Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Sygnalista w pracy czy zwykły donosiciel

Sygnalista w pracy czy zwykły donosiciel

 
Sygnalista w pracy czy zwykły donosiciel

Sygnalista - kto to jest?

 

Obecnie nie ma konkretnych przepisów prawnych ani jednej konkretnej definicji sygnalisty. Można wyróżnić jednak kilka cech charakteryzujących osoby określane tym mianem. Według informacji zawartej na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sygnaliści to ci, którzy „w dobrej wierze i w interesie publicznym przekazują informacje o potencjalnych naruszeniach reguł konkurencji”.

Jednak nieprawidłowości mogą wystąpić nie tylko w obrębie gier rynkowych. Wszelkie informacje o przekraczaniu granic prawa w ramach stosunków pracy jak np. mobbing, malwersacje, rażące nieprawidłowości w stosowaniu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy sygnalista zgłasza odpowiednim organom, mając na uwadze dobro wspólne.

 

Przekazując informacje o zauważonych nieprawidłowościach, nie kieruje się chęcią uzyskania własnych korzyści czy specjalnych przywilejów. Jego działania są wynikiem silnej postawy moralnej, z zakorzenionym poczuciem sprawiedliwości. Sygnalista nie powinien kierować się też chęcią zemsty. W sprawach przez niego poruszanych nie chodzi o własne interesy. Jego celem nie powinno być wspinanie się po szczeblach kariery czy odnajdywanie innych osobistych gratyfikacji.

 

Sygnalista w pracy

 

Sygnalistą może być pracownik przedsiębiorcy lub sam przedsiębiorca, zauważający nieprawidłowości w działaniach np. kontrahenta. Generalnie przyjmuje się, że zgłaszane naruszenia powinno dotyczyć otoczenia zawodowego danej osoby.

 

W zależności od struktury przedsiębiorstwa problemy mogą być przekazywane do odpowiednich działów w firmie lub do UOKiK. Można zrobić to listownie, skorzystać z pomocy pośrednika lub umówić się na spotkanie z zachowaniem poufności. Należy pamiętać, żeby dostarczyć dowody zgłaszanych nieprawidłowości. Własna interpretacja danego zdarzenia może okazać się niewystarczająca. Ważna jest także obiektywna ocena sytuacji.

 

Sygnalista - ustawa

 

Nie ma obecnie regulacji prawnych dotyczących sygnalistów. Dlaczego są one potrzebne? Między innymi, by chronić tych, którzy zgłaszają istotne problemy. Jak wskazują publikacje na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich, obecnie sygnaliści często są traktowani jako donosiciele. Zgłaszając nieprawidłowości, narażają się na szykany ze strony przełożonych i współpracowników. W momencie konfrontacji, osobom, które powiadomiły odpowiednie jednostki o problemie, grozi również utrata pracy.

 

Stąd dyskusje na temat wprowadzenia odpowiednich regulacji dotyczących sygnalistów i ich ochrony. Jak wskazuje rzecznik, trwają już pracę nad dyrektywą unijną - zapewniającą bezpieczeństwo osobom zgłaszającym naruszenia unijnych praw.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca C+E / Skoczek

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • Skoczek / Kierowca w Transporcie Międzynarodowym

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Poszukujemy "skoczków" z doświadczeniem w transporcie międzynarodowym. Masz urlop w miesiącach od Kwietnia do października? Chcesz dorobić i masz dużo wolnego czasu? Wymagania: doświadczenie w transporcie międzynarodowym; prawo jazdy kat C+E; aktualne badania lekarskie; świadectwo...
  • OPTIMO Sp. z o.o.   za 2 dni wygasa
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Do zadań należą: Doradzanie w telekomunikacji i ICT. Negocjacje, sprzedaż, tworzenie ofert. Pozyskiwanie i obsługa klientów biznesowych. Śledzenie trendów rynkowych. Opieka nad przydzielonymi klientami. Rozkład pracy: 60% czasu na zdobywanie klientów, 40% dla stale współpracujących. 50%...
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Psycholog / Pedagog specjalny / Nauczyciel wychowania przedszkolnego

    Terapeutyczny Punkt Przedszkolny ABATEAM   Warszawa, Ochota    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   6 800 - 8 800 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska prowadzenie terapii indywidualnej i/lub opcjonalnie grupowej (5 osobowej, 2 godz. dziennie przy wsparciu Pedagoga Specjalnego lub Psychologa) przygotowanie programów terapeutycznych; monitorowanie postępów; bieżąca kontakt z rodzicami;
  • Manager w Dziale Spedycji Morskiej / Kolejowej / Lotniczej

    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW Realizacja planów sprzedażowych oraz strategii produktowej; Ustalanie i bieżące zarządzanie budżetem oddziału; Rozwijanie i negocjowanie warunków współpracy z klientami; Nadzorowanie procesu realizacji sprzedaży; Efektywne zarządzanie zespołem podległych...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.