Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Świadectwo pracy - pytania i odpowiedzi

Świadectwo pracy - pytania i odpowiedzi

 
Świadectwo pracy - pytania i odpowiedzi

 

Świadectwo pracy jest dokumentem, który ma formalny charakter określony przez przepisy. To właśnie przepisy mówią, co ma się znaleźć w świadectwie obowiązkowo oraz co może zostać dodane na żądanie pracownika. 

 

Formalny charakter świadectwa, ograniczający możliwość zamieszczania w nim dowolnych informacji, wynika z tego, że jego zapisy służą ustaleniu określonych uprawnień ze stosunku pracy i ubezpieczenia społecznego (art. 97 § 2 Kodeksu pracy). Ponadto zachodzi potrzeba chronienia danych osobowych pracownika i poszanowania jego dóbr osobistych, które mogłyby być naruszone przez umieszczanie w świadectwie dowolnych zapisów według uznania pracodawcy.

 

Jak wypełnić świadectwo pracy? 

 

Wzór świadectwa pracy określony jest w rozporządzeniu. Pracodawca nie ma obowiązku zastosowania tego konkretnego wzoru, może to być własny szablon. Jednak wszelkie sekcje wskazane we wzorze muszą znaleźć się w dokumencie. 

 

Zapisy, które muszą znaleźć się w świadectwie służą przede wszystkim ustaleniu uprawnień wynikających ze stosunku pracy oraz ubezpieczenia społecznego. Pracodawca nie może według uznania umieszczać informacji o pracowniku, które nie mają podstawy prawnej. 

 

Tylko i wyłącznie umowa o pracę uprawnia do otrzymania świadectwa. Przy umowie zlecenie świadectwo pracy nie przysługuje.

 

Co powinno zawierać świadectwo pracy?

 

Aktualny wzór świadectwa pracy powinien zawierać:

 

  • zajmowane stanowiska/pełnione funkcje

 

Zajmowane stanowiska - jeżeli pracownik w trakcie zatrudnienia u jednego pracodawcy zajmował różne stanowiska, każde z nich musi zostać wyszczególnione w świadectwie pracy. Podanie pierwszego lub ostatniego jest błędem. Na tej podstawie pracownik może żądać sprostowania świadectwa pracy. 

 

  • tryb i podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy

 

Umowa o pracę może zostać rozwiązana lub ulec wygaśnięciu.Wygaśnięciu ulega wtedy, gdy pracownik lub pracodawca umrze bądź zostanie aresztowany tymczasowo na okres przekraczający 3 miesiące. Każdy inny powód to rozwiązanie umowy, nawet jeśli umowa o pracę zostaje zakończona z upływem okresu, na jaki została zawarta. W świadectwie względem rozwiązania i wygaśnięcia, co do zasady podaje się podstawę prawną wynikającą z Kodeksu Pracy. 

 

  • urlop wypoczynkowy

 

Informacja o liczbie dni, które pracownik wykorzystał w bieżącym roku powinna zostać zawarta. Jest to ważna informacja dla przyszłego pracodawcy. Również informacja, czy pracownik wykorzystał urlop, czy otrzymał za niewykorzystane dni ekwiwalent pieniężny. 

 

  • urlop ojcowski, urlop rodzicielski, urlop wychowawczy

 

Informacje o urlopach ojcowskich, rodzicielskich i wychowawczych. Jest to bardzo ważna informacja dla przyszłego pracodawcy, czy urlop został wykorzystany i w jakim wymiarze. Szczególnie ważne jest to przy urlopie rodzicielskim i wychowawczym, gdyż można je wykorzystać w częściach. Wymiar winien być opisany na każde z dzieci. 

 

  • urlop bezpłatny

 

Fakt wykorzystania urlopu bezpłatnego powinien znaleźć się w świadectwie. Nie może on być jednak opisany jako okres nieskładkowy.

 

  • okresy nieskładkowe

 

Wszystkie okresy nieskładkowe winny być zapisane w świadectwie w porządku chronologicznym. Należy podać daty rozpoczęcia i zakończenia. 

 

  • informacje uzupełniające (związane z należnościami - nie oceną pracownika)

 

Pracodawca nie może zawierać informacji o wadach i zaletach pracownika w informacjach uzupełniających. To, co może się tam znaleźć to dane związane z należnościami wynikającymi ze stosunku pracy, które zostały uznane przez pracodawcę jako konieczne do wypłacenia lub niewypłacona do dnia, w którym ustał stosunek pracy z powodów finansowych. Pracownik może zażądać zamieszczenia informacji o wysokości i składnikach wynagrodzenia.Może to być także informacja dotycząca kwalifikacji, a nawet prawomocnego orzeczenia sądu pracy o przywróceniu pracownika do pracy.

 

Ile czasu ma pracodawca na wydanie świadectwa pracy?

 

Świadectwo pracy wydaje się pracownikowi zazwyczaj w ostatnim dniu umowy, w którym następuje rozwiązanie stosunku pracy. Jest to o tyle istotne, gdyż świadectwo zazwyczaj potrzebne jest pracownikowi do rozpoczęcia nowego zatrudnienia. Wydanie świadectwa pracy może nastąpić także drogą pocztową, gdy pracownik został wcześniej zwolniony do domu z wykonywania stosunku pracy. Na to pracodawca ma 7 dni od daty zaprzestania stosunku pracy.

 

Jak wystawić duplikat świadectwa pracy?

 

Gdy pracownik z przyczyn niezależnych utraci oryginał świadectwa pracy ma w obowiązku zwrócić się do byłego pracodawcy z wnioskiem o wydanie duplikatu świadectwa pracy. 

 

Wystawienie duplikatu świadectwa pracy nie jest skomplikowane. Należy zawrzeć na nim datę wystawienia oryginału (który każdy pracodawca powinien przechowywać w aktach osobowych) oraz adnotację, że jest to duplikat. Przy adnotacji musi się znaleźć bieżąca data. Poza tym odpis świadectwa pracy musi zawierać wszystkie dane, które zamieszczone były w oryginalnym dokumencie. 

 

Sprostowanie świadectwa pracy

 

Sprostowanie świadectwa pracy przez pracodawcę następuje na wniosek byłego pracownika. Gdy oryginał zawiera błędne informacje lub jest niekompletny pracownik może zwrócić się do pracodawcy w ciągu 7 dni od daty otrzymania świadectwa z wnioskiem o sprostowanie (art. 97 § 21 KP). Również pracodawca ma 7 dni, aby odpowiedzieć. Jeżeli pracodawca odmówi, były pracownik może skierować sprawę do sądu pracy. 

Jeżeli to pracodawca znajdzie błąd jest jego dobrą wolą, czy wyśle pracownikowi sprostowanie. Jednak każdy błąd należy poprawić, a świadectwo pracy powinno być zgodne ze stanem faktycznym.

 

Z jaką datą sprostowanie świadectwa pracy powinno być wystawione? Z bieżącą, gdyż jest to nowy dokument. Nie wolno nanosić poprawek na istniejące świadectwo.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Claims Services Processing Specialist / Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    12 godz.
    Aon is in the business of better decisions At Aon, we shape decisions for the better to protect and enrich the lives of people around the world. As an organization, we are united through trust as one inclusive, diverse team, and we are passionate about helping our colleagues and clients succeed....
  • Młodszy Mikrobiolog Weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Obowiązki: Realizacja analiz mikrobiologicznych, w tym posiewy, identyfikacja i antybiogramy. Omawianie wyników z zespołem. Zarządzanie dokumentacją badawczą.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?