Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Syndrom oszusta – jaki ma wpływ na Twoją karierę zawodową?

Syndrom oszusta – jaki ma wpływ na Twoją karierę zawodową?

 
Syndrom oszusta – jaki ma wpływ na Twoją karierę zawodową?

Udało mi się osiągnąć sukces, ale dużą rolę odegrał przecież w tym przypadek, bo nie mam jakichś szczególnych umiejętności... Nie zasłużyłam/ nie zasłużyłem na wyróżnienie, to był jakiś zbieg okoliczności, że zadanie zostało zrealizowane dobrze… Nie podejmę się tego, bo nie mam ani wystarczających kompetencji, ani wiedzy. Inni na pewno zrobiliby to lepiej... Jestem w tym dobry/ dobra, ale nie dość dobry/ dobra, aby iść po podwyżkę... Nie ma szans, żeby następnym razem to mi się udało...

 

Jeśli Twój wewnętrzny głos dość często podpowiada Ci tego typu zdania, być może cierpisz na tzw. syndrom oszusta. Jakie są jego przyczyny, jakie ma konsekwencje i jak poradzić sobie z błędną samooceną własnych kompetencji?

 

Spis treści

Syndrom oszusta – co to?

 

Syndrom oszusta, czyli z ang. impostor syndrome, tłumaczy się jako poczucie rozbieżności między własną oceną swoich umiejętności a oceną tychże umiejętności w oczach innych. To uczucie, że podajesz się za kogoś, kim tak naprawdę nie jesteś. W efekcie masz poczucie winy i nieustannego zagrożenia, że inni odkryją, jaki – Twoim zdaniem – jesteś naprawdę, czyli – według Ciebie – niekompetentny, nieposiadający dostatecznych umiejętności, by zajmować jakieś stanowisko, gorszy od innych. 

 

Syndrom oszusta – kto jest na niego narażony?

 

Syndrom odczuwają głównie osoby mające doświadczenie, umiejętności, jasno wytyczoną ścieżkę zawodową i są, obiektywnie rzecz ujmując, uprawnione, aby uważać się za specjalistów w swoim fachu, autorytety w danej dziedzinie. Tak jak wcześniej wspomniano, osoby te mają jednak poczucie, że w kwestii swoich kompetencji oszukują innych. Uważają, że coś udało się zrealizować w wyniku przypadku, a nie w efekcie ciężkiej pracy.

 

Syndrom oszusta – objawy

 

Osobie dotkniętej syndromem oszusta nieustannie towarzyszą poczucie niezrozumienia i obawa, że owo oszustwo zostanie wykryte, błędy wytknięte i jego / jej osoba poddana ostrej krytyce. Wstyd przed tym, że ktoś zdemaskuje niekompetencję, z jednej strony wzbudza poczucie, że trzeba być doskonałym, zawsze przygotowanym itd., a z drugiej jest blokujący.

 

Syndrom oszusta wiąże się zatem często z nadmiernym perfekcjonizmem. Osoby, które odczuwają brak wiary w siebie, dopracowują godzinami każdy szczegół, przeciągają oddanie projektu w obawie, że efekt nie będzie wystarczająco dobry. Strach przed porażką, krytyką i związany z tym stres przyczyniają się do bierności, przyjmowania prostszych zadań, oddalają wizję sukcesu zawodowego.

 

Z drugiej strony syndrom może prowadzić do niekontrolowanej prokrastynacji. Pracownicy mający głębokie poczucie braku odpowiednich umiejętności będą odsuwać w czasie trudne zadania. Te bowiem mogłyby stanowić dla nich ważny sprawdzian kompetencji, który – w ich odczuciu – z pewnością by oblały. Lęk przed utratą resztek poczucia własnej wartości wiedzie w tym wypadku do bierności, stanowiska zachowawczego, a także braku wychodzenia z jakąkolwiek inicjatywą w pracy. 

 

Syndrom oszusta – przyczyny

 

Przyczyny syndromu oszusta bywają bardzo złożone. Ryzyko jego wystąpienia z pewnością podnoszą:

  • zaburzenia samooceny, bardzo niskie poczucie własnej wartości, kompleksy, 

  • lęki społeczne, 

  • trudności w nawiązywaniu szczerych relacji, wynikające często z niskiej samooceny,

  • poczucie niedopasowania i niezrozumienia,

  • lęk przed utratą pracy, poczucie nieustannego zagrożenia zawodowego, finansowego itp.

 

Syndrom oszusta – jak sobie radzić?

 

Syndrom oszusta destrukcyjnie wpływa na karierę zawodową. Blokuje dążenie do awansu, rozwoju. Zmiana myślenia o samym sobie nie jest łatwa, ale warto z syndromem walczyć. W jaki sposób to robić? Jak nabrać pewności siebie w pracy

 

Przede wszystkim należy zacząć realnie oceniać własne kompetencje, ale też przyjąć, że każdy ma prawo do niewiedzy, błędów. Nie trzeba być przecież perfekcyjnym w każdym szczególe, aby wykonywać swoją pracę skutecznie.

 

Warto też przestać się porównywać z innymi. Zawsze znajdzie się ktoś, kto wie więcej, ma dłuższe doświadczenie. Ten fakt nie determinuje jednak tego, czy my jesteśmy profesjonalni, czy nie. Nie odkładajmy także rzeczy na później i nie bójmy się przyjmować konstruktywnej krytyki.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Technik protetyki dentystycznej

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem      za 3 dni wygasa
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    aplikacja: TRAINING ON THE JOB - ORTODONCJA - GIPS miejsca pracy: Frankfurt nad Menem specjalizacja: gips + cad/cam Twoje zadania: Odlewanie modeli w gipsie, Skanowanie i cyfrowe opracowywanie modeli.
  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Inżynier budowy

    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Osoba zatrudniona na stanowisku inżyniera budowy odpowiedzialna będzie między innymi za nadzór na pracownikami , podwykonawcami, dokonywanie obmiaru, kontrola robót budowlanych , dostaw materiałów, bhp na budowie itp.
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?