Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Sytuacja społeczno-gospodarcza Polski w I kwartale 2020 roku: dane GUS

Sytuacja społeczno-gospodarcza Polski w I kwartale 2020 roku: dane GUS

 
Sytuacja społeczno-gospodarcza Polski w I kwartale 2020 roku: dane GUS

Recesja, zwolnienia, rosnące bezrobocie – to wyrażenia, które od pojawienia się pandemii koronawirusa w naszym kraju na stałe wpisały się do debaty publicznej. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji gospodarczej, w jakiej znalazło się polskie społeczeństwo w pierwszym kwartale 2020 r. Co mówi o kondycji ekonomicznej kraju i przymusowym bezrobociu, wywołanym restrykcjami gospodarczymi?

 

Stan społeczno-gospodarczy kraju

 

Twórcy raportu już na wstępie przyznają, że sytuacja w sektorze przedsiębiorstw i współczynnik bezrobocia są warunkowane przez strategię walki z wirusem SARS-CoV-2 – a ta zakłada przede wszystkim ograniczenia dotyczące przemieszczania się i prowadzenia działalności gospodarczej. Jak czytamy w podsumowaniu:

 

W rezultacie w wielu obszarach w marcu br. odnotowano negatywne zmiany, znacznie różniące się od tendencji obserwowanych w poprzednich miesiącach. Kwietniowe badania koniunktury wskazują na bardzo pesymistyczne nastroje zarówno wśród przedsiębiorców, jak i konsumentów oraz poważne obawy dotyczące przyszłości.

 

W efekcie w końcu marca 2020 r. zanotowano obniżenie przeciętnego zatrudnienia o 0,5% m/m (po wcześniejszym nieznacznym wzroście w styczniu i lutym). Stopa bezrobocia pod koniec trzeciego kwartału wyniosła 5,4%. Autorzy wskazują też, że znacząco zmniejszyła się liczba ofert zatrudnienia zgłaszanych przez pracodawców do urzędów pracy.

 

W marcu wzrosły też ceny żywności i usług konsumpcyjnych, choć nie tak bardzo, jak w styczniu i lutym bieżącego roku (wzrost o 0,2% w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 4,6% w skali roku). Eksperci GUS-u wyjaśniają: Bardziej niż w lutym br. wzrosły m.in. ceny żywności i napojów bezalkoholowych oraz ceny związane z mieszkaniem; odnotowano spadek cen w zakresie transportu.

 

Raport wskazuje, że pierwszy raz od 7 lat spadła w Polsce sprzedaż, szczególnie jeśli chodzi o branżę odzieżową, motoryzacyjną czy handel paliwami. Jednocześnie zanotowano wzrost sprzedaży w takich grupach jak żywność, farmaceutyki, kosmetyki, napoje, wyroby tytoniowe, sprzęt ortopedyczny. Większą rolę w zakupach Polaków zaczął odgrywać internet.

 

A jak sytuację koniunkturalną w Polsce oceniają przedsiębiorcy? Nastroje są zdecydowanie minorowe. W raporcie czytamy:

 

Przedsiębiorstwa we wszystkich obszarach gospodarki oceniają koniunkturę najgorzej w historii badania. Najbardziej pesymistyczne oceny formułują podmioty działające w zakresie zakwaterowania i gastronomii (gdzie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury wynosi minus 70).

 

O przyszłość swoich firm boją się przede wszystkim przedsiębiorcy z branży zakwaterowania, gastronomii, przetwórstwa przemysłowego, handlu hurtowego.

 

W równie ciemnych barwach maluje się koniunktura konsumencka w kwietniu 2020 r. Powszechny dla Polaków stał się lęk przed utratą źródła utrzymania. Zgodnie z raportem GUS:

  • 88% badanych uważa, że sytuacja epidemiczna stanowi duże zagrożenie dla gospodarki,
  • 70% ocenia, że epidemia to zagrożenie dla zdrowia populacji Polski jako całości,
  • około 50% obawia się o własne zdrowie,
  • około 44% uważa, że obecna sytuacja stanowi duże zagrożenie dla ich kondycji finansowej,
  • ponad 19% pracujących respondentów wyraża zdecydowaną obawę utraty pracy/zaprzestania działalności gospodarczej.

 

Skutki i przyczyny bezrobocia

 

Stopa bezrobocia pod koniec marca 2020 r. wynosiła 5,4%. Jest to spadek o 1 punkt procentowy w skali miesiąca i o 0,5 punktu procentowego w porównaniu do marca 2019 r. Przypomnijmy, że bezrobocie w lutym 2020 roku utrzymywało się na poziomie 5,5%.

 

Pod koniec marca w urzędach pracy było zarejestrowanych łącznie 909,4 tys. osób. Liczba bezrobotnych była niższa o 1,1% w stosunku do lutego 2020 r. (wówczas liczba zarejestrowanych wynosiła 10,4 tys. osób).

 

Najniższa stopa bezrobocia została zanotowana w woj. wielkopolskim (3,1%), a najwyższa w woj. warmińsko-mazurskim (9,4%). W raporcie zauważono, że o 0,2 punktów procentowych wzrósł odsetek osób zwolnionych z przyczyn po stronie zakładu pracy (w badanym okresie to około 4,1% wszystkich zwolnionych).


Należy zaznaczyć, że GUS bierze pod uwagę tzw. bezrobocie rejestrowane, czyli obejmujące osoby pozbawione zatrudnienia, które zgłosiły się do powiatowych urzędów pracy. Instytucja nie wyróżnia w tym miejscu natomiast rodzajów bezrobocia z uwagi na ich przyczynę – czy jest to bezrobocie koniunkturalne, bezrobocie sezonowe czy na przykład bezrobocie strukturalne – choć z pewnością w naszym kraju mamy do czynienia z każdym z nich.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Unum Życie TUiR S.A.
    kierownik/koordynator  kontrakt B2B
    13 godz.
    Zadania: rekrutacja do zespołu sprzedażowego; rozwój i szkolenie zespołu; realizacja celów biznesowych; motywowanie, kreowanie dobrej atmosfery pracy.
  • Spawacz MAG / MIG lub WIG

    Ideale Jobs GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   14 000 - 18 600 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    14 godz.
    Opis stanowiska: Wykonywanie spawania metodą MAG (Metal Active Gas) lub MIG (Metal Inert Gas) zgodnie z dokumentacją techniczną . Przygotowanie powierzchni do spawania, w tym cięcie, czyszczenie i szlifowanie elementów metalowych. Montaż i łączenie elementów konstrukcji metalowych.
  • Młodszy Konsultant ds. Kadr i Płac

    Symfonia Sp. z o.o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    14 godz.
    Twoje zadania: Pomaganie użytkownikom oprogramowania Symfonia Kadry i Płace przez telefon, czat i email. Aktualizacja bazy wiedzy i tworzenie dokumentacji.
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Psycholog / Pedagog specjalny

    Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ABATEAM   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Opis stanowiska prowadzenie terapii indywidualnej i/lub opcjonalnie grupowej (5 osobowej, 2 godz. dziennie przy wsparciu Pedagoga Specjalnego lub Psychologa) przygotowanie programów terapeutycznych; monitorowanie postępów; bieżąca kontakt z rodzicami;
  • Nauczyciel wychowania przedszkolnego

    Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ABATEAM   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Opis stanowiska współprowadzenie grupy przedszkolnej (4-5 osobowej trwającej 2 godz. przy wsparciu Pedagoga Specjalnego lub Psychologa) współtworzenie programów i ich realizacja; monitorowanie postępów; bieżąca kontakt z rodzicami;

Najnowsze artykuły

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?