Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Sygnalista w pracy czy zwykły donosiciel

Sygnalista w pracy czy zwykły donosiciel

 
Sygnalista w pracy czy zwykły donosiciel

Sygnalista - kto to jest?

 

Obecnie nie ma konkretnych przepisów prawnych ani jednej konkretnej definicji sygnalisty. Można wyróżnić jednak kilka cech charakteryzujących osoby określane tym mianem. Według informacji zawartej na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sygnaliści to ci, którzy „w dobrej wierze i w interesie publicznym przekazują informacje o potencjalnych naruszeniach reguł konkurencji”.

Jednak nieprawidłowości mogą wystąpić nie tylko w obrębie gier rynkowych. Wszelkie informacje o przekraczaniu granic prawa w ramach stosunków pracy jak np. mobbing, malwersacje, rażące nieprawidłowości w stosowaniu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy sygnalista zgłasza odpowiednim organom, mając na uwadze dobro wspólne.

 

Przekazując informacje o zauważonych nieprawidłowościach, nie kieruje się chęcią uzyskania własnych korzyści czy specjalnych przywilejów. Jego działania są wynikiem silnej postawy moralnej, z zakorzenionym poczuciem sprawiedliwości. Sygnalista nie powinien kierować się też chęcią zemsty. W sprawach przez niego poruszanych nie chodzi o własne interesy. Jego celem nie powinno być wspinanie się po szczeblach kariery czy odnajdywanie innych osobistych gratyfikacji.

 

Sygnalista w pracy

 

Sygnalistą może być pracownik przedsiębiorcy lub sam przedsiębiorca, zauważający nieprawidłowości w działaniach np. kontrahenta. Generalnie przyjmuje się, że zgłaszane naruszenia powinno dotyczyć otoczenia zawodowego danej osoby.

 

W zależności od struktury przedsiębiorstwa problemy mogą być przekazywane do odpowiednich działów w firmie lub do UOKiK. Można zrobić to listownie, skorzystać z pomocy pośrednika lub umówić się na spotkanie z zachowaniem poufności. Należy pamiętać, żeby dostarczyć dowody zgłaszanych nieprawidłowości. Własna interpretacja danego zdarzenia może okazać się niewystarczająca. Ważna jest także obiektywna ocena sytuacji.

 

Sygnalista - ustawa

 

Nie ma obecnie regulacji prawnych dotyczących sygnalistów. Dlaczego są one potrzebne? Między innymi, by chronić tych, którzy zgłaszają istotne problemy. Jak wskazują publikacje na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich, obecnie sygnaliści często są traktowani jako donosiciele. Zgłaszając nieprawidłowości, narażają się na szykany ze strony przełożonych i współpracowników. W momencie konfrontacji, osobom, które powiadomiły odpowiednie jednostki o problemie, grozi również utrata pracy.

 

Stąd dyskusje na temat wprowadzenia odpowiednich regulacji dotyczących sygnalistów i ich ochrony. Jak wskazuje rzecznik, trwają już pracę nad dyrektywą unijną - zapewniającą bezpieczeństwo osobom zgłaszającym naruszenia unijnych praw.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    9 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • Młodszy Specjalista HR

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    Z nami: Będziesz architektem rozwoju: nauczysz się zarządzać rozwojem kompetencji w przemyśle motoryzacyjnym (na bazie ISO 9001, IATF 16949), rozwiniesz swoje horyzonty organizując, planując lub prowadząc szkolenia. Zaopiekujesz programy employee experience: zadbasz o jakość procesów...
  • Junior Method Engineer

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    12 godz.
    With Us, You Will: Learn how to optimize processes to maximize the potential of machinery. Understand how to streamline material flows and optimize internal logistics. Learn how to practically eliminate waste (MUDA) in production and increase the efficiency of material usage. Actively participate in...
  • UK Client Service Delivery Administrator

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    13 godz.
    What the day will look like Administering mailboxes, Document Management System, and responding to queries from stakeholders, and members of the plan withing agreed time. Managing, updating websites and mobile apps & ensuring they work accurately. Supervising and controlling DC-related financial...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...

Najnowsze artykuły

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Trzech Króli – jakie kraje Europy mają wtedy dzień wolny?

Czy wiecie, co oznacza akronim C☩M☩B, pisany na drzwiach domów z okazji święta Trzech Króli? Okazuje się, że niekoniecznie są to inicjały mędrców ze Wschodu! Kiedy wypada święto w 2025 roku, dla kogo jest to dzień wolny od pracy, a także jaka wiąże się z nim historia? Dziś mamy dla Was garść informacji na temat święta Trzech Króli w Polsce i na świecie.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy pod koniec roku to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do stycznia lub lutego? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej zwiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest najlepszy czas na szukanie pracy, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Dni wolne od pracy w 2025 roku

Pierwszy długi weekend 2025 mamy już w styczniu – warto skorzystać, bo na kolejny poczekamy aż do kwietnia. Stosunkowo korzystnie wypadają i majówka, i Zielone Świątki, a także święto 15 sierpnia, które w przyszłym roku będzie w piątek. Kiedy brać wolne, by wykorzystać jak najmniej własnej puli urlopów? Przedstawiamy nowy Kalendarz dni wolnych od pracy. Sprawdź i zaplanuj urlopy 2025!

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.