Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Syndrom myślenia grupowego – czym jest? Jak sobie z nim radzić?

Syndrom myślenia grupowego – czym jest? Jak sobie z nim radzić?

 
Syndrom myślenia grupowego – czym jest? Jak sobie z nim radzić?

Podejmowanie decyzji w zespole pozwala wspólnie wypracować najlepsze rozwiązanie, poznać opinie i wyciągnąć z nich wnioski. Dzięki temu, że w grupie są osoby o różnych umiejętnościach, doświadczeniu, sposobie myślenia, można w łatwy sposób osiągnąć coś, do czego trudno byłoby dojść każdemu z osobna. Gdy jednak pracownicy stale są jednomyślni, nie podejmują dyskusji, we wszystkim się zgadzają, pojawia się pewna pułapka, którą możemy nazwać syndromem myślenia grupowego. Co to dokładnie oznacza? Jak radzić sobie, gdy praca grupowa przestaje być efektywna?

 

Syndrom myślenia grupowego – jak się przejawia?


Praca w grupach, z wykorzystaniem różnorodnych technik, pozwala na szybkie omówienie problemu, znalezienie najlepszych pomysłów, zbadanie zagadnienia z różnych perspektyw. Niektóre zespoły mają jednak tendencję do dążenia do kompromisu za wszelką cenę.

 

Termin groupthink wprowadził w 1972 r. psycholog społeczny Irving Janis. Syndrom myślenia grupowego to zjawisko psychologiczne polegające na tym, że członkowie grupy są skłonni przemilczeć ważne dla nich fakty i przyjąć nawet irracjonalne wg nich decyzje, jeśli mają one poparcie większości.

 

Załóżmy, że w grupie dyskusyjnej padł pomysł, który wg Ciebie nie ma szans powodzenia. Nim zabierzesz głos, zauważasz, że inne osoby są bardzo przychylnie nastawione do idei, popierają stanowisko pomysłodawcy i nie dostrzegają negatywnych aspektów pomysłu. Część osób, będąc na Twoim miejscu, głośno wyrazi swój sprzeciw, ale część ostatecznie podzieli zdanie większości. Nie ujawni swojej szczerej opinii, aby nie zakłócać postępu prac, nie wywoływać konfliktowych sytuacji. Taka presja może być przytłaczająca. Pojawia się iluzja jednomyślności. Dodatkowymi przeszkodami mogą być stres i przeświadczenie, że nie jest się wystarczająco kompetentnym, aby się wypowiedzieć, inni członkowie są bardziej wykwalifikowani itd. W ten sposób grupa wypracowuje niekiedy irracjonalne rozwiązanie problemu, ignorując istotne informacje.

 

Myślenie grupowe najczęściej występuje w zespołach mających silnego, narzucającego swoje zdanie lidera, ale też kiedy występuje duża spójność grupowa – decyzję podejmują osoby o podobnym doświadczeniu i zakresie wiedzy, oraz gdy zespół odczuwa silny nacisk z zewnątrz na podjęcie określonej, jedynej słusznej decyzji.

 

Syndrom myślenia grupowego – jak przezwyciężyć?

 

Warto walczyć z syndromem myślenia grupowego. Często jednak samo dostrzeżenie problemu może być dość trudne. W przezwyciężeniu go ważną rolę odgrywa lider. Warto porozmawiać na forum o sposobach grupowego podejmowania decyzji, pozostawić wszystkim pracownikom przestrzeń na kreatywne myślenie. Aby zespół uniknął podążania za pomysłem lidera, nie powinien on wypowiadać swojego zdania na początku. Warto też w miarę możliwości zaczerpnąć opinii ekspertów z zewnątrz, poświęcić czas na zebranie kompletu niezbędnych danych. Przydatne mogą być też różnorodne techniki pracy w grupach, jak np. metoda sześciu kapeluszy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.