dodatkowo wiedzą o tym nasi współpracownicy, będziemy chcieli to zadanie ukończyć, aby nie zachwiał się nasz autorytet. W tym miejscu mogą pojawić się zachowania manipulacyjne. Np. kiedy ktoś próbuje dołożyć do pierwotnego zadania kolejne, tylko pośrednio z nim związane albo zupełnie zmienia zasady działania. Często usprawiedliwiając się sami przed sobą, mówimy, że musimy coś skończyć, skoro się do tego zobowiązaliśmy. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że początkowe deklaracje nie dotyczyły wszystkich działań, a ktoś celowo oczekiwał od nas deklaracji, aby poprzez manipulację osiągnąć swój cel.


3. Społeczny dowód słuszności – często podejmujemy decyzję tylko dlatego, że inni uważają ją za słuszną. Gdy nasz szef narzuca nam nadgodziny w wymiarze niezgodnym z Kodeksem pracy (mimo że wiemy, iż nie ma do tego prawa), będzie nam znacznie trudniej się sprzeciwić, jeśli użyje argumentu, że pozostali pracownicy się zgodzili.


4. Lubienie i sympatia – chętniej przystajemy na coś, kiedy prośbę wysuwa osoba, którą lubimy. Prywatne kontakty z przełożonym czy wspólne wyjścia po pracy mogą sprawić, że spełnimy jego prośbę, choć racjonalną reakcją byłaby odmowa. Także sama okoliczność – jeśli będzie budzić w nas pozytywne emocje, a dodatkowo osoba, która o coś prosi, jest atrakcyjna fizycznie lub podobna do nas samych, szansa, że ulegniemy wzrasta.


5. Zasada autorytetu – często bez głębszej analizy podejmujemy decyzję, idąc za autorytetem. Często uznajemy autorytet danej osoby nie na podstawie jej wiedzy, a np. wyglądu czy atrybutów (dlatego choćby w reklamach medykamentów występują aktorzy w lekarskich kitlach). Ulegamy magii pozorów.

 

6. Reguła niedostępności – ponieważ ludzie bardziej doceniają rzeczy trudno dostępne, z wykorzystaniem tej zasady manipulacja w pracy jest bardzo prosta. Wystarczy, że szef zasugeruje, że składana nam propozycja jest niepowtarzalna i jeśli nie zdecydujemy się na nią właśnie teraz, nie będziemy mieli kolejnej sposobności skorzystania z niej.


Przedstawione wyżej podstawowe metody manipulacji na pewno każdy z nas zna z doświadczenia. Poza tym można wyróżnić wiele innych technik. W środowisku pracy bardzo często wykorzystywana jest manipulacja emocjonalna.

 

Manipulacja emocjonalna w pracy

 

Przykładem manipulacji w pracy jest wzbudzanie poczucia winy. Pracownik obarczony odpowiedzialnością za niepowodzenia firmy, traktuje je jako swoją osobistą porażkę i jest bardziej uległy wobec przełożonego. Zarówno szef, jak i współpracownik może także obniżać naszą samoocenę poprzez ciągłe, nieuzasadnione krytykowanie i ocenianie kwestii często wykraczających poza zawodowe. Podobny skutek odnosi samo podnoszenie głosu – kiedy ktoś na nas krzyczy, tracimy poczucie wartości i jesteśmy bardziej ulegli.

 

Manipulacja innymi może polegać na braku lub ograniczeniu kontaktu. Jeśli przełożony przestał odpowiadać na maile oraz telefony i ignoruje nas, zaczynamy się zastanawiać nad przyczyną i bardzo często analizujemy własne zachowania, dochodząc do wniosku, że to my coś zrobiliśmy niepoprawnie.

 

Kolejna z metod manipulacji ludźmi polega na celowym formułowania pytań zamkniętych, które sugerują daną odpowiedź. Pracownik na pytanie: „Czy zostaniesz po godzinach?” może odpowiedzieć: „tak” lub „nie”. Jeśli usłyszy: „Zostaniesz po godzinach we wtorek czy środę?” - tylko pozornie ma możliwość wyboru.

 

Techniki manipulacyjne w negocjacjach

 

Niejednokrotnie, chcąc jak najlepiej przygotować się do negocjacji, zastanawiamy się jak manipulować ludźmi. Takie rozmowy powinny przynieść ustalenia akceptowalne przez wszystkich zainteresowanych. Nie należy traktować ich jak pola bitwy, a partnerzy negocjacji to nie konkurenci, których musimy za wszelką cenę pokonać.

 

W rozmowach biznesowych pojawia się pokusa stosowania technik manipulacyjnych, aby wpłynąć na decyzje innych osób. Wprawny i skuteczny negocjator zna jednak doskonale sztukę manipulacji i potrafi opierać swoje decyzje na racjonalnej analizie.


Manipulacja w pracy

 

Mechanizmy manipulacji są bardzo złożone, ale ich skuteczność zależy głównie od tego, czy manipulator trafi w słaby punkt swojej ofiary. Często także określone sytuacje albo stworzenie odpowiedniej atmosfery (tak pozytywnej, jak i negatywnej) sprzyjają podejmowaniu niezupełnie przemyślanych decyzji.

 

Zanim bezgranicznie zaufamy naszym współpracownikom i przełożonym, zastanówmy się, czy nie starają się oni nami manipulować. Są osoby bardziej uległe wobec innych. Zazwyczaj idzie to w parze z brakiem pewności siebie, strachem i wycofaną postawą. Rywalizacja w pracy i dążenie do wzmocnienia swojej pozycji za wszelką cenę sprzyjają próbom manipulacji. Sztuczki psychologiczne często są stosowane w środowisku pracy, w którym niewystarczająco dba się o wartości firmy i stosunki między pracownikami.

 

Pamiętajmy jednak, że taka manipulacja emocjami jest nieetyczna, a osiąganie własnych zamierzeń kosztem innych to po prostu nieuczciwa praktyka.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor Oddziału – laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium. Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    18 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Przedstawiciel Regionalny

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obszar pracy obejmuje województwa: śląskie i małopolskie. Twoje zadania: Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z klientami; Prezentowanie innowacyjnych rozwiązań i produktów medycznych, przeprowadzanie szkoleń produktowych dla personelu medycznego. Realizacja celów...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    21 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    21 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.