Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Syndrom oszusta – jaki ma wpływ na Twoją karierę zawodową?

Syndrom oszusta – jaki ma wpływ na Twoją karierę zawodową?

 
Syndrom oszusta – jaki ma wpływ na Twoją karierę zawodową?

Udało mi się osiągnąć sukces, ale dużą rolę odegrał przecież w tym przypadek, bo nie mam jakichś szczególnych umiejętności... Nie zasłużyłam/ nie zasłużyłem na wyróżnienie, to był jakiś zbieg okoliczności, że zadanie zostało zrealizowane dobrze… Nie podejmę się tego, bo nie mam ani wystarczających kompetencji, ani wiedzy. Inni na pewno zrobiliby to lepiej... Jestem w tym dobry/ dobra, ale nie dość dobry/ dobra, aby iść po podwyżkę... Nie ma szans, żeby następnym razem to mi się udało...

 

Jeśli Twój wewnętrzny głos dość często podpowiada Ci tego typu zdania, być może cierpisz na tzw. syndrom oszusta. Jakie są jego przyczyny, jakie ma konsekwencje i jak poradzić sobie z błędną samooceną własnych kompetencji?

 

Spis treści

Syndrom oszusta – co to?

 

Syndrom oszusta, czyli z ang. impostor syndrome, tłumaczy się jako poczucie rozbieżności między własną oceną swoich umiejętności a oceną tychże umiejętności w oczach innych. To uczucie, że podajesz się za kogoś, kim tak naprawdę nie jesteś. W efekcie masz poczucie winy i nieustannego zagrożenia, że inni odkryją, jaki – Twoim zdaniem – jesteś naprawdę, czyli – według Ciebie – niekompetentny, nieposiadający dostatecznych umiejętności, by zajmować jakieś stanowisko, gorszy od innych. 

 

Syndrom oszusta – kto jest na niego narażony?

 

Syndrom odczuwają głównie osoby mające doświadczenie, umiejętności, jasno wytyczoną ścieżkę zawodową i są, obiektywnie rzecz ujmując, uprawnione, aby uważać się za specjalistów w swoim fachu, autorytety w danej dziedzinie. Tak jak wcześniej wspomniano, osoby te mają jednak poczucie, że w kwestii swoich kompetencji oszukują innych. Uważają, że coś udało się zrealizować w wyniku przypadku, a nie w efekcie ciężkiej pracy.

 

Syndrom oszusta – objawy

 

Osobie dotkniętej syndromem oszusta nieustannie towarzyszą poczucie niezrozumienia i obawa, że owo oszustwo zostanie wykryte, błędy wytknięte i jego / jej osoba poddana ostrej krytyce. Wstyd przed tym, że ktoś zdemaskuje niekompetencję, z jednej strony wzbudza poczucie, że trzeba być doskonałym, zawsze przygotowanym itd., a z drugiej jest blokujący.

 

Syndrom oszusta wiąże się zatem często z nadmiernym perfekcjonizmem. Osoby, które odczuwają brak wiary w siebie, dopracowują godzinami każdy szczegół, przeciągają oddanie projektu w obawie, że efekt nie będzie wystarczająco dobry. Strach przed porażką, krytyką i związany z tym stres przyczyniają się do bierności, przyjmowania prostszych zadań, oddalają wizję sukcesu zawodowego.

 

Z drugiej strony syndrom może prowadzić do niekontrolowanej prokrastynacji. Pracownicy mający głębokie poczucie braku odpowiednich umiejętności będą odsuwać w czasie trudne zadania. Te bowiem mogłyby stanowić dla nich ważny sprawdzian kompetencji, który – w ich odczuciu – z pewnością by oblały. Lęk przed utratą resztek poczucia własnej wartości wiedzie w tym wypadku do bierności, stanowiska zachowawczego, a także braku wychodzenia z jakąkolwiek inicjatywą w pracy. 

 

Syndrom oszusta – przyczyny

 

Przyczyny syndromu oszusta bywają bardzo złożone. Ryzyko jego wystąpienia z pewnością podnoszą:

  • zaburzenia samooceny, bardzo niskie poczucie własnej wartości, kompleksy, 

  • lęki społeczne, 

  • trudności w nawiązywaniu szczerych relacji, wynikające często z niskiej samooceny,

  • poczucie niedopasowania i niezrozumienia,

  • lęk przed utratą pracy, poczucie nieustannego zagrożenia zawodowego, finansowego itp.

 

Syndrom oszusta – jak sobie radzić?

 

Syndrom oszusta destrukcyjnie wpływa na karierę zawodową. Blokuje dążenie do awansu, rozwoju. Zmiana myślenia o samym sobie nie jest łatwa, ale warto z syndromem walczyć. W jaki sposób to robić? Jak nabrać pewności siebie w pracy

 

Przede wszystkim należy zacząć realnie oceniać własne kompetencje, ale też przyjąć, że każdy ma prawo do niewiedzy, błędów. Nie trzeba być przecież perfekcyjnym w każdym szczególe, aby wykonywać swoją pracę skutecznie.

 

Warto też przestać się porównywać z innymi. Zawsze znajdzie się ktoś, kto wie więcej, ma dłuższe doświadczenie. Ten fakt nie determinuje jednak tego, czy my jesteśmy profesjonalni, czy nie. Nie odkładajmy także rzeczy na później i nie bójmy się przyjmować konstruktywnej krytyki.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Product Governance Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    How this opportunity is different The product governance team has undergone some exciting new changes which means that we are in the process of embedding the new framework and systems into our team. These processes will help Aon to cater for the varied range of products and services under our remit...
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?